Vysavač je v podstatě nepostradatelným inventářem každé domácnosti a nedá se bez něj vůbec existovat. Dokážete si snad představit koberec, na který byste nikdy nepoužili vysavač? Přestože se nám vysávání moc nezamlouvá a často to bereme jen jako nutnou povinnost, bez správného spotřebiče se to zkrátka udělat nedá.
Sáčkový, bezsáčkový nebo snad tyčový? Vybrat ten správný typ není snadné, zvlášť když je trh přímo přesycen různými výrobci, kteří neustále přichází s novými modely, které mají inovativní technologie a řadu zajímavých funkcí. My se vám pokusíme ve stručnosti přiblížit jednotlivé druhy vysavačů a parametry, na které byste se měli zaměřit.
Než se vůbec pustíte do nakupování, je důležité promyslet, jaký typ budete chtít, jak často budete vysavač používat, také musíte myslet na celkovou velikost plochy, kterou budete chtít vysávat, stejně tak je podstatné, jestli máte koberce nebo třeba plovoucí podlahu.
Zapomínat byste neměli ani na to, jestli s vámi v domácnosti žijí třeba alergici nebo zda máte domácí mazlíčky a podobně. V takovém případě musíte určitě volit takový model, jenž bude vybaven HEPA filtrem, což je svým způsobem jeden z nejúčinnějších filtračních systémů.
Nejlepší vysavače
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Leifheit Regulus PowerVac 11925 | ⭐ 93 % | 3 413 Kč | Zobrazit | Expert.cz |
2. | Sencor SVC 8621TI | ⭐ 92 % | 2 299 Kč | Zobrazit | Roboticky-vysavac.cz |
3. | Hyundai VC 020 | ⭐ 84 % | 1 269 Kč | Zobrazit | Datart.cz |
4. | Hoover TE70 TE75011 | ⭐ 83 % | 1 999 Kč | Zobrazit | – |
5. | Sencor SVC 190 | ⭐ 75 % | 399 Kč | Zobrazit | Tipa.eu |
Proč koupit kvalitní vysavač?
Mnohdy se při nákupu řídíme cenou, ale není na škodu, když se zaměříme i na jiné faktory, zejména pak na kvalitu, protože jen kvalitní produkt bude mít ten správný potenciál. Proč tedy koupit kvalitní vysavač?
Pro začátek je dobré zmínit, že u méně kvalitního vysavače není účinnost sání tak efektivní, protože takový produkt může mít problém s většími nečistotami, zvířecí srstí atd. Oproti tomu s kvalitním vysavačem budete mít jistotu, že se koberec vyčistí opravdu až do hloubky vláken.
To samé platí o filtraci, která bude natolik efektivní, jak kvalitní bude ve vysavači filtr. Záleží rovněž na tom, jak dobře bude vysavač těsnit, protože ani ten maximálně kvalitní filtr vám nebude nic platný, pokud nebude pořádně těsnit vysavač.
Jakýkoliv problém s těsností znamená, že bude vysavač vracet prach zpět do prostoru. Kvalitní a tím většinou i dražší výrobky bývají ve většině případů vyrobeny z lepších a odolnějších materiálů, takže nedochází k tak rychlému opotřebení, jako u levnějších modelů, kde se používají levné plasty, co se rychle opotřebují a často tak dojde k jejich nevratnému poškození.
Druhy vysavačů
Pokud jde o druhy vysavačů, dají se rozdělit hned do několika základních kategorií. Jsou to klasické podlahové vysavače sáčkové a bezsáčkové, ty jsou ideální na úklid celého domu, dále s vodním filtrem, vhodné pro alergiky, robotické, které uklízejí samostatně, tyčové a ruční pro drobný úklid, pak kombinace tyčového s ručním tzv. 2v1, dále centrální, typické v rodinných domech, průmyslové pro dílnu, garáž, ale i na stavbu atd. a multifunkční (víceúčelové), kde se kombinuje mokré a suché vysávání.
Další zajímavé informace o vysavačích najdete zde.
Vysavače podle typu použití?
- Vysavače listí (zahradní technika)
- Krbové vysavače (na popel)
- Bazénové vysavače
- Vysavače na okna (stěrky)
Sáčkové vysavače
Dá se říci, že svého času byly nejmasivnější vyráběným druhem a dodnes na ně spousta zákazníků nedá dopustit. Nevýhodou je sice nutnost pravidelného dokupování sáčků, ale zase na druhé straně, když jsou opravdu kvalitní, pak v podstatě fungují jako první sada filtrů, protože se v nich zachytávají veškeré hrubé nečistoty i jemné částice prachu.
Další z filtrů jsou před motorovou jednotkou a za motorovou jednotkou. U kvalitních nebo chcete-li „lepších“ sáčků je automatická či manuální záklopka, k jejímuž uzavření dochází, když se otevře vysavač, aby nedocházelo k úniku nečistot ze sáčku, když s ním manipulujete. To je zásadní zejména u dětí a v domácnostech s alergiky.
Z pohledu hygieny jsou papírové sáčky určitě vhodnější, než tzv. sáčky pro opakované použití (bývají látkové), které se vyklepávají a vy tak veškerý prachové částice a další nečistoty vdechujete. Nehledě na to, že vyprázdnění takového sáčku je zapeklitá záležitost, protože nejen, že jste zaprášení až po uši, ale nečistoty se zachycují na oděvu i v okolí. Takže když vysajete a pak v místnosti do koše vysypete taková sáček, můžete s vysáváním začít od začátku.
Nutno podotknout, že u takového typu sáčku dochází postupem času díky opakovanému použití ke ztrátě pevnosti a začínají se v něm tvořit trhlinky, což má za následek zanášení motoru. Dobré je raději investovat do papírových sáčků a vyměnit je dříve, než začne vysavač ztrácet tah. Jakmile vysajete větší množství lehkého prachu, je lepší sáček vyměňovat automaticky. Dokonce se říká, že sáčkový vysavač je hygieničtější než bezsáčkový.
- vysoký sací výkon
- dobře zachycují nečistoty
- sáček jako další filtr
- snadná údržba
- větší hygiena než u bezsáčkového
- dostupnost na trhu
- skvělý poměr cena/výkon
- horší manipulace s vybranými modely
- vyšší hmotnost spotřebiče
- kratší přívodní kabel
- při naplnění sáčku klesá sací výkon (o 30 – 50 %)
- náklady na pořízení sáčků
Bezsáčkové vysavače
Jakmile se na trhu objevily bezsáčkové vysavače, zákazníci jásali, že nebudou muset pořizovat stále dokola nové sáčky a vyhazovat ty plné do odpadu. Pozitivní na těchto vysavačích je i jejich velmi atraktivní design, zejména pak průhledné nádoby, které slouží k zachycení prachu a nečistot.
Přestože člověka může těšit úspora za sáčky, které nemusíme kupovat, hned po prvním použití bezsáčkového vysavače zjistíte, že se vaše nádoba v krásném designu změnila v šedivé strašidlo. Na vnitřních stěnách se totiž zachycují nečistoty. Navíc se musí nádoba vysypávat a v řadě případů je nutné použít hrubou sílu pro vytažení zaklíněných nečistot.
Jednou za čas je dobré nádobu vymýt a ošetřit těsnící gumičku. Když to shrneme, je to s bezsáčkovým vysavačem o něco složitější než s tím sáčkovým. Tento typ vysavačů používá tzv. cyklonovou separaci prachu, která bývá u dražších modelů zdvojená.
Fungují na jednoduchém principu, kdy nasátý vzduch rotuje uvnitř vysavače a to vysokou rychlostí, následně dochází vlivem odstředivé síly k usazení nečistot ve speciální nádobě. Vzduch se pak dočišťuje ve výstupní komoře, kde pomáhá například HEPA filtr.
- vynikající sací výkon
- úspora financí, neboť není nutné kupovat sáčky
- plná nádoba nesnižuje sací výkon
- nedochází k víření prachu
- vyprazdňování sběrné nádoby po každém vysávání
- HEPA filtr je nutné jednou za čas vyměnit
- častější čištění filtrů i nádoby
Vysavače s vodním filtrem
V postatě jsou to bezsáčkové vysavače, které mají oproti těm klasickým efektivnější vysávání prachu. Jejich nevýhodou je menší tah, ten je ale důležitý v tom, že zabraňuje nasátí vody do motoru.
Vzduch je veden do nádrže s vodou, tam se jednoduše namočí a dojde k oddělení větších nečistot, zatímco zachycení jemného prachu a pylu má na starost HEPA filtr, který funguje jako sekundární filtrace. Účinnost vysávání je v tomto případě 99 %. Pro alergiky jsou vysavače s vodní filtrací naprosto ideální volbou.
- nepotřebujete sáčky
- během vysávání zvlhčí a osvěží vzduch
- sací výkon se nemění
- zvlhčující efekt je dočasný
- vodu s nečistotami musíte během vysávání častěji měnit (nejlépe po 15 až 20 minutách
Robotické vysavače
V dnešní době zažívají robotické vysavače opravdový boom, protože hospodyňky stále hledají nové způsoby jak si co nejvíce usnadnit péči o domácnost a úklid je jednou z nich. Pokud máte hladký povrch či nízké koberce, nemusíte se bát, že by vysavač nepracoval tak, jak má.
Na jedno nabití zvládne dostatečný úsek, snadno se ovládá, kvalitnější produkty jsou dokonce vybaveny navigací, která brání narážení do nábytku a zajišťuje efektivnější vysávání. Jestli vás už nebaví se stále tahat s běžným vysavačem, určitě se vám bude hodit.
- automatický a pravidelný úklid kdykoliv je potřeba
- časování (uklízí, když nejste doma)
- akumulátorové napájení
- u dražších modelů jsou speciální senzory
- moderní programy a funkce
- nehodí se tam, kde jsou schody
- nižší sací výkon
- vyšší pořizovací cena
- nehodí se na některé povrchy a prostory
Tyčové vysavače
Tento druh vysavačů je velmi oblíbený pro úklid drobnějších nečistot, když třeba něco rozsypete nebo vám během oběda popadají na podlahu nějaké ty drobečky. Vybírat můžete z tyčových vysavačů s přívodním kabelem nebo bez něj. Ty, které kabel nemají, jsou tzv. akumulátorové a pokud je chcete používat, musí se po každém použití dobít.
Vzhledem k tomu, že jsou velmi lehké, takže je můžete snadno přenášet a hodí se i pro starší jedince a osoby, které mají problém s pohybovým aparátem (sníženou hybnost), na takový ten malý úklid. Pořizovací cena je nízká a obsluha většiny modelů naprosto jednoduchá. Prodávají se tyčové vysavače sáčkové i bezsáčkové a rozdíl je pouze ve výkonu.
Díky tomu, že s výkonem to není až tak slavné, jsou ideální do malých prostor, ať už bytu či kanceláře, nebo třeba na chatu. Na úklid koberců se nehodí téměř vůbec, protože spousta nečistot jim způsobuje problémy, navíc nejsou schopné vysávat tkaniny do větší hloubky, takže vás stejně nezbaví všech nežádoucích nečistot. Na straně jedné je dobré, že se při používání tyčového vysavače není nutné ohýbat, ale zase druhá strana je nutnost držet celou váhu vysavače po celou dobu vysávání v ruce, což přece jen vyžaduje trochu té síly.
- menší hmotnost
- jednoduchá obsluha
- snadná manipulace (dají se přenášet)
- nemusíte se ohýbat
- skladný
- vhodný do malé domácnosti
- nedostačující poměr cena/výkon
- účinnost vysávání koberců mizivá
- nižší sací výkon
- časté a někdy až moc dlouhé nabíjení (akumulátorové)
Ruční vysavače
Pokud si budete pořizovat ruční vysavač, tak musíte být připraveni na to, že má akumulátor, takže se musí pravidelně nabíjet a to buď v držáku, který k němu dostanete v balení nebo klasicky do zásuvky, jako to funguje u smartphonů.
Využívají se na příležitostný úklid menších ploch. Když třeba něco rozsypete na stůl či podlahu, na vysávání sedaček nebo nejčastěji na úklid v autě. K nevýhodám určitě patří nižší sací výkon, takže zvládne opravdu jen drobné nečistoty. Přestože nepatří k žádným tahounům, oblíbila si je velká část zákazníků, takže je najdete skoro v každé domácnosti.
- jednoduché použití
- snadno se přenáší
- kompaktní velikost
- malé rozměry
- nízká hmotnost
- rychle vysaje drobné nečistoty
- lehký a skladný
- akumulátorové provedení
- nízký sací výkon
- trvalý filtr nutno čas od času vysypat a umýt
- nedostatečná filtrace prachu
- nevhodný na větší úklid
- menší objem nádoby
Multifunkční/víceúčelové/průmyslové vysavače
Hlavní výhodou těchto vysavačů je možnost využít je nejen na suché, ale také mokré vysávání, případně i na tepování/šamponování koberců. Jejich využití je vhodné zejména v těch domácnostech, kde jsou různé typy podlah. Snadno tak vysajete dlažbu v kuchyni a přesunete se třeba do obývacího pokoje na koberec.
Kromě vysávání nasucho i namokro, s nimi vyčistíte koberce, čalounění, dřevěné podlahy, parkety atd. Mají větší rozměry, jsou mnohem těžší než klasické podlahové vysavače a také dražší. Pokud upřednostňujete kombinované vysávání a hodí se vám větší objem zásobníku na prach, nečistoty nebo tekutiny, pak jsou tyto vysavače nejlepší.
Největší využití mají u úklidových firem, ty je mají na úklid kanceláří, dílen, ale i dalších prostor. Problém jim nedělají ani hrubší nečistoty, spadaná omítka a podobně. Víceúčelové vysavače mají ve většině případů dvojitou filtraci, přičemž o čistotu odchozího vzduchu pečuje vodní filtr s omyvatelným HEPA filtrem. Díky tomu, že je vyroben ze skleněných mikrovláken, snadno zachytí i mikroskopické prachové částečky.
- mokré i suché vysávání
- vysoký výkon
- velký objem nádoby
- spousta doplňkových funkcí
- hůře se přenáší
- větší hmotnost i rozměry
- náročnější údržba
- vyšší pořizovací cena
Centrální vysavače
Můžeme se setkat i s názvem centrální vysávání a většinou tento druh vysavače známe ze zahraničí. Dnes už i u nás získává stále nové příznivce, kteří vítají příjemnou změnu, kdy nemusí tahat těžký vysavač třeba v rodinném patrovém domě do schodů. Nemusíte stále přemýšlet, jestli vám bude stačit délka kabelu a následně i akční rádius, takže odpadá shánění zásuvek, nebudete sedření z přenášení naplněného vysavače a také pořizování sáčků či neustálé vysypávání sběrné nádoby.
Centrální vysavač se vždy zabuduje do vybrané místnosti (sklep, dílna, sklad, technická místnost atd.) a odtud se propojí s celým domem (budovou). Princip je takový, že je to každé místnosti zabudována hadice, která se využívá k vysávání prachu, chlupů a dalších nečistot z podlah. Prostřednictvím systému trubek pak veškerý odpad putuje až k samotnému centrálnímu vysavači.
- není nutné připojovat kabel
- žádné tahání přístroje po patrech
- velmi vysoký výkon
- není vhodný do bytu
- vysoká pořizovací cena
Vysavače listí
V případě vysavačů listí jde o dokonalého pomocníka, který vás zbaví spadaného listí, aniž byste se museli zbytečně ohýbat a namáhat. U tohoto typu vysavače je nejdůležitější příkon, ale také hmotnost a sací výkon. Opravdu kvalitní vysavače mají příkon od 2 500 W výše, a čím větší je plocha, kterou chcete uklízet, tím by měl být příkon vyšší. Sací výkon bývá kolem 800 m3 za 1 hodinu, takže během poměrně krátké doby zvládnete vysát dost rozsáhlou plochu.
Zapomínat byste neměli ani na hmotnost přístroje, který by měla být maximálně do 5 kilogramů. Uvědomte si, že po delší době používání se bude u těžkých modelů zhoršovat vaše schopnost s nimi manipulovat a budete rychleji unavení. Kromě listí se s nimi dá vysát i prach na terase a podobně.
Dávejte ovšem pozor na nečistoty jako jsou kusy skla nebo třeba kameny. Ty mohou velmi nepříjemně poškodit jakoukoliv část přístroje. U vysavačů listí je dobré, že nejen vysávají, ale také foukají, takže to, co nechcete vysát, ale potřebujete naopak jen přesunout třeba na jednu hromadu, jednoduše rozfoukáte.
Krbové vysavače
Jinak také vysavače na popel (saze), jsou ideální do každé domácnosti, která disponuje krbem či kamny, ale také všude tam, kde se griluje, takže i na zahradu nebo třeba chalupu. V praxi se rozlišují dva typy vysavačů a to na horký (teplý) popel a studený (vychladlý). Kromě popela je možné vysávat i drobnější nečistoty, jež běžně ulpí na podlaze v dílně či třeba na zemi v zahradě, jako jemné piliny, prach a také písek.
Vysavače na studený popel mívají v řadě případů nižší pořizovací cenu a jsou vhodné výhradně na vychladlý popel, neboť každý jiný by mohl přístroj poškodit. U vysavačů na horký popel se podle jednotlivých výrobců liší i maximální tolerance pro teploty popele, jenž je možné vysávat. Jeho teplota se většinou pohybuje v rozmezí 30 – 60°C. Pozor si musíte dát hlavně na popel, který obsahuje kousky rozžhaveného dřeva či uhlí, jejich teplota je mnohem vyšší než teplota samotného popela.
Vysavače na okna
Můžete se setkat i s názvem čističe oken a skel nebo stěrky na okna, jsou malými pomocníky s velkými výsledky. Hravě vás zbaví špíny z oken, ale i dalších skleněných ploch, ať už jde o zrcadla, sprchové kouty, dlaždice atd. Sklo zůstane čisté, vysavač vysaje špinavou vodu, která jinak běžně stéká po parapetu, zároveň na oknech ani dalších plochách nezůstávají žádné kapky vody či dokonce nežádoucí skvrny.
Bazénové vysavače
Pro majitele bazénu ve většině případů nezbytný pomocník. Tyto vysavače jsou určeny k vysávání veškerých nečistot ze dna bazénu, ale i z jeho stěn. Na trhu se vyskytují ruční bazénové vysavače, dále poloautomatické a automatické.
Pro menší bazény se hodí nejlevnější ruční bazénové vysavače, ale když vlastníte větší bazén, rozhodně investujte do dražšího, bez ohledu na to, jestli zvolíte poloautomaticky nebo automatický. Ty nejvýkonnější a nejmodernější vysavače na bazén můžete dokonce ovládat prostřednictvím chytrého telefonu (smartphonu) nebo tabletu.
Parní vysavače a mopy
Tento typ vysavačů vám hodně usnadní úklid, takže nebude potřeba tolik námahy. O vše se postará horká pára, která bez problémů a velmi snadno uvolní veškeré nečistoty. Odstranění je pak rychlé a zcela bez chemie.
Vysavač s párou zvládne i silně znečištěné povrchy, do kterých je doslova zažrána špína. Pára zbaví povrchy bakterií, plísní i nežádoucích alergenů. Parní vysavače disponují vodní nádrží, kam je nutné nalít vodu. Jakmile se tato voda zahřeje, začne se tvořit pára, jejíž vypouštění je možné téměř u všech spotřebičů tohoto typu regulovat.
Tyto vysavače a mnohé mopy jsou vhodné k použití pro všechny typy povrchů, tedy i na koberce. Výhodou je, že mohou čistit párou, ale klidně zvládnou podlahu vysát i bez použití páry, případně s nimi lze vysávat tekutiny. Mezi příslušenstvím bývají i různé užitečné nástavce, které umožňují vyčistit i čalouněný nábytek a podobně.
- Zbaví povrchy hlubších nečistot
- Odstraní bakterie, plísně i alergeny
- Možnost regulovat množství páry
- Zvládne vysát nečistoty i na velmi těžko dostupných místech
- Ekologicky šetrný
- Vyšší pořizovací cena
- Mívají vyšší hmotnost
- Nevhodné pro povrchy a materiály citlivé na teplo
Antibakteriální vysavače
Do této kategorie patří jak sáčkové a bezsáčkové, tak ruční, tyčové, ale i robotické. Jejich největší předností je vynikající sací výkon a špičkový filtrační systém, díky čemuž jsou zachyceny i ty nejmenší prachové částice, alergeny i pyly, aniž by došlo k jejich zpětnému propouštění do ovzduší.
Ve výbavě mívají i efektivní vysávání zvířecí srsti, navíc jsou některé modely přímo upraveny tak, že likvidují bakterie a roztoče se skoro 100 % úspěšností. Důvodem je dokonale vyladěná sterilizační technologie, přičemž to může být sterilizační UV lampa, parní technologie nebo třeba u tyčového vysavače s mopem se přidá dezinfekční prostředek přímo do nádoby/zásobníku.
- Likvidace až 100 % bakterií a alergenů
- Vysoce účinná filtrace
- Vysoký sací výkon
- Hygienické vysávání
- Specializované modely účinně likvidují roztoče
- Nižší riziko vzniku alergických onemocnění
- Většinou vyšší pořizovací cena
Podle jakých kritérií se rozhodovat při výběru vysavače?
Správný typ sáčku
Když se rozhodnete pořídit vysavač, nejdřív si promyslete, jestli chcete bezsáčkový, nebo naopak sáčkový. Pokud budete kupovat sáčkový, pak je dobré promyslet typ sáčku, který chcete používat. Jednorázové sáčky, tedy ty papírové, se po naplnění jednoduše vyjmout a vhodí do odpadkového koše.
Nečistoty se tak drží uvnitř sáčku, takže nepřijdete téměř vůbec do kontaktu s nečistotami. Ovšem sáček pro opakované použití, který bývá ve většině případů textilní, se po naplnění musí vyprázdnit, což ovšem znamená, že se bude dost prášit a kontakt s nečistotami je zkrátka nevyhnutelný.
Velikost sáčku
Velikost sáčku by se měla odvíjet od plochy domácnosti. Plocha do 50 m2 se dá zařadit mezi menší domácnosti, kde vám stačí objem sáčku cca do 2,5 litrů a klidně i menší varianta vysavače.
Domácnost s plochou od 51 do 100 m2 už potřebuje sáček pro 3 – 4 litry odpadu. Pro ostatní prostory, jejichž plocha je nad 100 m2 počítejte se sáčkem o objemu minimálně 4 l a více.
Dosah vysavače
Dalším kritériem je délka kabelu a s tím také tzv. akční rádius. Podle toho, jaký zvolíte vysavač, budete mít i příslušnou délku kabelu. Na tom bude záležet, jak daleko se s vysavačem dostanete od elektrické zásuvky.
Nyní přichází na řadu akční rádius, což je nejen délka kabelu, ale musíte do něj započítat rovněž sací hubici a trubice, které rovněž přidávají vzdálenost, kam vysavač nakonec dosáhne. Většinou může akční rádius dosahovat až 14 metrů.
Typ vysávaného povrchu
V případě, že koupíte klasický podlahový vysavač, nemusíte se nijak omezovat, protože zvládnout prakticky každý povrch, ať už je to tvrdá podlaha, nebo koberec. Když k tomu ještě seženete optimální příslušenství, můžete klidně vysát čalouněný nábytek atd.
Ve výbavě těch nejlepších vysavačů, jsou speciální hubice na tvrdou podlahu s extra jemnými štětinami chránící podlahu. Nechybí také výkonný turbo kartáč, jehož předností je umění perfektně vyčesat hustý koberec, zbavit ho i zašlapaných nečistot, srsti od zvířat, ale i prach usazený hluboko ve vláknech.
Praktická výbava
Samozřejmě, že výrobci se snaží nabízet to nejlepší, aby se na trhu prosadil před konkurencí, takže těch vychytávek praktické výbavy je spousta. Za zmínku stojí jednoznačně automatické navíjení kabelu a možnost regulovat manuálně či elektronicky výkon. Skvělý je indikátor plného sáčku, pogumovaná kolečka i prvky, které má na svém těle samotný vysavač.
Výběr vysavače podle sběrné nádoby
Co se týká klasických vysavačů, ty se mohou dělit na ty se sáčkem nebo s nádobou, jejímž úkolem je zachytit jakoukoliv nečistotu. Sáčkové vysavače jsou o trochu méně hlučné, ale zase s vyšší účinností. Ovšem zase jsou zde další náklady v podobě sáčků, které je nutné pravidelně dokupovat.
Oproti tomu bezsáčkové mohou být cyklonové, kterých je více typů, nebo také vodní. Nepotřebují žádný sáček, takže ušetříte, ovšem systém pro vysypávání prachu a jiných nečistot bývá občas velmi tvrdý oříšek a často se stává, že si pořádně zašpiníme ruce, a to nejen než vůbec dostaneme nečistoty z nádoby, ale mnohdy i ve chvíli, kdy se snažíme nádobu nasadit zpět na místo.
Sáček – sáčkové vysavače
U sáčkových vysavačů jsou investicí navíc právě sáčky. Ovšem je dobré zmínit, že stále je to maximálně hygienická alternativa, protože nečistoty jednoduše vyhodíte a je to, zvlášť u jednorázových sáčků.
Sáček by měl být opravdu velmi kvalitní, protože je to v podstatě jeden z filtrů. Existují dokonce sáčky vylepšené o záklopku, takže je jejich výměna mnohem praktičtější a snáze se zabrání úniku nečistot.
Na druhé straně sáčky určené pro opakované použití už taková sláva nejsou, protože hrozí možnost, že vdechnete nežádoucí prachové částice při jeho vyprazdňování, navíc si můžete zašpinit oblečení a podobně. Nevýhodou těchto sáčků je rovněž jejich rychlé opotřebení, které snižuje kvalitu a mohou se tak tvořit různé trhliny.
Jednorázové sáčky
- Snadná manipulace
- Při vynášení nečistot nedochází k víření prachu
- Zvýšené náklady kvůli nákupu sáčků
- Větší produkce odpadu
- Sáčky na více použití
Sáčky pro opakované použití
- Ekologičtější varianta oproti jednorázovým
- Víření prachu
- Nutnost pravidelného vysypávání
Sběrná nádobka
- Nemusí se kupovat sáčky
- Náročnější vysypávání
- Možnost znečištění oděvu i vysavače
Sběrná nádobka s vodou
- Nevíří se prach při vyprazdňování nádoby
- Není potřeba dokupovat sáčky
- Sací výkon je nižší
- Neestetický vzhled nádoby
Sběrná nádoba – bezsáčkové vysavače
Pokud si pořídíte bezsáčkový vysavač, nemusíte již kupovat žádné sáčky, protože je vše zachyceno do sběrné nádoby. Tu však musíte pravidelně vysypávat, což bohužel není až tak příjemná činnost.
Při čištění nádoby se totiž prachové částice rozptylují do vzduchu, takže hrozí vdechnutí. Nutností je také odstraňování vlasů, zvířecí srsti a jiných nečistot, což e opět velmi špinavá činnost, která se člověku zrovna moc nelíbí.
Cyklonová technologie
Mezi bezsáčkovými vysavači jsou i tzv. cyklonové, což je technologie, která zajistí, že se vzduch zbaví prachu, aniž by byl potřeba sáček. Principem je odstředivá síla, kdy dochází k otáčení vzduchu při vysoké rychlosti a veškeré nečistoty jsou odstředěny rovnou do sběrné nádoby.
Vysávání do vody
Ten, kdo si potrpí na hygienu, měl by si pořídit vodní vysavače, u kterých jsou nečistoty sbírány přímo do vody. Jsou schopné zbavit vaší domácnost i různých mikrobů či roztočů. Jsou to skvělé přístroje pro domácnosti s alergiky.
Nemají sice až takovou sací schopnost, protože je snížená, aby se voda nedostala do motoru. Vodu je ve většině případů nutné vyměnit zhruba po 15 – 20 minutách vysávání. Někoho může odradit sběrná nádoba, kde jsou vidět veškeré nečistoty a vypadá to opravdu hrozně.
Důležité parametry při výběru vysavače
Energetický štítek
Přestože jsou údaje, které byly dříve uváděny na energetickém štítku každého vysavače důležité, je dobré zmínit, že v únoru roku 2019 bylo Evropskou komisí zrušeno nařízení, aby byly vysavače štítkovány.
Prodejcům a výrobcům tak zcela zakázala energetické štítky na tyto spotřebiče uvádět. Ovšem v přípravě je již nové nařízení, na jehož základě by se v budoucnu povinnost vylepování energetických štítků znovu obnovila.
Nebyl zatím stanoven žádný termín, kdy k této obnově dojde, protože nejdříve je nutné najít optimální metodu, s jejíž pomocí by bylo možné změřit energetickou účinnost. Jinak se na parametrech potřebných pro výběr vysavače nic nemění.
Objem vysavače – sáčku/nádoby
Ze všeho nejdříve si musíte uvědomit, že objem vysavače musí být přímo úměrný velikosti plochy, kterou hodláte vysávat. Pokud máte například malou garsonku s celkovou plochou 36 m2, pak si vystačíte se sáčkem, jehož objem je 2 – 2,5 litrů, což je dostatečné pro plochu do 50 m2.
U větších ploch od 50 do 150 m2 musíte počítat s objemem sáčku 3 a 4 litry, zatímco nad 150 m2 už jsou ideální 4 litry a více. Jestliže se rozhodnete pořídit bezsáčkový vysavač, tam je dostačující tzv. univerzální nádoba. Ta má většinou objem 1,2 až 2 litry a snadno jí můžete opakovaně vysypávat, jak je potřeba.
Příkon a sací výkon
Oba tyto parametry zní skoro stejně, a přesto jsou mezi nimi velké rozdíly. Zatímco příkon představuje množství spotřebované elektrické energie, výkon udává schopnost sání, tedy sací výkon, jež je možné regulovat podle vysávaného povrchu.
Obecně se dá říci, že sací výkon ve většině případů představuje zhruba 20 – 35 % příkonu, přičemž minimální příkon začíná na 300 W a ten nejčastější je kolem 1 500 W a výš.
Samozřejmě, že čím je příkon vysavače vyšší, tím se i zvyšuje jeho spotřeba, což ale u těch kvalitnějších, jež patří do úsporných energetických tříd, není až tak dramatické. Klidně ale pořídíte vysavač za slušnou cenu, který bude skvěle sát a přitom s příkonem to nebude žádná sláva, záleží vždy na výrobci a zvoleném modelu. Stačí si jen pohlídat energetický štítek, kde se dozvíte nejdůležitější parametry každého jednotlivého vysavače.
Co ovlivňuje sací výkon?
Na sací výkon může mít vliv hned několik faktorů. Pro začátek je to síla motoru, protože čím bude výkonnější, tím vyšší bude i sací výkon. Další je síla sání, tedy jak efektivní bude schopnost vysavače zbavit povrchy prachu a veškerých nečistot.
Vliv má rovněž filtrace, protože jen kvalitní a účinná filtrace zajistí, že budou nečistoty uvnitř vysavače a nedojde k jejich opětovnému rozšiřování po okolí. Výkon je ovlivněn i konstrukcí, tedy zpracováním samotného spotřebiče, a to včetně veškerého příslušenství.
Důležitá je dokonce i energetická účinnost, kdy by měl být vysavač schopen vysokého sacího výkonu, i když spotřeba energie bude minimální. Samozřejmě, že i moderní technologie a funkce, kterými je daný model vysavače vyzbrojen může mít pozitivní vliv na jeho sací výkon.
Pokud budete pravidelně měnit sáček, případně ho vždy podle potřeby vysypete, nebude se sací výkon snižovat. To samé platí také u bezsáčkového vysavače a pravidelného vyprazdňování nádoby a čištění filtrů. Jedině tak zajistíte, že se sací výkon i samotný vysavač bude udržovat v perfektní kondici.
Účinnost vysávání
Získat dnes informace o celkové účinnosti vysavače není problém, stačí jen sledovat názory ostatních uživatelů, kteří již mají s přístrojem nějaké zkušenosti, nebo také recenze, které mohou velmi pomoci. Určitě si zjistěte, jestli účinnost vysávání postupně neklesá pod delší době používání, případně jak si vysavač poradí s vlasy, zvířecí srstí a podobně.
Energetický štítek dříve obsahoval známky znázorňující účinnost vysávání. Ta jedna byla určena pro koberce, druhá pro tvrdé podlahy. Svého času byla nejlepší třída A či B, v nejhorším případě i C, ale z obecného hlediska platilo, že čím byla třída nižší, tím byla účinnost vysávání horší. V současnosti je potřeba spoléhat na informace volně dostupné v online prostředí.
Kvalita filtrace
Pro vysavač je důležitá také kvalitní filtrace, protože ve chvíli, kdy bude mít přístroj nekvalitní filtry, prach se bude stále vracet zpět a vy tak můžete vysávat dokola ta stejná místa. To samé vás čeká i v případě, že bude mít vysavač nesprávně konstruované tělo, které bude špatně těsnit.
Dříve se kvalita filtrace uváděla na energetickém štítku a označena byla písmeny A – G, přičemž vysavače v skupině A většinou zvládaly odfiltrovat cca 99,8 % částic. Vysavače mají většinou několik filtrů.
- Sáček – je to v podstatě jeden z filtrů, díky kterému nedochází k nasátí prachových částic a jiných nečistot přímo do motoru. Na trhu dokonce pořídíte i HEPA sáčky, jejichž filtrační vlastnosti splňují stejné parametry a kvalitu jako samotný HEPA filtr. Mnohdy se stává, že výrobce bere HEPA sáček jako jeden ze stupňů filtrace a ve vysavači poté nenaleznete žádný výstupní HEPA filtr.
- Vstupní filtr – jeho úkolem je ochrana motoru vysavače, aby se do něj nenasál prach. Nachází se v zadní části prostoru, kde je umístěn sáček. Je doporučována, aby se měnil vždy s novým balením sáčků. Mnohdy bývá i součástí balení u nových sáčků.
- Výstupní filtr – je naprosto zásadním stupněm filtrace, protože jeho úkolem je udržet maximální množství veškerých nečistot ve vnitřním prostoru vysavače a nedocházelo k jejich uvolňování zpět do místnosti. Nejčastěji používanými a vůbec nejlepšími výstupními filtry jsou tzv. HEPA (Highefficiencyparticulatearrestance).
Hlučnost
Přestože je hlučnost považována za méně důležitý parametr, není na škodu, když máte přehled, jak moc bude váš vysavač rušivý pro vás i okolí. Na trhu narazíte i na takové modely, které jsou naprosto tiché, díky čemuž je možné vysávat v kteroukoliv dobu.
Hlučnost je udávána v decibelech (dB) a ve většině případů vám jejich hodnota nic moc neřekne, ale každý decibel je dobře znát. Ideální je, když seženete model, u kterého se hlučnost pohybuje pod 60 decibelů. U bezsáčkových vysavačů je hlučnost zhruba kolem 75 dB.
Ve většině případů lze říci, že čím je vysavač levnější, tím bývá hlučnější. Ve chvíli, kdy hlučnost vysavače dosáhne 80 dB a výše, se již jedná o hluk pro uši náročnější. Například pračka během praní může mít hlučnost 50 dB, při odstřeďování 70 dB, takže nad 80 dB, je to již pořádný rachot.
Spotřeba
Tento údaj bylo možné dříve najít klasicky na energetickém štítku. Dnes musíte pátrat v informacích uvedených ve většině případů přímo u prodejce. Spotřeba je uváděna v kWh a představuje množství energie spotřebované za celý rok. Roční hodnota se vypočítá z jednoho vysání týdně na ploše průměrného bytu. Jsou to sice zanedbatelné částky, ale dnes se hodí si pohlídat i takové maličkosti.
Hmotnost vysavače
Když se chystáte pořídit nový vysavač, měli byste myslet i na komfort, který by se hodil během používání. To znamená hmotnost spotřebiče, kterou budete muset zvládnout. Nezapomeňte zohlednit i takové drobnosti, jako prahy mezi jednotlivými vstupy do místností, případně schody, pokud máte třeba rodinný dům a podobně.
Často je potřeba vysavač nadzvednout a přenést, posunout a podobně. Čím bude hmotnost vyšší, tím horší s ním bude manipulace. Obzvlášť v případě seniorů či jedinců se zhoršenou pohyblivostí může být vysavač s velkou hmotností značným problémem. Obecně platí, že čím je přístroj těžší, tím je vyšší výkon.
U malých vysavačů je ve většině případů hmotnost cca pod 4 kilogramy, zatímco ty nejtěžší modely mohou mít klidně 10 kg i více.
Délka přívodní šňůry/akční rádius
Parametr, který rozhodně potřebujete vědět předem. Když bude kabel krátký, bude potřebovat prodlužovací kabel, případně jej budete muset stále přepojovat do další zásuvky. Přívodní šňůra by měla mít minimálně 5 metrů, ale není problém narazit i na takové modely, kde délka kabelu dosahuje klidně až 12 m.
Akční rádius je zajímavý a velmi užitečný údaj, který představuje celkový dosah vysavače od zásuvky, a to nejen v rámci délky kabelu, ale také s tělem vysavače, trubicemi a nástavcem. To může být cca 6 až 12 metr, přičemž je dobré si pamatovat, že čím chcete vysávat větší plochu, tím větších hodnot by měl dosahovat akční rádius.
Ergonomie
Ergonomie je pro řadu lidí zcela zbytečným parametrem, který přehlížejí, přesto je dobré jí věnovat aspoň trochu pozornosti. Jedná se o polohu umístění nástavců, hubic a dalšího příslušenství. Některé modely jsou upraveny tak, že je mají přímo na teleskopické trubici, tělu vysavače nebo ve speciální přihrádce určené právě pro tyto účely.
Jakmile totiž máte všechny potřebné nástavce po ruce, můžete je bez problémů používat a pravidelně s nimi čistit koberce, čalounění a podobně. Když je ale není možné umístit na vysavač, skončí ve většině případů někde v šuplíku nebo rovnou na dně krabice, ve které jste vysavač koupili a vy je ani nikdy nepoužijete.
Další, co na vysavači uvítáte, je gumový nárazník, ten bývá po celém obvodu a brání tomu, aby se zeď, při naražení vysavače, otloukala. Skvělý je i dlouhý kabel, který umožňuje dostatečný rádius, aby nebylo potřeba stále přepojovat vysavač do jiné zásuvky.
Funkce vysavače
- Signalizace – tuto funkci oceníte ve chvíli, kdy bude plný sáček nebo třeba zanesený filtr.
- Regulace výkonu – skvělá funkce, která se hodí při vysávání různých typů podlah. Budete moci snížit výkon u tvrdé podlahy, aby se na ní hubice tak moc nepřisála. Regulaci výkonu uvítáte také při vysávání koberce, který například není připevněný a vyšší výkon ho nečekaně nadzvedne. Snížením výkonu tomu zamezíte a v klidu jej vysajete.
- Automatické navíjení přívodního kabelu – není nic horšího, než muset neustále namotávat přívodní kabel kolem vysavače nebo jen tak v ruce a položit na vysavač. Pro někoho je možná automatické navíjení přívodního kabelu naprostá zbytečnost, ale při ukládání vysavače je to velmi užitečný pomocník.
- Měkčená kolečka a nárazník – je to skvělá vychytávka, díky níž se nebudete muset bát odřeného nábytku, nebo snad poškrábané podlahy.
- Soft Start – tato skvělá funkce potěší každého, kdo používá vysavač dlouhodobě, protože díky Soft Start se vysavač zapne postupně, což má velmi pozitivní vliv na motor a značně se tím prodlužuje jeho celková životnost.
- Skladovací poloha – pokud nemáte stálé místo, kam vysavač uložit, bude se hodit možnost zvolit si vertikální nebo horizontální polohu, aby jej bylo možné ukládat podle potřeby či aktuálního prostoru.
- Mokré vysávání – funkce mokrého vysávání je vynikající, pokud se vám něco rozlije na podlahu a potřebujete to vysát do hloubky. Vysavače s touto funkcí mohou být nejen na mokré i suché vysávání, ale rovněž na tepování.
Příslušenství/vybavení
Není to sice zásadní parametr, ale i tak se o příslušenství, které k pořizovanému vysavači náleží, zajímejte. Kolikrát se vám třeba něco rozsype na sedačku a to pak uvítáte nástavec vhodný na vysávání čalounění nebo naopak hubici na tvrdou podlahu tam, kde nemáte koberce.
Mezi standardním vybavením najdete sací trubici a podlahovou hubici, u které je běžný pohyblivý podvozek pro jednodušší vysávání. Dále se hodí univerzální kartáč, štěrbinová hubice, kartáč na nábytek, hubice na čištění matrací či malá hubice.
K výrobě sacích trubic bývá nejčastěji používán plast, ale pořídíte i takové, které jsou z různých kovů. Velmi kvalitní jsou ocelové trubice, ale u těch je problémem fixní délka, proto raději sáhněte po teleskopických trubicích, ty je možné nastavit na potřebnou délku.
- HEPA filtry (High Efficiency Particularte Air) – jsou schopné zachytit až 99,9 % nečistot a patří k nejvýkonnějším systémům filtrace. Rozlišují se podle stupně účinnosti a označují se pomocí číslic 10 (85 % filtrace) až 14 (99,9 zachycení nečistot). HEPA filtr je ve většině případů umístěn za motorem, aby zachycoval nasátý prach i nečistoty. Ideální je, když je omyvatelný, ale můžete narazit i na neomyvatelný, který je potřeba pravidelně vyměňovat, aspoň jednou za rok. Pokud bude opravdu hodně znečištěný, vyměňte ho třeba po 5 měsících.
- Turbokartáč – pohání jej vzduch a značně dokáže usnadnit vysávání. Pomůže s odstraněním vlasů, zvířecích chlapů a ostatních vláken.
- Náhradní sáčky – nezbytné vybavení pro každého, kdo si pořídí sáčkový vysavač. Mějte sáčky vždy nakoupené do zásoby, je to jistota.
Hubice podle jejich určení
- Hubice na koberce – v řadě případů se prodává jako podlahová hubice, u které je možné vysunout kartáč (štětiny) pro hloubkové čištění koberců.
- Hubice na tvrdou podlahu – hodí se na dlaždice, parkety, PVC atd. Kartáč má krátké štětiny, aby nedošlo k poškození podlahy.
- Hubice na srst a chlupy – většinou má speciální kartáč či lapač na zvířecí srst.
- Hubice na čalounění a textil – nemají žádný kartáč, ale jsou vybaveny sběrnými pásky, které zamezují poškození textilu během úklidu.
- Hubice do špatně přístupných míst – speciální nástavec, který umožňuje vysávat i taková místa, kam se s běžnou hubicí nedostanete, ať už jsou to spáry, rohy, radiátory, PC a další.
Nejoblíbenější značky vysavačů
Podobně jako i jiné domácí spotřebiče, například pračky, sušičky prádla nebo myčky nádobí, existují i mezi vysavači populární značky, na které nedají spotřebitelé dopustit. Jsou to známé značky, jejichž nabídka spotřebičů je velmi pestrá a různorodá, navíc mezi nimi jsou i takové, co nabízí i různé nářadí.
- Bosch – snad nejpopulárnější značka vůbec, která kromě spotřebičů nabízí právě již zmiňované nářadí a zahradní techniků. Tato německá firma má v sortimentu nejen klasické vysavače, ale i tyčové či průmyslové.
- Concept – patrně cenově nejdostupnější vysavače od další známé české značky, která se zaměřuje hlavně na klasické varianty.
- Rowenta – je známá tím, že se zaměřuje na výrobu energeticky nenáročných vysavačů, které jsou jak pro suché, tak mokré vysávání.
- Kärcher – německá značka patří k populárním výrobcům průmyslových vysavačů, ale nechybí ani klasické sáčkové a bezsáčkové. Najdete zde spoustu modelů pro suché i morké vysávání, stejně jako na tepování.
- Dyson – britská značka nabízí zejména tyčové vysavače, ale nechybí ani klasické bezsáčkové modely.
- ETA – populární a ryze česká značka je hodně oblíbeným výrobcem vysavačů, ať už jsou to klasické, ruční nebo tyčové.
- Electrolux – u švédské firmy si můžete vybírat bezsáčkové i sáčkové vysavače.
- Sencor – původně je tato firma japonská a nabízí levnější i dražší varianty sáčkových a bezsáčkových vysavačů.
- Dirt Devil – americká značky specializující se na vysavače vyzbrojené cyklonovou technologií. Nabídku této značky nabízí například obchodní řetězec Kaufland.
- Hoover – původem americká značka představuje ruční, tyčové, sáčkové, ale i bezsáčkové vysavače, které se řadí do nižší cenové nabídky.
- Philips – nizozemská značka má v nabídce hlavně sáčkové vysavače.
- Zelmer – tato značka je původem polská a její vysavače jsou velmi podobné vysavačům značky Sencor. Stejně jako Hoover jsou i vysavače Zelmer v nižší cenové kategorii.
Cena vysavačů
Kvalitní vysavač může mnohdy znamenat mnohem vyšší cenu, než jste ochotni investovat, ale není to pravidlem. Faktem je, že cenová nabídka vysavačů je velmi široká a snadno tak můžete narazit na modely již od 1 000 korun, stejně jako na ty dražší, které daleko přesahují 5 000 Kč.
Cena do 2 000 Kč
V této kategorii najdete ty úplně nejlevnější modely, které často pořídíte i za méně než tisíc korun, ale zase musíte počítat s tím, že to v mnoha případech nebude nic závratného. Jsou skvělé pro tvrdé podlahy, ale s koberci se mnohdy pořádně zapotí a efektivita vysávání není moc vysoká.
Tyto vysavače nemají příliš dobrou filtraci, díky čemuž to rozhodně nejsou vysavače vhodné pro domácnosti s alergiky. Jsou to modely pro uživatele, kteří nejsou nijak nároční. Vysavače s cenou kolem dvou tisíc už mívají daleko kvalitnější filtraci a tvrdé podlahy zvládají levou zadní.
Bohužel pro koberce stále nejsou tak úplně super. Provedení je plastové se základními funkcemi. Vysavače mívají menší velikost, ale zase jsou lehké. Nečekejte ani vysoký sací výkon či regulaci výkonu.
Cena od 2 000 do 5 000 Kč
Střední cenová třída obsahuje velké množství modelů, které si poradí nejen s tvrdými podlahami, ale také zvládnou vyčistit koberce. Za těch pár tisícovek pořídíte vhodný spotřebič s kvalitní filtrací, co zvládne zadržet opravdu velké množství prachu a téměř žádný tak nepropouští do ovzduší a okolního prostředí. U většiny modelů zároveň najdete pestrou nabídku různých nástavců, ale i dalšího příslušenství.
Cena nad 5 000 Kč
Vysavače této kategorie už mají vysoký sací výkon a disponují také mnohem delším přívodním kabelem. Mají velmi kvalitní zpracování, umožňují regulaci výkonu a jsou přímo nadupané mnohým příslušenstvím. Nechybí různé funkce a u mnohých modelů rovněž cyklonovou technologii. Mají nízkou hmotnost a hodí se pro každodenní úklid, a to nejen bytů ale i rodinných domů. Zkrátka zde najdete to nejlepší, co trh nabízí.
Jak správně pečovat o vysavač?
Pravidelně měňte nebo omývejte filtry. Musíte vždy zkontrolovat míru zanesení, která se odvíjí od toho, jak často a co vlastně vysáváte.
Nenechávejte sáčky naplnit až k prasknutí. Hlídejte si plnost sáčku, a když už je dostatečně naplněný, vyjměte ho a místo něj dejte jiný, pokud máte papírové nebo ho jen vysypte, v případě, že máte sáček pro opakované použití.
Udržujte vysavač v čistotě, zejména koncová hlavice bývá zanesená díky chuchvalcům prachu, vlasů nebo také zásluhou psích chlupů. To značně zhorší vlastnosti přístroje během vysávání a často to vede až k jeho poškození, protože se může přehřívat, filtrace nepracuje správně a výsledný úklid nebude dostačující. Chuchvalců se pravidelně zbavujte a tělo vysavače otírejte vlhkým hadrem.
Hlídejte si to, co vysáváte, ostatně vysavač na suché vysávání určitě není dobré použít na vysátí vody, pozor si dejte i na rozsypanou mouku, ta může ucpat filtr. Opatrnost je na místě, i pokud vysajete nechtěně ponožku nebo kousek stavebnice. Vždy je dobré vysavač vypnout a nežádoucí předměty odstranit.
Často kladené otázky k vysavačům
Jaký vybrat vysavač pro domácnost s domácími mazlíčky?
Zaměřte se zejména na dostatečně vysoký výkon, s jehož pomocí zbavíte tvrdé podlahy i koberce zvířecí srsti. Nejlepší je sledovat recenze i názory uživatelů, kteří již vámi vybraný vysavač zakoupili před vámi.
Proč by měl mít vysavač HEPA filtr?
Dá se říci, že dnes je nejlepší a nejpopulárnější právě HEPA filtr, protože je schopen splnit ty vůbec nejpřísnější standardy, které se od něho očekávají. Vysavače s tímto typem filtru jsou oblíbené zejména u alergiků či astmatiků.
Jak často měnit sáček ve vysavači?
V průměru vydrží sáček cca měsíc, ale pokud vysáváte často a větší množství nečistot, může se tato lhůta zkrátit. Nutnost výměny sáčku můžete zaznamenat ve chvíli, kdy klesne sací výkon vysavače, případně na to u dražších modelů upozorní signalizace plného sáčku.
Je lepší sáčkový nebo bezsáčkový vysavač?
Bezsáčkové vysavače mají vyšší výkon, ale zase nemusí každému vyhovovat neustále vysypávání nádoby a s tím související prášení. Na druhé straně pro majitele domácích mazlíčků jsou super sáčkové vysavače, ale tam je zase nutností neustále dokupovat nové sáčky, pokud samozřejmě nemáte ty, které jsou pro opakované použití. Tam ovšem zase narazíte na nečistoty a prach při vysypávání.
Vysavače můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Allegro.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.expert.cz, www.philips.cz, www.alza.cz, www.wikipedia.org
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Dostala jsem pod stromek vysavač Dyson a ze začátku jsem se bála, že se hned zahřeje a nebude vůbec vysávat. Obavy byly zbytečné, protože funguje parádně, vysává naprosto bez problémů, navíc se s ním krásně manipuluje, takže je práce hotová během chvilky.
Manžel si do své dílny objednal Parkside z Lidlu, ale já chtěla trochu jiného pomocníka, takže jsem vysavač vybírala opravdu hodně dlouho. Nakonec mi padl do oka Dyson V15 Detect Absolute a hned jsem neváhala učinit objednávku, aby mi přišel až domů. Cena vyšší, než patnáct tisíc mě rozhodně neodradila, protože je to fakt skvělý vysavač a jsem moc ráda, že jsem do něj nakonec šla.
Já jsem chtěla tyčový vysavač, ale manžel přinesl nějaký průmyslový, aby si ho mohl brát i do dílny. Nakonec jsem mu ho nechala k dispozici a koupila si robotický, protože když jsem ten průmyslový spustila, měla jsem pak všude doma prach z dílny.
Koupila jsem nový vysavač od značky Eta a už to prostě není co to bývalo. Nemá vůbec pořádný tah, přestože podle technických parametrů by měl pomalu vytrhnout koberec z podlahy.
Pořídila jsem Parkside v e-shopu Lidlu a musím uznat, že i když jsem tuto značku neznala a koupila ho jen proto, že byl v akci a mě se nechtělo jezdit někam do kamenné prodejny, je super. Skvěle vysává a má hodně dobrý výkon i tah.
Máme klasický bezsáčkový a vysává moc dobře. Stál kolem dvou tisíc, dobře se čistí a poradí si i s chlupy od našich domácích mazlíčků.
Nechala jsem se přemluvit na koupi nového vysavače Dyson V15 Detect Absolute a musím uznat, že to byla dobrá koupě. I když jsem tedy málem vykrvácela, když jsem platila účet, ale nakonec jsem velmi spokojená.
Máme bezsáčkový vysavač od Rowenty a jsme s ním moc spokojení. Perfektně saje, má krásný design a opravdu kvalitní filtraci.
Já fandím klasickým vysavačům, ale manžel mi koupil nový tyčový Eta Supersonic. Moc jsem mu na začátku nedůvěřovala, ale nakonec je opravdu praktický.
Doma máme profi vysavač a nebyl ani tak drahý a jsme spokojeni. Údajně má HEPA filtr, takže asi ideální pro alergiky. Ale co mě na tom vysavači baví nejvíce, tak ten dlouhý kabel a namotávání. Nemusím pořád přehazovat z jedné zásuvky do druhé a vyluxuju s ním celý byt a pak si kabel namotám okolo vrchní části a neplete si mi v komoře. Je to anglická značka Truvox a typ VTVe.