Vařiče vajec

Vejce se vaří v každé rodině, nejběžnější způsob přípravy je vaření ve vodě na varné desce. Nejedná se o nic složitého, jediné, co musíte ohlídat je přesná doba varu. A právě to, abyste vajíčka nepřevařili nebo naopak nedovařili je mnohdy potíž, zejména v případě, kdy kromě vaření vajec děláte dalších 10 věcí najednou. Aby byla vejce přesně takové konzistence, jakou si přejete, můžete k vaření vajec použít speciální elektrický přístroj.

Příprava vajec je velmi jednoduchá. Do spodní nádoby stačí nalít potřebné množství vody, vložit zásobník s vejci a nastavit požadovanou dobu přípravy. Poté již stisknutím jediného tlačítka uvedete přístroj do provozu. Vařič vajec však využijete více způsoby. Některé dražší modely zvládnou kromě vaření celých vajec. Změnit ho můžete na malý parní hrnec, pomocí kterého připravíte zeleninu v páře, a připravit můžete také omelety.

Porovnat ceny vařičů vajec

Nejlepší vařiče vajec

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Domo DO9142EK 100 % 649 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Sencor SEG 720BS 92 % 370 Kč Zobrazit Tipa.eu
3. Sencor SEG 710BP 88 % 349 Kč Zobrazit 4home.cz
4. Clatronic EK 3321 87 % 427 Kč Zobrazit Okay.cz
5. De Gusto PM-1123 86 % 349 Kč Zobrazit Bestseller.cz

Typy

Ačkoliv se budeme věnovat více klasickému vařiči vajec, byla by určitě škoda, kdybychom vám nepředstavili všechny možnosti, které můžete při vaření vajec využít.

Elektrický vařič vajec

Jedná se o elektrický spotřebič, s jehož pomocí dosáhnete přesně takové konzistence, kterou očekáváte. Vařič vajec není žádné složité zařízení, při jeho výběru by vás měla zajímat snad jen kapacita zásobníku. Vzhledem k tomu, že k vaření budete potřebovat elektrický proud, je dobré minimálně přihlédnout k výkonu. Poté již můžete vybírat z několika podob a velikostí jednotlivých vařičů.

BeepEGG

Kromě klasické podoby vařiče můžete vejce připravit pomocí časovacího hrajícího vejce, které je označeno jako BEEP EGG. V tomto případě budete vejce vařit tradičním způsobem ve vodě. Do hrnce s vejci přidáte i vajíčko BEEP EGG.

Jakmile začne voda vřít, upozorní vás na tuto skutečnost BEEP EGG akustickým signálem. Po nějaké době se vajíčko rozezní znovu, upozorní vás tak, že vejce jsou uvařena naměkko, při druhé melodii budou vejce na hniličku a poslední melodie vás upozorní, že jsou vejce uvařena natvrdo.

Vajíčko BEEP EGG funguje díky baterii, uváděná životnost je v případě intenzivního používání cca 18. měsíců. Pro zvýšení životnosti baterie je výrobcem doporučeno skladovat vejce v lednici.

Forma do mikrovlnky

Vejce můžete uvařit také v mikrovlnné troubě. K tomuto účelu je možné použít speciální formičky, které mají mnoho podob a velikostí. Jedno je však u všech typů společné, pokud budete vejce připravovat v mikrovlnné troubě, musíte je nejprve rozklepnout. Nikdy je nevařte ve skořápce, toto počínání může skončit výbuchem.

Ve formičkách připravíte kromě klasických vajec také omeletu. Vzhledem k množství výrobců si před přípravou dobře nastudujte postup, ten se může u jednotlivých výrobků měnit. Vhodné je také pročíst uživatelské recenze, protože ne každá forma uživatele nadchla.

Velikost

Velikost vařiče v tomto případě udává, kolik můžete na jednou uvařit vajec. K dostání jsou vařiče, které zvládnou 1 vejce, do těch největších můžete dát až 8 vajec. Nejvíce jsou však zastoupeny vařiče na 6 a 7 vajec. Pro menší rodinu budou dostačující i modely, které umožní vložení 4 vajec.

Komerční vařiče zvládnou uvařit i 10 – 12 vajec. Tyto typy se liší i vzhledem a do klasických domácností je jejich pořízení spíše zbytečné. Do vařiče je možné umístit i menší počet vajec, než vám kapacita umožňuje. To, kolik budete připravovat vajec, nemá na chod vařiče žádný vliv.

Příkon

Příkon je parametr, který byste si měli ohlídat u každého elektrického spotřebiče. I v případě jednoduchých vařičů je příkon důležitý z hlediska rychlosti vaření. Příkon je označen zkratkou W, v případě vařičů vajec se pohybuje od 250 – 2 600 W. Pro domácí účely si však hravě vystačíte s příkonem 350 – 400 W.

Materiál

Výrobní materiál plní také estetickou funkci. Nejčastěji jsou dostupné plastové vařiče, jejich výhodou je výběr barevného provedení. Kromě plastu můžete vlastnit také nerezový vařič nebo takový, který kombinuje oba materiály. Pro větší přehlednost mají vařiče skleněná nebo plastová víka.

Funkce

Vařiče vajec nejsou primárně určeny pouze k vaření vajec ve skořápce. S jejich pomocí připravíte také omelety, míchaná vajíčka, volská oka a vařič můžete využít i na přípravu pokrmů v páře. Příprava je jednoduchá, ovládání je řešeno knoflíky nebo otočnými kolečky. V případě dražších modelů můžete mít k dispozici také displej.

Z hlediska bezpečnosti disponují vařiče vajec pojistkou proti přehřátí, protiskluzovými nožičkami. Nechybí ani ochrana proti přehřátí a samozřejmostí by měla být také izolovaná rukojeť.

Základní funkcí je časovač, ten vám umožní nastavit potřebnou dobu vaření. Tu budete vybírat na základě způsobu přípravy.

Signalizace je také součástí všech výrobků. Díky ní budete hned vědět, že jsou vajíčka hotova.

O uživatelský komfort se postará vyjímatelný zásobník a automatická kontrola vody. Díky navíjecímu přívodnímu kabelu ušetříte místo a vařič se vám bude i snáze uskladňovat.

Značka

Vařiče vajec jsou zastoupeny v poměrně velkém množství. Oblíbené jsou vařiče značky Sencor, Guzzanti, Nedis, DeGusto, ECG, Steba, Unold, Domo, Clatronic a další.

Porovnat ceny vařičů vajec

Cena

Vařič vajec není nijak finančně náročný. I velké vařiče s kapacitou až 7 vajec a potřebným výkonem koupíte do 300 Kč. Netradiční vzhled a některé funkce získáte s nákupem vařiče, jehož pořizovací cena bude okolo 500 Kč. Oblíbené jsou také vařiče, jejichž cena se pohybuje od 500 – 800 Kč. Cena nejdražších vařičů převyšuje 1 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Proč používat vařič vajec?

Možná si myslíte, že vařič vajec je spíše nadstandardní spotřebič, bez kterého se vaše domácnost obejde. Opak je ale pravdou, díky tomuto jednoduchému spotřebiči vždy předejdete nežádoucímu prasknutí skořápky během vaření.

Díky časovači můžete mít vajíčka připravená ve vámi zvoleném čase. Díky vařiči nemusíte hlídat čas a můžete se naplno věnovat dalším činnostem. A v neposlední řadě vám přinese i úsporu vodu.

Co vše je možné pomocí vařiče vajec připravit?

Vařič vajec funguje na obdobném principu jako parní vařič. Kromě potravin připravovaných v páře je možné vařič použít i na ohřev párků. Připravit v něm můžete také rýži. Mnoho vařičů disponuje také nástavci na omelety. Využít je můžete také k přípravě ztracených vajec nebo vaječných pudinků.

Jak dlouho vařit vejce?

Udávaná doba pro vaření vajec naměkko jsou 3 minuty. Pokud chcete vařit vejce běžným způsobem, měli byte je vkládat až do vroucí vody.

V případě vajec nahniličku je udávaný čas v rozmezí 4 – 5 minut. Po této době by měl být bílek tuhý a žloutek tekutý. I v tomto případě je vhodné vložit vejce do vroucí vody. V případě vejce natvrdo by měl být čas varu cca 10 minut. Ti, kdo nechtějí bedlivě sledovat čas přípravy, použijí vařič vajec.

Závěr

Vařiče vajec jsou dostupné v mnoha různých podobách, což samo o sobě svědčí o jejich oblibě. Díky vařiči budou vámi uvařená vajíčka vždy perfektní. Stačí pouze vybrat potřebnou kapacitu přístroje a vámi preferovaný vzhled. S výrobky známých značek budete mít jistotu, že vlastníte kvalitní přístroj s dlouhou životností a všemi potřenými bezpečnostními funkcemi.

Vařiče vajec můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (33 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. V poslední době se mi stávalo, že jsem měla vajíčka taková jako převařená až děsně tuhá, přestože jsem dodržovala dobu vaření podle kuchyňské minutky. Nakonec jsem to vzdala a pořídila si vařič vajec, který jsem náhodně objevila. Vzala jsem od značky Silvercrest a je perfektní, vajíčka už jinak nevařím.

  2. Měl jsem už strašnou chuť udělat si vajíčko na hniličko, ale na plotně se mi to prostě nedaří. Nakonec jsem si koupil vařič vajec od značky Silvercrest a mohl si tak své oblíbené jídlo konečně vychutnat.

  3. Od té doby, co mám vařič vajec od SilverCrest, ušetřím při přípravě snídaně i jiných pokrmů spoustu času. Je to skvělá vychytávka.

  4. Super článek

Přidat komentář

Recenzer
Logo