Saxofony

Saxofony patří mezi jednoplátkové nástroje. Přestože je drtivá většina saxofonů vyrobena z mosazi, patří tyto nástroje mezi dechové dřevěné, a to díky způsobu hry. Své využití má zejména v jazzové hudbě, hrát na něj však můžete klasiku či moderní hudbu.

Saxofon byl vynalezen roku 1840, nyní je k dostání v několika velikostech. Pokud budete chtít začít s hrou na saxofon, neobejdete se bez znalosti not, protože saxofony jsou na rozdíl od dalších nástrojů laděny jiným způsobem.

Při výběru saxofonu je nejdůležitějším parametrem výrobce. Na kvalitu má v tomto případě zásadní vliv také cena. Rozhodně se nedoporučuje pořizovat nástroj levný a v tomto případě není ideální ani jindy tak vyzdvihovaná zlatá střední cesta. Při výběru saxofonu je třeba zvolit vhodný ty, mezi náhradní díly, které můžete běžně dokupovat, patří plátky a hubice. A v konečné fázi můžete zvolit povrchovou úpravu.

Porovnat ceny saxofonů

Typy

Saxofonů je více typů. Soprán je saxofon, který proslavil známý hudebník Felix Slováček. Alt saxofon je tím nejoblíbenějším nástrojem. Dalším typem je poměrně velký Tenor saxofon a úplně největším a zároveň nejméně používaným je Baryton, pro který jsou typické hluboké tóny.

Saxofony se od ostatních nástrojů liší laděním. Soprán a Tenor jsou nástroje laděné v B, tóny jsou nízké. Alt a Baryton jsou laděny v Es. Toto ladění je o necelé 3 tóny výš, než je běžně psaná tónina.

Soprán

Tvar tohoto saxofonu je rovný a někdo ho tak může dokonce zaměnit za klarinet. Rozdíl mezi těmito nástroji poznáte na první pohled díky výrobnímu materiálu.

Zatímco klarinet je nástroj dřevěný, saxofon je vyroben z kovu. Soprán saxofon hraje nejvyšší tóny a hra na tento nástroj je poměrně těžká, proto by ho spíše neměli volit začátečníci.

Alt

Alt je nejběžnější typ saxofonu, který je ideální pro začátečníky. Na tento saxofon zahrajete jakýkoliv styl, znát ho můžete z různých koncertů, protože je oblíbený i v moderní hudbě. Tvar je již typický pro tento hudební nástroj.

Tenor

Tenor tvarem připomíná Alt saxofon, rozeznáte ho pouze podle tvaru krku, tento typ má krk v horní části prohnutý. Rozdíl je také ve velikosti, Tenor saxofon je větší a těžší, na to aby hrál tak, jak má, proto budete potřebovat silný dech.

Baryton

Baryton je poslední typ, již méně používaný a zmíníme ho tak spíše na okraj. Jedná se o největší a nejtěžší nástroj, proto je poměrně náročné tento nástroj udýchat a vhodný je spíše pro opravdové mistry.

zpět k obsahu ↑

Hubice

Jedná se o část nástroje, do které během hry foukáte. Na hubici se upevňuje plátek, na pevno se připevní pomocí zámků. Jednotlivé hubice se liší velikostí otvoru, do kterého se fouká. Malý otvor v kombinaci s měkkým plátkem je nejvhodnější pro začátečníky a to z důvodu snadnějšího nátisku.

Výrobním materiálem hubice je kov, plast nebo pryž. Méně časté jsou hubice vyrobené ze dřeva nebo skla, ale luxusní nástroje mohou mít hubici z kosti či křišťálu.

Hubice je součástí každého saxofonu, při výběru preferujte nástroj s kovovou hubicí, které mívají lepší tón. Setkat se však můžete i s názorem, že výrobní materiál nemá na zvuk žádný vliv. Ovlivnit ho může pouze samotný hráč a jeho dechové dispozice.

zpět k obsahu ↑

Plátek

Je malý avšak velmi důležitý pro samotnou hru. Při vdechnutí vzduchu začne plátek vibrovat a tímto způsobem vznikají tóny. Plátky je třeba pravidelně dokupovat, v jednom balení máte k dispozici několik plátků.

Plátky jsou poměrně drahá záležitost, rozhodně se vám však nevyplatí nákup levných plátků, které jsou nekvalitní, a mnohdy se stává, že z celého balení využijete cca polovinu plátků, zatímco druhou ani není možné použít. Na výběr máte z různých materiálů, za nejkvalitnější jsou považovány syntetické plátky, které patří vůbec k nejdražším.

Výhodou syntetických plátků je však nulová údržba, nemusíte je namáčet, po skončení hraní ho stačí pouze opláchnout a osušit. Poté ho můžete uložit do krabičky. Plátky vyrobené z jiných materiálů je třeba udržovat ve vlhkém prostředí, péče o ně je náročnější a vždy musíte postupovat podle doporučení výrobce.

Co se týká plátků, máte opět na výběr. Plátky jsou k dostání v různé tvrdosti na stupnici od 1 – 5.

  • Měkký plátek – je doporučovaný pro začátečníky, tvrdost je tomto případě od 1 – 2. Nedoporučuje se však na začátek vybrat nejměkčí plátek 1, který je velmi měkký a nejde správně naladit, doporučená tvrdost je v tomto případě v rozmezí 1,5 – 1,75.
  • Tvrdý plátek – pokud ovládáte hru pomocí měkkých plátků, můžete postupně volit větší tvrdost. Plátek s tvrdostí 5 je již opravdu hodně tvrdý a prakticky se nepoužívá.

Tvrdost plátků se může lišit také v závislosti na výrobci. Například plátek tvrdosti 2 od různých výrobců nemusí znít stejně a pravděpodobně budete muset vyzkoušet více plátků, než najdete ten, který vám bude nejvíce vyhovovat.

zpět k obsahu ↑

Klapky

Díky klapkám docílíte změny tónů. Běžné saxofony mají 21 nebo 23 klapek. Poté, co klapku zmáčknete, dojde k uzavření nebo otevření jednoho i více otvorů.

zpět k obsahu ↑

Materiál

Většina saxofonů je vyrobena z mosazi. Poté přichází na řadu povrchová úprava, kdy je nástroj pozlacen nebo postříbřen. Tato povrchová úprava se neprovádí pouze z designových důvodů, ale chrání nástroj před korozí. Zlepšit se může v některých případech jeho zvuk. Kromě těchto běžných povrchových úprav můžete zakoupit saxofon v omšelém vzhledu.

zpět k obsahu ↑

Značka

Kvalitní výrobce je při hře na saxofon zásadní, nový hudební nástroj není úplně levná záležitost. Bazarový saxofon neznámého výrobce vás však může od hry velmi brzy odradit. Za jedny z nejlepších jsou považovány nástroje značek Yamaha a Amati.

Tito výrobce dodávají také kvalitní hubice, které můžete po čase potřebovat vyměnit, ať už z důvodu opotřebení, nebo proto, že budete chtít koupit hubici s větším otvorem. Z dalších kvalitních výrobců můžeme jmenovat značku Selmer, Julius Keilwerth, Yanagisava nebo Roland.

zpět k obsahu ↑

Cena

Cena saxofonů přesahuje 10 000 Kč. Přesto je doporučováno dát přednost novému nástroji před zánovním. U saxofonu zakoupeného z bazaru nevíte, jakým způsobem se s nástrojem zacházelo, zda byl v minulosti seřizován a laik nemusí ani poznat, že nástroj hraje správně.

Na nový nástroj se naopak vztahuje několikaletá záruka, máte nárok na veškerý servis a také potřebné seřízení. Začátečníci mohou první saxofon koupit za cenu do 15 000 Kč. Tyto nástroje však nejsou dle znalců příliš kvalitní. Pokud vám to vaše situace dovolí, je vhodnější koupit saxofon dražší, za velmi kvalitní jsou považovány saxofony s cenou nad 30 000 Kč.

Porovnat ceny saxofonů

zpět k obsahu ↑

Otázky a odpovědi

Jak začít na saxofon cvičit?

Tím nejdůležitějším, co pro hru na saxofon potřebujete je naučit se ovládat správně nátisk. Nátisk je způsob, kterým tvoříte na saxofonu tón.

Hubici saxofonu vložíte do úst cca do poloviny, horní zuby se umístí na hubici, spodní ret ohnete přes dolní zuby a stisknete plátek. Takto se utvoří prostor pro to, aby špička plátku mohla vibrovat. Pro nácvik správného nátisku se běžně provádí posilovací cvičení rtů. Pravidelným cvičením můžete dosáhnout kvalitního nátisku.

Vyžaduje nástroj nějakou údržbu?

Po každém hraní je třeba vysušit hubici, což je část, do které se fouká a kde se nejvíce sráží vlhkost. K čištění je nejvhodnější zakoupit čistící sadu, která obsahuje čistící kartáč, leštící hadřík, stírací protahovací hadřík a další.

Pravidelnou péči vyžaduje také plátek, který je nutné po každém hraní z hubice sundat, osušit a uložit do krabičky. Nejméně náročné na údržbu jsou plátky syntetické.

Co je Growling?

Při studování hry na saxofon narazíte na názvy jako je Growling, Glissando a Multiphonics. Těmito názvy jsou označovány zvláštní efekty, které mají hru na nástroj ozvláštnit.

Při Growling technice vydává pomocí hlasivek bručivé, chrčící či vrčící zvuky, díky čemuž zní saxofon drsně a chraplavě. Při Glisandu se snižuje nebo zvyšuje tón a Multiphonics je efekt, při kterém se hraje naráz více tónů.

zpět k obsahu ↑

Závěr

Saxofon můžete koupit v různých bazarech, kde jsou k dostání levnější nástroje, nebo zakoupíte zcela nový nástroj. Pokud se rozhodnete pro bazarový kus, vyplatí se k nákupu přizvat někoho, kdo má s hrou nějaké zkušenosti a ví, na co se při nákupu zaměřit.

Kromě toho může saxofon přímo vyzkoušet a rozhodnout, zda má cenu do něho investovat. Při výběru nového saxofonu prakticky o všem rozhoduje kvalitní výrobce a poměrně vysoká pořizovací cena. Mezi nejlepší nástroje patří ty, jejichž cena převyšuje 30 000 Kč.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

      Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


    Komentáře / diskuse / hodnocení

    GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz