Ruční pumpy

Ruční pumpy byly v minulosti k vidění na různých místech, kde se nacházel zdroj pitné vody. Ačkoliv se mnohým může zdát, že v dnešním moderním světě, nemají ruční pumpy již svoje místo, není to tak úplně pravda. I dnes jsou pumpy stále oblíbené nejen u zahrádkářů a chalupářů, ale své místo mohou mít všude tam, kde je spíše malý nebo nepravidelný odběr vody. Ruční pumpa může být součástí vrtané i kopané studny. Její mechanismus je natolik odolný, aby ho nepoškodila mírně znečištěná voda.

Ruční pumpu byste neměli vybírat jen podle vzhledu nebo pořizovací ceny, ačkoliv i tyto parametry patří k těm důležitým. Ruční pumpa však musí být především funkční a spolehlivá, aby tomu tak skutečně bylo, musíte znát přesně hloubku vodního zdroje a výšku vodního sloupu.

Porovnat ceny pump

Typy

V základu lze ruční pumpy rozdělit do dvou typů. To, který typ je určen vám určuje hloubka, ze které budete vodu čerpat. V závislosti na tom se mění konstrukce a umístění pracovního válce.

  • Integrovaný válec – v případě, kdy je součástí pumpy pracovní válec, může být použita při čerpání vody, která je umístěna maximálně v hloubce 7 metrů.
  • Externí válec – pakliže budete potřebovat čerpat vodu z větší hloubky, budete potřebovat pumpu, jejíž válec je umístěn v hloubce vodního zdroje na výtlačném potrubí. Pomocí takovéto pumpy můžete čerpat vodu z hloubky až 30 metrů.

Konstrukce

Ruční pumpa je složena z několika částí. Tu největší tvoří samostatné válcové tělo a píst. K čerpání vody budete moci použít rukojeť, nebo též vahadlo. V jeho případě vás bude zajímat především vzhled. Dalšími částmi je pracovní válec a různé typy potrubí. Ve spodní části pumpy je umístěn sací koš.

Ruční pumpy je možné koupit v několika velikostech a podobách kontrakce. Na výrobu se používají vysoce odolné materiály, které slibují dlouhou životnost a vysokou účinnost. Každá puma vás potěší snadnou obsluhou a rychlým čerpáním.

Sací koš

Při instalaci sacího koše je třeba myslet na to, že by měl být umístěn cca půl metru nad dnem studny. Díky takto nízko položenému sacímu koši budete mít větší jistotu, že pumpu bude možné využívat i během letních veder a období sucha. Sací koš by měl být v této vzdálenosti umístěn i proto, aby při čerpání vody nedocházelo k nasávání kalů nebo jiných nečistot ze dna studny.

Příslušenství

Aby bylo možné ruční pumpu zprovoznit, budete potřebovat alespoň základní příslušenství. V rámci příslušenství by vám měl výrobce umožnit dokoupit sací koš se zpětnou klapkou, pracovní válec, spojovací materiál, sací hadice atd.

Značka

Ruční pumpa je poměrně specifické zařízení a její výběr není úplně jednoduchý. Pokud o ruční pumpě uvažujete, měli byste ji raději vždy vybírat s odborníky, kteří s vámi na základě konkrétních vstupních informací vyberou správný typ pumpy. Výrobce by vám měl být schopen vypracovat cenovou nabídku i zajistit odbornou montáž pumpy.

Při výběru výrobci si rovněž dopředu zjistěte dostupnost náhradních dílů. Jedním z předních výrobců je Kovoplast, Profivoda nebo Pumpa.

Cena

Ruční pumpu můžete koupit za cenu od 2 500 – 10 a více tisíc korun. Konečná částka se odvíjí od velikosti a podoby pumpy. Kromě samotné pumpy je nutné počítat s nákupem základního příslušenství. Myslet musíte i na to, že je třeba nechat pumpu odborně namontovat, což se na výsledné ceně rovněž projeví.

Porovnat ceny pump

Otázky a odpovědi

Jaké jsou přednosti ruční pumpy?

Ruční pumpa je vždy připravena k použití, umístěna může být i v místech, kde není zavedena elektřina. Jejich výhodou je i mimořádná odolnost a velmi jednoduchá obsluha a údržba. Součástí pumpy není na rozdíl od čerpadel motor, což je nejvíce náchylná část k poškození.

Jestliže věnujete výběru správné pumpy patřičnou pozornost, můžete si být jistí, že vám bude sloužit desítky let. Kromě toho bude plnit i funkci nostalgického či estetického doplňku.

Je možné zprovoznit ruční pumpu svépomocí?

Zprovoznit ruční pumpu je poměrně složité, více šancí budete mít v případě, kdy budete pumpu umísťovat do ručně kopané studně s hloubkou do 7 metrů.

V případě hloubkových studní se však doporučuje přenechat zprovoznění pumpy odborníkům. Tento postup však můžete zvolit vždy, když si nebudete se zprovozněním pumpy vědět rady. Pakliže nebude pumpa namontována správně, může docházet k různým závadám, které se projeví na její funkčnosti i životnosti.

Jak se o ruční pumpu starat?

Ruční pumpy jsou poměrně nenáročné na obsluhu. Přesto je však třeba věnovat pumpě alespoň nějakou pozornost. V zimě bude nutné odvodnit její vnitřní prostor, aby nedošlo k možnému zamrznutí vody. Pravidelně bystě měli kontrolovat i její ukotvení a těsnění. Vahadlo je třeba pravidelně mazat tukem nebo vazelínou, abyste předešli případnému vrzání.

Závěr

Ruční pumpa je známá i jako stojanové ruční čerpadlo. Jedná se o známého a nestárnoucího pomocníka, který se na zahradách využívá desítky let. Použít jí můžete i v místech, kde není přístup k elektrickému proudu. Vhodná je při čerpání užitkové, ale i pitné vody. Ruční pumpa je jednoduché technické zařízení, které se vyznačuje minimální údržbou a zároveň dlouhou životností.

Při výběru ruční pumpy je však důležité zohlednit několik klíčových vlastností, které jsou zásadní pro její funkčnost. Proto se doporučuje výběr pumpy raději konzultovat s odborníky, kteří zároveň zajistí její odbornou montáž. Vy si pak pouze vyberete požadovaný vzhled, který souvisí s pořizovací cenou pumpy.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo