Hydromasážní vany

V hydromasážní vaně si můžete stejně jako v klasické vaně dopřát horkou koupel. Díky masážním funkcím však můžete příjemnou koupel spojit s masáží a dokonalým uvolněním celého těla. Díky hydromasážní vaně se budete jednoduše cítit lépe po psychické i fyzické stránce. Tento prvek pak jistě s nadšením uvítají i další členové vaší rodiny. Pro svůj provoz potřebuje hydromasážní vana připojení na elektřinu. To souvisí s její náročnější instalací.

Hydromasážní vany umožňují využívat dva různé masážní systémy. Před výběrem tak musíte vědět, zda je pro vás lepší volbou vzduchová lázeň, nebo spíše využijete hydromasáž. Poslední možností je kombinace obou těchto masážní systému, což ocení všichni, kdo si nemohou preferovaný způsob vybrat. Poté již budete potřebovat vanu, která vám bude vyhovovat svým tvarem a velikostí.

Porovnat ceny van

Typy

Hydromasážní vany využívají dva různé typy masážních systému. Každý funguje na trochu jiném principu a každý tak bude vyhovovat někomu jinému.

Hydromasáž Whirlpool

Hydromasáž si můžete představit jako ruční masáž. Vana je doplněna o trysky, ze kterých vycházejí proudy vody a masírují jednotlivé partie těla. Sílu proudy vody pak můžete snadno regulovat pomocí jednoduchého ovládání, které bývá zabudované na okraji vany. Pokud jsou trysky pohyblivé, můžete nastavit i směr proudění vody. Kvalita těchto van souvisí s počtem a rozmístěním trysek.

Hydromasážní systémy jsou vhodné pro ty, kteří si přejí zvýšit psychickou a fyzickou kondici. Tato vana vám dobře poslouží při svalové únavě a fyzickém vypětí. Hydromasážní systém se dále doporučuje při poúrazových rekonvalescencích, pooperačních stavech, u různých potížích s krevním oběhem atd.

Vzduchová airpool lázeň

Tato lázeň je známá i jako perlička či perličková koupel a funguje na principu stlačeného předehřátého vzduchu, který vychází ven pomocí speciálních trysek. Perličková lázeň je ideální prostředek pro relaxaci a odpočinek.

Air či airpool masáž se doporučuje využívat při onemocnění pohybového aparátu, revmatických obtížích, nespavosti, neurologickém onemocnění, psychickém vypětí či pro snížení bolesti. U vzduchové vany se zaměřte na způsob vypouštění předehřívaného vzduchu.

Kombinace

Nejdražší hydromasážní vany umožňují vyzkoušet oba systémy. Díky tomu si vychutnáte perličkovou masáž i hydromasážní. Tyto vany jsou dobrou volbou pro náročné uživatele a k vidění jsou i na mnoha veřejných místech s wellness programem.

Velikost

Při výběru běžné i hydromasážní vany je velmi důležité zvolit její správnou velikost. Na trhu najdete menší vany, které splní nároky jednotlivců, ale i velké vany vhodné pro páry. S velikostí vany souvisí nejen způsob využívání, ale i velikost koupelny. Od velikosti se dále odvíjí pořizovací cena či spotřeba vody.

Tvar

Kromě velikosti můžete vybrat i vhodný tvar vany. K dostání jsou obdélníkové i rohové hydromasážní vany. Tvar a velikost jsou individuálními parametry, každý bude preferovat něco jiného, nejdůležitější je však vybrat tvar, který splní nejlépe všechna vaše očekávání.

Největší výběr, co se tvaru týká, budete mít v případě obdélníkových a rohových van. Koupit však můžete vanu s tvarem kruhu, oválu, mnohoúhelníku nebo jiného atypického tvaru.

Ovládání

Nedílnou součástí hydromasážních van je ovladač. U něho je nutné klást vyšší nároky na kvalitu. Ovladač by vám měl umožnit nastavovat intenzitu vodu a regulovat tak svoje masáže.

Materiál

Hydromasážní vany se zpravidla vyrábí z akrylátu. Akrylát je materiál, který nabízí velkou škálu tvarů i různých záhybů. Akrylát má však i celou řadu dalších výhod, na omak je teplý, vyniká pevností, stabilností i stálobarevností. Do akrylátové vany budete moci dodatečně navrtat podhlavník, madlo či jiný prvek.

Kvalitu použitého akrylátu souvisí s pořizovací cenou. Pokud chcete, aby vana něco vydržela, měli byste se při výběru zaměřit na vany předních výrobců. Ti dodávají na trh kvalitní vany, které mají tloušťku akrylátu okolo 4,5 mm. Naopak levné a nekvalitní vany mohou být tvořeny akrylátem o síle cca 1 mm.

Možnosti

Hydromasážní vany mohou v závislosti na pořizovací ceně nabídnout i něco navíc. Žádaná je například antibakteriální úprava povrchu. Ta potlačuje poréznost materiálu a souvisí i se snadnější údržbou. Součástí vany mohou být i ergonomické prolisy, díky kterým bude její používání skutečně komfortní.

Hydromasážní vany mohou dále nabídnout ohřev vody a koupit můžete i vanu s LED osvětlením. Světelná chromoterapie má blahodárné účinky pro psychiku. Některé vany je možné ovládat prostřednictvím dálkového ovladače, pokud vana využívá bezdrátovou technologii bluetooth, můžete k jejímu ovládání použít mobilní telefon.

Instalace

Nevýhodou hydromasážních van je složitější instalace. Aby bylo možné vanu zabudovat, musíte mít připravený nejen rozvod vody, ale i elektřiny. Konkrétní nákres získáte přímo od výrobce. Poté je nutné vanu umístit do potřebné výšky, stát musí na stabilním a pevném podkladě. Samotnou instalaci by měl provádět odborník, který vanu zapojí k rozvodu vody, odpadu i do elektřiny. Instalaci většinou provádějí odborníci doporučení výrobci nebo prodejci.

Značka

Od hydromasážní vany budete očekávat 100% funkčnost. Tu zaručuje zpravidla kvalitní výrobce. Na trhu jsou tyto vany zastoupeny značkou Ravak, Sapho, Polysan, Teiko, Santech, ARTTEC či DBA.

Cena

Hydromasážní vana vám poskytne mnoho zdravotních bonusů, za které si však budete muset náležitě připlatit. Cena se odvíjí nejen od celkového provedení hydromasážního systému, ale pochopitelně souvisí s tvarem a velikostí vany. Ty nejlevnější obdélníkové vany můžete koupit za cenu okolo 16 000 Kč. Obvyklá cena obdélníkových van je v rozmezí 16 – 33 000 Kč. Ještě větší nároky na finance mají vany rohové, které lze pořídit za 35 – 70 000 Kč.

Porovnat ceny van

Údržba

O hydromasážní vanu je pochopitelně třeba správným způsobem pečovat. Údržba většinou probíhá za pomoci automatického čistícího systému, během kterého dojde k propláchnutí celého potrubí. Automatickou údržbu spustíte pouhým stisknutím tlačítka, při tomto procesu se spotřebuje cca 20 litrů vody. Na běžné čištění povrchu se nesmí používat žádné agresivní čističe. Vhodné jsou spíše speciální přípravky, které nepoškodí kovové části. Jednotlivý výrobci mohou mít takovéto čističe ve svých nabídkách. Stejně tak byste měli z manuálu vyčíst doporučený postup údržby hydromasážních systémů.

Otázky a odpovědi

Kdy pomůže hydromasážní systém?

Tento systém se doporučuje při mnoha zdravotních obtížích. Ty se mohou týkat například dýchacího systému, nervových poruch nebo poruch krevního oběhu. Tento systém přinese pozitivní účinky i pro osoby, které jsou v rekonvalescenci po úrazech, operacích nebo řeší potíže s bolestí pohybového aparátu případně i částečné ochrnutí. Jestliže žádnými obtížemi netrpíte, pomůže vám hydromasážní systém při fyzickém vypětí i svalové únavě a dostane vás do lepší psychické i fyzické kondice.

Jak při masáži postupovat?

Pobyt ve vaně byste měli naplánovat minimálně 2 hodiny po jídle. V případě hydromasážního systému je třeba trysky nasměrovat na ta nejvíce namáhaná místa na těle. Poté již budete pouze podle potřeby regulovat jejich intenzitu. Takovou to masáž si můžete dopřát 2x – 3x za týden. Perličková lázeň je ideální pro všechny, kteří si chtějí dopřát každodenní relax. Doporučená teplota vody by měla být okolo 40°C a ve vodě byste měli pobýt ideálně okolo 30 minut.

Je používání hydromasážní vany bezpečné?

Hydromasážní vany mají pro zdraví člověka velký přínos. Ale i tento výrobek byste měli používat uvážlivě. Pozor dejte na příliš vysokou teplotu vodu i zbytečně dlouhý pobyt ve vaně. Při dlouhém pobytu v příliš teplé vodě může docházet k vysilování organismu. Pokud budete mít po použití hydromasážní vany nějaké potíže, měli byste je raději konzultovat s lékařem.

Závěr

Hydromasážní vany mohou tvořit trysky, které chrlí proudy vody v různé intenzitě, nebo trysky, které do vany vypouštějí nasycený vzduch v podobě velkého množství malých perliček. První varianta je určena pro intenzivní, ale příjemnou masáž, která prokrví vaše svaly a celý lymfatický systém. Kvalitní hydromasážní vana by měla mít dostatečné množství trysek, které umožňují nastavit výkon i směr proudění vody. Perličkovou koupel si můžete dopřát jako dokonalou relaxaci po náročném dni.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.krasne-koupelny.cz, www.koupelny-badideal.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Hydromasážní vana byl vždycky můj sen, takže když jsme se teď rozhodli pro rekonstrukci koupelny, byla nová vana jasná. Objednala jsem proto Arttec Krona Luxus o velikosti 180 x 80 cm a jsem nadšená. Konečně budu mít svůj sen splněný a budu si užívat ten správný relax v koupelně, už se těším, až bude vše hotové.

Přidat komentář

Recenzer
Logo