Jak vybrat kompostér?

Kompostováním bio odpadu snížíte množství tohoto odpadu, které by jinak skončilo na skládkách. Kompostovat můžete v případech, kdy bydlíte v rodinném domě, jehož součástí je zahrada, ale také v případě, že obýváte městský byt. Domácí kompost je také výborný materiál, kterým můžete přihnojovat pokojové rostliny, ovocné stromy i keře. Použít ho můžete také jako hnojivo na záhony.

Kompostéry je třeba vybírat podle velikosti zahrady, popřípadě množství a druhu odpadu, který v domácnosti vyprodukujete. U zahradních kompostérů je třeba zohlednit i odvětrávání a také způsob možného promíchávání kompostu. Kompost je třeba pravidelně prohazovat, abyste zajistili stálý přísun kyslíku. Důležité je také správné umístění kompostéru a je nutné dodržovat správný postup.

Prohlédnout kompostéry

Nejlepší kompostéry

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. AL-KO Jumbo 800 86 % 1 690 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Prosperplast Evogreen 850 l černý 85 % 1 752 Kč Zobrazit Mall.cz
3. AL-KO 390 79 % 1 390 Kč Zobrazit Obi.cz
4. Prosperplast Compogreen 380l IKST380C 77 % 883 Kč Zobrazit 4home.cz
5. Prosperplast Compogreen 800l IKSM800C 75 % 1 199 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Kompostéry můžeme rozdělit do dvou základních skupin podle místa umístění. Pravděpodobně známější skupinu tvoří kompostér zahradní, který často tvoří vybavení zahrad. Druhou skupinu pak tvoří kompostéry pro domácí využití. Oba typy se vyrábí v několika různých provedeních a liší se také výrobním materiálem.

Zahradní kompostér

Do zahradního kompostéru můžete vhazovat vše, co uklidíte ze zahrady i veškerý bio odpad z kuchyně. Z tohoto důvodu se jedná o velké nádoby o objemu 500 – 2 000 litrů. Jak velký kompostér budete potřebovat, záleží především na velikosti zahrady.

Obecně se udává, že na 1m2 plochy využijete objem 1 litru kompostéru. Hodně ovšem záleží i na tom, co vše se na zahradě nachází, a co budete do kompostéru dávat. Je také vhodné pořídit spíše dva menší kompostéry, které budete plnit a následně vyprazdňovat na přeskáčku, protože bio odpad potřebuje určitý čas, než se z něho stane kvalitní kompost.

Zahradní kompostéry jsou vyráběny z různých materiálů, nejčastěji narazíte na plastové kompostéry. Domácí kutilové mohou vyrobit kompostér ze dřeva. Dřevěný kompostér můžete také koupit a k dostání jsou také v kovové nebo betonové podobě.

Plastový kompostér patří k nejlevnějším, je lehký, snadno ho složíte i rozeberete. Horší je to však s možností kompost přehazovat a plast může díky změnám teplot praskat. Plastové kompostéry tak vydrží pouze několik let.

Dřevo patří k přírodním materiálům, tento kompostér můžete lehce vyrobit například z palet. V dřevěném kompostéru se vám bude s kompostem lépe pracovat. Dřevo však může vlivem povětrnostních vlivů po čase uhnívat.

Kovové kompostéry bývají vyrobené z kovových tyčí a běžná je pro ně povrchová úprava. Lze ho lehce rozebrat a složit a i u tohoto typu máte ke kompostu dobrý přístup. Oproti dřevu je kov téměř nezničitelný materiál, může však narušovat celkový vzhled zahrady.

Otočný kompostér jako jediný umožňuje celoroční kompostování. K dostání je v plastové nebo kovové podobě. Díky snadnému promíchávání je kompostování rychlejší. Kompostovaný materiál v tomto případě nepřijde do styku s půdou.

Domácí kompostér

Jestliže vlastní zahradu nemáte a přesto nechcete bio odpad z kuchyně házet mezi komunální odpad, můžete si pořídit některou z variant domácích kompostérů. Jedná o stylové nádoby, které jsou zcela bez zápachu. I pro domácí kompostování můžete vybírat mezi více druhů kompostérů.

Domácí kompostéry bývají ve většině případů vyrobené z plastu, nebo v kombinaci dřeva a plastu. K dostání jsou také nerezové nebo keramické nádoby na odpad.

Vermikompostéry

V tomto případě se na rozkladu bio odpadu podílejí kalifornské žížaly. Vermikompostér má podobu několika patrové nádoby, kterou můžete umístit kamkoliv do bytu, ideálně tam, kde se teplota pohybuje okolo 20 °C.

Při kompostování vzniká nejen kvalitní kompost, ale také tekuté hnojivo, kterému se říká žížalí čaj. Tímto hnojivem je možné přihnojovat pokojové rostliny, kterým dodá velké množství živin. K hnojení pokojových, ale také zahradních rostlin můžete používat také samotný kompost.

Žížaly je možné zakoupit na žížalích farmách, které vyhledáte na internetu pomocí tzv. žížalí mapy. Pře nákupem je třeba žížalám připravit v kompostéru vhodnou podestýlku. Tu vytvoříte z novin, papíru, plat od vajíček, trávy, listí nebo rašeliny. Ze začátku je třeba krmit žížaly menším množstvím odpadu, poté můžete postupně přidávat. Po cca 3 měsících jsou schopné zpracovat až čtvrt kilogramu odpadu.

Bakterie Bokashi

Jedná se o kompostéry, kde se o rozklad odpadu starají bakterie Bokashi. Díky nim je rozklad velmi rychlý, celý proces trvá 2 – 4 týdny.

Do kompostéru se postupně vrství odpad, poté co dosahuje do výšky cca 4 centimetrů, přidají se bakterie. Takto tak postupně vrstvíte, až do úplného naplnění kompostéru. Poté, co je kompostér plný, nechá se vše alespoň 10 dní pracovat.

I v tomto případě kromě kompostu vzniká tekutina, kterou můžete pomocí ventilu průběžně odpouštět a po zředění vodou používat jako hnojivo.

Automatický kompostér

Tento typ kompostéru potřebuje ke své činnosti elektrický proud. Automatický kompostér kompost každé 4 hodiny promíchá, odpad je pravidelně provzdušňován a zahříván.
Kompostér můžete umístit do bytu, ale také na balkón, kde může zůstat i v zimě.

Kuchyňské nádoby

Využívat můžete i různě velké kuchyňské nádoby. Odpad je možné vkládat přímo do nádoby, ideální je však použít recyklovatelné sáčky. Ve chvíli, kdy je sáček naplněn, odnesete ho jednoduše do kontejneru na bio odpad.

Tyto nádoby bývají vybaveny uhlíkovým filtrem, který je schopen pojmout případný zápach. Nádoby jsou velmi stylové a mohou být umístěny také na lince, nebo například okenním parapetu aniž by působily jakkoliv rušivě.

Umístění

Zahradní kompostér je vhodné umístit na spíše stinné místo. Pokud bude podstatnou část dne umístěn na slunci, bude docházet k jeho vysušování.

Kompostéry určené k domácímu používání je možné umístit do chodby, nebo například technické místnosti. Umístit je ale můžete prakticky kamkoliv, protože během rozkladu nebude z kompostéru vycházet zápach. Ani tyto kompostéry by však neměli stát na přímém slunci nebo v blízkosti radiátorů nebo jiných tepelných zdrojů.

Co kompostovat?

Kompostovat můžete prakticky vše, co najdete na zahradě. Do kompostéru patří tráva, listí, popadané ovoce i ovocné zbytky. Kompostovat můžete také menší větve, které je však nutné nasekat na menší kusy. Kompostovat můžete také zvířecí trus, skořápky z vajec, veškeré zbytky z kuchyně, ale také staré pečivo.

Do kompostéru se nedoporučuje vhazovat maso ani části ryb, trus masožravých živočichů. Není vhodné do kompostéru standardně vhazovat ani rostliny, které jdou napadeny různými chorobami.

Ty je možné kompostovat pouze za předpokladu, že teplota uvnitř kompostéru stoupne nad 50 °C. Takto vysoká teplota zničí různé choroby, ale také semena plevele.

Značka

Zahradní kompostéry můžete koupit v plastové podobě. Tyto výrobky nabízí například Prosperplast, Jelínek, JRK nebo M.A.T. Dřevěný můžete jednoduše vyrobit svépomocí nebo koupit od značek jako Meva-tec, KMP, Gutta, Gaboni atd. Kovový je k dostání od Limes, Dema, JRK nebo Biedrax.

Otočné kompostéry vyrábí Lifetime, M.A.T., Omer, AL-KO atd. Vermikompostéry nabízí Plastia, Bokashi kompostér koupíte od značky Organko, automatický dodává FoodCycler.

Cena

Zahradní kompostéry jsou k dostání v mnoha provedeních, jejich součástí může být poklop, který chrání odpad před deštěm nebo sluncem. Jednat se však může o jednoduchou ohrádku. Zahradní kompostéry patří k levnějším, můžete je pořídit za cca 1 – 3 a více tisíc Kč, v závislosti na velikosti a materiálu.

Kompostéry na domácí použití jsou menší, ale cenově se od těch zahradních příliš neliší. K nejlevnějším patří různé kompostovací nádoby, které pořídíte do 1 000 Kč. Ostatní typy koupíte od 1 500 – 3 a více tisíc Kč.

Porovnat ceny kompostérů

Otázky a odpovědi

Kde koupit bakterie Bokashi?

Bakterie Bokashi jsou dodávány přímo s kompostérem, lze je koupit také samostatně v různě velkých baleních. Jejich cena se pohybuje podle velikosti od 200 – 300 Kč.

Co jsou kompostovatelné sáčky?

Jedná se o sáčky, které jsou vyrobené z rostlinných škrobů nebo jiných rozložitelných materiálů. Rozloží se cca za 5 – 6 týdnů. Mají široké využití, nemusí sloužit pouze na umísťování bio odpadu.

Vzhledem k tomu, že se jedná o zdravotně nezávadný materiál, mohou přijít do přímého kontaktu s potravinami. Lze do nich tedy balit i svačinu, nebo je používat na uskladňování pečiva.

Co je urychlovač?

Urychlovač urychlí zrání kompostu, který je umístěn v zahradním kompostéru. Ve většině případů se skládá z bakterií a enzymů, jejichž doporučené množství rozmícháte ve vodě a následně vlijete do kompostéru. Bez urychlovače může trvat přeměna odpadu na kompost asi 1 rok, s použitím urychlovačů, proces zkrátíte na cca 3 měsíce.

Kam umístit kompostér?

Rada zní, umístit kompostér alespoň 3 metry od domu, aby se minimalizoval zápach, který z něho může vycházet. Potýkat se navíc nebudete ani s přítomností hmyzu. Obecně nejlepším místem je roh zahrady. V ideálním případě by měl stát v polostínu, ke správnému rozkladu bude potřebovat asi 4 – 6 hodin slunce. Kompostér by měl být umístěn na pevném rovném podkladu, aby byl stabilní. Pakliže máte měkkou půdu, je dobré postavit ho dřevěný podklad nebo na betonové dlaždice.

Co patří do kompostu?

Kompostovat můžete zbytky zeleniny a ovoce. Do kompostéru patří i čajové sáčky, kávová sedlina, vaječné skořápky, zbytky pečiva. Z běžných zahradních materiálů je to seno, sláma, listí a tráva. Přidávat můžete i menší větvičky, dřevní štěpka a piliny. Kompostovat lze i karton, papír, nehty a vlasy.

Co nepatří do kompostu?

Ne každý organický odpad je možné kompostovat. Do kompostéru není vhodné vhazovat mléčné výrobky, maso a ryby. Mezi další nevhodné materiály patří tuky, olej, nemocné rostliny, plevel se semeny, chemicky ošetřené dřevo či trus masožravých zvířat.

Jak funguje kompostér?

Bio odpad promění na kvalitní kompost mikroorganismy. Aby mohly odpad rozkládat správně, bude potřeba i správné množství vzduchu, tepla a světla. S rychlejším rozkladem mohou výrazně pomoci urychlovače, které můžete při kompostování používat.

Jak kompostovat posekanou trávu?

Do kompostéru můžete pochopitelně přidávat i posekanou trávu. Vědět byste však měli, že takováto tráva obsahuje velké množství vody a dusíku. Společně s trávou se tak doporučuje vhazovat i rozlámané větve, karton či listí. Tyto materiály plní funkci uhlíkaté složky, ta by měla v kompostu převažovat v poměru 2:1 nad složkou dusíkatou, kterou tvoří právě tráva.

Závěr

Díky kompostování bio odpadu se sníží množství, které je pravidelně přidáváno do popelnice mezi ostatní odpad. Netříděný odpad končí obvykle na skládce, kde při jeho postupném rozkladu dochází k úniku metanu, který patří mezi významné skleníkové plyny.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mountfield.cz, www.hobbystore.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (50 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

8 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Odpad, který je vhodný na kompost, se u nás doma produkuje opravdu ve velkém, protože nás je hodně, takže pořízení kompostéru na zahradu bylo prioritou. Nakonec jsem pořídil zahradní kompostér o objemu parádních 1 500 litrů a maximální spokojenost protože tak máme neustále k dispozici kvalitní hnojivo.

  2. Kompostér byla rozhodně super investice. Vyplatilo se, že jsem narazila na váš článek a zvládla tak vybrat vhodný model.

  3. Všechny informace jsem nalezla v tomhle článku, takže děkuji za pomoc.

  4. Objednala jsem si nedávno tento typ: ZvP Vermikompostér DIY box a je úžasný.

  5. Tento článek mi velmi pomohl s výběrem kvalitního kompostéru. Děkuji.

  6. Nevěděla jsem o co jde, ale hledala jsem něco podobného využití. Velmi děkuji za cenné rady a osvětlení této problematiky.

Přidat komentář

Recenzer
Logo