Výlevky

Výlevky jsou často chápány jako specifický koupelnový, ale i oblíbený zahradní doplněk. Mohou být umístěny v interiérech i exteriérech. Interiérové výlevky najdete spíše ve veřejných budovách, hotelích, penzionech atd. Méně často se jedná o jeden z prvků pracovní koupelny. V běžných domácnostech jsou v současné době oblíbenější venkovní zahradní výlevky. Ty plní nejen praktickou, ale také dekorativní funkce.

Výlevky je tak nutné vybírat s ohledem na to, kde budou umístěny, co od nich očekáváte a k čemu je budete potřebovat. Ve většině případů se do výlevky lije špinavá úklidová voda, na zahradě se jedná spíše o bahnitou vodu, ale koupit můžete i výlevku, která je schopna spláchnout obsah chemického WC. Kromě typu a možností by vás měl zajímat výrobní materiál, nebo způsob zapojení baterie.

Porovnat ceny výlevek

Nejlepší výlevky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. AQUALINE PI5050 100 % 966 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Jika Mira H8510460000001 100 % 4 268 Kč Zobrazit Sanitino.cz
3. AQUALINE PI5055 95 % 1 003 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Výlevky mají podobu specifického umyvadla a obecně se rozdělují na stojící a závěsné.

 • Závěsná – tyto výlevky jsou k dostání ve dvou podobách, v první skupině najdete výlevky s podobou umyvadla. Druhý typ lze vzhledem přirovnat ke klasické toaletě. Závěsnou výlevku můžete zavěsit na zeď. Tyto výlevky se vyrábí z různých materiálů a umístit je tak můžete v interiéru i exteriéru. Součástí závěsných výlevek bývá i sifon s přepadovým systémem, u zahradních typů najdete i vodovodní kohoutek. Součástí balení musí být i veškeré příslušenství, které budete potřebovat k montáži.
 • Volně stojící – výlevku můžete jednoduše postavit na zem a poté napojit na odpadní rouru. I zde najdete interiérové a exteriérové výlevky. Vnitřní výlevka vzhledem připomíná toaletu, zahradní je mnohem dekorativnější a zapadne do každé zahrady.

Umístění

Jak již bylo řečeno, výlevku můžete umístit v domech i na zahradě.

 • Bytové výlevky – slouží k vylévání špinavé vody po úklidu a častěji je najdete v úklidových místnostech veřejných prostor. Na výrobu se používají klasické materiály, ze kterých se vyrábí i další koupelnové prvky.
 • Zahradní výlevky – mezi zahradní výlevky patří i zahradní umyvadla. Do výlevky tak budete moci vylévat vodu, ale využít ji můžete i k oplachování ovoce a zeleniny, nalévání vody, omývání rukou atd. Také zde najdete výlevky vyrobené z klasických materiálů, ale mnohem oblíbenější jsou výlevky vyrobené z železa.

Materiál

Na výrobu se používá mnoho materiálů. Bytové výlevky se v drtivé většině vyrábí z keramiky, delší životnost zaručí výlevka nerezová. Zahradní výlevky jsou vyrobeny ze smaltu, hliníku nebo litiny.

 • Keramika – tento materiál patří k nejoblíbenějším, jeho předností je zejména cenová dostupnost. Keramické výlevky splňují veškeré hygienické požadavky, vyrábí se v tradičním bílém provedení.
 • Plast – na výrobu těchto technických dřezů se velmi často používá také plast. Plastové výlevky se vyrábí z vysoce odolného a kvalitního polypropylenu, díky čemuž si můžete být jistí velkou výdrží. K dostání jsou v mnoha tvarech a velikostech a vybírat můžete i z několika barevných variant. Plastová výlevka odolává i extrémním teplotám a umístěna může být v interiérech i exteriérech. Výhodou těchto výlevek je i cenová dostupnost.
 • Nerez – nerezové výlevky mají větší rozměry a nejčastěji jsou k vidění v mnoha veřejných budovách, hotelích, školách atd. Nerez odolá i drsnějšímu zacházení, potěší jeho opravdu dlouhá životnost. Nevýhodou je pak vysoká pořizovací cena.
 • Hliník – materiálem jsou různé hliníkové slitiny. Výhodou tohoto materiálu je dlouhá životnost, nízká hmotnost a vysoká trvanlivost.
 • Litina – litinové výlevky najdete na zahradách. Tyto výlevky zaujmou svým vzhledem i dloubou životností. Nevýhodou je vyšší hmotnost i pořizovací cena.

Velikost

Výlevky se vyrábí v mnoha velikostech. Mezi menší patří plastové výlevky, standardní velikost pak výlevky z keramiky a největší jsou výlevky nerezové. Každý z materiálů však nabízí výlevky více velikostí. Obecně se doporučuje pořídit spíše větší výlevky, ačkoliv velmi záleží na tom, k čemu budete výlevku používat. Za malé se považují výlevky s rozměrem 45 x 34 cm, do běžné domácnosti můžete zakoupit výlevku s rozměry 70 x 50 cm.

Mnoho výlevek se v domácnosti používá také jako technické umyvadlo. U takové výlevky oceníte i malý odkládací prostor na mýdlo, kartáček atd.

 • Hloubka – zvolit můžete i správnou hloubku. Nízké výlevky mají hloubku okolo 20 cm, standardní je hloubka 30 – 40 cm. A koupit můžete i výlevku hlubokou 60 cm.
  Příslušenství a možnosti

Součástí výlevek mohou být různé skříňky, oblíbené jsou i praktické odkládací mřížky. Tyto mřížky se vyrábí z plastu nebo nerezu. Z dalšího příslušenství lze jmenovat vodovodní baterii, praktický odkapávač, různé háčky na ručníky, držáky na úklidové náčiní atd.

Výlevka pro vylévání chemické toalety – jedná se o větší a hluboké výlevky. Na rozdíl od klasické výlevky má velký odpadový otvor, který může mít až 10 cm. Součástí výlevky je i oplachová hadice a ventil s filtrem.

Značka

Výrobců výlevek je velké množství. Mnoho z nich budete znát v souvislosti s koupelnovým vybavením. Oblíbené jsou výlevky JIKA, AQUALINE, Ideal Standart, SANELA, Alca Plast, Zelvo nebo Hopa. Na zahradu můžete umístit výlevku UMAKOV, Strend Pro, Nicoll, Mereo atd.

Cena

Cenové rozpětí je poměrně velké. Záleží zejména na tom, z čeho je výlevka vyrobena. Nejlevnější jsou plastové výlevky, které můžete koupit za cca 1 000 – 1 500 Kč. Keramickou výlevku koupíte od 2 000 – 4 000 Kč. Za cca 3 000 Kč jsou k dostání i první kovové zahradní výlevky. Nejdražší jsou výlevky nerezové, v závislosti na velikosti se jejich cena pohybuje od 4 000 – 20 000 Kč.

Porovnat ceny výlevek

Údržba

Výlevka slouží k vylévání špinavé vody a je tak nutné ji pravidelně udržovat. Použít můžete běžně dostupné čistící prostředky. Abyste zabránili případnému zápachu, je nutné výlevky pravidelně a řádně vyplachovat. K čištění odtoku je možné použít chemické prostředky i ekologické bakterie. Druhá možnost je vhodnější při údržbě zahradní výlevky.

Otázky a odpovědi

Kde se vzaly výlevky?

Výlevky bývaly k vidění zejména na pavlačích nájemních bytů a domů. V minulosti nebyla tekoucí voda v bytech samozřejmostí a špinavou vodu tak bylo možné vylévat právě do výlevky. Výlevky byly běžnou součástí městského i vesnického života. Tyto výlevky bývaly vyrobené z kovu a železa. Tento materiál se postaral o jejich dlouhou životnost a na výrobu zahradních výlevek se používá i dnes.

Jaké prvky nabízí zahradní výlevky?

Úkolem zahradní výlevky je především dobře sloužit i vypadat. U těchto typů se výrobci více zaměřují na vzhled. Žádné speciální prvky tak spíše nelze očekávat. Součástí mnoha výlevek však bývá zpravidla litinový kohoutek. Vybírat můžete mezi klasickou otočnou podobou nebo pákovým kohoutkem. Oblíbené jsou i různé mřížky nebo protizápachové krytky.

Je součástí výlevky vodovodní baterie?

Vodovodní baterie zpravidla nebývá součástí výlevky. Častěji jí bývají vybavené zahradní litinové výlevky, velmi zřídka je baterie součástí nerezové výlevky. Avšak i výlevka umožňuje používání baterie. Tu pak můžete umístit přímo do výlevky, a to v případě, kdy to výrobek umožňuje. Pokud ne, lze baterii umístit do zdi. Použít můžete nejen klasickou manuální baterii, nebo výlevku doplnit o moderní a velmi praktické bezdotykové čidlo.

Závěr

Výlevka je praktický doplněk, který můžete využívat v technických koupelnách nebo na zahradě. Výlevky jsou naprostou samozřejmostí veřejných prostor. Výrobní materiál a velikost výlevky se tak odvíjí právě podle toho, kde bude výlevka umístěna. Do koupelny lze pořídit keramickou nebo plastovou výlevku. Plastová nebo litinová výlevka může být umístěna také na zahradě. Na více frekventovaných místech je pak ideální velká nerezová výlevka.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (60 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Vzhledem k tomu, že máme podsklepený dům a chtěl jsem mít ve sklepě výlevku, tak jsem sháněl vhodnou, která mi tam bude pasovat. Nakonec jsem sehnal jednu kolem 3 tisíc a sedla tam perfektně.

 2. Výlevku jsem sháněl na zahradu, takže jsem nepotřeboval žádnou extra značku, ale i tak sem byl nakonec rád, že jsem narazil na váš článek. Moc mi s výběrem pomohl.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo