Vysavače listí

Zahradní vysavač je dalším náčiním, které vám má pomoci s údržbou vaší zahrady, či jiných ploch v okolí domova. Díky vysavači listí, budete moci odhodit hrábě i smeták, vše zvládnete rychleji a bez námahy. Kromě listí můžete pomocí vysavače uklidit i různé odpadky.

Vysavač vysaje rychle a efektivně každé zákoutí zahrady i méně dostupná místa, kde byste v opačném případě museli listí odstraňovat ručně nebo za pomoci malých hrábí či jiného náčiní. Vysavač lze použít i na posečenou trávu či menší větve. Moderní vysavače mají kromě funkce vysávání také funkci foukání či drcení.

Při výběru vás bude zajímat pohon, na výběr máte ze 3 možností. V případě každé najdete nějaké výhody i nevýhody. Jednotlivé vysavače mohou mít 1 – 3 hlavní funkci, i ty je třeba při výběru zohlednit. Kromě těchto zásadních parametrů přichází na řadu také objem sběrného koše, výkon vysavače či další příslušenství.

Porovnat ceny vysavačů listí

Nejlepší vysavače listí

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Makita DUB362Z 98 % 3 649 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Black & Decker GW3031BP 93 % 2 690 Kč Zobrazit Mironet.cz
3. Hecht 3303 92 % 1 899 Kč Zobrazit Elespo.cz
4. Gardena ErgoJet 3000 9332-20 88 % 2 777 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Fieldmann FZF 4030-E 81 % 885 Kč Zobrazit 4home.cz

Typy

Vysavač listí je možné koupit jako samostatný či kombinovaný stroj. Samotný vysavač poslouží k nasátí listí, trávy či menších větví. Kombinovaný stroj plní také funkci fukaru. Zahradní vysavače se dále liší zdrojem energie. Na výběr máte ze 3 možností.

Elektrický vysavač

Elektrický vysavač potřebuje pro svůj chod stálé připojení do sítě pomocí kabelu. Tato skutečnost může být pro někoho obtěžující, na rozdíl od zahradní sekačky, se však o přívodní kabel nemusíte příliš starat.

V tomto případě nehrozí jeho přeseknutí ani jiné poškození, může se však během práce různě zachytávat. Výhodou elektrického pohonu je však poměrně vysoký výkon. Druhým značným benefitem je i tichý chod a cenová dostupnost. Tyto vysavače jsou ideální pro střední a malé zahrady.

Akumulátorový vysavač

Akumulátorový vysavač je ideální pro ty, kdo ocení tichý chod stroje. Díky němu nebudete muset řešit případné sousedské spory. Při práci vás nebude omezovat přívodní kabel, limitovaní však budete výdrží baterie.

Při výběru akumulátorového vysavače je tedy nutné zohlednit životnost i délku nabíjení baterie. Akumulátorové vysavače mají o něco menší výkon než elektrické a opět je využijete spíše na menších pozemcích.

Benzínový

Největší předností benzínových vysavačů je vysoký výkon. Díky tomu jsou ideální pro velké pozemky či veřejné prostory. V tomto případě je nutné v případě potřeby pouze dolít benzín, a během chvíle můžete pokračovat v práci, aniž byste byli nějak limitováni. Nevýhodou benzínových vysavačů je však hlučnost, díky které budete obtěžovat své okolí. Benzínové stroje jsou také poměrně těžké a vyznačují si také nejvyšší pořizovací cenou.

Zásobník

Součástí zahradního vysavače je odpadní zásobník. Ten má zpravidla podobu vaku nebo pytle a liší se svým objemem. Po jeho naplnění je třeba zásobník vysypat, což však není nijak náročné.

Obvykle se objem pohybuje v rozmezí 20 – 60 litrů, nejoblíbenější jsou zásobníky, které pojmou cca 40 litru zahradního odpadu. Nejmenší vysavače mají objem okolo 17 litrů, ty největší mají objem více než 70 litrů.

Výkon

Výkon vysavače určuje, jak efektivně bude zařízení pracovat. Menší vysavače mají zpravidla výkon do 1 000 W. Tento výkon je dostačující u benzínových vysavačů. Elektrické vysavače by měly mít výkon v rozmezí 2 000 –3 000 W. Za kvalitní se považují vysavače s výkonem alespoň 2 500 W.

Sací výkon

Tento parametr má vliv na rychlost a efektivnost práce. Sací výkon má poměrně velké rozpětí, jednotlivé vysavače mohou mít výkon od 2 – 1020 m3/hod. U většiny kvalitních vysavačů se však sací výkon pohybuje okolo 800 m3/hod.

Druhým udávaným parametrem je rychlost proudění. V tomto případě je jednotkou km/hod. Aby byl vysavač opravdu funkční, měla by být rychlost proudění alespoň 200 km/hod.

Kromě sacího výkonu si ohlídejte velikost a tvar sací trubice. Ta se svým tvarem a velikostí značně liší. Obecně se doporučuje vybírat vysavače s kruhovým otvorem o průměru alespoň 15 cm.

Kruhový otvor není na rozdíl od obdélníkového tolik náchylný k možnému ucpávání. Kromě tohoto průměru můžete využít i různě tvarované nástavce. Ty bývají přímo součástí vysavače nebo je můžete v některých případech dokoupit samostatně.

Materiál

Vysavače listí jsou vyrobeny z plastu. Více namáhané části jsou vyrobeny zpravidla z ABS, v případě dražších vysavačů je ventilátor a další části kovové.

Vlastní kryt je pak vyroben z měkčího plastu. Výrobní materiál udává samotná cena, levné vysavače jsou vyrobeny z méně odolného plastu, nejdražší mají kovové části a plast je odolnější.

Funkce a možnosti

Zahradní vysavače využijete při vysávání, foukání či drcení zahradního odpadu. Jednotlivé možnosti lze jednoduše nastavit. Nejdražší vysavače mohou dokonce vysávat a foukat současně. U vysavače se zaměřte i na způsob ovládání. Ovládání není většinou nijak složité, ovládací prvky jsou umístěny na rukojeti a mají podobu knoflíků či páček.

 • Foukání – kromě vysávání můžete u vysavače využít funkci foukání. Přestože se jedná o praktickou funkci, nenajdete ji u všech modelů.
 • Drcení – drtit můžete listí i menší větvičky. Vysavače s funkcí drcení bývají za tímto účelem vybaveny ocelovým nožem. Díky drcení budete moci vysát na jedno vysypání větší množství odpadu.
 • Regulace výkonu – díky ní, můžete výkon vysavače přizpůsobit vlastním potřebám, předejdete tak možnému poškození rostlin.
 • Měkčené madlo – zajistí vám příjemný úchop
 • Kolečka – některé vysavače mohou být vybaveny kolečky. Ta oceníte především u větších vysavačů. Kolečka jsou však poměrně malá a některý terén pro ně může být značný oříšek. Využijete je spíše pro údržbu terasy nebo podobných ploch. Při vysávání zahrady je neocenitelný spíše ramenní popruh, na který je možné vysavač pověsit.
 • Rukojeť – těžší vysavače bývají vybaveny další rukojetí, která vám usnadní držení a manipulaci
 • Zádový vysavač – kromě běžných vysavačů do ruky, které je možné připevnit na ramenní popruh je možné koupit tzv. zádový vysavač. Ten pomocí popruhů umístíte na ramena a sběrný vak, který má podobu batohu nosíte na zádech. Tyto modely patří k pohodlnějším.

Značka

Mezi přední výrobce vysavačů listí patří Gardena, Fieldman, Husquarna, Makita, Hecht, Kärcher nebo Bosch.

Cena

Nejmenší, nejlevnější a nejméně výkonné vysavače stojí necelých 1 000 Kč. Tato cena však nenabízí příliš velký výběr a koupíte spíše výrobky méně kvalitních značek. Za kvalitnější lze považovat vysavače s cenou od 1 500 – 2 000 Kč. Zde jsou již zastoupeny výrobky prověřených značek, stále se však jedná o poměrně malé stroje ideální pro menší pozemky.

Od 3 000 Kč jsou k dostání také benzínové vysavače určené majitelům větších zahrad a větší a výkonnější elektrické a akumulátorové vysavače. Pro údržbu větších ploch je možné volit vysavače s cenou do 5 000 Kč. Koupit můžete pochopitelně i dražší stroje, ty mají svoje využití i pro komerční účely.

Porovnat ceny vysavačů listí

Otázky a odpovědi

Co je fukar?

Fukar je stroj podobný vysavači. S jeho pomocí spadané listí nevysajete, pouze ho odfouknete na hromadu. Poté je již budete podle potřeby likvidovat ručně. Fukary jsou vhodnější pro majitele větších pozemků, použití vysavače je v tomto případě spíše zdlouhavé. Mnoho dostupných vysavačů však disponuje funkcí vysávání i foukání.

Jak je vysavač listí těžký?

Hmotnost se odvíjí od velikosti a typu vysavače. Zatímco nejmenší vysavače mají hmotnost jen cca 2 kg, ty největší mohou vážit i 10 a více kg. Lehčí vysavače můžete při práci držet v ruce, ty těžší je možné zavěsit na ramenní popruh.

Lze vysavač využít i jiným způsobem?

Samotný vysavač využijete pouze k odstranění listí. Své využití má však vysavač s funkcí fukaru nebo fukar samotný. Ten vám poslouží i v zimě při odstraňování čerstvě napadaného prašanu. Během chvíle tak očistíte přístupový chodník nebo terasu.

Závěr

Vysavač listí neslouží pouze k odklízení spadaného listí. S jeho pomocí uklidíte jakýkoliv běžný odpad jako trávu, jehličí či drobné větvičky. Pozor je však třeba věnovat větším větvičkám či kamení, které by mohlo poškodit ventilátor, zejména u levnějších vysavačů, kde je výrobním materiálem ventilátoru plast.

Kromě toho se doporučuje vysávat spíše suchou trávu a listy, které je možné snadněji nasát. Vysavač s funkcí fukaru využijete také v zimě při odklízení suchého sněhu.


Zdroje: www.karcher.cz, www.milanparal.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (47 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Reply
  Miroslava Sobotová 4.5.2023 v 12:53

  Na zahrádce dělám veškeré práce já, ale hrabání listí nenávidím, což byl důvod, proč jsem hledala vhodný vysavač listí, který by tu práci udělal místo mojí maličkosti. Dala jsem na hlas většiny a objednala pomocníka od Makity, no a neprohloupila jsem, je to super dříč.

 2. Nedávno jsem si koupil vysavač listí od značky Makita DUB 362Z a jsem s ním náramně spokojený.

Přidat komentář

Recenzer
Logo