Žehlící kartáče

Žehlící kartáče jsou oblíbenou pomůckou při péči o vlasy. S jeho pomocí velmi snadno narovnáte vlnité nebo kudrnaté vlasy. Pomocí žehlícího kartáče budete moci upravit prakticky každý typ vlasů, avšak s ohledem na jejich vlastnosti a kvalitu se mění i vlastnosti těchto kartáčů.

Používání žehlícího kartáče je velmi jednoduché. Nejprve vlasy rozčešete, poté počkáte, až se nahřeje kartáč, a budete postupně pročesávat jednotlivé prameny. Některé vlasy postačí pročesat jednou, u jiných budete muset postup několikrát zopakovat.

.Žehlících kartáčů je více různých druhů, ten správný byste měli vybírat podle typu vašich vlasů. Nesprávně zvolený kartáč nebude svůj účel plnit správně a vlasy s ním navíc můžete poškodit. Typ vašich vlasů ovlivní výběr materiálu nahřívací plochy i teploty. Žehlící kartáče jsou poměrně jednoduché přístroje, avšak ty dražší bývají doplněny o nadstandardní funkce.

Porovnat ceny kartáčů

Typy

Žehlící kartáč může být kulatý nebo plochý. Každý kartáč vám umožní vlasy upravovat trochu jiným způsobem.

 • Kulatý – pomocí kulatého kartáče snadněji upravíte dlouhé vlasy.
 • Plochý – ploché kartáče jsou oblíbenější, protože umožní upravovat více vlasů najednou. Díky tomu budete úprava účesu rychlejší.

Štětiny

Žehlící kartáče se liší i typem štětin. Ani tvar štětin není možné podcenit, protože ty nesprávné mohou vaše vlasy poškodit. U štětin je nejdůležitější částí hrot. Pozor věnujte i provedení štětin. U levnějších kartáčů se často stává, že štětiny vypadávají. Dražší kartáče tento problém zpravidla nemají.

Hroty s kuličkami – tyto štětiny jsou vhodné pro úpravu pevných, hustých vlasů. Kuličky zabraňují zamotávání vlasů.

Nylonové zakončení – tyto štětiny jsou dobrou volbou pro všechny s citlivou pokožkou. Při používání nebude kartáč pokožku poškozovat a vlasy budou jemné a hladké.

Teplota

Žehlící kartáče pracují při různé teplotě. Ideální je pokud má kartáč určitý teplotní rozsah. To, při jaké teplotě budete moci vlasy narovnávat, určuje jejich typ a kvalita.

 • Do 170 °C – při nižší teplotě budete moci upravovat jemné a poškozené vlasy. Při vyšší teplotě můžete tento typ vlasů spálit.
 • 200 a více °C – husté nepoddajné vlnité a kudrnaté vlasy upravíte při teplotě 200 a více stupňů.

Povrch kartáče

Také materiál povrchu byste měli vybírat s ohledem na typ vlasů. Moderní kartáče jsou vyrobeny z kvalitních materiálů, avšak každý z materiálů má trochu jiné vlastnosti.

 • Keramika – cenově dostupnější kartáče mají povrch z keramiky. Výhodou je rychlé zahřátí, vlasy jsou po použití kartáče lesklé a hebké.
 • Turmalín – dražší kartáče mají povrch turmalínový. Tento materiál je schopen redukovat krepatění vlasů. Po použití kartáče budou vlasy dokonale vyhlazené.

Příkon

Velikost příkonu ovlivňuje rychlost nahřívání kartáče. Příkon bývá nejčastěji v rozmezí 30 – 90 W. Doba nahřívání výkonnějších kartáčů může být okolo 30 sekund. Méně výkonné kartáče se mohou nahřívat minutu nebo i delší dobu.

Rukojeť

Nedílnou součástí kartáče je rukojeť. Důležitý je její povrch a tvar. Jednoduše řečeno kartáč se vám musí dobře držet. Zaměřte se i na délku rukojeti, měla by vám umožnit bez problémů upravit všechny vlasy, aniž byste museli zaujímat různé krkolomné pózy. Ne pokaždé budete moci kartáč vyzkoušet. Na uživatelský komfort vás však mohou upozornit uživatelské recenze.

Funkce

Žehlící kartáče nabízí i několik funkcí.

 • Ionizace – tato funkce zabrání poletování vlasů. Díky ionizaci budou vlasy lesklé a nebudou se tolik lámat. Díky záporným iontům, které kartáče vytváří, budou vaše vlasy dokonale vyživené a hydratované. Ionizační kartáče jsou ideální při péči o lámavé, jemné a poškozené vlasy.
 • Regulace teploty – tuto funkci nabízí prakticky každý kartáč. Teplotu je možné nejčastěji nastavit v rozmezí 80 – 240 °C. Levnější kartáče mají rozpětí menší, obvykle to je od 150 – 240°C.
 • Automatické vypnutí – po nějaké době nečinnosti se kartáč sám vypne. Jedná se o bezpečnostní i praktickou funkci.
 • Mokré vlasy – většinu žehlících kartáčů je možné použít k úpravě suchých vlasů. Koupit můžete i kartáče, kterými je možné upravit vlhké vlasy. Nahřívací plochy jsou vyrobeny ze speciálního materiálu, a kartáče jsou doplněny o funkci foukání.
 • Napuštěné destičky – dražší kartáče mívají destičku napuštěné olejem, sérem nebo keratinem. Tyto látky se při používání kartáče uvolňují a tím je vyživují, nebo jim dodají potřebný lesk.
 • Displej – vyčtete z něj všechny důležité údaje.
 • Otočný kabel – postará se o snadnější manipulaci. U kabelu si všímejte i jeho délky. Dobrou volbou jsou kartáče s přívodním kabelem s délkou 1,8 metru. Lze koupit i modely s delším kabelem.
 • Ovládání – k ovládání kartáče použijete tlačítka. Jejich počet souvisí s cenou přístroje. Nejlevnější kartáče nabízí jediné tlačítko pro zapnutí a vypnutí. Dražší kartáče mohou mít tlačítek víc.

Značka

Žehlící kartáče nabízí řada známých výrobců. Mezi ty nejkvalitnější dlouhodobě patří Remigton, BaByliss a Rowenta. Další kartáče lze pořídit od Beurer, Philips, Concept, Braun, ProfiCare, Eta, Orava a dalších.

Cena

Pořizovací cena kartáčů není nijak vysoká. Nejlevnější kartáče koupíte za méně než 500 Kč. Tyto modely však nemají nijak lichotivé recenze. Kvalitnější a lépe hodnocené kartáče stojí okolo 1 000 Kč. Zde již můžete vybírat mezi modely předních výrobců.

Větší možnosti a kvalitnější materiály nabídnou kartáče s cenou od 1 – 2 000 Kč. Pro nejnáročnější jsou k dispozici kartáče vyrobené z prémiových materiálů. Jejich cena se pohybuje od 2 – 4 000 Kč.

Porovnat ceny kartáčů

Otázky a odpovědi

Jaký žehlící kartáč je vhodný při úpravě krátkých vlasů?

Speciální kartáč na žehlení krátkých vlasů pravděpodobně nenajdete. Tyto přístroje bývají universální. Doporučuje se však zvolit kartáč, který nemá konce štětin horké. Pokud dojde ke kontaktu s pokožkou, nemusíte se bát spálení.

Jak žehlící kartáč používat?

Použití žehlícího kartáče je velmi jednoduché. Většinu kartáčů je možné použít pouze na suché vlasy, pouze některé lze použít na vlhké vlasy, které by měly být vysušené alespoň z 80%. Vlasy rozdělte na několik částí a poté jednotlivé prameny pročesávejte. Postupovat budete pomalu od kořínků po konečky. Pokud chcete vlasům dodat větší objem, stačí kartáč pouze pootočit.

Jaký je rozdíl mezi žehlícím kartáčem a žehličkou na vlasy?

Klasická žehlička je nejúčinnější při úpravě kudrnatých a hustých vlasů. Stejně snadno s ní upravíte vlasy náchylně ke krepatění. Žehličky mohou pracovat při vyšších teplotách, což úpravu hustých vlasů urychlí. Na druhou stranu však mohou vlasy více vysušovat nebo je jinak poškozovat. Žehlička má dvě ohřívací desky, do kterých vlasy vložíte. Úprava vlasů je efektivní a samotný účes vydrží delší dobu. Nevýhodou žehliček je skutečnost, že nedodají vlasům potřebný objem.

Jestliže chcete vlasy vyrovnat a zároveň zvětšit jejich objem, budete muset použít právě žehlící kartáč. Kartáče jsou obecně vhodnější při péči o jemné vlasy. Upravíte s nimi i vlasy husté, avšak účes vydrží kratší dobu. Největší předností žehlících kartáčů je šetrnější úprava. Po použití kartáče budou vlasy hebké a lesklé.

Závěr

Žehlící kartáče se postarají o dokonalou úpravu každých vlasů. Jejich používání je šetrné a k použití jsou připravené během krátké chvíle. Důležité však je, vybrat žehlící kartáč správně. Nesprávně zvolený kartáč může vaše vlasy poškodit. Při výběru kartáče vždy přihlédněte k typu vlasů. Podle toho, zda jsou vaše vlasu hrubé nebo jemné zvolíte povrch kartáče a zakončení štětin.

V závislosti na typu a kvalitě vlasů je nutné zvolit i správnou teplotu. Jemné a slabé vlasy lze upravovat při nižších teplotách, nepoddajné a kudrnaté vlasy můžete upravit díky vyšší teplotě. Práci s kartáčem vám usnadní různé funkce, které tyto kartáče nabízí. Nejoblíbenější funkcí je ionizace, a koupit můžete i kartáč, jehož destičky jsou napuštěny ošetřujícím sérem nebo krémem.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.glamot.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (64 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. Přiznám se, že ač používám mnoho chytrých pomocníků a moderní přístroje, neměla jsem ani tušení, že existuje nějaký žehlící kartáč, a ještě k tomu na vlasy. O něčem takovém jsem slyšela poprvé až když moje dcera prohlásila, že ho chce pod stromeček a že je jí jedno, jakou bude mít značku. Naštěstí jsem při hledání této pro mě novinky narazila na váš článek a ten mi s výběrem moc pomohl, za což chci velmi poděkovat, byla to záchrana za minutu dvanáct.

Přidat komentář

Recenzer
Logo