Zahradní a stavební kolečka jsou neocenitelnými pomocníky při práci na zahradě nebo kolem domu. Kolečko je přepravník, pro který můžete mít využití prakticky po celí rok, poslouží při převážení hlíny, zeminy, kamení, ale i listí, dřeva nebo trávy. Oblíbené je i u chovatelů hospodářských zvířat. Kolečka se skládají ze dvou hlavních částí, pevného rámu a prostorné korby. Právě korba je velmi namáhanou částí a po čase se může stát, že ji budete muset vyměnit za novou. Poškodit ji můžete nesprávným používáním, přetěžováním, ale na její životnost má vliv i počasí.
Korbu na kolečko byste měli vybírat podle toho jaký materiál a v jakém množství budete pravidelně převážet. Stavební materiál bude lepší převážet na pevné a vysoce odolné kovové korbě. Při práci na zahradě pro vás bude dostačující lehčí plastová korba. U každé korby je pak důležité zvolit správnou velikost a vhodnou nosnost. Součástí korby by měly být i spojovací materiály, pomocí kterých ji budete moci připevnit ke kovovému rámu.
Typy
V základu se kolečka dělí do dvou skupin, a to na stavební a zahradní. Záleží však pouze na vás, jakým způsobem budete chtít kolečko používat.
- Stavební kolečko – disponuje odolnou kovovou korbou a je primárně určeno k převážení těžkých materiálů. Své uplatnění má především na stavbách, v kolečku můžete vozit těžké cihly, suť, kámen i cokoliv jiného. Stavební kolečka mají vysokou nosnost a jsou obvykle doplněny o korbu s menším objemem.
- Zahradní kolečko – při práci na zahradě je možné používat kolečka s plastovou, případně méně odolnou hliníkovou korbou. Tato kolečka mívají menší nosnost a nejsou stavěna na převážení příliš těžkého stavebního materiálu. Na druhou stranu mívají zahradní kolečka korby větších objemů a převážete tak můžete větší množství trávy, listí, ovoce či jakýchkoliv jiných lehčích materiálů.
Materiál
Korba na kolečko může být vyrobena z kovu nebo plastu. Materiál korby určuje, jakým způsobem budete moci korbu používat. S materiálem korby pak souvisí i její nosnost a celkový objem.
- Kov – je standardním materiálem. Korby mohou být vyrobeny z oceli, ale i hliníku nebo nerezu. Ocel je standardně používaná především při výrobě stavebních koleček. V ocelové korbě budete moci převážet prakticky jakýkoliv materiál. Je tedy vhodná při práci na zahradě i na stavbě. Hliníkové korby jsou méně odolné a bývají součástí zahradních koleček, obdobně je tomu v případě korby vyrobené z nerezové oceli.
- Plast – plastové korby jsou vhodné k převážení lehčích především zahradních materiálů. Při převážení těžkých stavebních materiálů můžete korbu po nějakém čase poškodit. Výhodou plastu je nižší hmotnost, a k dostání jsou i korby s větším objemem. Plast je materiál, který se velmi liší svojí kvalitou, levné korby jsou méně odolné vůči mechanickému poškození, ale i povětrnostním vlivům. Naopak drahé plastové korby jsou vysoce odolné vůči mrazu nebo UV záření. Ani v těchto korbách byste však neměli převážet těžký materiál.
Objem
Objem korby byste měli vybírat v závislosti na výrobním materiálu koleček. Obecně platí, že kovové korby jsou méně objemné než korby vyrobené z kovu. Stavební kolečka bývají nejčastěji vybavena korbou s objemem od 60 – 80 litrů.
Zahradní kolečka mohou disponovat korby s objemem 100 – 200 litrů, ale narazit můžete i na korby, které disponují objemem až 240 litrů. Takové to korby jsou oblíbené zejména u chovatelů, kteří kolečka využívají při vyvážení hnoje. Výhodou plastu je, že je odolný vůči agresi hnoje. Naopak menší stavební kolečka mohou mít objem pouze 65 litrů.
Nosnost
Velmi důležitým parametrem je nosnost korby na kolečko. Tento parametr je uveden u každého modelu výrobce a není radno doporučené hodnoty zbytečně překračovat. Menší kobry mívají nosnost okolo 60 kg, standardem je však spíše nosnost od 100 – 150 kg. Ještě více můžete zatížit korbu umístěnou na kolečkách s elektrickým pohonem. Zde se může nosnost vyšplhat až k 200 kg.
Značka
Náhradní korbu na kolečka nabízí hned několik výrobců. Koupit ji můžete například od značky Roto, Kinekus, Extol, Levior, XTline, J.A.D. Tools, M.A.T. Group, Livex. Proteco nebo Makita. Díky velkému výběru není složité najít korbu, která bude kompatibilní se stávajícím rámem. Výrobci umožňují standardně dokoupit i další náhradní díly, velmi často se jedná o spojovací materiály, náhradní kolo, ale i rám nebo rukojeti.
Cena
Náhradní korbu na kolečka můžete koupit za cenu od 340 – 2 500 Kč. Záleží na tom, z jakého materiálu bude korba vyrobená, jaká bude její velikost či další vlastnosti. Levnější bývají korby v černém nebo kovovém provedení. Jestliže budete chtít barevná kolečka, budete si muset za takovou to úpravu připlatit.
Otázky a odpovědi
Jaký materiál při výběru korby preferovat?
Korba na kolečka může být vyrobena z kovu nebo plastu. Každý z materiálů má své klady i zápory. Korba z plastu je cenově dostupnější a dostatečně odolná, přesto však není příliš vhodná k převážení těžkých materiálů v podobě suti nebo kamení. Kovové korby se vyznačují vysokou nosností, ale i vyšší hmotností. Nevýhodou kovové korby jsou i sklony k rezivění.
Jaké jsou přednosti kovové korby?
Kolečka s kovovou korbou jsou velmi často používána jako universální. Z tohoto důvodu jsou stále oblíbenější, spolehnout se na ně můžete doslova v každé situaci. Právě tato skutečnost je největší výhodu kovové korby.
Jakou povrchovou úpravu mívají korby na kolečka?
Korba na kolečka by měla dobře sloužit co nejdelší dobu. Větší životnost zajistí správná
povrchová úprava. Potřebnou povrchovou úpravu vyžadují především ocelové korby, které jsou náchylné k rezivění. Koupit můžete pozinkovanou nebo práškově lakovanou korbu. Odolnější jsou korby s práškovým lakováním. Na povrch korby je nanesen plastový prášek, který vytváří celistvou a vysoce odolnou vrstvu.
Závěr
Kolečka se obecně dělí na zahradní a stavební, právě podle toho, jakým způsobem je budete používat. Universální verzí jsou kolečka kovová, která je možné bez obav používat při vožení jakéhokoliv materiálu. V zahradních kolečkách s plastovou korbou budete moci čas od času převážet menší množství kamene nebo jiných těžkých materiálů, avšak zde riskujete možné poškození korby v případě, kdy budete kolečka neuměřeně zatěžovat. Kovové i plastové korby jsou k dostání v několika velikostech.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?