Bradla

Bradla patři mezi jednoduché avšak opravdu multifunkční posilovací pomůcky. Využít je můžete při posilování prakticky celého těla. Cvičení na bradlech můžete vyzkoušet již ve školních nebo veřejných tělocvičnách, ale zacvičit si můžete také na různých venkovních sportovištích. Cvičení na bradlech si může vyzkoušet opravdu každý, nezáleží na věku ani kondici. Jestliže však chcete vidět výsledky své snahy, je nutné využívat bradla ke cvičení pravidelně a správně.

Bradla lze koupit v několika velikostech i podobách. Volně stojící bradla mají podobu dvou paralelních tyčí, které jsou v určité vzdálenosti od sebe. Druhou možností jsou bradla připevněná na zdi nebo zavěšená na žebřinách. Při výběru bradel je nejdůležitější vědět, jakým způsobem budete chtít bradla používat a kde je budete chtít umístit. Od toho se odvíjí typ, velikost i nosnost.

Porovnat ceny bradel

Typy

Domácí i komerční posilovnu můžete vybavit několika typy bradel. Nejznámější jsou klasický závěsná bradla na žebřiny. Hodit se mohou i bradla volně stojící. Každý typ bradel lze použít trochu jiným způsobem, proto je před výběrem důležité vědět, jakou část těla budete chtít posilovat a zdokonalovat. Také pochopitelně záleží na tom, kde budou bradla umístěna a jak velký prostor jim budete moci vymezit.

  • Závěsná bradla na žebřiny – lze umístit velmi jednoduše a rychle na žebřiny nebo skoby. Díky tomu, že nejsou přichycená na pevno, je můžete kdykoliv odejmout a schovat nebo přemístit. Použít je můžete při posilování břišních svalů, přitahování i shybech.
  • Volně stojící bradla – i tento typ bradel je poměrně oblíbený a universální. Výhodou je, že je budete moci umístit na různá místa, lze je přenášet i polohovat. Tento typ bradel je dokonce možné využít jako závaží. Nejpevnějším typem jsou volně stojící gymnastická bradla, která musí být dostatečně stabilní, aby vám umožnila provádět veškeré gymnastické cviky.
  • Gymnastická bradla – speciální bradla poslouží při cvičení gymnastických cviků, ale použít je můžete i při klasickém posilování nebo třeba parkouru. Konstrukci gymnastických bradel tvoří dvě tyče, které jsou upevněné v rámu. Ten je většinou možné nastavit do potřebné výšky.
  • Bradla na zeď – je nutné přichytit na pevno do zdi. Výhodou je, že je můžete připevnit do požadované výšky. Kromě této varianty je možné bradla instalovat do stropu nebo do dveří.
  • Víceúčelová bradla – jejich součástí může být závěsný systém. Koupit můžete i bradla, jejichž součástí je hrazda. Také v tomto případě je nutné připevnit bradla na zeď. Bradla rovněž bývají velmi často součástí multifunkčních systémů, které mají většinou podobu posilovacích věží.
  • Bradla na kliky – jsou malá bradla, která využijete při posilování horní poloviny těla.

Nosnost

Jakmile budete přesně vědět, jaký typ bradel pro vás bude tím nejlepším, bude třeba dobře zvážit nosnost bradel. Nosnost bývá nejčastěji v rozmezí 120 – 200 kg, což je dostačující pro většinu sportovních nadšenců. Při výběru bradel na zeď se však bude nosnost odvíjet i od způsobu, jakým je budete do zdi připevňovat.

Rozměry

Dalším důležitým parametrem je rozměr bradel. Zajímat by vás měla šířka i výška. Rozměry jsou velmi individuální parametry, který souvisí s preferencemi každého. Rozměry bradel z velké části určuje konkrétní typ.

  • Výška – volně stojící bradla mají nejčastěji výšku v rozmezí 70 – 100 cm. Bradla by měla být v ideálním případě umístěna ve výšce hrudníku. Koupit však můžete i vyšší varianty. Výška bradel na kliky bývá většinou okolo 20 cm.
  • Šířka – bradla na kliky mívají šířku od 20 – 30 cm. Ostatní typy bradel mívají většinou šířku od 60 – 70 cm. I zde je však možné narazit i na jiný rozměr. Správná délka bradel by měla být minimálně stejná jako šířka ramen. Avšak vhodnější je mít i určitou rezervu, díky ní bude možné provádět různé triky bez toho, aby vás bradla jakkoliv omezovala.

Možnosti

Ačkoliv jsou bradla velmi jednoduchou cvičební pomůckou, mohou nabídnout i něco navíc. Oblíbená jsou například regulovatelná bradla, která mohou být vybavena zádovou opěrkou i područkami. I tento typ lze pořídit za poměrně příznivou pořizovací cenu.

Důležitým prvkem jsou pak především protiskluzové rukojeti, které zabraňují prokluzování dlaní při cvičení. Součástí některých bradel mohou být i rukavice, které vaše ruce ochrání před mozoly a odřeninami.

U volně stojících bradel se zaměřte i na kvalitu a provedení základny. Z praktického hlediska je vhodné, aby byla základna vybavena protiskluzovou pogumovanou ochranou, která ochrání podlahu před poškozením.

Držadla

Důležitou částí jsou držadla, která musí být ergonomická i pohodlná. Díky tomu bude váš úchyt stabilní a pevný. Bradla mohou nabízet různá držadla, přičemž každému může vyhovovat trochu jiné provedení. Proto zvažte svoje vlastní pohodlí i preference. Zatímco některým vyhovují držadla hladká, jiné upřednostňují držadla s texturou, která zajistí jistější úchop.

Kromě provedení se zaměřte na výrobní materiál a potřebnou délku. Tyto parametry mají vliv na celkovou kvalitu tréninku, a také na váš výkon.

Značka

Bradla na zeď lze vybírat i podle barevného provedení. Výrobci nejčastěji nabízí bradla v černé barvě, ale koupit můžete i různé barevné varianty. K dostání jsou bradla v modré, růžové, oranžové i dalších barvách. Nabídka na trhu je v tomto případě opravdu pestrá, bradla v mnoha podobách můžete koupit například od Tunturi, Marbo, Zider, inSPORTline, Hudora, BH Fitness a mnoha jiných.

Cena

Výhodou bradel je i cenová dostupnost. Nejlevněji pořídíte bradla, která lze připevnit na zeď. Tu nejjednodušší variantu můžete mít už za necelých tisíc korun. Tento typ lze obecně zakoupit za cenu od 900 – 3000 Kč, záleží na tom, jaké další prvky jsou jejich součástí. Samostatně stojící bradla lze v závislosti na provedení koupit od cca 1 500 – 10 a více tisíc korun.

Porovnat ceny bradel

Otázky a odpovědi

Jak poznat kvalitní základnu?

Samostatně stojící bradla jsou velmi oblíbená nejen při cvičení doma, ale i venku. U základny je nutné zaměřit se na stabilitu. Zde platí pravidlo, čím je základna širší, tím stabilnější budou i samotná bradla. Základna bradel by měla mít i gumovou podložku, díky které nebudou bradla při cvičení podkluzovat. V případě, kdy tento prvek chybí, doporučuje se pořídit i speciální ochrannou podložku.

Co navíc nabídnou bradla umožňující nastavit vzdálenost a výšku?

Díky této možnosti můžete libovolně nastavovat náročnost cviků. Taková to bradla může při správném posilování používat více osob.

Kde všude je možné bradla používat?

Bradla jsou běžně k vidění v tělocvičnách, vnitřních i venkovních posilovnách, ale mohou být také součástí dětských hřišť. Toto cvičební nářadí je jednoduše oblíbené u malých i velkých sportovců. Bradla tak můžete umístit nejen do domácí posilovny, ložnice, dětského pokoje, ale i na zahradu či terasu. Bradla umístěná venku mohou být napevno ukotvena do země.

Závěr

Bradla jsou dokonalým cvičebním nástrojem, kterým můžete zpevnit horní i dolní polovinu těla. Při posilování na bradlech však primárně zpevníte ruce, zádové a břišní svalstvo a ramena. Bradla jsou nezbytnou součástí každé větší tělocvičny nebo posilovny. Venku umístěná bradla však udělají radost i vyznavačům parkouru, fteestylu i jiných venkovních volnočasových aktivit.

Malé děti se na bradlech s chutí pohoupají nebo je využití k přetáčení a tím i posilování rukou. Při výběru konkrétní podoby bradel byste měli vědět, jaký způsob cvičení vám vyhovuje nejvíce, do je bude při cvičení používat a kde je můžete umístit. S cenou souvisí i specifické prvky, které mohou být jejich součástí.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.insportline.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo