Zámky na kolo

Nezabezpečené kolo přímo vybízí k odcizení. Pořízení kola není v dnešní době nijak levnou investicí. Ať už pořídíte levnější nebo to nejdražší elektrokolo, vždy by vás mrzelo, o tento stále oblíbenější dopravní prostředek přijít.

Přitom není nic lehčího svoje kolo před nenechavci uzamknout. V současné době nejste odkázáni na jeden typ zámku, který není nijak složité demontovat. Pořídit můžete i velmi kvalitní zámek, s kterým si neporadí ani elektrická pila. Kromě mechanických zámků jsou k dostání i alarmy a svoje kolo můžete mít pod dohledem i díky GPS lokátoru.

Ani ten nejlepší zámek vám neposlouží dobře, pokud nebude použit správně. K vidění jsou až úsměvné způsoby uzamčení kola. Správné použití zámku vyžaduji zamknutí kola u sloupu, stromu nebo jiného předmětu, se kterým není možné nijak manipulovat.

Vhodné je zámek umístit tak, aby mezi něho a kolo nebylo možné vložit žádný velký nástroj, kterým by bylo možné zámek porušit. V případě, že kolo necháte na málo bezpečném místě, na kterém již ke krádeži došlo, vyplatí se vám kombinace dvou různých typů zámků.

Porovnat ceny zámků na kolo

Nejlepší zámky na kolo

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Abus 8800/120 94 % 1 088 Kč Zobrazit Muziker.cz
2. Force Eco 120 cm/8 mm 88 % 76 Kč Zobrazit Bikero.cz
3. Author ASL-31 85 % 199 Kč Zobrazit Bikeforce.cz
4. Max1 Bull 850mm 80 % 712 Kč Zobrazit Hupnakolo.cz
5. Force Small kódový 120cm/3mm 75 % 93 Kč Zobrazit Spoke.cz

Typy

Koupit můžete několik podob zámků, které se liší nejen podobou, ale také stupněm zabezpečení a cenou. Levné zámky vaše kolo neochrání na dlouhou dobu, ty nejdražší však není možné poškodit prakticky vůbec.

Lankový zámek

Lankový zámek byl populární již před desítkami let a stále patří k jednomu z nejoblíbenějších. Lankový zámek je možné využít i na zabezpečení jiných věcí, jeho výhodou je jednoduché používání a nízká pořizovací cena.

Lankový zámek je vyroben z ocelového lanka různé tloušťky, to kryje plastový obal, který je k dostání v mnoha barevných provedeních. Kolo zabezpečené lankovým zámkem však není nijak zvlášť chráněno. Tento typ je vhodný spíše v případě, že nenecháváte kolo bez dozoru delší dobu, popřípadě ho máte stále tak trochu na očích.

U zámek

Mnohem lepšího zabezpečení dosáhnete se zámkem ve tvaru písmene U. Tento zámek je prakticky nezničitelný, protože zámek je vyroben z kvalitní ocele. Ta může mít podobu hranolu nebo kulatiny. Nevýhodou tohoto zámku je vyšší pořizovací cena i větší hmotnost.

Tyto zámky jsou vhodné pro všechny, kdo svoje kolo nechávají bez dozoru na delší dobu, nebo parkují na místech, která jsou přístupná všem osobám.

Řetězový zámek

Oblíbený je i řetězový zámek, který také není nijak lehké poškodit. Tento zámek nemá podobu klasického řetězu, je potažen textilií, která je velmi odolná a chrání nejen kolo před poškrábáním, ale také samotný zámek před vlivem počasí.

Zámek je možné uzamykat pomocí kódu nebo klíče. Obě varianty mají svoje úskalí, u kódového zámku je nutné zapamatovat si číselný kód, v případě druhého typu budete muset opatrovat klíč.

Skládací zámek na kolo

Skládací zámky mají podobu skládacího metru, což usnadňuje jejich převážení. I tento zámek je vyrobený z ocele, což z něj dělá další bezpečnější typ. Nevýhodou skládacího zámku je však poměrně vysoká hmotnost.

Rámový zámek

Rámový zámek je označován také jako podkova. Tento typ je nutné používat v kombinaci s některým dalším typem. Rámový zámek totiž uzamkne pevně jedno kolo, čímž znemožní případnému nenechavci na kole odjet.

Nic mu však nezabrání odnést celé kolo, tomu má právě zabránit další typ zámku, používaný v kombinaci s podkovou. Toto řešení tak není nijak ideální a více se vám vyplatí zakoupit jiný dražší, ale kvalitnější zámek, který je možné používat samostatně.

Alarm

Alarm se kombinuje s dalším typem zabezpečení a ukrývá se na méně viditelné místo. Někdy je alarm součástí zámků a často jsou zabudovány do zadního světla.

Jestliže s vaším kolem začne někdo s kolem jakkoliv pohybovat, spustí se poplach, který nenechavce od krádeže odradí. Hlasitost alarmu je přibližně 100 dB, což je hlasitost, která přiláká pozornost i dalších osob.

GPS lokátor

Kolo je možné zabezpečit i pomocí lokátoru. I tato pomůcka funguje podobně jako alarm a je nutné ho kombinovat s nějakým typem zámku na kolo. Lokátor je nutné umístit na bezpečné, ale hlavně skryté místo. Některé lokátory mohou také na zloděje upozornit sirénou, jiné vás budou o krádeži informovat přímo na mobilní telefon.

Pokud zloděj na lokátor nenarazí a z kola ho neodstraní, můžete polohu svého kola vystopovat pomocí mobilního telefonu. Poté je jen třeba zalarmovat policii, která se o dopadení pachatele postará sama. Pátrání na vlastní pěst se nemusí vyplatit.

Zdroj energie

Elektronické zámky a alarmy jsou napájeny pomocí baterií nebo je můžete dobíjet pomocí USB kabelu. Baterie najdete spíše u levnějších přístrojů, dobíjecí jsou zpravidla dražší. V obou případech se vyplatí mít stav baterií pod kontrolou.

Zamykání zámku

Jednotlivé zámky se zamykají nejčastěji dvěma různými způsoby, na výběr máte zabezpečení pomocí kódu nebo klíče.

 • Klíč – oblíbená varianta, zámek koupíte nejčastěji se dvěma klíči.
 • Kód – v tomto případě je nutné zámek odemykat až po nastavení správného číselného kódu. Vybírat můžete mezi tříčíselným, čtyřčíselným nebo i více číselným kódem. Pokud však správné pořadí čísel zapomenete, nepodaří se kolo odemknout ani vám.

Zabezpečení

Stupeň zabezpečení určuje, za jakou dobu může zloděj zámek překonat, protože o žádném zámku není možné říct, že dokáže vaše kolo 100 % ochránit. Vše závisí na nástrojích, kterými je zloděj vybaven a množství času, které na odstranění zámku má.

Nejlevnější zámky je možné poměrně snadno rozřezat nebo rozlomit, kvalitnější zámky mohou poškodit například údery kladivem, ty nejkvalitnější zámky mohou nějakou dobu odolávat i kotoučové pile.

Označení stupně zabezpečení se liší v závislosti na výrobci. Není tedy možné přesně stanovit stupeň zabezpečení jednoho typu zámku podle různých výrobců. Vycházet však můžete podle následovného doporučení:

 • Nejméně bezpečné jsou lankové zámky.
 • K bezpečnějším patří řetězové zámky.
 • Ještě větší stupeň zabezpečení vykazují zámky do rámu, které je však nutné použít v kombinaci s dalším typem zámku.
 • U zámky patří k druhým nejvíce bezpečných a jejich výhodou je i nižší hmotnost.
 • Nejbezpečnější jsou skládací zámky, které však patří k jedněm z nejtěžších.

Hmotnost

Také hmotnost není možné nijak podcenit. Hmotnost by vás měla zajímat především tehdy, kdy budete zámek často převážet. Nejlehčí jsou lankové zámky, v tomto případě je hmotnost do 200 g a jsou vhodné především pro děti, které mohou s jeho pomocí kolo uzamknout například v budově školy.

Jestliže budete nechávat kolo bez dozoru delší dobu na nechráněném místě, budete však muset volit raději mezi robustnějšími zámky. V tomto případě může hmotnost přesáhnout i 2 kg. Mezi takto těžké patří především řetězové i skládací zámky. U zámky mají hmotnost okolo 1 kg, podle tloušťky materiálu je možné koupit zámky těžší i lehčí.

Značka

Kvalitní zámky na kolo nabízí Force, Abus, Kellys, Author, Magnum nebo třeba MasterLock.
Samostatné alarmy a také alarm v kombinaci se zámkem je možné koupit od značky M-Wave, AlarmLock nebo Abus.

Cena

Nejlevnější jsou lankové zámky, jejich cena začíná na necelých 100 Kč. Do 200 Kč je možné koupit i méně robustní řetězový zámek. Od 300 Kč jsou k dostání kvalitnější řetězové zámky, první U zámky a první samostatné alarmy. Od 500 Kč koupíte první skládací zámky a mnoho kvalitnějších řetězových i lankových zámků.

Cena kvalitního zámku však přesáhne i 1 000 Kč. Dražší alarmy a GPS lokátory vám mohou stát od 1 – 3 000 Kč. Tato investice se vám v případě drahého kola vždy vyplatí.

Porovnat ceny zámků na kolo

Otázky a odpovědi

Kam je možné umístit alarm?

Alarm je možné koupit samostatně nebo v kombinaci s některým typem zámku. Jestliže je alarm umístěn přímo v těle zámku, začne poplach ve chvíli, kdy dojde k poškození zámku nebo pokud dojde ke škubání se zámkem, což se stane při pokusu o přeštípnutí řetězového nebo i lankového zámku. Běžně je alarm součástí skládacího, řetězového a lankového zámku.

Samostatný alarm pak můžete umístit například na kotoučovou brzdu. Nejoblíbenější je umístění na zadní blikačku nebo pod sedátko.

Je možné použít zámek na kolo i na koloběžku?

Zámek na kolo je možno použít na kolo, koloběžku nebo na jiný podobný dopravní prostředek. Nabídka zámků je široká a vybere si jistě každý. Kvalitní delší řetězové zámky je možné využít i v případě, že budete chtít zabezpečit motorku.

Je možné pojistit kolo proti krádeži?

Kolo je možné pojistit samostatně nebo v rámci domácnosti, je to dáno pojišťovnou, kterou si vyberete. Pokud budete uvažovat o pojištění kola, vyplatí se vám ho pojistit samostatně, v případě pojištění v rámci domácnosti nejsou podmínky nijak výhodné a plnění bývá zpravidla nízké. Při pojištění v rámci domácnosti je vaše kolo pojištěné jen tehdy, pokud dojde ke krádeži v místě bydliště.

Závěr

Mezi nejbezpečnější zámky patří skládací a U zámky. Skládací zámky jsou těžší, avšak lépe se převážejí právě díky možnosti jejich složení. Také řetězové zámky patří ke kvalitnějším a s dlouhým řetězovým zámkem je možné bezpečně uzamknout několik kol nebo třeba motorku.

Nejméně kvalitní jsou lankové zámky, které jsou velmi lehké, a zámek je možné demontovat během chvíle za pomocí kleští. Pokud budete chtít upřednostnit lankový zámek, volte ho v kombinaci s alarmem, který může zloděje odradit hlasitým zvukem.

Alarm můžete koupit samostatně nebo i v kombinaci s dalšími typy zámků. Vůbec nejmodernější způsob ochrany představuje GPS lokátor, který je možné propojit s aplikací a pomocí Bluetooth budete přesně vědět, kde se vaše kolo nachází.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Zdroje: www.kola-radotin.cz, www.ekoi.cz, www.moolbike.cz, www.cyklospeciality.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (14 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Vzhledem k tomu, že jezdím do práce na kole, potřebovala jsem nějak vyřešit jeho zabezpečení po dobu, kdy jsem na svém pracovišti a kolo zůstane venku. Objednala jsem si zámek na kolo One Iron 3.0 a jsem velmi spokojená. Délka je akorát, dobře pasuje a má velmi kvalitní zpracování.

 2. Nedávno jsem si koupila West Biking FL9045 78 cm a musím uznat, že je opravdu skvělý. Dokonce už jsem málem o kolo přišla, nebýt tohoto zámku.

 3. Od té doby, co mi ukradli předchozí kolo z vlastní zahrady, už na něj dávám zámek na kolo, i když je v garáži. Jistota je jistota, protože to rozhodně není položka za deset korun.

 4. Pořídila jsem si na zamknutí kola Abus 8800/120. Podařilo se mi jej vybrat díky vašemu článku.

 5. Všechny informace jsem našel zde, děkuji.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo