Volanty

Hraní her na PC je pro někoho zábava, pro jiného vášeň a pro někoho životní styl. Hry je možné hrát na různých zařízeních od mobilů, přes tablety, herní konzole a standardem jsou počítače.

Výhodou počítačů je možnost přikoupit různé herní příslušenství, které zážitek ze hry pozvedne na jinou úroveň. Mezi takové příslušenství patří herní volanty, určené především pro hraní různých závodních her.

Herní volant není možné vybírat podle líbivého designu a sympatické ceny, přestože jsou to důležité parametry, není možné opomenout hlavní technické parametry. Zajímat by vás měl úhel rotace, vibrační zpětná vazba a možnost využít různé herní platformy. Velkou roli hraje výrobní materiál a další možné vybavení.

Porovnat ceny volantů

Nejlepší volanty

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Thrustmaster TH8A Add-On 4060059 97 % 4 166 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Logitech G29 Driving Force 941-000112 92 % 8 276 Kč Zobrazit Smarty.cz
3. Thrustmaster TMX Force 4460136 87 % 4 685 Kč Zobrazit Muziker.cz

Kompatibilita

Herní volanty je možné propojit s počítačem, Xboxem, PlayStationem a dalšími. Nejlepší a nejsnadnější je kompatibilita s PC počítačem, který využívá Windows. To, zda je možné vámi vybraný volant spárovat se zařízením, které požadujete, si raději ověřte u výrobce.

Hráčský volant je možné připojit pomocí USB kabelu, což je velmi rychlé a bezproblémové. Při hře vás však může limitovat délka kabelu. Druhou možností je využít bezdrátové připojení, které vám umožní Wi-Fi a Bluetooth.

Úhel otáčení

Úhel otáčení je jeden z důležitých parametrů. Levné volanty se otáčí pod úhlem 180°, možnost nahýbat volant do jednotlivých stran, avšak k jeho otočení nedojde. Tato možnost bude přijatelná pro velmi příležitostné hráče a vystačit by si s ním mohli i méně nároční hráči nebo menší děti.

Ti náročnější by však měli volit úhel otáčení 900°, což je hodnota 2,5 otáček. Nejdražší volanty je možné otočit až o 1080°, což jsou 3 otočení, přičemž je možné nastavit minimální úhel otáčení 270°.

Materiál

Výrobní materiál je důležitý z hlediska odolnosti a životnosti. Zastoupeno je několik materiálů, tím hlavním je plast, který je v kombinaci z kovovými prvky.

Plast

Nejvíce jsou zastoupeny plastové volanty. Plast je u mnoha výrobků považován za méně kvalitní materiál. V případě herních volantů je však velmi kvalitní a pevný. I plastový volant má nějaké množství vnitřních kovových součástí.

Vyhnout byste se však raději měli plastovému volantu v kombinaci s plastovými pedály, ty je možné poměrně snadno v zápalu hry poškodit.

Kov

I v případě, že je volant vyroben z větší částí z různého kovu, budou i v tomto případě v kombinaci s plastem nebo gumou. Gumový plášť je lepší varianta, v tomto případě vás nezradí zpocené ruce. Nejkvalitnější volanty mají potah kožený. Větší životnost vám pak poskytnou kovové pedály nebo řadící páka.

Vibrační odezva

Technologie Force Freedback tedy zpětná vazba vám během hry nabídne velmi realistické chování, jako u klasického volantu. Jejím úkolem je doslova poskytnout autentický prožitek z jízdy, kdy ucítíte každou nerovnost, kontakt při nárazu do jiného auta nebo překážky.

Zpětnou vazbou nejsou vybaveny všechny volanty, především u těch nejlevnějších ji budete hledat marně. Pokud je tedy pro vás tato technologie důležité, vybírejte právě mezi modely, které jsou technologií Force Freedback vybaveny.

U některých her může být zpětná vazba spíše obtěžující, a proto ji některé výrobky umožňují libovolně vypínat a zapínat.

Pedály

Pedály jsou součástí i levnějších volantů. V tomto případě však můžete mít k dispozici dva plastové pedály, které jsou náchylnější k poškození.

Preferujte proto pedály hliníkové nebo kovové, které jsou mnohem odolnější, což se pochopitelně odráží na jejich pořizovací ceně. Volanty mají běžně dva pedály, tedy plyn a brzdu. Dražší volanty však disponují třemi pedály, navíc je zde ještě spojka.

Řazení

Řazení rychlostí je možné díky různým podobám páček, které jsou přimontovány nejčastěji ke spodní části volantu. I zde má na způsob řazení vliv počet pedálů. Pokud je volant vybaven dvěma pedály, máte obvykle na výběr ze dvou rychlostí.

Propracovanější je řazení u tří pedálových volantů, kde můžete využít spojku. K některým volantům je možné také zakoupit samostatnou řadící páku a používat ji stejně jako při řízení automobilu.

Tlačítka

Volanty jsou vybaveny různým počtem tlačítek, nejčastěji jich mají 12. Některé volanty mají tlačítek 6 – 9, jiné mohou mít 12 – 24 tlačítek. Počet tlačítek v tomto případě nesouvisí s cenou, můžete koupit drahý volant se 6 tlačítky, stejně tak i levný, který má až 12 tlačítek. Vše záleží na výrobci a způsobu dalšího ovládání volantu. Počet tlačítek by tak neměl být při výběru nijak zásadní.

Příslušenství

Pokud vám nevadí další investice, můžete k volantu přikoupit i poměrně velké množství dalšího příslušenství. V textu jsme se již věnovali řadícím pákám a pedálům, což jsou doplňky, které představují úplný základ.

Z toho dalšího můžeme zmínit ruční brzdu, která může být součástí dražších řadících pák. Koupit můžete také speciální závodní sedačku, která často disponuje i stojanem pro snadnější umístění volantu a stabilnější umístění pedálů.

Značka

Dle různých uživatelských recenzí i na základě spotřebitelských testů patří k nejvýznamnějšímu výrobci Thrustmaster, který je zastoupen nejvíce výrobky. Někteří hráči nedají dopustit na PC volanty Logitech. Z dalších výrobců je možné uvést HORI, Tracer, Trust nebo Speedlink.

Ceny

Nenároční hráči i děti si vystačí s levnějšími volanty, jejichž cena nepřesáhne 1 000 Kč. U těchto modelů je třeba počítat s menším úhlem rotace, větším množstvím plastu a mnohdy musíte oželet i technologii Force Freedback. Pro méně časté používání jsou však i tyto volanty dostačující.

Větší skupinu tvoří volanty s cenou v rozmezí 1 – 3 000 Kč, která již bude vyhovovat náročnějším hráčů, kteří tráví hrou větší množství času. Zde je jich vibrační odezva samozřejmostí, koupit můžete volant se dvěma i třemi pedály.

Cena volantů však běžně přesáhne až 5 000 Kč, nejdražší volanty koupíte za 10 – 12 000 Kč. Tyto volanty nabídnou vše, aby byl prožitek ze hry fantastický.

Porovnat ceny volantů

Otázky a odpovědi

Pro jaké hry je volant vhodný?

Herní volanty jsou určeny pro hraní různých závodních her. Mezi ty nejoblíbenější patří GT Sport. Milovníci formulí mohou bojovat o pohár mistra díky hrám F1. A hrát můžete i rally nebo například Project Cars. Herní volant využijete i pro různé simulátory. Jmenovat můžeme Beam NG, OMSI 2, American Truck Simulator a jiné.

Jak je možné řadit?

Způsobů řazení je několik, nejčastěji jsou k tomuto účelu volanty vybaveny pádly, které najdete pod volantem. Využít můžete méně propracované sekvenční páky a největší možnosti přináší manuální páka. Ta je svou propracovaností a kvalitou srovnatelná s řadící pákou automobilů.

K dispozici můžete mít až 6 rychlostních stupňů, samozřejmostí je také zpátečka. Páka je samostatné zařízení, umístit ji můžete libovolně podle vlastních potřeb. K tomuto účelu je páka vybavena různými kolíky, s jejich pomocí jí můžete snadno připevnit ke stolu.

Jakým způsobem je možné připevnit volant?

Volant je možné připevnit ke stolu díky přísavkám nebo svorkám. Přísavky jsou vhodné především v kombinaci se skleněným stolem, jejich pevnost nemusí být dostačující a jsou běžnější u levnějších volantů. Svorky jsou kvalitnější, pevnější a častější způsob, u kterého oceníte i jednoduchou manipulaci.

Závěr

Herní volant patří k oblíbenému hernímu příslušenství, které ale ocení pouze hráči závodních her. V ostatním případě jeho pořizování nemá smysl. Také těm, kdo patří mezi příležitostné hráče, se investice do volantu nemusí vyplatit. Milovníci rychlých kol však za pomoci volantu poznají jiný rozměr a požitek ze hry bude nesrovnatelně lepší s porovnáním s obyčejnou klávesnicí nebo jiným ovladačem.

Pokud již budete do volantu investovat, zaměřte se spíše na střední cenovou skupinu, která vám nabídne nejen více funkcí, ale také kvalitnější výrobní materiál, který se výrazně podepíše na životnosti volantu. Při výběru volantu zvažte i možnost dokoupení dalšího příslušenství, tím nejběžnějším je řadící páka. Před samotným nákupem si ověřte kompatibilitu volantu s vaším počítačem nebo herní konzolí.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.datart.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (26 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Dobrý den,
    Syn hraje roblox a tam různé závodní hry. Poradíte zda, kdybychom k tomu dokoupili volant bude to spolecne kompatibilní?
    Dekuji

  2. Koupil jsem si na hraní PC her Thrustmaster TH8A Add-On 4060059. Je to fakt parádní volant, dobře padne do ruky a má slušnou odezvu.

  3. Hry hraji každý den a rozhodl jsem se, že si pořídil nějaký nadupaný volant. Vybíral jsem opravdu hodně dlouho, až jsem si pořídil Logitech G920 Driving Force Racing Wheel 941-000123, který stál skoro 9 tisíc, ale je to fakticky pecka.

  4. Díky vašemu článku jsem si konečně dokázal vybrat vhodný volant na pravidelné hraní her. Zvolil jsem Logitech G920 Driving Force, který mě vyšel něco přes 5 tisíc.

  5. Ještě jsem nečetla, tak dobře zpracovaný článek o volantech, děkuji.

Přidat komentář

Recenzer
Logo