Squashové míčky

Squash je svižná raketová hra, kterou lze hrát za jakéhokoliv počasí. Hrát budete moci na uzavřeném zastřešeném kurtu, účelem hry je odrážet míček od stěny tak, aby ho soupeř nebyl schopen vrátit. Celý zápas se hraje na 2 nebo 3 vítězné sety. Úspěšného setu dosáhne hráč ve chvíli, kdy bude mít na svém kontě 11 bodů. Pokud skončí zápas stavem 10:10, je nutný dvoubodový rozdíl. Squash je hra, kterou mohou hrát osoby každého věku, váhy i pohlaví. Při hře zlepšíte svoji fyzickou kondici i soustředěni. Výhodou je i cenová dostupnost tohoto sportu.

a potřebovat budete pouze správné vybavení. To se skládá ze squashové rakety, squashového míčku, speciální obuvi a sportovního oblečení.

Ačkoliv se může zdát, že je míček na squash méně podstatný, není radno jeho výběr podcenit. Právě míček je velmi důležitou součástí hry. Squashové míčky je třeba vybírat podle úrovně a zkušeností hráče. Začátečníkům bude více vyhovovat rychlý míček, který se bude lépe odrážet. Díky tomu může ve hře vydržet delší dobu. Naopak zkušenější hráči více ocení pomalejší míčky s minimálním odskokem.

Porovnat ceny míčků

Nejlepší squashové míčky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Sedco Topman WSF 100 % 39 Kč Zobrazit Sasynshop.cz
2. Wilson Staff 3ks 98 % 70 Kč Zobrazit Richsport.cz
3. Dunlop Pro 1 ks 95 % 69 Kč Zobrazit Sport365.cz
4. Dunlop Competition XT 1ks 95 % 79 Kč Zobrazit Sportisimo.cz

Typy

Squashové míčky jsou pro větší přehlednost barevně odlišeny. S barvou se mění vlastnosti a především rychlost míčků.

  • Modrá tečka – úplní začátečníci hrají s tvrdým míčkem, který dobře skáče. Díky tomu budete mít o něco více času k jeho odehrání.
  • Červená tečka – jakmile zvládnete základy squashe, můžete přejít k míčkům s červenou tečkou. Tento míček je o něco měkčí a odskok je menší, což hru přece jenom urychlí.
  • Bílá tečka – také tyto míčky jsou určeny pokročilejším hráčům. Odskokem a rychlostí se nachází mezi míčkem označeným červenou a žlutou tečkou.
  • Žlutá tečka – ještě rychlejší bude hra s míčkem označeným žlutou tečkou. Než k tomuto míčku přejdete, měli byste mít dokonale zvládnutou techniku hry.
  • Dvě žluté tečky – závodní míčky jsou označeny dvěma žlutými tečkami.

Materiál

Míčky na squash se vyrábí z měkké gumy. Uvnitř jsou míčky duté, vnitřní část je vyplněna stlačeným vzduchem. Jednotlivé poloviny jsou pak slepeny lepidlem. Materiál se může měnit v závislosti na výrobci. Kvalitní míček by měl docílit rovnoměrného odskoku na jakékoliv své části. Jednotlivé míčky mají rozdílný odskok. Je to dáno různou hustotou pryže a také rozdílným vnitřním tlakem.

Zahřívání

Před tím než míček pro hru použijete, je nutné zahřát ho na určitou teplotu. S teplotou vzrůstá i odskok míčku. Pokud budete hrát se studeným míčkem, musíte tedy počítat s mnohem horším odskokem. Míček na squash zahřejete velmi jednoduše, stačí se postavit k jedné stěně na kurtu a odrážet od ní míček silnými údery. Čím bude odraz intenzivnější, tím rychleji dojde k zahřátí míčku.

Příslušenství

K základnímu vybavení každého hráče patří raketa a míček na squash. Po kurtu byste se pak měli pohybovat ve speciální obuvi. Kromě toho základního koupíte i další vybavení.

  • Brýle na squash – squash je krásná, ale přece jenom i nebezpečná hra. Svůj zrak si před střetem s míčkem můžete chránit pomocí speciálních brýlí. Ty se vyrábí z velmi odolných materiálů, přičemž jsou velmi pohodlné a snadno se nosí. Dražší brýle mají funkci anti-fog, která zabrání možnému zamlžování brýlí.
  • Tašky na squash – veškeré vybavení můžete nosit v praktické squashové tašce. Kromě toho základního se vám do ní vejde ručník, láhev s vodou i něco dobrého.
  • Potítka, čelenky – mezi další užitečné doplňky patří čelenky, které brání stékání potu do očí.
  • Tejpy – poslouží jako dočasná fixace a zabrání možným drobnějším svalovým poraněním.

Značka

Míčky na squash jsou k dostání od několika různých výrobců. Mezi ty nejosvědčenější patří míčky značky Wilson, Dunlop či HEAD. Další míčky lze koupit od Brother, Perfly, Tecnifibre nebo Prince.

Cena

Squashové míčky lze koupit v různě velkých baleních. K dispozici máte 1 – 12 míčků, přičemž cenové rozdíly za jeden míček nejsou nijak zásadní. Cena míčků v závislosti na velikosti balení se pohybuje od 30 – 1 000 Kč.

Porovnat ceny míčků

Otázky a odpovědi

Jak často míčky na squash měnit?

Míčky na squash mají omezenou životnost a budete je muset pravidelně obměňovat. Při dopadech klesá v míčku tlak a postupně se mění herní vlastnosti. Doba výměny je individuální záležitostí, záleží na typu a četnosti používání. Obecně však platí, že rychleji se opotřebovávají míčky s malým odskokem, pomaleji pak míčky s větším odskokem.

Průměrná doba výměny od 2 – 3 měsíců a to v případě, kdy budete squash hrát alespoň 3x do týdne. Hrát byste neměli ani s míčkem, na kterém objevíte různé trhlinky či jiná poškození.

Kdy vznikl první squashový míček?

Vznik této raketové hry je datován k počátku 19. století. Nejprve se hrálo s jakýmkoliv míčkem, který alespoň trochu skákal. Většinou se jednalo o malé gumové míčky. Standardizace míčků na squash proběhla roku 1920. V tomto roce se porovnávala velikost, odraz a hmotnost jednotlivých míčků.

První oficiální míček byl představen až ruku 1923, avšak tehdejší míčky byly dle asociace příliš rychlé. Nové míčky, které byly pomalejší o 3 – 5% byly asociací přijaty až roku 1930. Míčky označené barevnými tečkami byly přestaveny na počátku 70. let. Toto značení se používá dodnes.

Jakou barvu mohou mít míčky na squash?

Nejčastěji narazíte na černý míček označený modrou, červenou, bílou či jednou nebo dvěma žlutými tečkami. V obchodech však koupíte i modrý míček, který je určen začátečníkům. Tento míček je tím vůbec nejrychlejším. Na turnajích se pak používají bílé míčky se žlutou tečkou. Odskokem a rychlostí je lze přirovnat k černým míčkům se jednou žlutou tečkou.

Závěr

Při výběru míčků na squash je nejdůležitější herní pokročilost. Začátečníkům jsou určeny tvrdé a rychlé míčky označené modrou tečkou. Mírně pokročilý by měly volit mezi míčkem s červenou nebo bílou tečkou. Středně pokročilí mohou hrát s míčkem s jednou žlutou tečkou. Profesionálové používají nejměkčí a nejpomalejší míčky s malým odskokem, které jsou označeny dvěma žlutými tečkami.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.sportega.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Nedávno jsem kupoval Sedco Topman WSF a musím říct, že jsou peckovní. Vůbec jsem nečekal, že bude neznámá značka tak super, ale jsem velmi spokojený a mohu jedině doporučit.

Přidat komentář

Recenzer
Logo