Fatbike

Možná jste název fat bike dosud neslyšeli, jeho historie je však delší, než byste čekali. Jedná se o klasické kolo, které má navíc širší pneumatiky, vidlice, zadní stavbu rámu i náboj. Díky svým charakteristickým vlastnostem jsou fatbiky skvělými parťáky na jízdu v zimě nebo v jiných nepříznivých podmínkách. Byly vynalezeny v Mexiku a Aljašce už v osmdesátých letech a lidé je milují dodnes.

Prohlédnout fatbike

Typy

Kromě fatbike existuje také mnoho dalších terénních kol, které byste měli při výběru zvážit. Které to jsou a na jaké povrchy se hodí?

Horská kola

Neplánujete-li jezdit po silnici, horské kolo se hodí do náročnějších terénů – podle cenové kategorie se určuje náročnost terénu. Dělí se do tří kategorií:

  • Horská kola s pevným rámem a pevnou vidlicí
  • Horská kola s odpruženou přední vidlicí a pevným rámem
  • Horská kola s odpruženou přední vidlicí a odpruženým rámem

Krosová kola

Pro jízdu jak v terénu, tak na silnici se hodí krosová kola, která mohou mít přední odpruženou vidlici, ale s daleko menším zdvihem než kola horská. Hodí se hlavně na cykloturistiku.

Sjezdová kola

I když se tento typ náramně podobá horskému kolu s odpruženou přední vidlicí a odpruženou zadní stavbou, dosahují vidlice tohoto kola daleko vyšších zdvihů, a tak je možné je využít především pro jízdu z kopce dolů ve velmi náročném terénu. Nedoporučuje se s nimi cestovat na delší vzdálenosti.

Fatbike

Speciálně v zimě se vám bude nejlépe jezdit právě na fatbike, jež disponuje širokými pneumatikami, se kterými překonáte terény jako jsou kameny, písek nebo sníh. Je velmi odolný a nenáročný na údržbu, což ocení všichni jezdci, kteří mají rádi drsnější terény.

Design

Již na první pohled je patrné, že se fatbike oproti klasickému jízdnímu kolu liší v mnoha ohledech. Protože je určen na odlišný povrch, musí mu být jeho design uzpůsoben.

Širší pneumatiky

Zatímco u kol, které znáte, mívají pneumatiky velikost menší než jeden palec, fatbike dosahuje čtyř až pěti palců, díky čemuž je velmi odolný při jízdě na jakémkoliv povrchu – od písku až po sníh.

Rámy specifické pro fatbike

Konstrukce rámu se také liší. Vzhledem k tomu, že jsou kola široká, dokonce i pedály na fatbike mohou být od sebe dále, než je tomu u jiných kol.

Širší kola (a další komponenty)

Širší pneumatiky potřebují širší ráfek pro celé kolo a pneumatiku, aby zůstaly spojené dohromady. Kola se širokými ráfky musí být stále širší ve středu, se širokým nábojem a osou, aby se snížila flexe. Dnešní fatbiky používají 170 a 190 náboje, díky čemuž může mít zadní kolo symetrické zapletení zadního kola a možnost použít ty nejširší pláště.

Mnohem nižší tlak v pneumatikách

Protože žádná pneumatika nejezdí tak měkce jako pneumatika na kolo, je důležitá retence pneumatik, aby jezdec mohl „plout“ ve sněhu nebo písku. Vysoká přilnavost vytváří větší nebo valivý odpor na vozovce, proto je nepravděpodobné, že byste své klasické kolo vyměnili za fatbike.

Rám

Fatbikes mohou být vyrobeny tradičně z hliníku nebo uhlíkových vláken, jejichž výhodou je nízká hmotnost a pevnost. U některých modelů ale narazíte na ocelový materiál, který je sice těžší, za to je ale odolnější, což je u fatbikes žádoucí. Stejně jako u téměř jakéhokoliv kola, mohou lehké rámy zajistit rychlou odezvu.

Výkon však něco stojí a komponenty, jako jsou kola a pneumatiky, tvoří velkou část celkové hmotnosti. Rámy fatbikes jsou také specifické pro jednu ze dvou velikostí kol, 26” nebo 27,5”. Rozdíl ve velikostech kol je v praxi malý, ale novější 27,5” kola mohou mít krátkodobě větší hodnotu.

Pneumatiky

Kvalita pneumatik je jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru kola. Volte jejich vzhled podle toho, na jakém povrchu s nimi máte v plánu jezdit. Pokud jde o písek, bláto, sypký sníh nebo hlínu, budou zapotřebí pneumatiky s hrbolatými tvary. Obecně řečeno, užší pláště jsou lepší pro jízdu na tvrdém sněhu nebo v terénu, kde víte, že povrch bude alespoň trochu pevný.

Pokud riskujete, že se zaboříte do sněhu nebo písku, použijte širší pneumatiku. Jak už jsme si dříve řekli, důležitá je také šířka, která se pohybuje od méně než 4 palců na spodním konci až po více než 5 palců na horním konci.

Suspenze

Správné odpružení může být důležité v závislosti na typu terénu, který plánujete na kole. U některých modelů ho najdete, jiné ho postrádají. Odpružení vám pomůže při strmých a náročných stezkách s prvky, jako jsou skalky nebo velké vyjeté koleje, kde udrží kolo pod kontrolou a jízdu pohodlnou.

Zadní odpružení je u fatbiků vzácné, ale odpružené vidlice jsou stále běžnější. Ačkoliv odpružení zvyšuje náklady na údržbu u každého kola, v drsných a rozbředlých zimních podmínkách je údržba vidlice a tlumičů fatbiku obzvláště důležitá. Pevné vidlice bývají nejoblíbenější volbou, protože velké pneumatiky poskytují dostatek tlumení pro pohodlí na většině povrchů.

Hmotnost

Je jasné, že fatbike bude vážit víc, než standardní horské kolo. Záleží na materiálu, ze kterého je vyrobeno – ocel bude nejtěžší, hliník lehčí, ale může být náchylnější k selhání při opakovaných nárazech. Skvělým kompromisem je fatbike z uhlíkových vláken, který je lehký, při jízdě pohodlný a zároveň odolný.

Výhody

Proč si pořídit fatbike? Jistě nebude vyhovovat každému, pokud ale máte rádi extrémní jízdu terény, které klasické jízdní kolo nezvládne, měli byste koupi fatbike zvážit. Jaké výhody nabízí?

  • Dokáže jezdit na povrchu s horšími podmínkami (sníh, bláto, hlína, písek)
  • Lepší stabilita a přilnavost za všech okolností
  • Jednoduchá a příjemná jízda
  • Nevyžaduje náročnou údržbu
  • Může být také použit pro dlouhodobé výlety, klidně na několik dní

Elektrický fatbike

Speciální variantou je elektrický fatbike, který má všechny vlastnosti své klasické podoby, jen s tím rozdílem, že je poháněn elektřinou a umožní vám jet až 150 km s maximální rychlostí 25 km/h (po odblokování až 55 km/h). Rychlostí má k dispozici několik, třeba i 27.

Funkce

Hlavní funkcí fatbike je jízda v náročném terénu, mezi který patří písek, sníh, kameny, hlína či bláto. Kvůli svým širokým rozměrům je odolnější a pohodlnější, takže si jízdu s ním užijete. Díky těmto charakteristickým vlastnostem se nemusíte bát, že by se kolo poničilo a například v zimě byste museli některé jeho části repasovat, jak tomu může být u jiných druhů.

Značka

Mezi nejznámější výrobce fatbike patří Trek, Canyon nebo Santa Cruz. Protože se jedná o profesionálnější značky, jejich ceny tomu odpovídají. Dají se ale sehnat i modely s nižší cenou, které dobře poslouží, na traily to však nebude.

Cena

Když už mluvíme o té ceně, fatbike má výhodu v tom, že nepotřebuje nic navíc. Kolo na traily vás sice vždy bude stát něco málo přes 50 000 Kč, pro klasické využití ale postačí i levnější varianta, a to až o polovinu. U elektrických provedení čekejte samozřejmě navýšení ceny.

Přejít do e-shopu

Údržba

Abyste mohli s fatbike jezdit po celý rok, údržba je nutnou součástí jízdy. Nejprve si zkontrolujte, jak kolo vypadá, zda není poškozená vidlice, špinavá těsnění, přebytečný olej na klanicích nebo nějaké třísky, praskliny či odlupující se vrstvy karbonu. Je důležité vyměnit lanka řazení a pouzdro, pokud jsou opotřebené, ale také proto, že do nich může časem proniknout voda a špína, navíc chladnější teploty zhorší řazení (a mechanické brzdění), pokud také zamrznou. Při instalaci nezapomeňte namazat nový kabel nebo pouzdro.

Ideálně používejte mokré lubrikanty na silikonové bázi, protože jsou hustší, lepivější a voděodolné pro vlhké zimní měsíce. Opravdu vynikají při jízdě na podzim a v zimě, protože se nedají snadno smýt v kalužích, sněhu nebo během bouřky. Důležitým bonusem navíc je, že mokrá maziva odolávají korozi způsobené solí a jsou také opravdu dobrá při snižování hluku hnacího ústrojí.

Otřít řetěz, převodník, ozubená kola a přehazovačku po každé jízdě je určitě dobrý nápad, stejně tak se doporučuje týdenní čištění řetězu a hnacího ústrojí rozpouštědlem nebo odmašťovačem.

Otázky a odpovědi

V čem je zásadní rozdíl mezi fatbike a klasickým jízdním kolem?

Fatbike se hodí na jízdu téměř do každého terénu, speciálně do toho opravdu náročného. Vzhledem ke svým odolným širokým kolům bude jízda pohodlná a stabilní.

Na jaké parametry při výběru fatbike hledět?

Mezi nejdůležitější parametry patří kvalita pneumatik, rám, suspenze a materiál, se kterým jde ruku v ruce hmotnost. Důležité je, abyste svůj výběr přizpůsobili povrchu, na kterém máte v plánu jezdit.

Jak na údržbu fatbike?

Údržba je nenáročná. Po každé jízdě byste měli otřít řetěz, převodník, ozubená kola a přehazovačku, každý týden potom vyčistit řetěz a hnací ústrojí rozpouštědlem nebo odmašťovačem. Nezapomeňte pravidelně kontrolovat vzhled kola, jestli nemá nějaké škrábance nebo není oloupané.

Je důležité vyměnit lanka řazení a pouzdro, pokud jsou opotřebené, ale také proto, že do nich může časem proniknout voda a špína, navíc chladnější teploty zhorší řazení (a mechanické brzdění), pokud také zamrznou. Při instalaci nezapomeňte namazat nový kabel nebo pouzdro, na které použijte mokré lubrikanty na silikonové bázi.

Závěr

Pro vášnivé jezdce, kteří milují terény, je fatbike skvělou příležitostí, jak vyrazit do přírody za jakýchkoliv podmínek v každém ročním období. Jeho pořizovací cena navíc nemusí být tak vysoká. Údržba je taktéž nenáročná, proto je tato volba ideální pro každého, kdo rád sportuje ve svém volném čase a chce tuto aktivitu povýšit na jinou úroveň.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Fatbike jsem si vyhlédl už před lety, ale až letos jsem se rozhodl ho pořídit. Objednal jsem si parádní kousek od značky Trek, s kterým jsem moc spokojený.

Přidat komentář

Recenzer
Logo