Plynové vařiče

K delšímu pobytu venku patří také příprava jídla. Plynové vařiče jsou velmi oblíbené, použít je můžete prakticky kdekoliv. Jako palivo je používán stlačený propan-butan nebo izobutan. Tento plyn lze sehnat prakticky v každé vyspělé zemi. Samotný plynový vařič je velmi jednoduchý na obsluhu, přípravu pokrmu zvládne opravdu každý. Největší výhodou je pravděpodobně plynulá regulace plamene.

Vybrat správný outdoorový vařič, který splní veškerá vaše očekávání, není úplně jednoduché. Před výběrem si nejprve položte otázku, kde budete vařič používat a v jakém ročním období bude venku vařit. Při pobytu na jednom místě můžete pořídit větší nejčastěji jednoplotýnkový vařič, který uvaří jídlo i pro více osob. Pakliže patříte k turistům, bude pro vás ideální volbou malý přenosný vařič, který jednoduše strčíte do batohu.

Porovnat ceny vařičů

Nejlepší plynové vařiče

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Meva Orlík 2317B 92 % 1 725 Kč Zobrazit Eva.cz
2. Meva Rio 2 2340 88 % 1 590 Kč Zobrazit Datart.cz
3. Meva Víkend Mini 80 % 1 469 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Meva Orlík 2316B 75 % 2 714 Kč Zobrazit Akoupelnyatopeni.cz
5. Plynové vařiče 71 % 3 390 Kč Zobrazit Kamody.cz

Typy

Outdodrové vařiče je možné rozdělit podle typu paliva, které pro svůj správný chod vyžadují. Při venkovním vaření nejste odkázání pouze na plynový vařič. Mezi druhé nejvíce používané patří také vařiče benzínové. Plynové vařiče jsou dostačující zejména ve vyspělých zemích. Zde jsou běžně k sehnání náhradní kartuše. Benzínový vařič spíše využijete v zemích třetího světa, a to opět z hlediska dostupnosti paliva.

Plynový

Plynový vařič využívá jako palivo stlačený plyn. Největší výhodou plynových vařičů je možnost regulovat plamen. Potěší i nízká hmotnost, hmotnost hořáku může být i pouhých 100 gramů. Plynové hořáky jsou také velmi skladné. Ovládání plynového hořáku je jednoduché a řešit prakticky nemusíte ani údržbu.

Plynové vařiče však mají i svoje negativa. Mezi ně patří například vyšší pořizovací cena náhradních kartuší nebo plynových lahví. Kartuše nemusí být k dostání všude. Plynové hořáky nejsou úplně ideální na vaření v nízkých teplotách. V zimě není výkon vařiče příliš vysoký.

Benzínový

Benzínové vařiče při vaření spalují benzín, ale i jiné tekuté palivo, jako je nafta, kerosin atd. To, jaké palivo budete moci použít, udává velikost trysky. Při spalování nekvalitního paliva se může tryska rychle zanášet. Mezi přednosti benzínových vařičů patří větší dostupnost paliva. Samotné palivo je levnější než náhradní plynové kartuše. Benzínový vařič bude dobře hořet také v zimě.

Nevýhodou je vyšší hmotnost, složitější údržba a možnost regulovat plamen.

Dělení plynových vařičů

Samotné plynové vařiče jsou k dostání v několika podobách.

Klasický

Nejmenší turistický plynový vařič se vyznačuje velmi malým hořákem a nízkou hmotností. Tyto hořáky jsou ideální pro milovníky lezení po skalách či turistiky. Nevýhodou je skutečnost, že budete muset k vařiči přikoupit vhodné outdoorové nádobí.

Varný systém

Umožňuje spojit turistický vařič, kartuši i varnou nádobu v jeden celek. Díky tomu již nebude muset pořizovat další nádobí. Tento způsob vaření je šetrnější ke spotřebě plynu, vařič je ideální k rychlému ohřevu vody a kvalitnější vařiče lze použít i k pomalému vaření. Nevýhodu je vyšší pořizovací cena.

Vařič s volně stojící plynovou kartuší

Tyto turistické vařiče jsou vhodné zejména pro použití v zimě. Plynové vařiče se vyznačují při použití v zimě nízkým výkonem a to z důvodu rychlého ochlazování kartuše. V tomto případě je kartuš k hořáku připevněna pomocí delší hadice. Během vaření tak můžete kartuš zabalit například do deky nebo jiného oblečení. Tímto způsobem s bude ohřívat a hořák nebude ztrácet výkon. Také tato varianta je cenově náročnější a navíc vyžaduje i dokoupení vhodného nádobí.

Tento typ vařiče však může být i mnohem větší, využívat ho můžete na chatách nebo v kempu. Díky tomu bývá označován jako kempingový vařič. K dispozici máte nejčastěji 1 – 2 plotýnky a mezi praktickou funkci mnohdy patří piezo zapalování. Tyto vařiče se tak příliš neliší od běžných plynových varných desek. K plynové bombě nebo kartuši vařič připojíte pomocí delší hadice.

Kartuše/láhev

Outdoorové vařiče lze připojit k plynové bombě nebo kartuši.

Kartuše

Používají se u malých turistických vařičů. Díky malé kartuši je vařič velmi lehký a skladný. Plynový hořák může být s kartuší spojen na pevno, nebo ho lze propojit pomocí hadice.

Láhev

Větší turistické vařiče lze připojit k různě velké plynové bombě. Koupit můžete láhve s hmotností 2, 5 a 10 kg. K dispozici jsou hořáky, které k lahvi připojíte pomocí hadice, nebo hořáky, které je možné na bombu přímo našroubovat. V obou případech je možné regulovat plamen.

Spotřeba a výkon

Aby bylo vaření rychlé, je nutné pořídit výkonný vařič. S výkonem však stoupá i spotřeba plynu. Předností plynových hořáků je již zmíněná možnost velikost plamene a tím i výkon a spotřebu regulovat. Výkonný hořák tak můžete používat i na pomalejší vaření. Výkon outdoorových vařičů bývá nejčastěji v rozmezí 1,3 kW – 4,8 k W.

Značka

Větší kempingové vařiče s jednou nebo dvěma plotýnkami jsou k dostání od Bravo, Meva, CF Parker, Campingaz, Enders a dalších. Malý turistický vařič koupíte od výrobce Colemen, GSI, MSR, Primus, Jetboll nebo třeba Pinguin.

Porovnat ceny vařičů

Cena

Cena je závislá na typu vařiče. K nejlevnějším patří malé klasické turistické vařiče. Jejich cena je v rozmezí 500 – 2 000 Kč. K těmto vařičům budete muset přikoupit i vhodné outdoorové nádobí. Dražší jsou pak varné systémy, jejichž součástí je i varná nádoba. Cena těchto vařičů bývá v rozmezí 3 – 8 000 Kč.

Cena kempingových vařičů je od cca 300 – 5 000 Kč. Nejlevnější vařiče disponují pouze 1 plotýnkou, dražší vařiče mají zpravidla plotýnky dvě.

Otázky a odpovědi

Kdy je lepší koupit benzínový vařič?

Největší výhodou benzínových vařičů je dostupnost tekutého paliva. Ta bývá ještě lepší než v případě plynových vařičů.

Tyto vařiče jsou tak vhodnější v zemích, kde si nebudete jistí, zda seženete náhradní plynovou náplň. Nevýhodou benzínového vařiče je však vyšší hmotnost a horší skladnost. V případě, kdy použijete nekvalitní palivo, bude se vařič více zanášet nevýhodu je i zápach, který může při spalování vznikat.

Co je isobutan?

Isobutan je stlačený plyn, který se hodí zejména při zimním vaření. Na rozdíl od propan-butanu funguje v zimním období lépe. Avšak ani isobutan vám nezaručí v nízkých teplotách bezproblémový provoz. Plynová kartuš se v zimě rychle ochlazuje, v nádobě klesá tlak a plyn se jen obtížně dostává ven. Aby byl výkon vařiče dostačující, je nutné plynovou kartuši zahřívat, což není nijak praktické.

Využiji plynový vařič také doma?

Plynový vařič se rozhodně vyplatí mít i doma. Hodit se bude zejména ve chvílích, kdy nebudete moci z důvodu výpadku proudu použít běžnou elektrickou varnou desku. Díky vařiči uvaříte vodu nebo třeba celý oběd. Neocenitelný je zejména pro rodiče malých dětí. Plynový vařič lze použít i na balkoně nebo terase. Během grilování na něm můžete ohřívat omáčky, či cokoliv jiného.

Závěr

Plynové vařiče můžete použít při venkovním vaření. Hodit se mohou při venkovním posezení s přáteli na terasa, častěji se používají na chatách, chalupách nebo při stanování. Malé plynové vařiče jsou neocenitelné pro turisty, horolezce a milovníky cestování. Turistický vařič byste měli vždy vybírat podle toho, jakým způsobem ho budete využívat. Od způsobu používání se odvíjí jeho velikost i hmotnost.

Plynové vařiče můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.hudy.cz, www.hanibal.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (39 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Kempujeme s přítelem pravidelně, takže jsem sháněla nový plynový vařič, když ten starý dosloužil. Nakonec jsem vzala od značka Meva a super.

  2. Koupil jsem si CF Parker 5318B a musím uznat, že je to po dlouhé době kvalitní plynový vařič, co něco vydrží. Objednával jsem ho na internetu a s poštovným byla cena necelých patnáct set korun, což je docela slušné, když člověk potřebuje opravdu spolehlivého parťáka.

Přidat komentář

Recenzer
Logo