Vířivky

Vířivka patří stejně jako bazén k častému vybavení zahrad, pořídit ji však můžete také do interiéru. Kromě relaxace vám pomocí různě rozmístěných trysek poskytne příjemnou masáž. Hydroterapie má pozitivní vliv na mysl, zbavit se můžete stresu a poskytne vám potřebné uvolnění. Pobyt ve vířivce je blahodárný i pro bolavá záda nebo klouby a hydroterapie se doporučuje i osobám trpící artritidou.

Před samotným výběrem vířivky je vhodné zvážit, jaká by měla být její velikost. Velikost závisí na počtu osob, které budou vířivku využívat a vhodné je ponechat i nějakou rezervu. Dalším důležitým parametrem je rozložení sedů a lehů. Ti, kde preferují masáž zad, budou vybírat větší počet sedů. Pokud ale preferujete spíše masáž celého těla, tedy i nohou, budou pro vás vhodnější vířivé vany s lehy.

Další věcí, kterou budete muset vyřešit je umístění vířivky. Vířivku můžete umístit na zahradu i terasu a některé modely je možné zapustit do země. Majitelé velkých domů si pak mohou vířivku pořídit i do interiéru. Poblíž vířivky by měl být zdroj elektřiny a vody a vyřešit budete muset i odtok vody.

Porovnat ceny vířivek

Typy

Vířivka je na trhu zastoupena dvěma materiály. Ve větším množství můžete vybírat mezi nafukovacími modely. V menší míře jsou pak zastoupeny pevné vířivky vyrobené z různých materiálů. Oba typy mají své příznivce a odpůrce a oba se mezi sebou zásadně liší.

Nafukovací

Nafukovací vířivky jsou oblíbené zejména pro svoji výrazně nižší pořizovací cenu. Jejich předností je i menší hmotnost, snadné zprovoznění a možnost přemísťování. Nevýhodou je menší životnost i menší počet funkcí, kterými disponuje. Nafukovací vířivky jsou určené především k sezónnímu využití, některé však můžete používat celoročně.

V tomto případě se však nevyhnete starosti o kvalitu vody a prodražit se může i ohřev vody. Starat se budete i o kvalitu vody, je tedy na zvážení, zda se vám celoroční užívání vyplatí.

Největší výhodou nafukovacích vířivek je kromě nízké pořizovací ceny i její jednoduché zprovoznění, které zvládne každý sám. Vířivku pouze nafouknete a napustíte vodou. Tu je možné vyhřát až na příjemných 40 °C.

Nafukovací vířivka může být vyrobená z laminového třívrstvého PVC, dalším materiálem je Rhino Tech.

Větší kvalitu vám poskytne moderní ale i cenově dostupný materiál Rhino Tech, který je velmi pevný a stabilní. Výhodou je i dobrá odolnost vůči UV záření či poškrábání. A díky odolnosti vůči mrazu můžete některé modely využívat celoročně. Tuto informaci si ale vždy ověřte u výrobce.

Pevné

Nejčastějším typem jsou akrylátové vířivky, které mají vnitřní část vyrobenou z akrylátu. Venkovní plášť je vyroben ze dřeva nebo plastu, ale vířivou vanu si můžete nechat také podle vlastních představ obložit. Tuto vířivku je možné používat celoročně. Při výběru akrylátové vířivky si však budete muset ohlídat kvalitu vnitřního materiálu.

Vyhnout byste se měli především podezřele levným a nekvalitním výrobkům, které nejsou příliš odolné a poměrně nízká je jejich životnost. Tyto vířivky jsou mnohonásobně dražší než nafukovací typy, není možné je přemisťovat, ale jejich výhodou je větší počet trysek i dalších funkcí. Před umístěním vířivky je vhodné zvážit i nosnost místa, kde bude umístěna, často se nevyhnete stavebním úpravám, kdy bude třeba tato místa zpevnit.

Koupit můžete i dřevěnou vířivku, která má podobu koupacího sudu a k vidění bývá i ve welness hotelích. Dřevěný sud umožňuje zabudování bublinkového systému a poskytne vám tak stejné výhody jako ostatní typy vířivek.

Cenově nejnáročnější jsou keramické vířivky, které patří mezi designové klenoty a pyšní se největším množstvím funkcí.

Tyto vířivky umožňují nastavit trysky, poskytnou vám hydromasáž i aromaterapii. Ovládat je budete pomocí dotykového panelu, k dispozici máte polohovatelné opěrky a součástí jsou i zabudované reproduktory a samozřejmě možnost připojení k Wi-Fi.

zpět k obsahu ↑

Počet osob

Nafukovací vířivky i vířivé vany jsou k dostání v několika velikostech. Koupit můžete modely vhodné pro 2 – 6 osob. Při výběru je třeba zohlednit i prostor, který chcete vířivce obětovat. Pokud vám to vaše možnosti dovolí, je samozřejmě vhodnější vybírat vířivku i s rezervou jedné osoby.

Na druhou stranu se však nevyplatí kupovat příliš velkou vířivku, kterou plně nevyužijete. V tomto případě se vám prodraží provozní náklady na ohřev i údržbu vody.

Vířivky určené dvěma osobám mají objem kolem 650 litrů, rozměr je asi 150 x 80 x 70 cm. Rozměry se liší v závislosti na tvaru, k dispozici máte kruhové, oválné i čtvercové výrobky.

Stejné tvary nabízí i věší vířivky, modely určené 4 -5 osobám by měly mít objem kolem 800 litrů, jejich rozměry se pohybují kolem 180 x 180 x 70 cm a patří v současné době k nejoblíbenějším typům. Většímu počtu osob jsou určené vířivky s objemem 1 000 – 1 200 la, velikost těchto vířivek je cca 200 x 200 x 70 cm.

zpět k obsahu ↑

Filtrace

Ke každé vířivce budete potřebovat pořídit i kvalitní filtraci, která se postará o čistotu a zdravotní nezávadnost vody. Některé modely jsou dodávány přímo s filtrací, mnohdy se jedná o méně kvalitní a výkonnou kartušovou filtraci. Kartušové filtrace jsou vhodné pro menší objemy bazénů, což veškeré vířivky splňují. Její nevýhodou je složitější čištění i častější výměna filtrů.

Součástí dražších vířivek je kvalitnější písková filtrace. Ta vodu filtruje nejčastěji přes křemičitý písek. Výhodou pískové filtrace je snadnější údržba. V tomto případě je třeba cca 1 x za rok vyměnit filtrační písek. Nevýhodou je její vyšší pořizovací cena.

Ve vířivce však můžete používat i slanou vodu. Díky ní nebudete muset vodu čistit pomocí chloru. Nevýhodou slané vody je možné rychlejší opotřebení a proto tento požadavek při výběru vířivky konzultujte s prodejcem.

Vířivky na slanou vodu jsou dodávány se solanizační jednotkou a jsou vhodné spíše pro venkovní použití. Koupit můžete také vířivku s ozonátorem, který je určen k hloubkové dezinfekci, při které se zlikvidují veškeré bakterie.

zpět k obsahu ↑

Trysky

Vířivé vany i nafukovací vířivky bývají vybaveny různým počtem trysek, nejčastěji se jedná o 26 – 88 trysek. Úkolem trysek je poskytnout vám masáž rukou, nohou, zad i ramen. Ne všechny vířivky vám však umožní masáž celého těla, proto se o jejich umístění informujete dopředu.

V případě akrylátových vířivých van jsou trysky často podsvícené. Proudové trysky jsou vhodné pro uvolnění kloubů i svalů. Dále máte k dispozici vzduchové trysky, které produkují velké množství bublinek a poskytnou vám povrchovou masáž těla.

zpět k obsahu ↑

Ohřev vody

Tuto funkci oceníte u každého typu, ne všechny vířivky však ohřev vody umožňují. Ohřev vody obstarává připojení k elektrické síti, některé modely však můžete napojit i na solární panel a tímto způsobem snížit náklady na provoz.

zpět k obsahu ↑

Příslušenství

K vířivkám je možné zakoupit další příslušenství. K tomu nejdůležitějšímu, které by nemělo chybět u žádného výrobku, patří termokryt. Jedná se o speciální plachtu, kterou je vířivka přikrytá ve chvílích, kdy ji nebudete využívat. Termokryt udržuje delší dobu potřebnou teplotu vody a zabrání i přístupu různým nečistám nebo hmyzu.

Dalším vhodným prvkem je termopodložka, která se umísťuje pod vířivku. Úkolem této podložky je zajistit izolaci od země. A hodit se mohou i schůdky, díky kterým budete mít do vířivky snadnější přístup.

Z dalšího příslušenství můžeme jmenovat LED osvětlení, akumulátorový vysavač, nafukovací lavičky, odkládací plochy s držákem na nápoje, nafukovací opěrky hlavy nebo třeba výškově nastavitelné sedátko.

zpět k obsahu ↑

Značka

Výrobce je důležitým parametrem při výběru mnoha výrobků, nejinak je tomu i u vířivek. Akrylátové vířivé vany se kvalitou velmi liší, mezi kvalitní výrobce těchto van patří především Aristech a Lucite, což jsou renomované americké značky.

Další kvalitní vířivky koupíte od Ultimate, Orlando nebo Swim Spa. Nafukovací vířivky koupíte od značky Intex, Marimex, Bestway, Belatrix a další.

zpět k obsahu ↑

Cena

Pořízení vířivky není úplně levná záležitost. Kvůli vysoké pořizovací ceně jsou na trhu ve větším množství zastoupeny výrazně levnější nafukovací typy. Jejich cena začíná na 10 000 Kč. Nejlevnější vířivky umožňují používání pouze dvěma osobám. Cena rodinných nafukovacích vířivek je v rozmezí 15 – 20 000 Kč.

Velké nafukovací vířivky zakoupíte za 30 – 50 a více tisíc Kč. Tyto vířivky jsou často dodávány i s větším množstvím příslušenství.

Pokud upřednostňujete pevnou vířivku, bude její cena začínat nejčastěji na 70 000 Kč. Častěji však cena levných akrylátových vířivek začíná na 100 000 Kč, ale koupit můžete i model za 500 a více tisíc Kč.

Porovnat ceny vířivek

zpět k obsahu ↑

Otázky a odpovědi

Jaký podklad by měl být pod vířivkou?

Vířivá vana musí stát na rovném a vždy dobře zpevněném podkladu. Použít můžete beton, dřevoplast, dlažbu atd. Vířivka by měla být umístěna nad úrovní terénu. Jestliže bude vířivka umístěna pod úrovní terénu, budete muset vyřešit její odkanalizování.

Na co myslet při umístění vířivky do bytu?

V případě, že budete vířivou vanu používat v obytné místnosti, je třeba vyřešit odvětrávání. Díky odvětrávání se vyhnete kumulace vlhkosti a tím i možnému vzniku plísní. Pokud uvažujete o umístění vířivky do patra, je vhodné tuto možnost probrat nejdříve se statikem. Zatížení se totiž pohybuje kolem 500 kg/m2.

Jak vířivku zapustit?

Některé vířivé vany je možné zapustit do země. I v tomto případě byste se však měli řídit několika pravidly. Především je nutné dbát na to, aby byl prostor, ve kterém bude vířivka umístěna dobře odvětrán i odkanalizován.

Kolem celé vířivky by měl bát i dostatečný prostor pro případný servis a údržbu. Doporučuje se velikost asi 60 cm.

zpět k obsahu ↑

Závěr

Pobyt ve vířivce má blahodárný dopad na zdraví a psychiku. Kromě toho vám umožní zastavit se a trávit čas s rodinou. Společně si tak můžete vychutnat blahodárné účinky hydroterapie. Výhodou vířivek je i komfortní ovládání pomocí panelu, kterým si nastavíte teplotu vody i intenzitu bublin. Dražší vířivky se mohou ohřívat zcela automaticky.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

4 komentářů
 1. Reagovat
  Vaclav Vaclavek 16.5.2021 v 8:37

  Pořídili jsme si virivku se systemem sanitace.Potreboval bych vědět jak casto a na jakou dobu sanitaci provozovat.

 2. Reagovat
  Vratislav 19.6.2021 v 15:32

  Co můžu použít na odstranění zelenàni vody v nafukovací vyřivce děkuji

 3. Reagovat
  Nykrínová Jindřiška 19.6.2021 v 17:10

  Koupili jsme vířivku na zahradu.V provozu dva roky,všechno bylo v pořádku.Letos jsme ji chtěli zprovoznit.Utíkal vzduch,bazén se vyfukoval.Řešili jsme to se sousedem který s ní má zkušenosti,bohužel negativní.Také po dvou letech nedržel vzduch,našel malou dírku,ale rok nato se to opakovalo.Myslím si,že za ty peníze by měla vydržet déle než dva roky.Podotýkám,že jsme byli velice opatrní při používání. Proto bych si jí už nikdy nepořídila.

  • Reagovat
   Václav 28.6.2021 v 22:03

   Zajímalo by mne, jakou značku vířivky jste si pořídili, se kterou máte špatné zkušenosti.

  Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


Komentáře / diskuse / hodnocení

GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz