Koupelnové skříňky

Koupelna je sice místem, kam chodíme tak trochu relaxovat a vykonávat hygienu, mimo to se v ní ale nachází spousta produktů, ať už na vlasy či na tělo. Ženy navíc využívají nejrůznější kulmy, žehličky a fény. Taková koupelnová skříňka je tak nezbytností, kterou ale doprovází zvážení několika parametrů při jejím výběru. Jaké? To si povíme v dnešním článku.

Porovnat ceny skříněk

Typy

Podle toho, kam chcete skříňku umístit, se dělí do několika kategorií. Do různých koupelen se budou hodit různé typy, záleží na možnosti prostoru i na tom, co osobně preferujete. Některé modely jsou velice praktické a ušetří vám peníze i místo.

Skříňka s umyvadlem

Tento typ koupelnové skříňky je výhodný, kupuje se totiž jako součást umyvadla. Odpadá tak rozmýšlení nad tím, kam skříňku umístit či přeměřování rozměrů. Protože je většina takových skříněk instalována ve vzduchu, je třeba zkontrolovat její hmotnost a nosnost.

Skříňka pod umyvadlo

Pokud vám předchozí typ nevyhovuje, budete hledat umyvadlo a skříňku zvlášť. Vše si před nákupem dobře přeměřte a opět se zaměřte na hmotnost a nosnost.

Skříňka pod dvojumyvadlo

Bydlíte v baráčku s větší koupelnou? Pak možná využijete variantu skříňky pod dvojumyvadlo, která pojme větší množství věcí.

Skříňka nad umyvadlo

Závěsné nebo horní skříňky slouží jako úložný prostor na kosmetiku i hygienické potřeby a zároveň jako zrcadlo. Kvůli skleněnému povrchu na nich ovšem půjdou více vidět otisky prstů.

Skříňka s košem

Pokud chcete šetřit místem, dobrou volbou jsou skříňky s košem, které se tak hodí do malých koupelen. Nejčastěji mají podobu vysokých skříněk, ale existují i nízké varianty.

Skříňka nad pračku

Pro lepší skladování potřeb na praní můžete do koupelny pořídit skříňku nad pračku, která bude svou konstrukcí pračku objímat po stranách. Díky této vychytávce budou zakryty trubky a místo na pračku bude působit více esteticky. Jedinou nevýhodou je, že musíte skříňku vybírat podle rozměrů pračky, aby se vám tam vešla. Výška skříněk se pohybuje kolem 190 cm.

Materiál

Protože je v koupelně vlhko více než v jiných místnostech, materiál by měl být hlavní parametr, na který se při nákupu zaměříte. Je důležité, aby byl odolný a dlouho vydržel.

Masiv

Velice luxusní a krásně vypadající masiv sice na první pohled může vypadat jako materiál, který v koupelně nemá co dělat, nenechte se však zmást, hodí se i sem. Důležité ale je, abyste zvolili teak, mahagon, dub nebo borovici – tyto typy dřeva jsou dostatečně odolné.

Dále je potřeba, abyste se o materiál dostatečně starali, což v praxi znamená mazání lakem nebo voskem. Skříňky by měly být ošetřeny i z vnitřních stran. Nevýhodou je však vyšší cena, která odráží všechny dobré vlastnosti, které masiv má.

Lamino

Pokud se vám nechce dávat tak velké množství peněz za masiv, lamino je vhodnou alternativou, která vydrží slušnou dobu a zároveň je odolná. Vyrábí se v mnoha barevných provedeních, takže máte na výběr z mnoha modelů. Jedná se o dřevotřískovou desku polepenou laminovacím papírem, která je levnější a oblíbená.

MDF

O něco odolnější jsou MDF desky, které se často používají v kombinaci právě s laminem. Dřevovláknité desky věrně imitují dřevo, jejich povrch se upravuje foliováním nebo lakováním. Jsou vyrobené z dřevěných vláken spojených pomocí lepidla za vysokého tlaku a jsou typické snadnou opracovatelností, díky níž se můžete setkat s různým tvarováním. Opět platí, že jsou cenově výhodné.

Plast

U některých skříněk se objevuje jako materiál také plast, který sice není tak estetický, za to je ale velmi levný a odolný. Nevadí mu vlhkost, což je v koupelně důležité. Údržba není nijak náročná a provedení existuje na trhu spousta.

Corian

Mezi koupelnovými skříňkami můžete najít také corian, což je druh umělého kamene, jež se skládá z pryskyřice a přírodních minerálů. Je odolný vůči vyšším teplotám a většinou se z něj vyrábí umyvadla a desky, v nichž jsou zasazena.

Způsob instalace

Záleží na tom, co se vám líbí a také na tom, co pro vás bude praktické. Je jedno, zda máte větší nebo menší koupelnu, využít můžete všechny způsoby instalace.

  • Na zavěšení – snadný úklid, nejnáročnější instalace, vyžaduje vrtání do zdi, nábytek je při vylití vody na podlahu v bezpečí,
  • Na postavení – snadná instalace, spodní část je často v kontaktu s vodou, a je tak vystavena nebezpečí,
  • S nožičkami – zlatá střední cesta, vodě je vystavena pouze část skříňky, lépe se udržuje.

Design

Důležitou roli bude v rozhodování hrát také design, který dotváří celou koupelnu a většinou ho budete chtít ladit se zbytkem zařízení v místnosti.

Co se týče dekorů, máte na výběr hned z několika možností, a to například dřevo, beton, bílá, červená či černá barva. Záleží na tom, jaký dojem má design vytvářet – chcete, aby koupelna působila větší nebo spíše útulnější? Podle toho vyberte vhodný design. Myslete také na volbu matného nebo lesklého nábytku – matné provedení je moderní a dobře se udržuje, na druhou stranu je ale důležité, aby se nepoškrábalo, jinak jsou na něm rýhy dost vidět. Oproti tomu lesklá skříňka působí luxusně, její údržba je ale kvůli viditelnosti otisků prstů horší.

Rozměry

Než si kousek, který se vám do koupelny bude hodit, zakoupíte, zamyslete se nad celkovým provedením koupelny a namalujte si půdorys, do které si zakreslíte rozměry místnosti, rozvržení dveří, oken, vany nebo sprchového koutu, toalety, vodovodní přípojky i elektřiny. Přesvědčte se o tom, že se vám tam koupelnová skříňka vejde a nezapomeňte na místo pro otevírání dvířek.

Hmotnost a nosnost

Hmotnost skříněk se pohybuje od 10 do cca 65 kg, důležitá je ovšem také nosnost, pokud plánujete skříňku zavěsit. Kromě produktů a vybavení, které v ní chcete skladovat, totiž musí unést také umyvadlo. Hmotnost umyvadel se pohybuje od 5 do až cca 90 kg. Dbejte také na to, z čeho je stěna, na níž chcete skříňku upevnit, abyste mohli vybrat vhodný kotvící materiál.

Funkce

Koupelnové skříňky jsou skvělé jako úložný prostor pro kosmetické přípravky, fény, žehličky a kulmy i ručníky či osušky. Pokud se nachází nad umyvadlem, ukrývají také hygienické potřeby či léky. V mnoha případech se dají využít i pro jiné účely, jako například zrcadlo nebo koš.

Značka

Pro kvalitní provedení koupelnových skříněk sáhněte po ověřených značkách, jako je Sadena, SoBuy nebo Naturel. Nabízí nejrůznější varianty provedení i materiály a design.

Cena

Jak už jsme si řekli, nejlevnějším materiálem je plast, který nevypadá sice moc luxusně, za to se ale dobře udržuje a je odolný vůči vlhku. Jeho cena se pohybuje od 500 do 2 000 Kč.

Nad 2 000 Kč najdete lamino a dřevovláknité desky, které jsou stále dostupné a disponují lepšími vlastnostmi. Často jsou kombinovány s jinými materiály, aby se tak spojila jejich praktičnost a výhodná cena. Dosahují ceny 10 000 Kč v závislosti na velikosti a provedení.

Nejdražší ze všech materiálů je masiv, proto u tohoto typu nábytku čekejte sumy ve výši desítek tisíc korun, záleží na druhu dřeva. Seženete ale i modely pod 10 000 Kč.

Porovnat ceny skříněk

Údržba

To, jak se o koupelnovou skříňku budete starat, záleží na tom, z jakého materiálu je vyrobena. Plast je například velmi jednoduchý na údržbu, nevyžaduje žádnou speciální péči. Oproti tomu masiv je třeba mazat lakem nebo voskem. Nesmí být ošetřován syntetickými nebo organickými rozpouštědly, oleji a chemikáliemi. Povrch skříňky stačí sem tam očistit suchou prachovkou či vlhkým měkkým hadříkem. Na ostatní materiály (lamino, MDF, corian) použijte lehce navlhčený měkký hadřík, ne však mokrý.

Otázky a odpovědi

Podle čeho vybrat typ koupelnové skříňky?

Orientujte se podle toho, jak chcete koupelnovou skříňku využívat. Kromě úložného prostoru může fungovat jako zrcadlo nebo koš na prádlo. V malých koupelnách si tak ušetříte místo.

Důležité je načrtnout si půdorys a vypočítat, jestli se vám tam skříňka vejde. Kromě toho bude záležet na materiálu, který by měl být odolný a jednoduchý na údržbu. Svou roli samozřejmě hraje váš vkus a design koupelny. Způsob instalace záleží čistě na vás a na tom, co pro vás bude příjemnější. Myslete také na to, jakou má skříňka hmotnost a nosnost, aby všechny věci, které do ní chcete dát, unesla.

Který materiál je nejodolnější?

Nejodolnější, ale zároveň nejdražší, je masiv, kterému je třeba věnovat speciální péči, co se týče údržby, aby fungoval tak, jak má. Pokud je taková skříňka na vás moc drahá, jako vhodná alternativa se jeví kombinace MDF desek a laminátu. Kvalita sice není tak vysoká, ovšem je dostačující a o dost levnější.

Jak na údržbu koupelnové skříňky?

Záleží na tom, z jakého materiálu je vyrobena. Plast, MDF, laminát a corian jsou na údržbu nenáročné, proto bude stačit je přetřít lehce navlhčeným měkkým ubrouskem. Masiv oproti tomu nesmí být ošetřován syntetickými nebo organickými rozpouštědly, oleji a chemikáliemi. Je třeba ho pravidelně mazat lakem nebo voskem.

Závěr

Koupelnové skříňky jsou praktickým nábytkem do koupelny, který funguje hlavně jako úložný prostor na kosmetiku, prací prostředky, malé spotřebiče a léky. Kromě toho mohou být využity jako zrcadlo nebo koš na prádlo, což se bude hodit především v malých koupelnách. Výběr záleží na stylu, který preferujete, kvalitě a praktičnosti. Hlídejte si při nákupu parametry, které jste si výše popsali a najděte tak skříňku, která vám bude sloužit po mnoho let.

Koupelnové skříňky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.hornbach.cz, www.drevojas.cz, www.primakoupelny.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. My jsme do koupelny pořídili skříňky od SoBuy a jsou velmi elegantní. Po dokončení rekonstrukce a montáži skříněk vypadá výsledek naprosto perfektně, tento koupelnový nábytek tam skutečně pasuje stejně jako poklička na hrnec.

  2. Předělávali jsme komplet celou koupelnu, takže jsem sháněl vhodný koupelnový nábytek a dá se říci, že jsem skoro vše pořídil na jednom místě. Nejhorší bylo sehnat na míru skříňku pod dvojité umyvadlo, ale nakonec se zadařilo a vypadá to parádně.

Přidat komentář

Recenzer
Logo