Činely

Pokud vás uchvátily bubny a bicí soupravy, neobejdete se ani bez kvalitních činel. Činel a jeho zvuk umocní vaši hru a postará se, aby měl zvuk ten správný náboj. Při výběru činel narazíte na poměrně velké množství tvarů a velikostí. Zvuk činelů je dán velikostí a způsobem úderu. Hrát na činely budete pomocí paliček, ale častá je i metoda hry rukou.

Při výběru činel narazíte na několik různých typů, ne všechny budete v začátcích potřebovat. Jestliže kupujete svoje první bicí, vyplatí se spíše nákup celé sady než jednotlivých činel.

Porovnat ceny činelů

Typy

U činelů se rozlišuje několik typů, přičemž každý činel vydává trochu jiný zvuk. Koupit můžete činely jednotlivě, na základě vlastních potřeb, ale prodávají se i celé sady. Základními prvky bicí soustavy jsou činely Ride, Hi-hat a Crash. O další zvukové efekty se postarají činely Bell, Splash nebo China.

Crash

Pokud je vaším stylem rock a metal, budete potřebovat crash činely. Bicí soustava obsahuje alespoň dva crash činely umístěné na samostatném stojanu. Každý crash činel by měl mít odlišnou tloušťku a velikost. Velké činely reagují o něco pomaleji.

Ride

Ride patří k větším a vydávají sytý, silný zvuk. I tyto činely bývají základním vybavení bicí soustavy. Zvuk ride činelu je výrazný a úkolem činelu je udržet rytmus. Bicí souprava by měla být vybavena alespoň dvěma ride činely. Koupit můžete i činely ride crash, které jsou kombinací obou typů.

Hi-hat

Jedná se o dva činely, které jsou položené na sobě, a hrát na ně můžete pomocí pedálu. Na horní činel je možné hrát i paličkou. Tento typ plní úlohu metronomu a používají se k odpočítávání skladby. Hi-hat činel vydává velmi pronikavý a silný zvuk. Tyto činely jsou silnější než ostatní typy. Větší šířku má horní činel.

Splash

Splash se používají po crash činelu a poznáte je podle pronikavého zvuku. Splash činel poznáte podle malého rozměru, jedná se o vůbec nejmenší činel, kterým můžete bicí soustavu vybavit. Používá se pro zvýšení efektu, má kratší dozvuk.

Bell

Bell, svůj název dostal podle zvuku, který vylučuje. Ten se podobá zvuku zvonu, oblíbené jsou v rockové hudbě a to pro svůj jasný a plný zvuk.

China

China se od ostatních liší tvarem, okraje jsou obrácené a činely vydávají velmi zvláštní zvuky. Zvuk china činelu je agresivní a výrazný. Tento typ se vyvinul z gongu.

zpět k obsahu ↑

Materiál

Nejhlavnějším materiálem, který se k výrobě činelů používá, je bronz, což je slitina mědi a cínu. Tato slitina je vyráběna v různých poměrech, ty pak zásadně ovlivňují zvuk. Nejčastěji narazíte na slitinu s označením B20 a B8.

  • B20 – tato slitina obsahuje 20% cínu a 80% mědi
  • B8 – v tomto případě je obsaženo 8% cínu a 92% mědi

Důležité je množství cínu, čím víc ho je ve slitině obsaženo, tím je zvuk kvalitnější, což se pochopitelně odráží na vyšší pořizovací ceně. K nejlevnějším patří činely mosazné, označené jako MS63. Mosaz je slitina mědi a zinku.

zpět k obsahu ↑

Opracování

Na kvalitu zvuku má vliv také opracování činelu. K nejdražším a nejkvalitnějším patří ručně tepané činely, zlatou střední cestou jsou strojově tepané a nejlevnější, ale také nejméně kvalitní jsou činely lisované.

zpět k obsahu ↑

Hmotnost

Hmotnost a tloušťka činelů má vliv na styl, který chcete hrát. Těžší a tlustější činely jsou určené pro tvrdší styly, naopak měkčí a tenčí se používají pro jemnější hudbu. Velikost činelů je udávána v palcích, v bicí soustavě najdete velikost 14”, 16” a 20”. Mezi další velikosti patří činely s velikostí 10 ”- 20”.

zpět k obsahu ↑

Příslušenství

K činelům je možné koupit některé příslušenství.

K tomu zásadnímu patří různé stojánky, na které se činely umísťují.

Dalším příslušenstvím jsou různé gelové tlumící polštářky. Vybírat můžete z různých barev.

Mezi příslušenství patří i řetízek, který se umísťuje na horní část činelu. S jeho pomoci dosáhnete efektu šustění.

Pochodové činely je možné zavěsit na pásky. Ty jsou vyrobeny například z nylonu nebo kůže.

Při přepravě je vhodné činel umístit do ochranného obalu.

zpět k obsahu ↑

Značka

Mezi výrobce činelů patří Sabian, Paiste, ABX, Meini, Mapex, Pearl, Slap Klatz. Ať už zvolíte některou tuto značku nebo budete vybírat činely jiných značek, vždy se zaměřte na výrobky, které najdete ve specializovaných prodejnách, které jsou zaměřeny na hudební nástroje. Zde najdete kromě různých typů celé sety a veškeré potřebné příslušenství.

zpět k obsahu ↑

Cena

Při nákupu příslušenství k bicím budete potřebovat více než jeden činel. Začátečníci, kteří si nejsou zcela jistí, které činely vybrat, osloví spíše celé sety, které obsahují ty základní typy Ride, Hi-hat a Crash činely.

Cena činelových sad se může pohybovat od necelých 2 000 – 20 a více tisíc. Cenový rozdíl je dán výrobním materiálem, počtem činel i velikostí a tloušťkou.

Zkušenější hráči mohou k sadě dokoupit další činel na zlepšení efektu. Cena jednotlivých činel je opět značně rozdílná a pohybovat se mohou od cca 1 – 10 000 Kč. A zapomenout nesmíte ani na cenu dalšího příslušenství.

Porovnat ceny činelů

zpět k obsahu ↑

Otázky a odpovědi

Kam mířit úder na činel?

Na činel budete hrát pomocí paliček. Při hře na činely není zvuk vždy stejný, budete si tedy muset počínat přesně. Pokud udeříte na okraj, bude zvuk velmi hlasitý a jakoby tříštivý. Úder do středu přinese klidnější, tišší a spíše cinkavý zvuk.

Co je gong?

Gong je často řazen mezi činely, i v tomto případě se jedná o kovový nástroj, na který se hraje pomocí paličky. Gong má specifický a pronikavý zvuk. Na rozdíl od činel, které jsou na stojanu umístěny na pevno, je gong na stojan zavěšen.

Úder paličky budete v případě gongu mířit na střed, po úderu se ozve hlasitý dunivý zvuk. Proto je gong používán jako nástroj, který upozorňuje na začátek či konec různých událostí, představení atd. Při typické hře na bicí však svoje uplatnění nemá.

Co je cow bell?

Tento činel má zcela specifický tvar, jak již jeho název napovídá, podobá se kravskému zvonci. Cowbell vyluzuje dutý a tupý zvuk. Své uplatnění najde na různých představeních, ale své využití má i v rockové nebo popové hudbě. Také tento činel je k dostání v různých velikostech.

zpět k obsahu ↑

Závěr

Pokud se rozhodnete hrát na bicí, neobejdete se ani pořízení činel. Každé bicí by mělo být vybaveny činely typu Crash, Ride a Hi-hat. Především první dva jmenované činely by pak měly být zastoupeny alespoň dvěma kusy.

O další zvukové efekty se starají činely China, Bell a Splash. Činely jsou vyráběny z různých materiálů mezi kvalitní, ale cenově dostupné patří činely vyrobené z materiálu B20, které mají větší podíl cínu. Při výběru činel narazíte na různé tloušťky i velikosti. To jakou velikost zvolíte, závisí na hudebním stylu, ale i vaším potřebám. A opomenout byste neměli ani na další potřebné příslušenství.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

      Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


    Komentáře / diskuse / hodnocení

    GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz