Chytré zámky

Chytrý zámek se od toho běžného liší tím, že k jeho odemknutí nebudete potřebovat klíče. Zámek je možné ovládat prostřednictvím mobilního telefonu, odemknout můžete i díky zabudované čtečce otisku prstů nebo po zadání správného kódu. Chytré zámky je možné namontovat do všech dveří během několika minut.

Největší výhodou těchto zámku je skutečnost, že je můžete otevřít dálkově prostřednictvím mobilní aplikace nebo dálkového ovládání. Součástí chytrých zámků bývají také senzory, které jsou schopny rozpoznat, zda jsou vstupní dveře opravdu zamčené. Odemčené dveře je díky tomu možné uzamknout i automaticky.

Chytré zámky jsou k dostání ve dvojím provedení, každé se liší podobou i způsobem používání. Před nákupem je vhodné seznámit se s oběma a zvolit ten, který vám bude vyhovovat více. Poté již stačí zvolit konkrétní model a objednat zkušeného zámečníka, který vám chytrý zámek dokáže namontovat.

Porovnat ceny zámků

Typy

Chytrý zámek je možné koupit ve více různých provedeních. První možností je zámek s klikou, druhou pak malá vložka, která se vejde do klíčové dírky. Oba typy pracují na trochu jiném principu.

Zámek s klikou

Tento zámek je opatřen klávesnicí a digitální čtečkou. Zámek můžete odemknout po zadání správného kódu, čtečka je schopná sejmout otisk prstů. Některé zámky disponují pouze klávesnicí, jiné pak nabídnou obě možnosti. Toto provedení je dražší a zpravidla vyžaduje i nákup dalšího příslušenství.

Zámek

Druhou možností je koupě samostatného zámku, který nahrazuje klíčovou dírku. Zámek se montuje na vnitřní stranu, z té vnější je stále místo pro klíč. Na první pohled není poznat, že součástí vstupních dveří je právě chytrý zámek. K odemknutí takového zámku můžete použít mobilní aplikaci, ale i původní klíč. Tento chytrý zámek je možné ovládat i dálkově prostřednictvím mobilní aplikace.

Chytrá klika

K zabezpečení dveří a to nejen vchodových můžete použít i chytrou kliku. Kliku lze namontovat na vchodové i balkonové dveře, velmi často se stará o zabezpečení ordinací, kanceláří a dalších míst. Také kliku je možné odemknout prostřednictvím mobilní aplikace, zadáním správného kódu, vložením čipové karty nebo pomocí otisku prstu. K odemknutí lze v některých případech použít i klíče. Instalace chytré kliky je jednoduchá, stačí pouze stávající kliku nahradit klikou chytrou. Vše se obejde bez složitých úprav. Každá klika je aktivní z vnitřní strany, ovládat ji můžete ze strany vnější. Venkovní kliky nabízí vysokou ochranu vůči povětrnostním vlivům, k jejímu napájení využijete baterie.

Napájení

O napájení chytrého zámku se starají baterie. Jejich životnost se liší i s ohledem na typ zámku. Kratší životnost mívají zámky, které k otevírání využívají internet. V jejich případě je výdrž v řádech několika měsíců až jednoho roku. Delší životnost mají baterie kódovaných zámku. Na případné vybití baterie by vás měl chytrý zámek upozornit dopředu akustickým signálem. Pokud dojde k úplnému vybití, můžete v některých případech k odemknutí použít klíč, nebo je třeba k zámku připojit 9V baterii, díky které se do zamčeného bytu dostanete.

Funkce a možnosti

Chytré zámky nabízí i různé praktické funkce, které jejich používání ještě více zjednoduší. Jejich počet se pak odráží na konečné ceně.

  • Odemykání a zamykání bez klíče – jedná se o nejběžnější funkci, kvůli které si pravděpodobně zámek pořizujete.
  • Automatické odemykání – některé zámky jsou schopny dveře odemknout automaticky, jakmile se majitel přiblíží ke vchodovým dveřím.
  • Ovládání zámku na dálku – zámek můžete ovládat i prostřednictvím sítě WiFi. Nad domácností tak budete mít kontrolu, ať už budete kdekoliv.
  • Čtečka otisků prstů – k odemknutí postačí pouze přiložení prstů. Zámek je schopen rozpoznat více členů domácnosti.
  • Časovač – nastavit můžete i čas, kdy se mají dveře odemknout a zamknout.
  • Chytrá domácnost – některé chytré zámky můžete připojit k systému chytré domácnosti.
  • Notifikace – dojde k ní po každém odemknutí.
  • Monitorování – k dispozici můžete mít i statistiku příchodů a odchodů

Značka

Chytrý zámek koupíte od mnoha známých a léty prověřených výrobců. Chytré zámky se starají o zabezpečení celé vaší domácnosti a volbu výrobce byste tak neměli zbytečně podceňovat. Značka může být důležitá i z hlediska možného hlášení škod pojišťovně. Každá pojišťovna má na chytré zámky trochu jiné požadavky, proto je vhodné se na ně před nákupem konkrétního modelu informovat. Mezi kvalitní a žádané patří zámky značky Danalock, STAR, Smoot, Nuki, Richter Czech, Somfy nebo Immax.

Cena

Za možnosti, které vám chytré zámky nabízí, si budete muset připlatit. Cena zpravidla začíná na hranici 2 000 Kč, za sofistikovanější zařízení však můžete zaplatit i více než 10 000 Kč. Cenu určuje nejen typ zámků, ale především funkce, které budete mít k dispozici. Mnohem méně zaplatíte za visací chytrý zámek, zde se cena zpravidla pohybuje okolo 1 000 Kč.

Porovnat ceny zámků

Otázky a odpovědi

Je instalace chytrého zámku složitá?

Instalace chytrého zámku vyžaduje určité znalosti. Někteří zvládnou vše svépomocí, jiní mohou instalaci přenechat zkušenému zámečníkovi. I zde se způsob instalace liší v souvislosti s typem zámku.

Jakou další podobu může chytrý zámek mít?

O chytrém zámku se nejčastěji mluví jako o dveřním zámku. Chytré zámky však mohou mít také podobu visacích zámků. Těmi můžete uzamknout školní i pracovní skříň, kolo či jiný dopravní prostředek, vrata, plot atd. To, kde všude je možné chytrý visací zámek použít určuje především jeho odolnost. K dostání jsou i voděodolné ocelové zámky.

Kde lze získat aplikaci k ovládání zámku?

Aplikace jsou volně dostupné na internetu. Patřičnou aplikaci můžete stáhnout pomocí Google Play nebo AppStore. Aplikaci mohou využívat všichni členové domácnosti, stačí jim přidělit patřičný kód.

Závěr

Chytré zámky představují moderní způsob zabezpečení domácnosti. Díky chytrému zámku již nebudete muset zdlouhavě hledat klíče po bytě, kapsách ani v kabelce. Chytré zámky lze namontovat do každých dveří, díky různým funkcím se mohou přizpůsobit vašemu dennímu režimu i počtu členů v domácnosti.

V předem nastavenou hodiny mohou domovní dveře odemknout i dalším očekávaným lidem, například uklízečce, chůvě nebo osobě, která ve vaší nepřítomnosti dojde nakrmit domácí mazlíčky nebo zalít květiny. Osobní skříňku, kolo nebo cokoliv jiného pak můžete vybavit chytrým visacím zámkem, který odemknete pomocí kódu nebo třeba otisku prstů.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.blueroad.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (92 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo