Žebřiny

Žebřiny nebo také ribstole jsou osvědčená pomůcka, kterou jistě znáte již z dob školních hodin tělocviky. Ačkoliv se jedná o poměrně jednoduchou a levnou záležitost, využití žebřin je opravdu široké. Pomohou vám k protažení i posílení celého těla. Kromě toho žebřiny umožňují využít další cvičební pomůcky jako třeba lavici, gumu nebo balanční podložku, což váš trénink ještě více rozšíří.

Žebřiny jednoduše připevníte ke zdi a můžete začít cvičit. Nosnost se pohybuje až kolem 130 kg, využít tuto pomůcku mohou prakticky všechny osoby se standardní postavou. Žebřiny je možné používat doma, jejich výhodou je opravdu malé množství prostoru, standardně je najdete v každé tělocvičně.

Porovnání cen žebřin

Materiál

Standardním výrobním materiálem je dřevo, koupit však můžete také kovové ribstole.

Dřevo

Dřevěné žebřiny jsou k dostání v různé kvalitě. Větší zatížení a delší životnost vám nabídnou kvalitní žebřiny z masivu. Poznáte je i podle vyšší pořizovací ceně. Levnější ribstole vás mohou právě nižší pořizovací cenou lákat k nákupu, jedná se však o méně kvalitní kusy vyrobené z překližky. U těchto žebřin budete muset počítat s nižší nosností i výdrží. Vhodné jsou do dětského pokoje.

Příčky levnějších žebřin jsou vyrobeny z borovicového nebo bukového dřeva a překližkového profilu. Nevýhodou je ovšem menší pevnost a pružnost. Kvalitnější jsou příčky vyrobené z jasanového dřeva. Jejich největší předností je pružnost a žebřiny s jasanovými příčkami jsou vhodné i pro komerční využití.

Kov

Kovové žebřiny vynikají zejména velkou nosností a neomezenou životností. Vhodné jsou pro všechny, kdo k nim bude chtít připevnit různé závěsné systémy. Za nejlepší a nejkvalitnější ribstole se považují ty, které jsou v kombinaci s nerezovými příčkami.

Tvar příček

Pohlídat si můžete také tvar příček, i v tomto ohledu totiž narazíte na několik různých provedení.

 • Kulaté – jsou součástí levných žebřin. Nevýhodou kulatých příček je menší nosnost a méně pohodlný úchop.
 • Oválné – větší komfort při cvičení vám poskytnou oválné žebřiny, které mají i vyšší pevnost.

Důležité je i samotné kotvení příček. V případě méně kvalitních žebřin je kotvení řešeno otvorem skrz bočnici, které jsou ke kostře žebřin přišroubovány. Takové řešení může po čase vést k vrzání. Kvalitnější žebřiny mají příčky vlepené ve vyfrézovaném otvoru. U těchto ribstolí se případného vrzání nemusíte obávat.

Velikost

Velikost žebřin je různá, koupit můžete žebřiny s výškou od 190 – 300 cm, šířka je pak v rozmezí 70 – 100 cm. Nejoblíbenější velikost vhodná pro domácí použití je 240 x 80 cm a 250 x 90 cm. Ribstole budete vybírat dle výšky stropu i toho, zda k nim budete chtít připevnit další příslušenství, například různé hrazdy, bradla atd.

Kotvení

Kotvit můžete žebřiny dvěma způsoby. O tom, který způsob použijete, opět rozhoduje jejich pořizovací cena. V případě levných žebřin je uchycení řešeno pomocí šroubu a uchycovacího plechu. V tomto případě se nedoporučuje k žebřinám připevňovat žádné těžké příslušenství v podobě hrazdy.

Dražší žebřiny jsou kotveny pomocí L kovového profilu, který je uchycen skrz bočnici. Druhý konec profilu je poté umístěn do předvrtaného otvoru ve zdi.

Příslušenství

K žebřinám můžete dokoupit i další příslušenství, které využije při posilování celého těla. K těm nejlevnějším patři různé gumy, kruhy nebo lana. Z nejdražších můžeme jmenovat hrazdy.

Bradla

Kvalitnější dřevěné a všechny kovové žebřiny umožňují používat bradla, které se k žebřinám snadno uchytí pomocí dvou pevných háků. Ty zaháknete za jakoukoliv příčku dle vlastní potřeby.

Hrazda

Hrazdu je opět možné připevnit ke kvalitnějším žebřinám. I Hrazda je opatřena bytelnými háky, které snadno a rychle zaháknete za jednotlivé příčky. Výhodou hrazdy je možnost připevnit další cvičební pomůcky. Většinou se jedná o nějaký model boxovacího pytle. Dětem uděláte radost provazovým žebříkem nebo lanem.

Hrazdy a bradla

Jedná se o příslušenství 2 v 1. Výhodou je menší náročnost na prostor a širší využití. Některé hrazdy jsou vybaveny i masivním kovovým okem, které využijete například k zavěšení boxovacího pytle.

Posilovací lavice

Koupit můžete jednoduchou a levnou variantu posilovací lavice, kterou k žebřinám jednoduše připevníte. Lavici využijete k posilování břišních a zádových svalů. V kombinaci s dalším příslušenstvím je možné posilovat prsní svaly a bicepsy.

Masážní lavička

Lavičku jednoduše zaháknete za jakoukoliv příčku a regulovat tak její sklon. Tuto lavičku využijí k chůzi nebo šplhání zejména děti. Příčky lavičky působí příznivě na klenbu chodidla a při lezení po lavičce si děti nenásilným způsobem procvičí svaly dolních končetin.

Značka

Ribstole koupíte od známých značek jako je inSPORTline, Fitham, Sedco, Benchk, Holz-Hoer, Master, Pospíšil, Berger a další.

Cena

Cena nejlevnějších žebřin začíná na necelých 3 000 Kč. Jedná se o dřevěné žebřiny menších nosností. K dostání jsou klasické jednoduché žebřiny různých tvarů ale také lépe designově zpracované výrobky určené dětem.

Za cenu od 3 – 4 000 Kč je možné koupit kvalitnější žebřiny vyrobené z masivu, ale také první ocelové konstrukce, které vám umožní přikoupení dalšího těžšího příslušenství, jako jsou hrazdy a bradla.

Vybavenější dětské žebřiny v kombinaci s lanovými prvky vás vyjdou na více než 6 000 Kč. Za tuto cenu pak koupíte i plně vybavené kovové nebo velmi kvalitní dřevěné žebřiny. V tomto případě budete vybírat podle množství příslušenství, které je součástí žebřin.

Porovnání cen žebřin

Otázky a odpovědi

Jaké žebřiny koupit dětem?

Do dětských pokojů můžete koupit jednoduché dřevěné žebřiny s menší nosností. Ty jsou pro děti zcela dostačující. Větší radost však pravděpodobně udělají kombinované žebřiny, jejich konstrukce je vyrobená z kovu, příčky jsou pak dřevěné.

Žebřiny tvarem připomínají obrácené písmeno J a na jejich konec je možné přidělat dětmi oblíbený lanový žebřík, samostatné lano, kruhy nebo boxovací pytel. Koupit můžete i žebřiny s masivní dřevěnou konstrukcí, které mají místo klasických příček provazový výplet.

Co a jakým způsobem při cvičení využít?

K levnějšímu příslušenství patří například tyč na cvičení. Jedná se o tyč opatřenou gumou, kterou můžete k žebřinám připevnit a různým natahováním budete posilovat a protahovat celé tělo. Oblíbené jsou již zmíněné posilovací lavice.

Ty je možné přikoupit k jakýmkoliv žebřinám o šířce 40 a více cm. Využít můžete balanční podložku, kdy žebřiny využijete jako dopomoc při různých cvicích.

Oblíbený je i závěsný systém, který opět využijete při posilování celého těla. Díky jeho zavěšení do žebřin nemusíte řešit žádný jiný způsob ukotvení. Pomocí závěsných bradel je možné posilovat svaly břicha i rukou a dále pak svaly zpevňující páteř. Závěsná hrazda je určené pro silový trénink. Cvičit můžete svaly rukou a pomocí různých přítahů i svaly horní poloviny těla. Veškeré cviky si pak ztížíte za pomocí zátěžové vesty.

Je možné připevnit žebřiny kamkoliv?

Místo, kde budou žebřiny instalování, závisí z velké části na tom, jakými zdmi váš domov disponuje. Vhodnější je samozřejmě žebřiny umístit do cihlové zdi, jejichž nosnost je výrazně vyšší než nosnost zdi sádrokartonové.

Závěr

Žebřiny jsou multifunkční pomůckou, která poslouží celé rodině. Jejich cenová dostupnost z nich dělá stále oblíbenější příslušenství, které můžete při domácím prostředí využít. Výhodou je i jejich minimální nárok na prostor, a využít je můžete i v malých bytech.

Podle toho, kdo a jak bude žebřiny využívat, je třeba volit výrobní materiál. V tomto případě se vyplatí zainvestovat do dražších, ale kvalitnějších žebřin vyrobených z masivu nebo kovu. Tyto žebřiny vám umožní využívat i další příslušenství.

Jestliže budete chtít svoje žebřiny s možnými doplňky sladit, můžete koupit dražší žebřiny, jejichž součástí je právě různorodé příslušenství. U žebřin určených dětem je pak třeba dbát na bezpečnost a nezapomenout přikoupit kvalitní žíněnku, která bude adekvátně tlumit případné pády.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Zdroje: www.mastersport.cz, www.fitham.czwww.zacvic.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (35 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

8 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Cvičení beru vážně, takže se na sobě snažím makat kdykoliv to jde. Objednal jsem si kvůli tomu i žebřiny od inSportline a připevnil do obýváku za dveře. Jsou perfektní a dobře se na nich cvičí.

 2. Koupil jsem K-Sport S102 a jsem nadšený. Perfektně se na nich cvičí, člověk se snadno dostane do formy.

 3. Chtěl jsem na cvičení něco jiného než je běžecký pás nebo rotoped, tak jsem koupil žebriny Hop-sport HS a je to paráda. Každý den si na nich dám hodinku protahovacích cviků a cítím se skvěle.

 4. Rozhodl jsem se zařídit si ve sklepě našeho domu tělocvičnu a díky vašemu článku se mi podařilo vybrat parádní žebřiny značky Trinfit. Cena byla přijatelná a zpracování je opravdu kvalitní.

 5. Nejlepší žebřiny jsou od značky InSportLine, mám s nimi velkou zkušenost.

 6. Váš článek mi velmi pomohl s výběrem.

  • Dobrý den, mohla bych se zeptat, jaké žebřiny jste vybral a pro koho byly určeny? Děkuji.

 7. Žebřiny jsme taky pořizovali, do takové volné místnůstky, kam jsme připevnili kruhy atd. a teď nám to slouží kdykoliv na protažení a taky na zacvičení. I děti na tom občas blbnou.

Přidat komentář

Recenzer
Logo