Jak vybrat kojeneckou vodu?

Rodiče chtějí pro své děti to nejlepší, a to platí i ve stravě. Kojenecké vody jsou speciálními nápoji, které mají složení vhodné pro ty nejmenší, jejichž organismus by klasickou vodu z vodovodu nemusel přijmout pozitivně. Je velmi důležité kontrolovat složení, i když je pravda, že kojenecká voda má ty nejpřísnější limity. Jak kojeneckou vodu poznat a na jaké parametry při jejím výběru hledět?

Prohlédnout vody

Obsah

Kojenecké vody by měly mít nízký obsah sodíku a dusičnanů, které mohou být škodlivé pro malé děti. Celkově má kojenecká voda nejpřísnější limit ze všech, jednotlivé složky mohou dosahovat pouze maximálního limitu, jinak už nejsou za kojenecké považovány. Musí být z kvalitního podzemního zdroje, nesmí být nijak chemicky ošetřena a může být upravena pouze výjimečně UV zářením. Nepleťte si ji ovšem s vodou vhodnou pro přípravu kojenecké stravy, ta je sice srovnatelná s kojeneckou, nicméně prošla určitou úpravou stejně jako pitná voda z kohoutku.

Limity složení pro kojeneckou vodu:

Dusičnany 10
Dusitany 0,02
Sodík 20
Fluoridy 0,7
Chloridy 100
Antimon 0,003
Kyanidy 0,005
Arzen 0,005
Chrom 0,025
Kadmium 0,002
Měď 0,2
Olovo 0,005
Rtuť 0,0005

Množství

Kolik takové kojenecké vody by miminko mělo vypít? Záleží především na stáří, ale roli může hrát i počasí. Do půl roku dítě nepotřebuje jiné tekutiny než mateřské mléko (popřípadě umělou výživu), nicméně v létě se doporučuje podávat navíc také kojeneckou vodu. Čím starší miminko je, tím důležitější je dbát na dostatečný příjem tekutin.

  • Do 6 měsíců by dítě mělo vypít 150 ml tekutin na kg hmotnosti.
  • Od 6 měsíců 1 roku postačí zhruba 400 ml tekutin denně (v případě horka, horečkách, průjmech, zvracení se doporučuje příjem navýšit).
  • Od 1 roku do 4 let se příjem tekutin zvýší na 1 l denně.

Příprava

I když už je kojenecká voda sama o sobě připravená, doporučuje se ještě převařit, a to zejména v prvních 6 měsících života miminka. Jedna půlka odborníků sice říká, že to není třeba, ale záleží na vás a na tom, jak kvalitní kojeneckou vodu vyberete. Po půl roce už není třeba vodu převařovat.

Funkce

Kojenecké vody jsou speciálně upravené a balené vody určené pro kojence a malé děti. Splňují přísné normy a předpisy týkající se obsahu škodlivých látek, jako jsou dusičnany, těžké kovy, bakterie a další kontaminanty. Díky tomu jsou bezpečné pro konzumaci kojenci, kteří jsou citlivější na přítomnost těchto látek než dospělí. Mají nízký obsah minerálů (nízkou mineralizaci), což je vhodné pro ledviny kojenců, které ještě nejsou plně vyvinuté a mohly by mít potíže s vylučováním přebytečných minerálů. Hodí se tak pro pro přípravu kojenecké výživy, jako je mléko v prášku nebo různé druhy kaší.

Značka

Mezi oblíbené značky kojenecké vody patří Rajec, Nartes, Aqua Anna nebo Natura.

Cena

Cena se bude lišit nejen značkou, ale také hlavně množstvím balení. Nejlevněji seženete 0,3 litrů, které se hodí spíše na cestu, pokud jste zapomněli kojeneckou vodu doma. Pořídíte do 20 Kč.

Od 20 Kč do 100 Kč budete mít největší možnosti výběru, a to 1 l až balení o 6 lahvích s 1,5 l. Kontrolujte složení.

Nad 100 Kč zakupte kojenecké vody, jestliže jich doma chcete mít dost do zásoby. Jedna lahev v balení může obsahovat až 2 litry. Nepřekračuje však cenu 200 Kč.

Prohlédnout vody

Údržba

Uchovávejte kojeneckou vodu ve tmě a chladu, chraňte před slunečním svitem, které by mohlo negativně působit na její kvalitu. Po otevření spotřebujte do cca 3 dnů, skladujte mezitím v lednici. Nepijte přímo z lahve, ale nalévejte do sklenic, aby vzduch vodu zbytečně nekontaminoval a neurychlil její zkažení.

Otázky a odpovědi

Jaký je rozdíl mezi vodou z vodovodu a kojeneckou vodou?

Rozdíl mezi normální a kojeneckou vodou spočívá hlavně v jejich kvalitativních a bezpečnostních standardech, které musí splňovat, aby byly vhodné pro konkrétní účely, zejména pro citlivý organismus kojenců. Kohoutková voda může obsahovat dusičnany a vyšší podíl minerálních látek, které by mohly dětem uškodit. I když se kvalita v různých oblastech liší a někde může být lepší, stále je kojenecká voda jistotou. Nestačí totiž dokonce ani vodu z vodovodu převařit či ji přefiltrovat, parametry jsou přísné.

Je kojenecká voda určena pouze pro kojence?

Kojenecká voda není určena pouze pro kojence, ačkoli je primárně vyvinuta s ohledem na jejich specifické potřeby a bezpečí. Hodí se zejména pro těhotné ženy, starší osoby, osoby s oslabeným imunitním systémem nebo lidi, kteří dbají na své zdraví.

Stačí, když kohoutkovou vodu převařím?

Ne. Převařování kohoutkové vody je užitečný krok pro zajištění její mikrobiologické bezpečnosti, ale nemusí být dostačující pro odstranění všech potenciálně škodlivých látek, které by mohly být nebezpečné pro kojence, jako například chlór, oxid uhličitý, některé bakterie a hlavně dusičnany, jež jsou pro kojence nebezpečné.

Závěr

Výběr a příprava vody pro kojence je klíčovým krokem pro zajištění jejich zdraví a bezpečnosti. Kojenecká voda je speciálně upravena a balena tak, aby splňovala přísné normy kvality, což zajišťuje nízký obsah minerálů, dusičnanů a dalších potenciálně škodlivých látek. Tato voda je ideální pro přípravu kojenecké výživy a přímou konzumaci nejmladšími dětmi. Při výběru kojenecké vody věnujte pozornost certifikacím, obsahu minerálů a hygienickým standardům balení.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.feedo.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (140 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo