Zahradní domky

Zahradní domky plní na zahradě mnoho funkcí, je nejenom velmi praktický, ale zároveň by měl být dekorativním prvkem, který vzhled zahrady nijak negativně neovlivňuje.

Velmi často se využívá k uskladnění zahradní techniky, pracovních nástrojů, nebo plní funkci dřevníku. Zahradní domeček je také často využíván k letní rekreaci. Vybavit ho můžete kuchyňkou a místem na spaní.

Zahradní domky se vyrábí z několika materiálů v mnoha velikostech. Montáž je ve většině případů jednoduchá, vše zvládnou během několika hodin 2 osoby. Ku pomoci vám bude podrobný návod výrobce.

Porovnat ceny zahradních domků

Nejlepší zahradní domky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Keter Manor 6 x 5 šedá/bílá 90 % 13 990 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Keter Manor 4×6 S 88 % 9 999 Kč Zobrazit Kamody.cz
3. Rojaplast ARCHER A 84 % 6 290 Kč Zobrazit Mall.cz
4. G21 GAH 529 277 x 191 cm šedý 83 % 10 770 Kč Zobrazit Tipa.eu
5. G21 GAH 706 šedý 76 % 12 175 Kč Zobrazit Mall.cz

Umístění

Před tím, než se vrhnete na samotný výběr, musíte přesně vědět, kde bude zahradní domek stát. Obecně se nedoporučuje domek postavit na návětrnou stranu, zejména méně kvalitní domky totiž nemusí silnější nápor větru ustát.

Postavit byste ho neměli ani pod strom. První problém, který byste museli velmi brzo řešit je ptačí trus. A samotný domek mohou poškodit i větve stromu, hůře se vám bude uklízet spadané listí i ulámané větvičky.

Zahradní domek nesmíte umístit v těsné blízkosti plotu. Stavební vyhláška udává, že jakákoliv stavba by měla být alespoň 2 metry od hranice pozemku. Stavba na hranici pozemku je možná pouze v případě písemného souhlasu souseda nebo městského úřadu. Vyjádření patřičného úřadu budou potřebovat i ti, jejichž pozemek sousedí se silnicí nebo veřejnou plochou.

Materiál

Zahradní domky se vyrábí z různých materiálů. Mezi ty nejčastější patří plast, kov a dřevo.

Kov

Plechové domky patří v současné době k nejoblíbenějším. Předností je přijatelná pořizovací cena u menších domků. U těchto domků se zaměřte především na tloušťku plechu. Ta se pohybuje od 0,3 – 0,8 mm. Domečky vyrobené ze silnějšího plechu jsou sice dražší, ale jsou stabilnější a mnohem déle vydrží. Naopak domky vyrobené ze slabého plechu, můžete zdeformovat už během samotné stavby.

Nevýhodou plechu je akumulace tepla, v horkých letních dnech nebude možné uvnitř domku dlouho vydržet. Vnitřní prostor lze přirovnat k prostoru ve skleníku. Díky tomu jsou plechové domky vhodné pro ty, kdo je budou využívat k uschování nářadí nebo různých věcí.

V zimě se bude uvnitř domku srážet vlhkost, a počítat musíte s tím, že bude docházet k odkapávání vody na uskladněné věci. Jestliže budete v domku uschovávat různou pracovní techniku, budete ji muset zabalit do nepromokavé fólie nebo plachty.

Plast

Plastové domky jsou lehké, snadno se udržují a nejsou nijak náročné na provoz. Ačkoliv je plast považován za nejméně kvalitní materiál, může být paradoxně plastový domek kvalitnější než domek plechový. I zde však hraje hlavní roli kvalitní výrobce.

Domky vyrobené z kvalitního plastu jsou pružné, nepoškodí je tedy případný úder míčem nebo různým nářadím. Do plastových domků není možné navrtat poličky, můžete však využít různé systémy, které vám umožní přimontovat kupované police.

Plastové domky mají mnoho společných vlastností s plechovými domky. I zde je nutné počítat s vyšší teplotou a dusnem v létě. V zimě opět dochází ke srážení vlhkosti.

Dřevo

Dřevěné domky jsou unikátní svými vlastnostmi, zde nenajdete žádná negativa předchozích typů. Domek můžete bez obav používat v zimě i v létě a využít ho můžete i k letní rekreaci. Dřevěnému domku by nemělo chybět okno, kterým se bude dovnitř dostávat sluneční svit.

U dřevěných domků se zaměřte na výšku dveří, která může mnohé nemile překvapit. Mnozí výrobci uvádí celkovou velikost domku od země k hřebenu. Pokud tedy domek měří 2 metry po hřeben, může být výška dveří pouhých 160 – 170 cm, což není praktické zejména v případě, kdy budete do domku vcházet několikrát za den.

Nevýhodou dřevěných domků je náročnější údržba, dřevo je materiál, který neustále pracuje a má největší nároky na pravidelnou péči. Dřevěný domek je nutné opatřit impregnovacím nátěrem ihned po sestavení. Tímto způsobem ho ochráníte před vlhkostí i škůdci.

Dražší dřevěné domky mohou být naimpregnovány již z výroby a tato péče vám tak odpadá. Ochranný nátěr je pak vhodné podle potřeby během používání domku opakovat. Ošetřovat byste měli venkovní i vnitřní stěny domku.

Tlaková impregnace

Provádí se již během výroby u některých dřevěných domků. V důsledku tlakové impregnace může být na povrchu dřevo zbarveno do bílo – modro- zelena. Na první pohled se tak může zdát, že je dřevo plesnivé. Toto zbarvení má však na svědomí vlhkost, která se během impregnace ze dřeva vytáhne.

V případě, kdy vám takovýto domek přijde domů, nejedná se tedy o vadu dřeva a není nutné domek reklamovat. Zbarvení dřeva nejprve zkuste sůl na povrchu otřít. Vhodné je povrch osmirkovat jemným smirkovým papírem, čímž dojde k narušení struktury dřeva. Nakonec můžete dřevo natřít lazurou, která dřevo ochrání před UV zářením.

Kotvení

Zahradní domek můžete ukotvit dvěma způsoby. První možností je kotvení přímo do země. Druhou možností je domek postavit na pevný základ.

Plechové a plastové domky

Oba typy domků lze kotvit dvojím způsobem:

  • Kotvení do země – plechové a plastové domky můžete do hlíny ukotvit pomocí speciální kotvy, kterou zašroubujete hluboko do země až po horní očko. Do něho se poté provlékne ocelové lanko, které vede pod střechou domku. Tímto způsobem je nutné domek ukotvit v každém rohu.
  • Kotvení na pevný podklad – také tímto způsobem můžete kotvit plechové a plastové domky. Na beton, dlažbu nebo jakýkoliv jiný podklad se domek pouze posadí a ukotví pomocí chemické kotvy. Ke kotvení lze pořídit i speciální kotvící sadu. Ani tento způsob kotvení není nijak složitý a vzhled nebudou kazit ani ocelová lanka, o které můžete zakopávat.

Dřevěné domky

Dřevěné domky se kotví trochu jiným způsobem.

  • Kotvení do země – před tím, než domek do hlíny ukotvíte, je nutné ho od země nejprve odizolovat. Dřevo totiž nasává vlhkost a ta následně snižuje životnost domku. Samotné kotvení probíhá pomocí ocelových zemních vrutů. O něco jednodušší je umístit domek na dřevěné pražce nebo Euro palety, jejichž výška by měla být okolo 20 cm. V tomto případě není nutné domek odizolovávat.
  • Kotvení na pevný podklad – kotvení je v tomto případě prakticky totožné jako u kotvení plastových nebo plechových domků. Potřebovat však budete větší a kvalitnější kotevní sadu. Chybět by vám neměla ani chemická kotva.

Příslušenství

Ke všem typům zahradních domků by mělo být možné nakoupit další příslušenství. Omezené možnosti máte v případě plastových a plechových domků, kde lze koupit pouze příslušenství stejné značky, jako je značka domku. Čím je domek dražší, tím více je toho na výběr.

Dřevěné domky toho nabízí mnohem více. Do dřeva můžete připevnit police, tyče na nářadí, nebo si jednoduše vše potřebné vyrobíte sami.

Podlaha

Součástí většiny domků podlaha není, lze ji však přikoupit samostatně. V případě plechových a plastových domků můžete koupit základnu i podlahu, mezi těmito výrobky je několik rozdílů. Základna je složena z prázdných profilů, úkolem základny je zvýšit stabilitu domku.

Do základny pak můžete montovat samotnou podlahu. Tu nejčastěji tvoří OSB desky, VPC desky nebo betonové dlaždice. Dřevěné domky lze vybavit pouze podlahou, která zároveň plní funkci základny.

Značka

Výrobců zahradních domků je velké množství. Při výběru se zaměřte pouze na domky předních výrobců. Před výběrem se ověřte, zda je možné přikoupit další příslušenství. Dřevěné domky vám mnozí výrobci vyrobí na míru. Pokud jde o samotné výrobce, můžeme jmenovat například Keter, G21, Biohort, Skanholz, Goleto, Herold, Bohemit nebo Rojaplast.

Cena

Cenové rozpětí je poměrně velké a souvisí s velikostí domku i kvalitou materiálů. Nejlevnější jsou malé plechové domky, které stojí okolo 5 000 Kč. Do 10 000 Kč lze koupit i první malé plastové domky. Největší výběr nabízí cenové rozpětí 20 – 40 000 Kč. Zastoupeny jsou v drtivé většině plastové domky, v omezené míře lze koupit domek vyrobený ze dřeva. Dřevěné domky jsou obecně nejdražší, cena bývá od 30 – 60 000 Kč.

Porovnat ceny zahradních domků

Otázky a odpovědi

Je nutné vyřizovat stavební povolení?

To, zda budete muset stavební povolení vyřídit, souvisí s velikostí zahradního domku. Pokud stavba nebude větší než 25 m2, nebudete muset žádné povolení vyřizovat.

Mezi nejoblíbenější patří domky s rozměry 3×2 a 3×3 metrů, které stavební povolení nepotřebují. Zjistit byste si však měli různé obecní vyhlášky, které mohou být přísnější. Jestliže bude domek stát v blízkostí pozemku souseda, měli byste si raději obstarat jeho písemný souhlas.

Jaké jsou slabiny plechových domků?

Největší nevýhodou může být pro některé skutečnost, že do plechového domku prakticky nelze umístit po domácku vyrobené poličky. Tloušťka plechu vám pravděpodobně neumožní poličku navrtat.

Kvalitnější plechové domky vyrobené ze silnější plechů však mívají různé systémy, které vám umožní namontovat kupované police. Tuto možnost nabízí pouze kvalitnější výrobci a v případě, kdy police využijete, si ji nejprve ověřte dopředu.

Jakým způsobem se staví dřevěný domek?

Dřevěný domek lze postavit jako srubovou stavbu, kdy na sebe budete skládat jednotlivé desky. Stavba takové domku je časově náročnější, avšak domek je velmi stabilní. Druhou možností je zvolit domek vyrobený z několika dřevěných panelů, které jednoduše přišroubujete k sobě. Takováto stavba je rychlejší a jednodušší.

Závěr

Kovové zahradní domky jsou velmi populární, je však nutné koupit pouze domek vyrobený z širšího plechu. Za optimální je považována šířka 0,8 mm. Kovový domek lze koupit v několika barevných provedeních, kotvit ho můžete do země i pevného podkladu. Kvalitnější a variabilnější jsou plastové domky. Oblíbené jsou především domky s imitací dřeva. I zde je nutné pořídit domek vyrobený z pevného a odolného plastu. Nejvíce možností nabízí dřevěný domek, který umožňuje připevnění polic a dalších prvků.


Zdroje: www.biano.cz, www.alza.cz, www.hornbach.cz, www.give.cz, www.penta.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Většina lidí má zahradní domek na uskladnění nářadí, sekačky a podobně, no u nás z toho manželka udělala naše letní zázemí. Musel jsem tam dotáhnou stůl, udělat tam okno, aby se dalo větrat, střechu jsem upravil, aby dovnitř nepronikla ani kapka, když tam budeme sedět, no ještě také osvětlení atd., zkrátka jsem z toho udělal takovou malou chatku. V létě tam společně obědváme i večeříme, do vchodových dveří jsem připevnil síť proti hmyzu, aby nás nic neobtěžovalo a je to nakonec super, dokonce i naše potomstvo si to užívá.

  2. Moje drahá polovička si přála zahradní domek, tak jsem objednal Maxtore Wood 86 a je senzační. Hodně se do něho vleze a na zahradě vypadá velmi dobře. Myslím si, že to byla dobrá koupě.

  3. Manžel koupil zahradní domek Maxtore Wood 86 a je dost prostorný. Schovali jsme do něj v podstatě úplně všechno nářadí, co se kde povalovalo. Dokonce i zahradní sekačka se tam vmáčkla.

  4. Tak u nás byl zahradní domek opravdovou nutností, protože nářadí a vše ostatní na zahradu leželo úplně všude. Co je domek, máme uklizeno.

  5. Původně jsem koupil zahradní domek, abych si tam uskladnil nářadí, zahradní sekačku a další drobnosti co používám na zahradě. No můj syn si tam udělal se svými kamarády takové tajné útočiště, jinak je to ale skvělé řešení pro všechny zahrádkáře.

Přidat komentář

Recenzer
Logo