Vysavače na popel

Vytápění krbovou vložkou nebo krbovými kamny je velmi oblíbené. Takové vytápění je poměrně levné a sálavé teplo i plameny ohně navodí příjemnou atmosféru. Nevýhodou krbu umístěného v místnosti je popel, který budete muset pravidelně uklízet.

Mnoho domácností je pro tuto činnost vybaveno běžným krbovým náčiním, ve kterém nechybí ani lopatka a smetáček. Takové uklízení není tolik efektivní, protože se vám nikdy nepodaří popel vymést ze všech škvír. Pro snadnější a rychlejší úklid je možné využít vysavač na popel. Vysavačem neuklidíte pouze okolí krbu, ale přímo ohniště a nebudete tedy muset nádobu s popelem nosit přes celý byt.

Ten se od běžného vysavače liší výrobním materiálem vysavače i filtru a s jeho pomocí můžete vysávat studený i teplý popel. Ač se vysavač na popel tváří jako poměrně jednoduché zařízení, avšak při jeho výběru je třeba zvážit řadu parametrů.

Dostupné jsou dva typy vysavačů, první je určený k vysávání studeného a druhý pak k vysávání teplého popela. Zajímat by vás měl výkon, výrobní materiál filtru, objem nádoby nebo možnost zakoupení dalšího příslušenství.

Porovnat ceny vysavačů na popel

Typy

Jak jsme již zmínili, můžete vybírat mezi vysavači určenými k vysávání teplého a studeného popela.

Studený popel

Levnější vysavače, kterými je možné vysávat pouze studený popel. Pokud byste chtěli takovým vysavačem vysávat i teplý nebo horký popel, může dojít k jeho nezvratnému poškození.

Teplý popel

Tímto vysavačem můžete vysávat studený i do určité míry horký popel, jehož teplota může být u některých modelů až 60 °C. S tímto vysavačem tak můžete pracovat, kdykoliv bude potřeba popel uklidit a nemusíte čekat až do jeho úplného vychladnutí. Ale ani tento vysavač není určen k vysávání žhavých uhlíků.

Udávaná teplota popela se pohybuje v rozmezí 30 – 60 °C. Tento parametr objevíte u každého výrobku, proto vybírejte teplotu podle vašich potřeb. Rozhodně se však nemusí vyplatit překračovat doporučená výrobce a vysávat popel s vyšší teplotou, než je doporučené.

zpět k obsahu ↑

Motor

Motor není součástí každého vysavače. Levnější vysavače motor nemají a spíše než o vysavač se jedná o příslušenství, kterým je možné doplnit klasický vysavač.

Vysavač bez motoru

Výrazně levnější řešení vysávání popela. V tomto případě se ani nedá mluvit o klasickém vysavači, ale představit si spíše můžete jednoduché příslušenství k běžnému vysavači. Tyto nástavce vám mohou zčásti pomoci vyřešit pravidelný úklid krbu, na druhou stranu nečekejte, že vysajete vše tak důkladně jako za pomocí krbového vysavače s motorem.

Tuto variantu nelze doporučit ani alergikům. Klasické vysavače nemají příliš kvalitní filtry a nevyhnete se tak usazování popela a drobných nečistot na povrchy v místnosti. Vysavač bez motoru je tak spíše vhodný na chatu nebo chalupu, než do domácnosti, kde budete potřebovat v zimní sezóně čistit krb pravidelně.

Vysavač s motorem

Dražší, praktičtější a zdravější variantou je vysavač s motore, který je schopen vysát krb důkladně a poradí si i s horkým popelem. Vysavače s motorem jsou vyrobeny tak, aby se při vysávání prach a nečistoty nedostaly do motoru a k dispozici máte i mnohem kvalitnější filtry, které si poradí i s malými částmi prachu.

Tato zařízení mají i mnohem větší výkon, vše tak uklidíte důkladně a na poprvé. Nevýhodou je v tomto případě vyšší pořizovací cena a také větší rozměr vysavače.

zpět k obsahu ↑

Výkon

I v tomto případě výkon určuje kvalitu a rychlost vysávání. Méně výkonné vysavače mají výkon do 1 000 W. Jsou schopné poradit si s ohništěm menších krbů. I u menších vysavačů je však vhodné, aby byl výkon alespoň 800 W.

Pro větší krby a ohniště volte výkon od 1 000 – 1 200 W. Ty si poradí i s menšími ohořelými kousky.

zpět k obsahu ↑

Konstrukce

Vysavače na popel jsou vyrobeny tak, aby se zabránilo vylétávání drobných nečistot. Vše je dokonale utěsněno i díky jednoduchému tvaru, který můžeme přirovnat k barelu s hadicí. Vysavače jsou pak vyrobeny z kovu, mezi výrobní materiál patří nejčastěji hliník, ocel nebo chrom.

Z kvalitních materiálů by měla být vyrobena i sací hadice. Plastovou hadicí není možné vysávat teplý popel. Ten budete moci vysávat pouze vysavačem vybaveným kovovou hadicí.

Při práci s vysavačem postupujte vši podle doporučení výrobce, pokud zvolíte vysavač určený k vysávání studeného popela, vždy se nejprve přesvědčte, že se v topeništi nenachází žádné žhavé uhlíky.

zpět k obsahu ↑

Ochranné filtry

Vysavače popela mají kvalitní filtry vyrobené z různých materiálů. Nejkvalitnější filtry jsou schopné vysát i velmi malé částice a zabráníte tak prachu a nečistotám vylétávat z krbu ven a usazovat se po místnosti.

 • Kovový filtr – určený pro vysávání hrubých nečistot, obvykle bývá v kombinaci s dalším filtrem.
 • Textilní filtr – tyto filtry jsou méně kvalitní, zachytí spíše větší nečistoty a patří k tomu základnímu, čím můžete vysavač vybavit. Tyto filtry jsou vyrobeny z molitanu nebo jiné tkaniny a doporučuje se vysavač vybavit alespoň dvěma kusy.
 • Filtr ze skelných vláken – patří již ke kvalitnějším, zachytí i menší částice
 • HEPA filtr – filtry jsou výrazně kvalitnější a zachytí i ty nejmenší částečky. Používat by ho měli zejména ti, kteří mají různé alergické potíže, ale jeho přednosti ocení všichni uživatelé.
 • Pěnový filtr – jsou určeny pro mokré vysávání
zpět k obsahu ↑

Objem nádoby

Objem nádoby by měl vystačit na uklizení celého krbu. U menších krbů si vystačíte s objemem do 10 litrů, pro větší krby je vhodnější zakoupit vysavač s objemem okolo 15 litrů. Při výběru vhodné velikosti však zohledněte i to, kde budete vysavač uskladňovat.

Krbové vysavače je vhodné umístit do blízkosti krbu a lépe se vám budou skladovat menší vysavače. Proto volte velikost nádoby opravdu podle vlastních potřeb.

zpět k obsahu ↑

Funkce

Vysavače na popel mají několik funkcí, díky kterým bude vysávání komfortnější. Tyto funkce oceníte zejména u vysavačů, které budete využívat pravidelně.

Komfortní používání vám zajistí dostatečně dlouhá hadice i přívodní kabel. Délku vybírejte s ohledem na velikost krbu, ale také podle toho, kde máte umístěnou zásuvku. Co se týká přívodního kabelu, její lepší uskladnění dosáhnete pomocí praktického navijáku.

Pro snadnější manipulaci a snadnější přemísťování jsou určeny transportní kolečka. Ty oceníte i ve chvíli, kdy budete plnou nádobu vysypávat.

Na plnou nádobu vás upozorní indikátor. Díky němu budete mít přehled a nebudete muset práci přerušovat.

Oklep filtru je funkce, která vám ulehčí čištění filtru. Pomocí zkosené hadice se dostanete i do hůře dostupných míst.

I vysavač na popel může být praktické zařízení, které vám kromě čištění krbu umožní i mokré vysávání. Vysavač s touto funkcí můžete využít i na čištění čalounění nebo koberců.

Kromě mokrého vysávání je možné koupit i tzv. multifunkční vysavače, které si kromě popela poradí i s jinými nečistotami jako jsou piliny, špony nebo vše, co budete potřebovat uklidit v domácí dílně. Tyto vysavače můžete v rozumné míře využít i na úklid okolo domova.

zpět k obsahu ↑

Značka

Kvalitu vysavače na popel určuje především výrobní materiál. Kvalitní a bezpečné vysávání vám zaručí prověření výrobci, mezi které můžeme zařadit Einhell, M.A.T., Kärcher, Fieldmann, Sogo, Moveto a některé značky. I při výběru tohoto výrobku je vhodnější upřednostnit výrobce, jejichž název je vám již znám.

zpět k obsahu ↑

Cena

Cena vysavače na popel je o poznání nižší než u klasického vysavače. Je to dáno jednoduchostí výrobků a menším množstvím funkcí. Ty nejlevnější bezmotorové koupíte již za necelých 1 000 Kč. Mají menší nádobu na popel a jsou vhodnější spíše k občasnému používání.

Za střední cenovou kategorii je možné považovat modely s cenou v rozmezí 1 – 2 000 Kč. Ty jsou již určeny k vysávání teplého popela a disponují větší nádobou na popel i dostatečně dlouhou sací hadicí.

Nejdražší vysavače koupíte za 2 – 3 000 Kč. Využijete je i na mokré vysávání potahů či koberců. Mají všechny dostupné funkce a nejlépe se postarají o čistotu vaší domácnosti.

Porovnat ceny vysavačů na popel

zpět k obsahu ↑

Otázky a odpovědi

Proč není vhodné vysávat krb běžným vysavačem?

Klasický vysavač je většinu vyrobený z kvalitního plastu, což je dostatečné pro klasické vysavače. Pokud byste plastovým vysavačem vysávali popel, může dojít k jeho vznícení. Ale i v případě, že byste vysávali studený popel, může dojít k zanesení motoru, protože klasické vysavače nemají tak kvalitní filtry.

Jaká je hmotnost vysavače na popel?

Hmotnost vysavače se pohybuje v rozmezí 2 – 7 a více kg. Kvalitní vysavač by neměl být díky výrobnímu materiálu příliš lehký. Volit byste tak měli alespoň zlatou střední cestu, tedy vysavače s hmotností okolo 4 kg. Samozřejmě záleží i na velikosti přístroje. Pro lepší mobilitu jsou vysavače vybaveny kolečky.

Co je separátor na popel?

Pod pojmem separátor se ukrývá bezmotorový vysavač na popel. Ten není považován za samostatný výrobek, ale jedná se pouze o příslušenství, kterým můžete vybavit některé klasické vysavače. Někdy jsou však separátorem označeny i vysavače určené k vysávání studeného popela.

zpět k obsahu ↑

Závěr

Velikost vysavače vybírejte podle plochy krbu a popřemýšlejte, zda budete chtít vysávat pouze studený nebo i teplý popel. Podle toho vybírejte i kvalitní výrobní materiál vysavače. Výkon vysavače závisí opět ne velikosti krbu, malý krb vysajete i méně výkonným vysavačem, větší krb budete vysávat výkonnějším modelem.

Větší výkon oceníte také u vysavače s funkcí mokrého vysávání. Při vysávání mohou z krbu vylétávat částečky popela a jiných nečistot, tomu předejdete, pokud svůj vysavač vybavíte HEPA filtrem.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

   Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


  Komentáře / diskuse / hodnocení

  GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz