Vysavače na psí chlupy

Pes nebo jiné zvíře se v domácnostech objevuje poměrně běžně. Aby byl chov zvířecího mazlíčka příjemný nejen členům domácnosti, ale i návštěvám, je vhodné vybavit se výkonným vysavačem, který je schopen ze všech povrchů efektivně odstranit zvířecí chlupy. Výkonný vysavač je vhodnou volbou i pro ty, kteří musejí z koberců pravidelně odstraňovat zašlapané nečistoty.

Vybrat vysavač na psí chlupy není nijak složité. Na trhu jsou tyto vysavače zastoupeny všemi dostupnými variantami. Jediné, co musíte udělat je zvolit ten správný model s dostatečným výkonem. Poté je nutné věnovat pozornost výbavě, kterou vám vysavač umožní používat. Jedná se zejména o vyčesávací kartáče nebo různé hubice.

Porovnat ceny vysavačů

Nejlepší vysavače na psí chlupy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Dyson V11 Absolute Extra 96 % 16 630 Kč Zobrazit Allegro.cz
2. Sencor SVC 8618GD 94 % 2 609 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Eta 3519 90000 Avanto 93 % 2 499 Kč Zobrazit Tera.cz
4. Leifheit Regulus PowerVac 11925 92 % 3 488 Kč Zobrazit Expert.cz
5. Liv Aquafilter 2000 88 % 7 567 Kč Zobrazit Apollos.cz

Typy

Vysavač na zvířecí chlupy je na trhu zastoupen několika různými modely. Pořídit ho můžete jako klasický vysavač s hadicí, moderní tyčový vysavač, praktický ruční nebo robotický vysavač, který zvládne celý úklid zcela sám.

Klasický vysavač

Ačkoliv se jedná o pro mnohé zastaralý typ, najde se i řada uživatelů, kteří nedají na klasický vysavač dopustit. Pomocí klasického vysavače vysajete velmi kvalitně jakýkoliv povrch. Jeho nevýhodou je však větší rozměr, hmotnost a s tím spojená horší manipulace. Pro každodenní používání tak není klasický vysavač úplně vhodný.

Tyčový vysavač

Tyčový vysavač je oblíbený díky svému velmi jednoduchému používání a nízké hmotnosti. Součástí tyčového vysavače bývá velmi často i ruční vysavač. Tuto variantu koupíte pod označením 2v1. Pomocí ručního vysavače můžete velmi snadno provádět drobnější úklid pohovky, židlí, postele, ale třeba i auta. Tyčové vysavače lze koupit v drátové i bezdrátové podobě a součástí některých dražších modelů může být také mop. Obecnou nevýhodou tyčového provedení je nižší výkon ve srovnání s klasickým vysavačem.

Robotický vysavač

Robotický vysavač si s úklidem podlahy poradí zcela sám. Úklid může probíhat i v době, kdy nebude v bytě nikdo přítomen. Díky těmto vlastnostem jsou robotické vysavače stále populárnější. U robotického vysavače je však více než kdy jindy provést výběr konkrétního modelu skutečně pečlivě.

V opačném případě můžete být robotem spíše nepříjemně zklamáni. Pokud budete shánět robotický vysavač na psí chlupy, musíte jednoznačně počítat s vyšší pořizovací cenou. Dražší modely ostatně nabízí kromě velkého výkonu i různé praktické funkce, díky kterým bude vysávání mnohem efektivnější.

Ruční vysavač

Se psími i jinými chlupy dokáže zatočit i malý a praktický ruční vysavač. S jeho pomocí vysajete sedací soupravy nebo jakékoliv jiné menší plochy. Jak již název napovídá, ruční vysavač je malý, skladný a vždy po ruce. Ve většině případů se jedná o dobíjecí vysavače, které je možné používat na různých místech. Při práci vás bude limitovat pouze kapacita baterie, což je parametr, který byste si měli pečlivě ohlídat. Ruční vysavač zvládne mnohdy kromě suchého i mokré vysávání. Jejich obecnou nevýhodou je nižší výkon, ale dražší modely jsou pro vysávání zvířecích chlupů adekvátní.

Vybrat vysavač na psí chlupy není nijak složité. Na trhu jsou tyto vysavače zastoupeny všemi dostupnými variantami. Jediné, co musíte udělat je zvolit ten správný model s dostatečným výkonem. Poté je nutné věnovat pozornost výbavě, kterou vám vysavač umožní používat. Jedná se zejména o vyčesávací kartáče nebo různé hubice.

Výkon

U vysavačů na psí chlupy je nejdůležitějším parametrem právě výkon. Díky opravdu výkonnému vysavači budete moci odstranit dlouhé i krátké chlupy, které se velmi snadno zachytí v sedačce i koberci.

Výkon je však stejně jako příkon zavádějící veličinou a mnohdy nebývá ani udává. Proto se doporučuje řídit pořizovací cenou nebo se doporučuje vysavač vybírat podle třídy účinnosti. Třídy účinnosti jsou 3, jedná se o třídu účinnosti tvrdých podlah, koberců a třída emisí prachu z vysavače. Třídy účinnosti se označují písmeny, přičemž platí, že nejkvalitnější vysavače spadají do třídy A.

Sáčkový nebo bezsáčkový

Vysavače se dále dělí na sáčkové a bezsáčkové. Každá varianta má své pro a proti, proto je důležité přesně vědět, co bude vaší domácnosti vyhovovat více.

Sáčkový vysavač na psí chlupy

Sáčkové vysavače jsou obecně výkonnější, výkon se však s naplňováním sáčku postupně snižuje. Výhodou sáčkových vysavačů je i menší hluk a jednodušší údržba, která spočívá pouze ve výměně sáčků. Na tuto nutnost vás upozorní indikátor plného sáčku.

Sáčkové vysavače však mají i svoje nevýhody. Kromě nutnosti neustále sáčky dokupovat nabízí tato varianta živnou půdu pro roztoče a bakterie. Ty se budou v sáčku poměrně rychle množit.

Bezsáčkový vysavač na psí chlupy

Tyto varianty se stávají stále oblíbenějšími, protože odpadá nutnost neustále shánět nové sáčky. Bezsáčkové vysavače mají o něco nižší, avšak stálejší výkon. Jejich nevýhodou je náročnější údržba, která spočívá ve vysypávání a vymývání nádoby. Pravidelnou výměnu vyžadují také filtry. Při správné péči o nádobu se nebudou ve vysavači množit viry ani bakterie.

Objem sáčku

Vysáté nečistoty putují do sběrného sáčku nebo nádoby. Vysavač můžete vybírat i s ohledem na tento parametr. Větší pozornost si zaslouží sáčkové modely, protože sáčky je třeba pravidelně měnit a dokupovat. Praktické je, pokud se do sáčku vejde větší množství nečistot. U bezsáčkových variant není objem nádoby zase tak důležitý, protože zde se doporučuje vyprázdnit nádobu po každém použití.

Objem sáčku souvisí zejména s velikostí plochy, kterou budete pravidelně uklízet.

  • Plocha do 50 m2 – v malých bytech si vystačíte s vysavačem s objemem do 2 litrů.
  • Plocha do 150 m2 – vhodný je vysavač se sáčkem o objemu do 4 litrů.
  • Plocha více než 150m2 – zde můžete sáhnout po větším vysavači s objemem nádoby okolo 5 litrů.

Filtrace

Kvalitu vysavače určuje i filtrace. Moderní vysavač by měl být vybaven několika různými filtry.

  • Vstupní filtr – úkolem filtru je chránit motor vysavače před prachem a nečistotami. Nejkvalitnějším typem jsou HEPA filtry.
  • Výstupní filtry – z hlediska zdraví je důležitější výstupní filtr, který zabraňuje nečistotám ve vysavači opětovně proniknout do místnosti. Zde by měl být účinný HEPA filtr samozřejmostí. Nejúčinnější jsou v současnosti filtry HEPA 13.

Napájení

Poslední, co budete muset vyřešit j způsob napájení. Klasický vysavač je k dostání pouze v kabelové variantě, v případě tyčového a ručního vysavače můžete volit mezi kabelem a dobíjecí baterií. Robotické vysavače kabel pochopitelně nepotřebují.

  • Kabelový vysavač – je připraven k dispozici ihned po zapojení do elektrické zástrčky. Výhodou je neomezená doba provozu, nevýhodou je kabel, který vám bude překážet a abyste mohli vysát celý byt, budete pravděpodobně muset kabel různě přemisťovat. U kabelových vysavačů je důležitým parametrem akční rádius, který určuje dosah vysavače od zásuvky po konec hubice. Akční rádius je vždy větší než skutečná délka kabelu.
  • Akumulátorový – oblíbenější jsou dnes dobíjecí vysavače. Provoz zde nelimituje kabel, ale výdrž baterie. Při výběru si všímejte, jak dlouho je vysavač schopen na jedno nabití vysávat. V případě dražších a výkonnějších vysavačů na zvířecí chlupy se doba provozu pohybuje okolo 1 hodiny, což by mělo k vysátí bytu stačit. Nevýhodou těchto vysavačů je o něco vyšší cena a hmotnost.

Značka

Vysavač na psí chlupy můžete koupit prakticky od každého známého výrobce. Velmi žádané jsou vysavače Bosch, které jsou nejen kvalitní ale i energeticky úsporné. Nadprůměrnou účinnost vysávání a vysoce kvalitní filtrační systém je samozřejmostí u vysavačů Elecrolux.

Oblíbené jsou modely značek Rowenta, ETA, Concept i Sencor. Vysoký výkon nabízí i značka Hoover a mezi ty nejžádanější patří i vysavače a jiná uklízecí technika Kärcher.

Cena

Vysavače na psí chlupy musí být výkonné, což je vlastnost, která se odráží i na pořizovací ceně. Tyto vysavače jsou obecně dražší, přesto i v této kategorii můžete narazit na modely s pořizovací cenou okolo 2 500 Kč. Větší výběr však nabízí cenové rozpětí 3 – 6 000 Kč. Cena těch nejvybavenějších může vyšplhat i přes 10 000 Kč.

Porovnat ceny vysavačů

Otázky a odpovědi

Jaká výbava by neměla vysavači na psí chlupy chybět?

Abyste zvířecí chlupy vysáli z různých povrchů opravdu efektivně, mělo by být možné používat rotační kartáč. Mnoho vysavačů v dnešní době disponuje turbo kartáčem, který je poháněn vysávaným vzduchem.

Součástí ručních vysavačů pak může být malý turbo kartáč. S jeho pomocí odstraníte chlupy ze sedačky, malých koberečků, zvířecích pelíšků i auta. Z tvrdých podlah zvířecí chlupy efektivně odstraní speciální hubice.

Co nabízí antibakteriální vysavač?

Antibakteriální vysavače jsou schopny zlikvidovat až 99,9% všech bakterií a virů. Díky tomu jsou vhodné zejména pro alergiky. Také tento typ vysavače je možné na vysávání zvířecích chlupů použít. Antibakteriální vysavač je k dostání jako ruční, tyčový i robotický, zvolit můžete vysavač sáčkový nebo bezsáčkový.

Tyto vysavače nabízí standardně vysoký výkon a opravdu kvalitní filtrační systém, který do vzduchu nepropustí prakticky žádnou částici. Kromě psích chlupů se vysavače používají na odstraňování roztočů a velmi často bývají doplněny o UV lampu.

Co vše splňuje vysavač s třídou účinnosti 4A?

Takový to vysavač spadá do nejlépe hodnocených tříd účinnosti, co se týká vysávání tvrdých podlah, koberců i emisí prachu. Poslední A je označení pro energetickou třídu. Dle nařízení EU nemusí být na vysavači uveden energetický štítek.

Závěr

Vysavače na psí chlupy se od běžných variant nijak zásadně neliší. Abyste dokonale vysály zvířecí chlupy, budete potřebovat pouze dostatečně kvalitní vysavač. Výkonné jsou klasické, tyčové, ruční i robotické vysavače, ten správný si tak může vybrat opravdu každý. Kromě výkonu si všímejte i příslušenství, které je součástí vysavače. Chybět by neměl turbokartáč ani různé typy hubic.

Vysavače na psí chlupy můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.sportovni-kynologie.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (91 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo