Vysavače do auta

Úklid automobilu je činnost, kterou řeší každý majitel motorového vozidla. Zatímco někteří k vysávání interiéru používají běžné domácí vysavače, případně menší ruční varianty, jiní přemýšlí o nákupu speciálního auto vysavače. Ty jsou konstruovány tak, aby bylo jejich používání opravdu komfortní a jednoduché.

Vysavače do auta pracují na obdobném principu jako jakékoliv jiné domácí vysavače. Nejvíce se však liší vzhledem a velikostí. Tyto vysavače jsou mnohem menší, což vám usnadní jejich používání. Při výběru je třeba zvážit, zda vám bude více vyhovovat kabelový nebo akumulátorový autovysavač. Jednotlivé modely se liší i kapacitou sběrné nádoby a tím i hmotností. Z hlediska funkčnosti je velmi důležitým parametrem sací výkon. Zajímat byste se měli i o typ filtrace. Vysavače do auta disponují několika praktickými funkcemi a liší se i počtem nástavců. Poslední slovo by pak měla mít pořizovací cena a podcenit byste neměli ani samotného výrobce.

Porovnat ceny vysavačů

Nejlepší vysavače do auta

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. TESLA LifeStar UV550 98 % 2 189 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Concept VP 4380 95 % 1 566 Kč Zobrazit Okay.cz
3. Bosch GAS 18V-1 Professional 0.601.9C6.200 95 % 1 872 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Narex VYS 25-21 94 % 6 629 Kč Zobrazit Nako.cz
5. Makita DCL180Z 94 % 801 Kč Zobrazit Nako.cz
6. Leifheit Regulus PowerVac 11926 91 % 3 290 Kč Zobrazit Allegro.cz
7. Sencor SVC 190 76 % 425 Kč Zobrazit 4home.cz

Typy

Vysavače do auta mohou být akumulátorové nebo kabelové. Obě varianty jsou na trhu zastoupeny různými modely. Oba způsoby napájení pak mají své výhody i nevýhody, volba té správné verze je tak spíše otázkou vkusu.

Síťové vysavače do auta

Kromě klasických síťových modelů lze koupit i vysavače do autozásuvky. Zatímco u klasických síťových vysavačů je nutné zohlednit dálku přívodního kabelu, u 12 V provedení tato starost odpadá. Na druhou stranu vysavače určené k zapojení do autozásuvky, vám v domácnosti příliš neposlouží.

Výhodou síťových typů bývá zpravidla a něco větší výkon a máte jistotu, že vysavač bude fungovat kdykoliv ho připojíte k síti. V jeho případě nemusíte řešit kapacitu baterie a vysávat můžete libovolně dlouhou dobu.

Akumulátorové vysavače do auta

Obliba akumulátorových vysavačů stále stoupá. Největší výhodou aku spotřebičů je skutečnost, že je můžete používat prakticky kdekoliv, aniž byste museli řešit jejich připojení do sítě. Nevýhodou je v tomto případě omezená kapacita baterie, která vám neumožní vysávat příliš dlouho. Dokonalý klid tak můžete provádět i na 2x.Výdrž baterie

U akumulátorových vysavačů věnujte pozornost kapacitě akumulátoru. Platí jednoduché pravidlo, čím je kapacita akumulátoru vyšší, tím déle budete moci vysavač používat. Kapacitu baterie pak budou snižovat i různé funkce. Běžné vysávání je například méně náročné než kartáčování autopotahů. Výdrž baterie bývá v rozmezí desítek minut. Levnější vysavače mohou na jedno nabití vydržet jen 10 minut. Dražší vysavače mohou fungovat až dvojnásobnou dobu.

  • Doba nabíjení – s výdrží úzce souvisí i doba, kterou budete potřebovat k opětovnému nabití baterie. Obecně je baterie nabitá za cca 1 hodinu, ale koupit můžete i vysavač, který zvládne baterii nabít dříve nebo naopak později.

Výkon

Výkon rovněž není vhodné podcenit, protože výkonnější vysavač bude pracovat mnohem efektivněji. Autovysavače mají výkon obvykle v rozmezí 50 – 70 W.

Hmotnost

Vysavače do auta jsou malé a poměrně lehké. Z hlediska hmotnosti se však nevyplatí pořizovat podezřele lehký vysavač. Nízká hmotnost může souviset s méně kvalitním výrobním materiálem. Obvyklá hmotnost vysavačů bývá v rozmezí 0,5 – 2 kg. Hmotnost vysavače může zvýšit i typ používaného nástavce.

Materiál

Vysavače do auta jsou zpravidla vyrobeny z plastu. Nejdražší modely mohou mít některé více namáhané části vyrobeny z kovu. Vysavače do auta jsou k dostání v různých cenových relacích. Na cenovém rozdílu se z velké části podílí právě kvalita výrobního materiálu. Levné vysavače jsou vyrobeny z méně kvalitního a odolného plastu, u těch dražších je použit mnohem kvalitnější materiál.

Kapacita sběrné nádoby

Součástí vysavače je nádoba, do které padají vysáté nečistoty. Vysavač můžete vybírat i podle její kapacity. Obvyklá kapacita těchto vysavačů je 0,3 – 0,7 litru. Kapacita je zpravidla dostačující pro jedno vysátí automobilu. Výhodou nejmenších vysavačů je mimořádná skladnost. Pokud vám kapacita sběrné nádoby nepostačí, můžete ji během chvilky vysypat a pokračovat v práci. Záleží spíše na tom, zda budete vysavač používat pouze v autě, nebo i při menším úklidu domácnosti.

Filtrace

Kvalitní autovysavač poznáte i podle kvalitní filtrace. Za nejkvalitnější jsou považovány vysavače s HEPA filtrem. HEPA filtry jsou dostatečně kvalitní i pro alergiky.

Funkce

Také malé vysavače do auta mohou nabízet různé praktické funkce.

  • Mokré vysávání – díky této funkci budete moci vysávat i menší množství tekutin.
  • Osvětlení – díky světlu uvidíte i při vysávání za šera.
  • Indikátor baterie – informuje vás o stavu baterie.

Příslušenství

Součástí balení bývá i různý počet nástavců, které můžete při vysávání interiéru vozidla použít.

  • Kartáč – pomocí kartáče vysajete vlasy i zvířecí chlupy.
  • Prachový kartáč – s jeho pomocí odstraníte různé nečistoty rychleji.
  • Štěrbinová hubice – pomůže vám vysát i méně dostupná místa.
  • Taška – součástí balení může být i taška, do které vysavač bezpečně uložíte.

Značka

Kvalitní vysavač koupíte od kvalitního výrobce. Vysavače do auta jsou na trhu zastoupena mnoha prověřenými výrobci. Mezi velmi kvalitní patří vysavače značky Bosch. Oblíbené jsou i vysavače značky Black & Decker, Hoover, Makita, APT, Sthor nebo Kraft & Dele.

Cena

Vysavače do auta jsou malé a cenově dostupné. Nejlevnější modely lze pořídit za méně než 1 000 Kč. I v této kategorii najdete výrobky ověřených výrobců. Vystačit si však musíte s menším sacím výkonem i menším množství funkcí a příslušenství.

Kvalitnější a vybavenější vysavače do auta lze koupit od 1 000 – 2 000 Kč. Tyto vysavače mají vyšší sací výkon a více funkcí i příslušenství. Náročnější mohou za vysavač do auta zaplatit ještě víc.

Porovnat ceny vysavačů

Otázky a odpovědi

Jaké nevýhody může mít vysavač do autozásuvky?

Napájení vysavače z autozásuvky může přinášet i několik nevýhod. Tou první je kratší kabel, který vám nemusí vždy umožnit vysát každý kout automobilu, a často se nedostanete do kufru auta. Myslet musíte i na to, že během vysávání budete spotřebovávat energii z autobaterie. Pokud budete vysavač používat dlouhou dobu, může dojít i k jejímu vybití.

V čem se liší autovysavač od klasického vysavače?

K čištění automobilu se velmi často používá klasický domácí vysavač. I tím můžete automobil uklidit velmi kvalitně. Na rozdíl od malých autovysavačů je však jeho používání náročnější, protože klasické vysavače jsou nejenom větší, ale i mnohem těžší. Součástí vysavačů do auta bývá rovněž speciální příslušenství, kterým běžný vysavač nedisponuje.

Co označuje akční rádius?

Akční rádius je parametr, který se uvádí u kabelových vysavačů. Jedná se o délku přívodního kabelu a délku samotného vysavače. Délka přívodního kabelu bývá v rozmezí 3 – 10 metrů.

Závěr

Vysavače do auta nejsou nepostradatelné, přesto se jedná o velmi praktické pomůcky, které vám velmi zjednoduší i urychlí úklid automobilu. Vysavače do auta patří mezi bezsáčkové ruční vysavače, které se od těch klasických liší menší velikostí a speciálním typem příslušenství. Při výběru zvažte, zda je pro vás výhodnější koupit síťový nebo akumulátorový model. Kapacita sběrné nádoby by měla být cca 0,5 litrů a vysavač by měl nabízet alespoň několik základních funkci.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (62 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Pořídil jsem si vysavač do auta Silvercrest SAST 18 A1 a saje moc dobře. Sice stojí skoro dva tisíce, ale bez problémů si člověk to auto vyčistí od drobečků a ostatních drobnějších nečistot.

Přidat komentář

Recenzer
Logo