Oblouky na růže

Oblouky na růže jsou stejně jako zahradní oblouky architektonickým prvkem, který ozdobí každou zahradu. Oblouk na růže má podobu jednoduché konstrukce, která je vyrobena nejčastěji z kovu nebo dřeva. Hlavním úkolem oblouku je poskytnout popínavým růžím nebo jiným rostlinám dokonalou oporu, zároveň by však měl mít i svoji estetickou hodnotu. Pomocí oblouku budete moci v zahradě velmi jednoduše vytvořit romantické zákoutí či rozdělit jednotlivé části zahrady.

Oblouk na růže budete vybírat především podle konkrétního stylu, který souvisí s vaším vkusem. Znát byste však měli i klady a zápory materiálů, ze kterých se oblouky vyrábí. Aby oblouk na růže splňoval vaše očekávání, měli byste dobře zvážit jeho velikost. Z bezpečnostních důvodů byste se měli zajímat o způsob ukotvení a hodit se vám mohou i další prvky, které mohou být součástí oblouku.

Prohlédnout oblouky

Typy

Ačkoliv jsou oporné konstrukce pro popínavé rostliny známé jako zahradní oblouky, nemusí mít vždy obloukový tvar. Koupit můžete i konstrukce s tvarem obdélníku či s atypickým tvarem.

  • Oblouk – klasickou jsou právě obloukové opory, které jsou vzhledově velmi jednoduché a cenově dostupné.
  • Obdélník – konstrukce je již propracovanější a elegantnější. Tento tvar je zároveň stabilnější a vhodnější při pěstování těžších rostlin.
  • Atypické oblouky – vyznačují se netradičně provedenou horní částí, která může připomínat trojúhelník, ale i sloupovou pergolu.

Materiál

Oblouky na růže jsou k dostání v různých stylech, které se liší nejen vzhledem, ale i výrobním materiálem. V současnosti jsou velmi žádané moderní a bezúdržbové kovové oblouky. Svoje kouzlo mají klasické oblouky vyrobené ze dřeva a vybírat můžete i mezi plastovými oblouky.

  • Dřevo – je tradiční materiál, který dokonale zapadne do každé zahrady. Nevýhodou dřeva je však menší odolnost vůči povětrnostním vlivům. Dřevěnou konstrukci budete muset pravidelně ošetřovat pomocí ochranného nátěru.
  • Kov – výhodou kovových konstrukcí je jejich bezúdržbovost. Pakliže je konstrukce opatřena povrchovou úpravou v podobě nástřiku, není nutné se o ni více starat. Kovové konstrukce bývají jednodušší a lépe zapadnou v moderních zahradách. Výhodou kovových oblouků jsou další funkční prvky, které budete moci dle libosti využívat.
  • Plast – na výrobu oblouků na růže by měl být vždy použit vysoce odolný mrazuvzdorný plast.
  • Kámen – na starších zahradách mohou být k vidění i kamenné oblouky, které unesou opravdu velkou tíhu rostlin. Tyto oblouky však musí dokonale splynout s celým rázem zahrady a jejich stavba vyžaduje patřičné znalosti.

Velikost

Oblouky na růže jsou k dostání v mnoha velikostech. Velikost oblouku je spíše individuální záležitostí a souvisí s jeho umístěním i velikostí zahrady. Větší pozornost je třeba věnovat výšce oblouku, která by vám měla pod obloukem umožnit pohodlně procházet. Za dostatečnou se považuje výška alespoň 2 metry. Šířka oblouku se pak většinou pohybuje od 110 – 150 cm, ale koupit můžete i mnohem širší oblouky.

Instalace

Oblouk na růže by měl stát naprosto pevně a ustát by měl i případné nárazy větru. Proto před výběrem zvažte, kde přesně by měl být oblouk umístěn. Většina oblouku se instaluje velmi jednoduše, ukotvit je budete moci do země pomocí hrotů, které jsou umístěny na koncích konstrukce. Stabilitu takovéhoto oblouku zajišťuje zejména kvalita půdy.

Jestliže si nejste jistí, zda bude možné ve vaší zahradě ukotvit oblouk skutečně stabilně, můžete zvolit samostatně stojící konstrukce. Zde se o dostatečnou stabilitu starají další prvky, například v podobě truhlíků.

Takovéto oblouky můžete postavit nejen na travnatý povrch, ale i terasu či jiný pevný podklad. V obou případech se oblouky dodávají v demontovaném stavu a složit je můžete snadno a rychle pomocí přesného návodu výrobce.

Značka

Při výběru narazíte na jednoduché konstrukce nejen s tvarem oblouku, ale i velmi dekorativní záležitosti, které dokreslí celý ráz zahrady. Zahradní oblouky nabízí například Dema, Tectake, Lanit Plast, M.A.T. Group, Verdemax, DBA, vida XL, Garden, Goleto, Nohel Garden či Esschert Design.

Cena

Cena oblouků na růže souvisí nejen s výrobním materiálem, ale i tvarem, designem a dalšími prvky. Oblouk na růže jednoduchého vzhledu koupíte za cenu od 700 – 1 200 Kč. Ti, kteří mají na vzhled oblouku větší nároky, budou muset zaplatit od 1 500 – 2 000 Kč. Oblouk s výrazným dekorem může stát od 3 – 5 a vice tisíc korun.

Dřevěné, kovové i plastové oblouky lze koupit ve všech cenových relacích. Od ceny se odvíjí nejen vzhled, ale i stabilita a nosnost. Proto při výběru zvažte i to, jakou váhu bude muset oblouk unést. Pakliže nepřiměřeně zatížíte jednoduchou konstrukci, nemůžete si být jistí jeho stabilitou.

Prohlédnout oblouky

Otázky a odpovědi

Je možné k oblouku vysadit i jiné rostliny, než jsou růže?

Zahradní oblouky poskytnou oporu jakýmkoliv popínavým rostlinám. Mezi nejoblíbenější patří právě růže, ale k oblouku můžete vysadit i vinnou révu. plamének, trubač, břečťan, zimolez a jiné.

Při výběru konkrétní popínavé rostliny myslete také na to, že každá z nich vyžaduje trochu jinou péči. Aby rostlinám vydržel jejich dokonalý vzhled, budete je muset pravidelně tvarovat, stříhat a zajistit jim dostatek vody i slunce. S druhem rostlin pak souvisí i doba, kterou potřebují k pokrytí celého oblouku. Některým bude stačit několik měsíců, jiné budou potřebovat roky.

Mohou oblouky na růže nabídnout i něco navíc?

Oblouky na růže mohou nabízet i nějaké praktické funkce. Díky nim můžete pomoci oblouku vytvořit krásné odpočinkové místo s lavičkou. Oblouk může plnit funkci vstupní branky.

Oblíbené jsou oblouky s postranními truhlíky. A náročným mohou nejvíce vyhovovat oblouky s tvarem pavilonu či altánu. Někteří výrobci umožňují jednotlivé prvky dokoupit postupně. Budete-li mít o tuto možnost zájem, informujte se na ni ještě před nákupem konkrétního výrobku.

Je možné vyrobit oblouk na růže svépomocí?

Oblouk na růže je možné vyrobit i doma, přesně podle svých představ. Vyrobit ho můžete nejen ze dřeva, ale použít můžete kovové tyče či kari síť. S výrobou vám mohou pomoci různé návody, které jsou volně dostupné na internetu.

Závěr

Oblouky na růže mají především dekorativní význam, ale mohou představovat i funkční prvek zahrad. Při výběru oblouku byste se měli zaměřit nejenom na jeho vzhled, který z velké části souvisí s výrobním materiálem, ale i na celkové rozměry a pochopitelně kvalitu a tím i stabilitu konstrukce.

Výška oblouku by měla být alespoň 2 metry. Šířka oblouku by pak měla být alespoň 90 cm, ale oblíbenější jsou spíše oblouky širší. Výjimku tvoří oblouky s tvarem malých pergol. Výběr oblouku je velmi individuální záležitostí, která souvisí s vaším vkusem, ale i finančními možnostmi.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (80 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Oblouk na růže je skvělá věcička, můžete kolem něj omotat jakoukoliv pnoucí květinu a vypadá to super. Máme od značky Lanit Plast a je super.

Přidat komentář

Recenzer
Logo