Tyčové vysavače

Tyčové vysavače mohou být síťové nebo akumulátorové. U těchto vysavačů je největší výhodou možnost přestavení na malý ruční vysavač, který použijete při drobnějším úklidu.

Vzhledem k velké nabídce nemusí být úplně jednoduché vybrat ten správný vysavač, který vám bude při úklidu vyhovovat nejvíce.

Při výběru vás může ovlivnit už vzhled vysavače, poté co vám některý model padne do oka, můžete opomenout přihlédnout k hlavním parametrům, které však mají na komfortu při práci zásadní vliv.

Při výběru je důležité zaměřit se na několik parametrů. Tím hlavním je typ podlahy, který budete pomocí vysavače vysávat. Pozornost je třeba věnovat i filtrům obzvláště v rodinách, kde se vyskytují alergie nebo různé dýchací potíže.

Vybírat budete mezi sáčkovým a bezsáčkovým vysavačem, zajímat by vás měl i výkon nebo způsob napájení. Hodit se mohou i různé funkce, k dostání jsou vysavače 2v1 i 3v1, které jsou určené také k mopování.

Porovnat ceny tyčových vysavačů

Nejlepší tyčové vysavače

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. ETA Supersonic 2231 90000 96 % 3 999 Kč Zobrazit Tipa.eu
2. Dyson V15 Detect Absolute 95 % 17 490 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Rowenta RH 6751 WO 94 % 3 990 Kč Zobrazit Roboticky-vysavac.cz
4. Sencor SVC 8618GD 94 % 2 799 Kč Zobrazit Pilulka.cz
5. Leifheit Regulus PowerVac 11925 93 % 3 486 Kč Zobrazit Expert.cz

Typy

Tyčové vysavače jsou dostupné v několika verzích. To, k čemu všemu budete moci vysavač používat, naznačí i pořizovací cena. Ta pochopitelně stoupá s počtem funkcí a možností, které tyčový vysavač nabízí.

Klasický tyčový vysavač

Do této skupiny je možné zařadit vysavače s nižší pořizovací cenou. Jsou vhodné pro úklid menších prostor. Levné vysavače zpravidla nemají žádné funkce, jejich ovládání je tedy velmi jednoduché.

Výhodou některých vysavačů je možnost sklopit rukojeť, čímž se stane stroj skladný a lze ho skladovat například ve skříni. Klasické vysavače potěší nenáročné klienty, kteří budou vysávat zejména tvrdé podlahy a obecně jsou velmi vhodné pro starší občany, kteří se během práce nemusí zohýbat.

Vysavač 2v1 a 3v1

Pod označením 2v1 se ukrývá klasický tyčový vysavač, uvnitř kterého se nachází malý příruční vysavač. Příruční vysavač je bezdrátový, při práci tak nejste omezeni přívodním kabelem a díky kompaktnímu rozměru a nízké hmotnosti se dostanete prakticky kamkoliv.

3v1 je kombinace tyčového vysavače, příručního vysavače a parního mopu. Tyto vysavače jsou určeny ke snadné údržbě celé domácnosti a patří pochopitelně k těm nejdražším.

Parní vysavač s mopem

Tyto vysavače můžete použít na vysávání i vytírání. Obě činnosti je možné provádět odděleně nebo současně. Parní vysavač má na nástavci umístěn návlek z mikrovlákna a současně je opatřen otvorem, do kterého se nasávají běžné nečistoty.

Tělo vysavače je opatřeno nádobou na vodu a oddělenou nádobou na vysávané nečistoty. Tyto vysavače patří k dražším a bývají na rozdíl od klasických vysavačů těžší.

Pohon

Jakmile budete mít jasno, co všechno od vysavače očekáváte, může vybírat typ pohonu. Ten může být klasický elektrický nebo akumulátorový.

Kabelový

Tento vysavač je klasikou, při práci je nutné vysavač zapnout do elektrické zásuvky. Během používání tak budete ovlivněni právě délkou přívodního kabelu. Pak již budete moci přístroj používat neomezeně dlouhou dobu. Kabelové vysavače jsou z pravidla výkonnější.

Akumulátorový

Díky tomuto způsobu pohonu budete mobilnější, avšak omezovat vás bude výdrž baterie. Nevýhodou akumulátorových vysavačů je také nižší výkon, díky kterému si obtížněji poradí zejména s vysáváním koberců.

Kvalitní akumulátorový vysavač by měl být vybaven Li-Ion baterií a před nákupem si ověřte také její kapacitu i samostatnou výdrž. Obvyklá doba provozu se pohybuje mezi 30 – 40 minutami, výdrž však ovlivňuje i typ a funkce vysavače.

Odlišná je i doba opětovného nabíjení, ta může být u jednotlivých modelů v rozmezí 1 – 12 hodin, což už je opravdu značný rozdíl, který byste také neměli před nákupem opomenout zjistit.

Se sáčkem či bez

Také zde je na zvážení, jaká varianta vám vyhovuje více. Každá varianta má své výhody a nevýhody a před výběrem se doporučuje přihlédnout i k velikosti vašeho bytu, která určuje, jak často budete muset sáček měnit.

   • Sáčkový vysavač – u sáčkového vysavače se neobejdete bez pravidelného dokupování náhradních sáčků. Tato skutečnost pochopitelně zvyšuje náklady na provoz. Koupi sáčkového vysavače byste měli upřednostnit především v rodinách, kde se vyskytují alergici, protože se jedná o hygieničtější variantu.
   • Bezsáčkový vysavač – v tomto případě není pochopitelně nutné dokupování náhradních sáčků. Nečistoty jsou zpravidla sbírány do průhledné nádoby, díky které budete mít přehled o množství odpadu. Z hygienického hlediska by však měla být nádoba vysypána po každém vysátí.

Sací výkon

Sací výkon má vliv na kvalitu i rychlost vysávání. Zde platí jednoduché pravidlo, čím je sací výkon vyšší, tím rychleji a lépe práci odvedete.

Velký sací výkon by měl být samozřejmostí především u majitelů domácích mazlíčků a oceníte ho také při vysávání zašlapané špíny z koberců.

Nástavce

Tyčové vysavače mohou stejně klasické vysavače využívat různé nástavce. Ty jsou však součástí spíše dražších modelů. U většiny vysavačů najdete nástavec na koberec či čalouněný nábytek. K tomu nadstandardnímu patří:

   • Rotační kartáč – tento kartáč potěší uživatele, kteří budou kromě tvrdé podlahy vysávat koberce. Rotační kartáč je vhodný i pro snadné odstranění zvířecích chlupů.
   • Prachový kartáč – nástavec je vhodný na vysávání prachu z nábytku
   • Štěrbinová hubice – s touto tenkou hubicí se dostanete do těžko přístupných míst i pod nábytek
   • Nástavec na žaluzie – žaluzie se čistí obtížně a tento nástavec tak potěší všechny majitele žaluzií.

Funkce

U tyčových vysavačů najdete především indikátor, který vás bude informovat o stavu baterii, či o připravené páře určené k vytírání, dále pak o plnosti nádoby na odpad atd. Většina modelů umožňuje regulaci výkonu.

Ke specifickým funkcím patří například přední LED diody, které osvětlí temné kouty a vy tak vysajete dokonale každou část bytu.

Značka

Mezi jedničky na trhu patří výrobky značky Bosch, Hoover, Rowenta, Makita, Eta, Rovus, Sencor, ECG, Concept, Dyson a mnoho dalších.

Cena

Nejlevnější vysavač je možné koupit za cenu okolo 1 000 Kč. Tyto vysavače jsou méně výkonné, jedná se především o bezsáčkové modely. Jsou vhodné pro méně náročné uživatele, kteří budou vysávat především tvrdé podlahy a doma se jim nepohybují domácí mazlíčky.

Vysavače střední třídy koupíte od 5 – 10 000 Kč. Jsou vhodné pro vysávání různých povrchů, nechybí větší množství příslušenství, volit můžete mezi sáčkovou i bezsáčkovou variantou.

Cena tyčových vysavačů však může překročit i hranici 10 000 Kč a to i výrazně. Nejdražší vysavače koupíte i za více než 15 000 Kč. U těchto drahých modelů zvažte, že plně využijete vše, co vysavač nabízí.

Porovnat ceny tyčových vysavačů

Otázky a odpovědi

Na co si dát pozor u nákupu tyčového vysavače?

Parní vysavače s mopem využijete na vytírání i vysávání. Někteří výrobci garantují skutečnost, že vysavač zvládne provádět oba úkoly zaráz.

Tuto skutečnost si však velmi dobře ověřte. Na některé takové vysavače se totiž můžete dočíst velmi nelichotivé recenze, kdy se uživatelé cítí podvedeni nepravdivým popisem.

Mnohdy se dočtete, že vysavač tuto funkci umožňuje, po koupi daného modelu se však z manuálu výrobce můžete dozvědět, že je nutné provádět obě funkce zvlášť. Současné vytírání a vysávání může vést k poruše, na kterou se nevztahuje záruka. Není však možné házet všechny tyto vysavače do jednoho pytle, vybírejte však velice pečlivě.

Jaký filtrační systém upřednostnit?

Filtrace ovlivňuje účinnost vysávání, ale odráží se i na životnosti vysavače. Filtr zajišťuje čistotu vyfukovaného vzduchu a systém filtrace je vícestupňový. V každém vysavači se nachází vstupní filtr, jehož úkolem je chránit motor, druhý výstupní filtr pak zaručuje čistotu vyfukovaného vzduchu.

Vybírat můžete mezi vodním filtrem, HEPA filtrem, mikro filtrem a dalšími. Vysavače s HEPA filtrem se doporučují do rodin alergiků, tyto filtry jsou obecně nejoblíbenější. Mezi méně účinné patří EPA filtry. Vodní filtr najdete zpravidla u bezsáčkových vysavačů, i tyto filtry jsou vhodné pro alergiky.

Jsou tyčové vysavače hlučné?

Tyčové vysavače patří k hlučnějším, hluk je srovnatelný, ale často i vyšší než v případě klasických vysavačů. Chcete-li tichý vysavač, neměla by hlučnost přesáhnout 70dB.

Zlatou střední cestou jsou vysavače v rozmezí 70 – 80 dB a za velmi hlučné je možné označit stroje, jejichž hlučnost převyšuje 80 dB.

Závěr

Vhodně zvolený tyčový vysavač by měl být především uživatelsky přívětivý, tzn. měl by být lehký na údržbu i ovládání. Oceníte vysavač se sklopnou rukojetí, který je velmi skladný.

Vysavač by měl být vybaven měkkými kolečky, díky kterým nedojde k poškrábání podlahy. Samozřejmostí by mělo být i další příslušenství.

Podobné články, co by vás mohli zajímat

Zdroje: www.mall.cz, www.expert.cz, www.alza.cz, www.provysavace.cz

Recenze tyčových vysavačů

Hledáte akumulátorový tyčový vysavač, abyste pořád nemuseli zápasit s přívodní šňůrou, potřebovali byste přístroj, který nabízí jednoduchou manipulaci a mohli ...

Naučte se používat praktické pomocníky, kteří vám usnadní úklid domácnosti. Tento lehký a hlavně tichý tyčový vysavač s rotačním turbokartáčem hravě zastane ...

Pokud si chcete při úklidu podlahových ploch užívat naprostou volnost pohybu, aniž za sebou budete tahat dlouhé šňůry a k tomu i prodlužovací kabely, pak si ...

Vysavač Bissell CrossWave Pet Pro 2225N není jen vysavač, ale kompletní čistící zařízení pro podlahy, což je jeho výhodou. Upřímně většina z nás nerada vysává ...

Cena / kvalita

V našich domácnostech se snažíme udržovat pořádek a používáme k tomu různé nástroje, ať už se jedná o vysavač, mop nebo smetáček s lopatkou. Co kdybyste však ...

Tyčový aku vysavač Leifheit Regulus PowerVac 11926 je ideální volbou na koberce s krátkým vlasem, laminát, vinyl a všechny typy tvrdých podlah. Nabíjí se ...

Cena / kvalita

Většina z nás se cítí ve svém domově pohodově, když působí útulně. Abychom tento pocit podpořili je nutné aspoň trochu dbát na úklid. Sice uklízení nemá moc ...

Uklízení v našich domácnostech nás nikdy moc nebavilo, a to se asi ani v dalších letech nezmění, ale po uklizeném a pohodovém prostředí toužíme vlastně ...

Cena / kvalita

Vysávání nikdy nikoho moc nebavilo tedy samozřejmě až na několik výjimek, protože existují lidé, kteří si úklid upřímně užívají. Pro většinu je to však nutná ...

Cena / kvalita

Potřebovali byste častěji vysávat podlahu, ale zápas s vaším těžkým vysavačem, kde vám neustále překáží kabel už vás nebaví? Tak se s námi zkuste podívat na ...

Hledáte skvělého pomocníka pro úklid podlah ve vaší domácnosti? Neradi se staráte o to, zda se kabel od vysavače zase někde nezachytil a hodil by se vám i ...

Tyčový vysavač Rowenta RH 6737 WH vám pomůže s rychlým a jednoduchým úklidem domácnosti, aniž by bylo nutné tahat klasický vysavač, který se někomu může zdát ...

Cena / kvalita

Bezdrátový/akumulátorový vysavač Dyson v11 Absolute Extra vypadá na první pohled jako modelka mezi vysavači, zároveň však patří mezi nejvýkonnější modely, ...

Jestli hledáte praktického pomocníka, který zajistí čistotu vaší podlahy, pak rozhodně vyzkoušejte tyčový vysavač Eta Moneto AquaPlus, který je vlastně 3v1. ...

Uklízení nás obecně příliš nebaví, tak proč s ním trávit tolik času? Je obecnou pravdou, že vlastně máme rádi uklizené prostory a bojíme se, že nás případná ...

Pokud vás nebaví se neustále tahat s klasickým vysavačem, který může být mnohdy v některých místech pěkně těžkou záležitostí a ještě zakopávat o přívodní ...

Každý z nás si snaží ulehčit úklid své domácnosti, protože když se po dlouhém náročném pracovním dni konečně dostaneme domů, tak se nám opravdu nechce ještě ...

Úklid podlah nepatří k příliš oblíbeným činnostem, protože je namáhavý a zabírá mnohdy podstatnou část našeho volného času, což nám bývá oprávněně líto. Co ...

Recenzer.cz
Logo