Houpací sítě

Houpací síť je určena k pohodlnému ležení, použít ji můžete doma i venku. Speciální houpací sítě známé jako hamaky lze použít i k přespávání v lese během trampu nebo třeba letního festivalu.

Houpací síť může mít několik podob v závislosti na výrobním materiálu. Tyto výrobky jsou k dostání v mnoha velikostech. Použít ji můžete při uspávání miminek, s její pomocí zabavíte starší děti, pro páry je možné koupit velké sítě pro dva. Kromě jednoduchých sítí, které můžete zavěsit například mezi stromy nebo jiné pevné body, je možné koupit sítě, jejichž nedílnou součástí je robustní konstrukce. Díky tomu může nějakou podobu houpací sítě koupit prakticky kdokoliv.

Při výběru houpací sítě je nutné věnovat pozornost výrobnímu materiálu, velmi důležitou roli hraje také nosnost. V případě, kdy preferujete nákup houpací sítě se stojanem, můžete vybírat mezi kovovou nebo dřevěnou konstrukcí.

Porovnat ceny houpacích sítí

Typy

Houpací sítě můžeme rozdělit do několika typů podle toho, z jakého materiálu jsou sítě vyrobeny.

Síť ze síťoviny

Klasická podoba houpací sítě, která na trhu dominovala v minulých letech. Tyto sítě jsou velmi prodyšné, mají nízkou hmotnost, ale vyšší nosnost. Síťovinové houpací sítě vám neposkytnou takové pohodlí jako sítě látkové. Tyto sítě však lépe odolávají rozmarům počasí, pokud síť zmokne, velmi rychle zase uschne. Pro větší pohodlí můžete dno sítě vypodložit například dekou.

Předností těchto sítí je tedy vyšší odolnost a nosnost. Houpací síť vám poskytne pohodlí i ve velmi teplých dnech, protože jsou mnohem prodyšnější. V těchto sítích je možné pohodlně ležet také na břiše. Zejména v případě, kdy koupíte nekvalitní síť vyrobenou z hrubé síťoviny, můžete si při dlouhodobém používání způsobit bolestivé otlaky.

Samotná síťovina pak může mít 2 podoby:

  • Jemná – používá se na výrobu dražších a pohodlnějších sítí.
  • Hrubá – levnější houpací sítě jsou vyrobeny z hrubší síťoviny, jejichž používání je méně komfortní.

Látková síť

Látkové sítě jsou známé jako hamaky, vyrobeny bývají z umělých vláken nebo bavlny. Látkové houpací sítě je možné použít i v méně teplých dnech, protože vás před chladným počasím lépe ochrání. Hamak je možné použít i během pobytu v přírodě, nocovat v přírodě v ní můžete celoročně. Postačí houpací síť doplnit o vhodné doplňky jako je izolační podložka a kvalitní spací pytel. Látková síť je pohodlnější než předešlý typ, při používání vás nebude nijak tlačit. Látková síť vám poskytne také větší soukromí.

Nevýhodou těchto sítí je menší prodyšnost, síť je vhodné chránit před nepříznivým počasím a počítat musíte s nižší nosností.

Houpací židle

Jestliže jste omezováni prostorem, nebo chcete síť používat spíše jako houpačku, můžete si místo klasické sítě pořídit v současné době velmi oblíbenou houpací židli.

Závěsná křesla se hodí do interiéru i exteriéru, koupit můžete jednoduché židle vhodné pro děti i méně náročné uživatele, nebo naopak krásně designově vyvedené výrobky. I zde pak máte na výběr, zda pořídíte jednoduchou houpací židli nebo židli s konstrukcí. Houpací židli tak můžete připevnit ke stropu, nebo jednoduše postavit kamkoliv dle vašeho uvážení.

Cestovní síť

Speciální skupinu tvoří cestovní sítě, které se liší výrobním materiálem. Materiál, ze kterého jsou sítě vyrobeny, má vliv na nižší hmotnost a velmi jednoduchou údržbu. Cestovní sítě velmi dobře odolávají vlhkosti i rozměrům počasí. Cestovní síť je možné složit do velmi malého rozměru, díky tomu ji můžete přenášet v batohu, či připevněnou na batohu.

Design

Samozřejmostí je, že můžete koupit houpací sítě různých velikostí a barev. To, jakou podobu sítě koupíte, je otázkou vkusu každého. Mnohem důležitější je však skutečnost, zda pořídíte houpací síť se stojanem nebo bez stojanu.

Bez stojanu

Jednoduché houpací sítě jednoduše uchytíte mezi stabilní podpěrné body, jednat se může o stromy, trámy nebo sloupy. Sítě je však možné zavěsit i mezi stěny, tuto možnost využijete zejména u interiérových sítí.

Se stojanem

Houpací síť se stojanem ocení zejména ti, kdo nemají možnost síť zavěsit mezi stabilní oporu. Tyto typy sítí vás svým vzhledem zaujmou na první pohled, jedná se o velmi elegantní sítě. Počítat však musíte s vyšší pořizovací cenou, větší náročností na prostor a tedy i horší skladností. Některé sítě umožňují stojan dokoupit dodatečně. Na výrobu konstrukce se používá dřevo nebo ocel.

  • Dřevo – klasický materiál, který se vyznačuje tradičním vzhledem a vysokou stabilitu. Koupit můžete stojan vyrobený z bambusu, smrku, modřínu či jiných dřevin. Nevýhodou dřeva je náročnější údržba, která vyžaduje občasný ochranný nátěr. Tyto stojany by neměly být vystavenu dešti ani vlhku.
  • Ocel – ocel je kvalitní, stabilní a prakticky bezúdržbový materiál s prakticky neomezenou životností. Některé ocelové stojany lze výškově nastavovat.

Materiál

V závislosti na typu houpací sítě se mění také výrobní materiál. Jedná se o jeden z nejdůležitějších parametrů, který by vás měl při výběru zajímat.

  • Polyamid – je elastický a lehký materiál, který UV záření, Polyamid je dostatečně odolný vůči mechanickému poškození. Oceníte i jeho jednoduchou údržbu. Nevýhodou je menší komfort, na dotek není polyamid příliš příjemný. Při tření pak vytváří statickou elektřinu.
  • Padákové hedvábí – jedná se o speciální podobu polyamidu, která se od klasické verze liší hladkým povrchem. Z tohoto materiálu se vyrábí především hamaky, ocenit u nich můžete také velkou pevnost a nízkou hmotnost. Tento materiál je rovněž velmi odolný proti oděru. Patří mezi další rychleschnoucí materiály.
  • Nylon – velké množství houpacích sítí je vyrobeno z odolného a pevného nylonu. Nylon se vyznačuje menší hmotností, materiál je při doteku příjemný. K nevýhodám však patří jeho menší odolnost vůči UV záření a vlhkosti. Také nylon vytváří větší statický výboj.
  • Polyester – nejlevnější houpací sítě bývají vyrobeny z odolného a pružného polyesteru. Nevýhodou tohoto materiálu je zejména menší prodyšnost, k výhodám naopak patří větší voděodolnost a rychlé schnutí.
  • Bavlna – tento materiál je na dotek velmi příjemný. Vyrobeny jsou z něho zpravidla interiérové houpací sítě, protože bavlna není příliš odolná vůči povětrnostním vlivům. Kvalitnější sítě mohou být vyrobeny z organické bavlny.

Velikost

Jak již bylo řečeno, houpací sítě jsou k dostání v různých velikostech. Velikost sítě je tedy závislá od místa používání. Houpací sítě může k lenošení využívat jedna nebo dvě osoby. Rozměr houpací sítě pro jednoho má nejčastěji šířku v rozmezí 140 – 160 cm.

Dětské sítě mívají šířku méně než 100 cm, užší jsou i cestovní sítě. Speciální jsou i tzv. rodinné sítě, jejichž šířka může být až 2 metry. Houpací sítě jsou k dostání v mnoha délkách, nejkratší sítě mají délku do 220 cm, ty nejdelší mohou měřit okolo 270 cm. Houpací sítě se stojanem jsou obvykle dlouhé 2 – 3 metry.

Nosnost

Podceňovat byste neměli ani údaj o nosnosti. Nejčastěji se nosnost pohybuje v rozmezí 100 – 200 kg v případě, kdy je houpací síť určena pro jednu osobu. Houpací sítě větších rozměrů mohou mít nosnost 200 – 400 kg. Ve výjimečných případech může být výrobcem uváděna nosnost až 800 kg. To, zda se jedná o pravdivý údaj nebo reklamní trik však předem nezjistíte. Takovou nosnost však při běžném používání pravděpodobně nevyužijete.

Nosnost je nutné zohlednit i v případě, kdy budete pořizovat houpací síť se stojanem, nebo stojan samostatný.

  • Do 120 kg – tyto stojany jsou určeny k sítím, které budou používány jednotlivci.
  • Do 160 kg – stojany unesou i 2 osoby. Nejkvalitnější stojany mohou mít nosnost okolo 200 kg.

Příslušenství

Houpací síť lze pochopitelně používat zcela samostatně, nebo ji pro větší pohodlí vybavit například polštářky, které máte doma k dispozici. Pokud však chcete mít toto místo odpočinku vyladěné do posledního detailu, je možné koupit designově sladěné polštářky.

Hamaku nebo síť můžete doplnit o matraci, která se postará o vaše maximální pohodlí. Pokud budete v houpací síti přespávat, bude se vám hodit speciální plachta, která vás ochrání před nepříznivým počasím. V letních nocích oceníte také moskytiéru.

Značka

Mezi jedny z nejoblíbenějších patří houpací sítě La siesta, Spokey nebo Sedco. Velký výběr nabízí také Springos, POTENZA nebo Ticket to the Moon. Výrobců je však v tomto případě velké množství, prakticky každý nabízí houpací sítě ve všech cenových kategoriích.

Cena

Houpací sítě patří k relativně dostupnému zboží. Cena zpravidla začíná na 500 Kč, ale narazit můžete i na levnější výrobky. Do 1 000 Kč je možné koupit mnoho dalších sítí, k dostání jsou už i levnější sítě se stojanem nebo houpací křesla.

Za více než 1 000 Kč již zpravidla koupíte jednodušší houpací sítě se stojanem nebo opravdu vysoce kvalitní závěsné houpací sítě i křesla. Náročnější mohou vybírat mezi robustnějšími typy houpacích sítí, jejichž cena se zpravidla pohybuje od 2 – 5 000 Kč.

Porovnat ceny houpacích sítí

Otázky a odpovědi

Proč při kempování použít hamak?

Tento typ houpací sítě je možné díky speciálnímu systému pověsit prakticky mezi jakékoliv stromy. Hamak se zavěšuje nad zem, během spaní se tak nedostanete do kontaktu se zemí. Díky tomu nemusíte řešit vlhkost ani chlad, jako je tomu při spaní na stanu. Před hmyzem či nepříznivým počasím vás ochrání speciální sítě nebo plachty. Hamak lze složit do mnohem menšího rozměru než stan a nižší je i jeho hmotnost.

Jakou houpací síť do bytu?

Do bytu je nejjednodušší pořídit houpací sítě se stojanem nebo s podpěrou. Velmi oblíbené jsou speciální sítě nebo křesla, která je možné zavěsit ke stropu. Nevýhodou vnitřních sítí je nižší nosnost, která se nejčastěji pohybuje okolo 100 kg. Tyto sítě může vždy používat pouze 1 osoba.

Jaké výhody nabízí houpací síť s tyčemi?

Rozporné tyče, které jsou součástí některých sítí, mají za úkol udržet houpací síť stabilně napnutou. Díky těmto tyčím tak vznikne, dá se říct, ideální plocha. Při ležení vás síť nebude nijak omezovat v pohybu ani se nebude deformovat. Houpací síť s tyčemi zůstane vždy propnutá, nemusíte ji tedy umísťovat příliš vysoko nad zem. Pro někoho však mohou být sítě s tyčemi méně stabilní. Nevýhodou je menší skladnost, vyšší hmotnost a horší údržba.

Závěr

Houpání a lenošení patří k činnosti, kterou nepohrdne prakticky nikdo. Právě to je důvod, proč je na trhu takové množství různých houpaček, houpacích sítích i křesel, které potěší uživatele všech věkových generací.

První houpací sítě lze koupit již novorozeným dětem. Pro ně jsou k dostání tzv. hojdavaky. Starším dětem a dospělých již můžete pořídit menší nebo standardní podobu houpacích sítích. V současné době na trhu dominují pevné hamaky, které pomalu vytěsňují méně pohodlné síťové houpací sítě.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (40 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Koupila jsem houpací síť i s příslušenstvím, takže teď můžeme, když je sluníčko lenošit v síti na zahradě společně s partnerem. Je to neuvěřitelný relax.

  2. Já sem si nainstaloval houpací síť na obyčejný panelákový balkon a je to bomba. Prádlo tam nesušíme, tak není problém se tam houpat a sledovat okolí.

  3. Objednala jsem v internetovém obchodě Blumfeldt Sri Lanka Swing a jsem nadšená. Umístila jsem jí na terasu a je to úžasný relax.

  4. Vaše informace byli pro mě velmi přínosné.

Přidat komentář

Recenzer
Logo