Zahradní sprchy

Zahradní nebo také solární sprcha najde svoje využití na zahradách, chatách i chalupách, nebo všude tam, kde se budete chtít během letních dní umýt nebo zchladit. Ohřev vody obstarají sluneční paprsky, které mohou vodu ohřát ve většině případů na 40°C někdy až na 60 °C.

Zahradní sprchy jsou často pořizovány k zahradním bazénům, kdy vám pomocí osprchování pomáhají udržet bazénovou vodu delší dobu v dobrém stavu. Mohou však snížit i náklady na sprchování po práci na zahradě, a využije ji tak každý vlastník zahrady. Sprchu můžete využít i k příjemnému osvěžení v horkých letních dnech.

Zahradní sprcha se skládá z vlastního těla, které je vyrobené z plastu nebo hliníku. Jednotlivé sprchy se liší jeho velikostí, protože slouží přímo jako zásobník vody a plní i funkci solárního kolektoru. Před výběrem určitého výrobku je třeba zvolit místo umístění sprchy.

Druhým důležitým parametrem je objem nádoby na vodu. Pak už budete sprchu vybírat převážně podle provedení a vzhledu. Výrobní materiál má vliv na životnost sprchy a hodit se může i nějaké další příslušenství.

Porovnat ceny zahradních sprch

Typ

Místo umístění hraje při výběru zahradní sprchy hlavní roli. Většinou je místo pevně dané, ale výběr vám může usnadnit i možnost koupit sprchu přenosnou. Oba modely mají svá pro a proti, o kterých byste měli před nákupem vědět.

Přenosné sprchy

Největší výhodou přenosné sprchy je samozřejmě možnost sprchu libovolně převážet. Ocení to zejména majitelé chat a chalup, ale jsou vhodné i pro ty, kdo ještě řeší konečnou podobu zahrady. Ke kladům patří také snadná instalace, která nevyžaduje žádné stavební úpravy.

Přenosná sprcha je lehčí, což vám manipulaci ještě více usnadní, počítat však budete muset s kratší životností. Sprchu může poškodit i silnější vítr. Nevýhodou přenosné sprchy je menší objem nádoby na vodu.

Pevně stojící sprchy

U pevně stojící sprchy oceníte především bytelnou konstrukci i větší zásobník vody, který obslouží i větší počet osob. Tyto sprchy jsou složitější na instalaci, umístit ji musíte na pevnou podložku, ať už beton, dřevo nebo třeba dlažbu.

Pevně stojící sprchy jsou dražší a využít můžete i různé ventily, které použijete na různé části těla. Kromě toho umožňují přikoupit větší množství příslušenství a vyznačují se delší životností.

zpět k obsahu ↑

Umístění a tlak vody

Zahradní sprcha potřebuje pro ohřev vody slunné místo, běžně bývá umístěna v blízkosti bazénů, vířivek, ale stát může i samostatně. Kromě toho budete muset zajistit i přívod vody, o ten se postará zahradní hadice.

Ke sprchování můžete využít pitnou vodu, ale sprchu lze samozřejmě propojit i s vlastní vodou ze studny. Aby sprcha dobře fungovala, měl by být tlak vody v rozmezí 3 – 3,5 barů. U vyššího tlaku může docházet k protékání vody, nižší naopak neposkytne optimální proud.

Jak již bylo řečeno, solární sprcha se napojí k přívodní hadici pomocí rychlospojky. Jednotlivé sprchy se liší průměrem hadice, kterou můžete použít. Kromě toho jsou však k dostání sprchy, které vyžadují neustálou přítomnost hadice, zatímco jiné je možné po naplnění nádoby odpojit.

zpět k obsahu ↑

Systém odvodnění

Kromě vhodného slunného místa a způsobu přívodu vody budete muset vyřešit i systém odvodnění. Týká se to především pevných sprch, přenosné můžete používat i v místech, kde se použitá voda snadno vsákne do země. Pevné sprchy s většími objemy nádob však vyžadují odtok, který zabrání tvorbě kaluží.

Systém odvodnění vyřešíte koupí venkovního odvodnění, které má podobu různých žlabů. Kromě vody, která bude odtékat ze sprchy, vám poslouží i jako běžná kanalizace. Tyto systémy jsou k dostání v různých barvách, díky čemuž je sladíte s venkovní dlažbou nebo podkladem, na kterém bude sprcha stát.

Kromě těchto žlabů je možné vodu svádět do podlahových výpustí, které je nutné nainstalovat pod sprchu a napojit na potrubí. Při výběru vhodného odvodnění dejte pozor, zda je určeno na venkovní používání a odolá i nízkým venkovním teplotám.

zpět k obsahu ↑

Objem nádoby na vodu

To kolik vody je schopná nádoba pojmout ovlivní počet osob, které budou moci sprchu využívat. Vybírat byste tak měli podle počtu členů v domácnosti a vhodná je i určitá rezerva. S velikostí objemu nádoby roste cena sprchy i doba, po kterou se bude voda ohřívat.

Nejmenší sprchy mají nádobu o velikosti do 15 litrů, což vystačí jedné osobě k poměrně rychlému opláchnutí.

Dvěma a více osobám budou více vyhovovat sprchy s nádobou o objemu 15 – 30 litrů. Udávaná délka sprchování je až 15 minut. Pro běžnou rodinu se doporučuje pořídit sprchu s alespoň 20ti litrovou nádobou.

Největší nádoby mají objem více než 30 litrů a k osprchování postačí i vícečetným rodinám. Pro velké rodinu a milovníky komfortu jsou k dostání i sprchy s nádobou až na 60 litrů vody. Takto velké nádoby se však budou poměrně dlouho ohřívat a vyplatí se pouze na opravdu slunných zahradách.

zpět k obsahu ↑

Materiál

Solární sprchy se vyrábí nejčastěji z plastu nebo hliníku. Na samotný chod nemají žádný vliv, přesto však mají svoje výhody a nevýhody.

 • Plast – jak už je běžné, jsou plastové sprchy levnější a výhodou je i jejich nižší hmotnost a tím i jednodušší manipulace. Plast však reaguje na vliv počasí a počítat tak musíte s kratší životností. V případě nekvalitního plastu, může dojít i k zapáchání uskladněné vody.
 • Hliník – jedná se o dražší a těžší sprchu. Na druhou stranu má téměř neomezenou životnost a vliv počasí se na ní nijak nepodepíše. Z tohoto důvodu byste měli hliník před plastem při výběru upřednostnit.
zpět k obsahu ↑

Vzhled

Zahradní sprcha by neměla kazit vzhled zahrady. Na výběr máte mnoho designových provedení, které zapadnou do klasické i moderní domácnosti. Na vzhledu má velký podíl i samotný tvar hubice, na výběr máte modely s klasickými kulatými i hranatými.

zpět k obsahu ↑

Funkce a příslušenství

K zahradním sprchám je možné dokoupit některé další příslušenství. Ne všechny modely však tuto možnost mají, příslušenství umožňují dokoupit pouze pevné sprchy.

 • Mísící baterie – vám umožní nastavit libovolnou teplotu vodu, díky tomu můžete sprchu použít obvyklým způsobem, nebo se chladnější vodou osvěžit.
 • Oplach na nohy – jedná se o speciální ventily, díky kterým provedete potřebnou očistu bez nutnosti manipulovat s hadicí
 • Podložka – poskytne vám nadstandardní komfort při sprchování, nepřijdete do styku se špinavou vodou
 • Odnímatelná hlavice – součástí některých sprch jsou pevné hlavice, ale volit můžete i model s odnímatelnou hlavicí a osprchovat se podle potřeby. Kromě toho můžete vybírat i z různých velikostí hlavic.
zpět k obsahu ↑

Značka

Zahradní sprchu nabízí mnoho výrobců. Jmenovat můžeme značku Helios, Eichenwald, Hanscraft, Formidra, Astral, Marimax, Vágner Pool, Havaj, Gardena, Goleto a mnoho dalších.

zpět k obsahu ↑

Cena

Přestože je sprcha poměrně jednoduché zařízení, jejich cena není úplně zanedbatelná. Ty nejlevnější sprchy lze koupit do 5 000 Kč. Jedná se především o přenosné typy s menším objemem nádoby. Ten se pohybuje kolem 20 litrů a počítat budete muset i s plastovým tělem.

Větší komfort vám poskytne cenové rozpětí 5 – 10 000 Kč. V tomto případě již koupíte pevné hliníkové sprchy, jejichž objem až 40 litrů uspokojí potřeby běžné rodiny. Kromě toho je sprcha vybavena mísící baterií i oplachem nohou. Zakoupit pak můžete i další příslušenství.

Patříte-li k náročnějším uživatelům a upřednostňujete opravdový designový kousek, může vás zahradní sprcha stát více než 10 000 Kč. Kromě vzhledu se jedná o velké objemy, které mohou mít až 60 a více litrů. U těchto velkých sprch musíte počítat s dlouhou dobu ohřevu.

Porovnat ceny zahradních sprch

zpět k obsahu ↑

Údržba

Zahradní sprcha je na provoz velmi nenáročná. Jediné, co budete muset ohlídat je uskladněná voda v zásobníku. Z tohoto důvodu je vhodné sprchu v chladnějších dnech odpojit od přívodu vody a ideálně vodu vypustit, aby se v ní nemohly tvořit bakterie.

V případě tvrdé vody je vhodné sprchu čas od času propláchnout octovou nebo sodovou vodou, nebo můžete použít i vhodné odvápňovací prostředky.

Po skončení sezóny je nutné vodu vypustit, sprchu ideálně propláchnout a uzavřít přívod vody. Sprchu, kterou lze demontovat, je lepší na zimu uskladnit na suché místo.

zpět k obsahu ↑

Otázky a odpovědi

Co je turistická sprcha?

Jedná se o konstrukčně jednoduché zařízení, které se skládá z pevného vaku různých objemů. Do vaku napustíte vodu, kterou ohřejete na slunci a využijete ke sprchování. Některé turistické sprchy mají termometr, díky kterému budete moci zvolit přesnou teplotu vody.

Objem vaku může být až 20 i více litrů a k dispozici máte i optimálně dlouhou hadici, a sprchování tak bude poměrně komfortní.

Je možné zahradní sprchu výškově nastavit?

Mnoho solárních sprch má pevně danou výšku, která bývá standardně v rozmezí 200 – 210 cm. Je však možné zakoupit i výškově nastavitelnou sprchu. Toto řešení je praktičtější pro menší osoby, které si výšku upraví a sprchování je pro ně komfortnější.

Jak vyrobit zahradní sprchu svépomocí?

Ti, kdo nechtějí do zahradní sprchy investovat, mohou za pomoci různých návodů vyrobit svoji vlastní sprchu. Nejjednodušším způsobem je umístit sprchovou hlavici na hadici a ke sprchování využít horkou vodu, která se v hadici ohřeje.

Jiní doporučují využít sudy na vodu. Ať už použijete jakýkoliv postup a zajistíte i přívod teplé vody z vodovodu, nikdy nedosáhnete takového pohodlí, které vám poskytne zakoupená zahradní sprcha.

zpět k obsahu ↑

Závěr

Vlastnit zahradní sprchu má mnoho výhod. Díky ní ušetříte větší množství energie, o ohřev se postará sluneční energie. V letních měsících vám nahradí klasickou koupelnovou sprchu. Pokud se budete sprchovat před vstupem do bazénu, ušetříte i nějaké finance na nezbytnou bazénovou chemii. Majitelům menších zahrad pak sprcha přinese v horkých dnech potřebné osvěžení.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

4 komentářů
 1. Reagovat
  Světlana 30.5.2021 v 0:00

  Článek mi velmi pomohl vybrat kvalitní zahradní sprchu. Děkuji.

  • Reagovat
   Renča 29.6.2021 v 14:09

   Souhlasím naprosto s vámi, taky mi hoodně pomohl s výběrem.

 2. Reagovat
  Ivan 18.7.2021 v 16:06

  Koupil jsem si na zahradu tento typ: Brilix Fantasy Rain. Snadná montáž, jednoduchá manipulace, pěkný vzhled a kvalita je velmi dobrá.

 3. Reagovat
  Lenka 12.9.2021 v 22:33

  Koupila jsem si v létě vířivku na zahradu a zároveň jsem si pořídila sprchu od značky Marimex, Vše je super.

  Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


Komentáře / diskuse / hodnocení

GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz