Horská kola

Horské kolo je jednoznačně nejoblíbenější kategorií kol, která je jasnou volbou zejména pro mladší ročníky. Horské kolo je konstruováno tak, aby obstálo při jízdě v mírném i náročnějším terénu. Horské kolo má několik různých podob, přičemž to pravé budete vybírat podle toho, v jakém terénu jste zvyklí běžně jezdit.

Horské nebo též MTB kolo se vyznačuje pevným rámem a kvalitním odpružením. Konstrukce kola musí být dostatečně odolná, aby jízdu v terénu ustála. O stabilitu kola se starají i široké pláště, k dispozici máte kotoučové brzdy a několik stupňů převodů. Jedinou nevýhodou těchto kol je vyšší hmotnost a pořizovací cena.

Horská kola jsou v obchodech rozdělena několika způsoby. V první řadě můžete vybírat mezi dámským a pánským kolem. Dále se kola dělí s ohledem na místo používání. Poslední dělení je pak podle odpružení kola, kromě pevných lze zakoupit celoodpružené horské kolo. V první řadě tedy budete muset vybrat správný typ kola. Poté následuje volba správné velikosti kola, ta se odvíjí od výšky postavy jezdce. Zvolit můžete i výrobní materiál rámu a dalších komponentů. Jednotlivé materiály se liší nejen cenou, ale i odolností, pevností, hmotností a pružností. Vybírat kolo můžete i s ohledem na šířku plášťů, typu brzd či provedení řídítek. O kvalitě a dostupnosti náhradních dílů rozhoduje výrobce. A všechny parametry společně pak ovlivní pořizovací cenu.

Porovnat ceny kol

Typy

Horské kolo je často označováno zkratkou MTB v anglickém překladu mountain bike. Tato kola jsou obecně určena pro jízdu v terénu. MTB kola jsou však k dostání ve více podobách, ten správný typ kola budete vybírat podle toho, jaký styl jízdy preferujete. Jednotlivé rozdíly se pak liší nejen geometrií rámu, ale odlišnou podobu mají pláště, brzdy, vidlice i další komponenty.

Universální

Universální horské kolo je označeno jako crosscountry horské kolo a bývá označeno zkratkou XC. Universální kolo je nejoblíbenějším typem a je v hodné pro jízdu běžně členitým terénem. Jezdit můžete po polních i lesních cestách, loukách, ale i cyklostezce. Universální kola si vystačí s pevným hardtail rámem. Na kole budete moci zaujmout vzpřímený posed, sportovnější typy však mohou sáhnout i po závodnější verzi kola. V tomto případě bude posed více natažený. Ani sportovní kolo však není vhodné na skoky nebo sjezdy. Odpružená vidlice mívá zdvih do 100 mm.

Traily

Trailová kola jsou konstruovány tak, aby ustály jízdu na trailech, tedy lesních stezkách. Zvolit můžete pevné i celoodpružené kolo. Těžiště kola je blíže k zadnímu kolu, což vám zajistí komfortní sjezdy. Kolo by mělo být doplněno o teleskopickou sedlovku, zdvih odpružené vidlice by měl být minimálně 120 mm.

Sjezdové kolo

Downhill kolo využijete pouze při sjezdech. Kolo disponuje výjimečně odolným celoodpruženým rámem, díky kterému kolo ustojí i náročnější skoky. Na downhill kole budete moci jezdit pouze na speciálních tratích nebo v bikeparku. Zdvih vidlice je okolo 200 mm a standardem jsou i velmi široké pláště. Nevýhodou je velká hmotnost kola, na kopec je budete muset vyvést lanovkou.

Enduro

Horské enduro kolo je vhodnou volbou pro ty, kteří se pohybují v náročném terénu. Na enduru nebo all mountain kole můžete zdolávat i různé překážky. Enduro kola jsou celoodpružená a lze s nimi absolvovat i prudké sjezdy a skoky. Kolo má opravdu silné pláště, které vám zaručí potřebnou stabilitu. Vidlice má zdvih okolo 150 mm, a nebudete tedy cítit každý kámen. Enduro kolo není ideální pro jízdu do kopce a nehodí se ani na delší vyjížďky.

Rám

Horská kola mohou mít pevný nebo celoodpružený rám. Podobu rámu určuje z velké části typ kola, v případě některých horských kol si můžete podobu rámu vybrat.

  • Pevný hardtail rám – tato kola mají odpruženou pouze přední vidlici. Jsou ideální pro jízdu běžně náročným terénem. Na pevném kole se můžete prohánět po lesních i polních cestách. Pevné horské kolo můžete vyzkoušet i v náročnějším terénu, jízda však nebude tolik komfortní. Pevné kolo se obecně hůře ovládá a řadí se mezi pomalejší. Výhodou je nižší hmotnost i pořizovací cena.
  • Celoodpružený full rám – horské kolo má odpruženou zadní i přední vidlici. Celoodpružená kola uvítají náročnější cyklisté, kteří se běžně pohybují ve členitějším terénu. Celoodpružené kolo se bude rychle pohybovat i ve členitějším terénu.

Velikost

Jízda na horském kole musí být komfortní, o to se postará správně zvolená velikost. Velikost kola budete vybírat s ohledem na výšku cyklisty. Velikost kola určuje velikost rámu a standardně se uvádí v palcích. 1 palec má velikost 2,54 cm.

Každý výrobce má kola rozdělena podle výšky do velikostní tabulky. Z ní můžete při výběru vycházet. Informace v tabulce však berte spíše orientačně, mnohem lepší je kolo na prodejně vyzkoušet.

Druhou možností je kolo vybírat podle průměru ráfku. Zde narazíte na velikosti 26″, 27,5″ a 29″.

  • 26″ – nejmenší jsou kola s průměrem 26″. Jedná se o juniorskou variantu, kterou často volí také drobnější ženy. Malé kolo bude pro drobnější postavy snáze ovladatelné, využijete je však spíše v méně náročném terénu.
  • 27,5″ – tato velikost je universální a hojně vyhledávána muži i ženami. Hodí se při jízdě terénem, ale i pro sjezdy nebo freeride. Výhodou kola je velká obratnost. Tato kola však nebudou vyhovovat cyklistům vyšší postavy.
  • 29″ – největší kola, které bude vyhovovat všem milovníkům rychlé a obratné jízdy. Použít je můžete i při jízdě na cyklostezce nebo asfaltu, ale kolo dobře zvládne i větší nerovnosti. Nevýhodou velkých kol je horší ovladatelnost.

Materiál

Na výrobu horských kol se používá více materiálů. Materiál ovlivňuje nejen odolnost, ale i hmotnost a pořizovací cenu kola.

  • Ocel – na horská kola z ocelovým rámem dnes narazíte spíše výjimečně. V minulosti se jednalo o běžný materiál, dnes se ocel z důvodu vysoké hmotnosti prakticky nepoužívá.
  • Hliník – nejčastěji jsou horská kola vyrobena z hliníku nebo různých hliníkových slitin. Hliník je kvalitní a pevný materiál, který se vyznačuje nižší hmotností.
  • Karbon – ještě lepšími vlastnostmi se mohou pyšnit kola vyrobené z karbonu. Karbon je pevný, ale křehký materiál, který je velmi lehký. Nevýhodou karbonových kol je vyšší pořizovací cena.
  • Titan – tento materiál se využívá pouze u drahých závodních kol. Titan má stejné vlastnosti jako karbon, oproti němu je však pevnější.

Šířka plášťů

Horská kola se liší také šířkou plášťů. I v jejich případě je rozhodující to, kde se budete s kolem běžně pohybovat.

  • Do 2,0″ – horské kolo budete využívat na zpevněných cestách nebo asfaltu. Výhodou je nižší hmotnost, počítat musíte s nízkým valivým odporem.
  • Od 2,1 – 2,3″ – kola s universální šířkou plášťů. Tyto pláště najdete u crosscountry kol, které se budou využívat i při jízdně středně těžkým terénem.
  • Od 2,4 – 3,0″ – nejširší pláště najdete u kol určených pro jízdu na trailech, sjezdových kolách a těch, které jsou určeny do nejnáročnějších terénu. Široké pláště zajistí vysokou přilnavost.

Vzorek

Kromě šířky můžete zvolit i vzorek pláštů. Na výběr máte dvě varianty.

  • Jízda po silnici – na pevných komunikacích je vhodnější plášť hustě pokrytý nízkými špunty
  • Jízda v terénu – více se hodí vysoké vzorky s mezerami

Přehazovačka

Horská kola mohou být vybavena klasickou nebo elektronickou přehazovačkou. Klasická přehazovačka je levnější a převody budete volit dle svého uvážení. Elektronická přehazovačka je dražší a řadí přesně podle náročnosti terénu.

Moderní horská kola nabízí k řazení pouze jeden pastorek. Řadit budete moci pouze vzadu. Toto řešení zabraňuje případnému křížení a pádu řetězu. Starší typy kol jsou vybavena tzv. dvouplacku. Tu využijete zejména při jízdě na silnicích.

Pedály

Horská kola mohou být vybavena jedním ze 3 typů pedálů.

  • Klasické – jedná se o základní verzi pedálů, které nemusí být v terénu plně spolehlivé. Noha může z pedálu poměrně snadno sjet. Klasické pedály mohou být vybaveny z kovu nebo plastu a postačí spíše rekreačním cyklistům.
  • Platforma – pedály disponují větší základnou, která je doplněna o piny, což jsou výstupky, které zabraňují sklouzávání nohy z pedálu. Tyto pedály nabízí střední třída horských kol. Najdete je na nejoblíbenějších typech kol.
  • Nášlapné – nároční jezdci budou potřebovat pedály nášlapné, které jsou s botou pevně spojeny. Toto spojení se pozitivně projevuje na stabilitě i efektivitě šlapání.

Brzdy

Také brzdy jsou parametr, který je nutné při výběru nepodcenit. Obecně je horské kolo vybaveno velmi kvalitními brzdami, které vás v náročném terénu podrží. Vybírat můžete mezi kolem s véčkovými nebo kotoučovými brzdami. Obě varianty můžete ovládat pomocí lanka nebo hydraulicky.

  • V – brzdy – jednoduší čelisťové brzdy najdete na levnějších kolech. Pro běžné jezdce jsou brzdy dostačující, s menší účinností však můžete počítat při kontaktu s vodou.
  • Kotoučové brzdy – jsou kvalitnější a tudíž i bezpečnější, spolehnout se na ně můžete za každého počasí. Kotoučové brzdy najdete na dražších kolech. Kromě vyšší pořizovací ceny je jejich nevýhodou náročnější údržba.

Značka

Výrobců horských kol je celá řada. Velký výběr různých modelů nabízí například značka 4Ever, Amulet, Author, BMC, Apache, Cube, Dema, Kellys, Giant, Kona, Ghost a mnoho dalších.

Cena

Rekreační horské kolo můžete mít i za cenu okolo 7 000 Kč. Do náročnějšího terénu můžete vyrazit s kolem s cenou od 15 – 25 000 Kč. Pokud máte na horské kolo ještě větší nároky, může se jeho cena vyšplhat až k 50 000 Kč.

Porovnat ceny kol

Otázky a odpovědi

V čem se liší pánské horské kolo od kola dámského?

Rozdílná je stavba kola a to hned v několika typech. Kola pro ženy mají kratší rám, který bude umožňovat snadnější nasedání a vysedání nižším ženským postavám. Dámské kolo má širší sedlo a naopak užší a jinak tvarovaná řídítka, která lépe padnou do drobnějších dlaní. Ne každá žena však dámskou variantu preferuje, mnoho žen bez větších potíží využívá pánskou verzi nebo zvolí unisex horské kolo.

Jaké horské kolo pro děti?

Dětské kolo má do průměru kol 26″ standardně podobu horského kola. Kolo pro děti budete vybírat především podle výšky dítěte. S věkem se liší i podoba a výbava kolo. Za opravdu horské lze považovat kola s velikostí 20″, které je již vybaveno přední i zadní brzdou na řídítkách a nechybí ani možnost využívat převody.

Jaké může mít horské kolo řídítka?

Horské kolo může disponovat rovnými nebo lomenými řídítky. To jaká řídítka zvolíte je spíše otázkou vkusu. Důležité je, aby byla řídítka opatřena povrchem, po kterém vám nebudou klouzat ruce. Výhodou je i provedení, které je schopno alespoň částečně tlumit nárazy a vibrace do rukou.

Závěr

Horská kola jsou mezi cyklisty velmi populární. Koupit můžete kolo, které udělá radost nenáročným rekreačním cyklistům, milovníkům rychlé sportovní jízdy i milovníkům adrenalinové jízdy. Vhodný model tak vybírejte především na základě vlastních ambicí. Horská kola jsou na trhu zastoupena velkým počtem, to správné byste si měli jít na prodejnu vybrat osobně.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.kola-radotin.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (91 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. U nás jsou horská kola nepostradatelnými společníky na cestách. Máme s manželem oba kolo od Leader Fox a jsme maximálně spokojeni. Této značce jsme věrni již po mnoho let a nedáme na ní dopustit.

  2. Na horském kole jezdím prakticky celý život, jen občas střídám značky. Minulý rok jsem prodal kolo od značky BMC a koupil Author. Nemám co vytknout ani jednomu výrobci, obě kola jsou super.

Přidat komentář

Recenzer
Logo