Android TV boxy

Android TV boxy jsou malá zařízení, která přemění starou televizi na moderní SMART televizi. Díky android boxu tak ušetříte za nákup nové televize vybavené SMART funkcemi. Android TV box je cenově dostupný a jeho instalace je velmi jednoduchá a využívat můžete operační systémy Android. K internetu ho připojíte pomocí WiFi nebo LAN kabelu. Poté již můžete sledovat kanály jako Amazon Prime, Netflix, HBO atd. Poslouchat můžete internetová rádia nebo si zahrát některou z her.

Toto zařízení má však i svoje nevýhody. Podpora aplikací je zcela závislá na výrobci a vědět musíte i to, že android box není schopen pokrýt veškeré funkce SMART televize.

Při výběru Android TV boxu jsou nejdůležitější služby a funkce, které chcete využívat. Před výběrem je tedy nutné vědět, co přesně od zařízení očekáváte. Poté se zaměřte na technické parametry, mezi které patří procesor CPU, který ovlivňuje výkon a kvalitu obrazu. Důležitá je také velikost operační paměti RAM. Tako tu je nutné vybírat podle nároků, které na televizi máte. Pokud chcete nahrávat různé filmy a programy nebo instalovat další aplikace, budete potřebovat dostatečně velký úložný prostor.

Porovnat ceny Android TV boxů

Nejlepší android TV boxy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Google Chromecast 4 s Google TV GA01919-US 95 % 1 486 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Strong SRT401LEAP-S1 95 % 1 879 Kč Zobrazit czc.cz
3. TESLA MediaBox XA400 94 % 1 990 Kč Zobrazit Expert.cz
4. Xiaomi Mi TV Stick 90 % 946 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Xiaomi Mi Tv Box S 90 % 1 316 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Android TV box lze rozdělit na dva základní typy. V první skupině najdete běžné Android TV boxy a druhou možností je Android TV stick/dongle.

Klasický Android TV box

Klasické boxy mají podobu malé krabičky většinou černé barvy. Tu postavíte do blízkosti televize tak, aby bylo možné k ovládání použít ovladač. Výhodou je minimalistický vzhled a dobrá cenová dostupnost. Také tyto jednoduché krabičky nabízí velké množství funkcí, které promění běžnou televizi na televizi chytrou. Koupit můžete levnější i dražší verze doplněné o pokročilé funkce, které udělají radost náročnějším uživatelům.

Android TV stick/dongle

Ještě jednodušším zařízením je Android TV dongle nebo stick. Toto zařízení můžete připojit do HDMI portu v televizi a poté již můžete využívat služby jako Spotify, YouTube nebo Netflix. U tohoto zařízení však nemáte k dispozici úložiště, což vám neumožňuje stahovat žádné filmy ani programy. K dispozici rovněž nemáte žádné nadstandardní funkce a zařízení využijete pouze ke sledování internetové televize. Jedná se tedy o variantu vhodnou pro opravdu nenáročné uživatele, kteří ocení především jednoduché ovládání.

Rozlišení

Rozlišení je parametr, který ovlivňuje kvalitu obrazu. Standardem je rozlišení FULL HD vyjádřené číselným značením 1920 x 1080 px. Lepší obraz budete mít díky rozlišení 4K s označení, 3840 x 2160 px a nejlepší obraz budete mít díky rozlišení 8K vyjádřené hodnotou 7680 x 4320 px.

Paměť

Operační paměť se označuje zkratkou RAM a poslouží jako paměť provozní. Neslouží tedy k ukládání dat, ale je důležitá pro správnou funkčnost zařízení. Využívat ji můžete pro různé aplikace. Čím je operační paměť RAM větší, tím náročnější aplikace bude možné používat.

 • 8 GB – nejmenší kapacitu mají ty nejlevnější Android TV boxy a stačit bude běžným uživatelům, kteří budou zařízení využívat pouze ke sledování televizních pořadů. Tato velikost není vhodná pro náročnější uživatele ani pro hráče počítačových her.
 • 16 GB – díky této kapacitě budete moci sledovat seriály i filmy, ale také hrát hry nebo spouštět náročné aplikace. Zařízení je sice dražší, ale splní nároky většiny uživatelů.
 • 32 GB – největší kapacitu mají Android TV boxy pro náročné uživatele. K dispozici budete mít množství doplňkových funkcí, potěší svojí vysokou rychlostí i plynulým chodem. Zařízení s vysokou kapacitou paměti podporují 4K. Kvalita Android TV boxů jde navíc stále dopředu a narazit můžete i na zařízení s ještě větším úložištěm.

Některé boxy umožňují využívat externí disk nebo micro SD kartu, díky kterým můžete paměť ještě rozšířit.

Procesor

Procesor se označuje zkratkou CPU, od tohoto parametru se odvíjí, co vše budete moci v televizi sledovat a jak spolehlivě bude zařízení pracovat. Procesor je tvořen různým počtem jader. Většina Android TV boxů disponuje 4 a 8 jádry. Frekvence těchto zřízení je v rozmezí 1,5 – 2 GHz.

Konektivita

Základem každého Android boxu by mělo být připojení k internetu. K tomuto účelu slouží kabel LAN. Druhou možností je připojení pomocí WiFi. Chybět by neměl ani vstup pro USB kabel, díky kterému budete moci připojit flash disk nebo jiné externí zařízení, které využijete k rozšíření paměti nebo při nahrávání. Pomocí výstupu 3,5 mm Jack připojíte sluchátka nebo reproduktor. Pomocí optického výstupu zase připojíte zvukové zařízení.

Verze systému

V závislosti na vývoji se objevují stále nové verze systému Android. Každá nová verze pak přináší nové funkce a další výhody. Novější verze operačního systému vám umožní stahovat větší množství aplikace, které nemusí starší verze podporovat a díky tomu nemusí správně fungovat.

V současnosti můžete narazit na následující verze systému:

 • Android 11
 • Android 10
 • Android 9 Pie
 • Android 7 Nougat
 • Android 4.4 KitKat
 • Android 6 Marshmallow
 • Android 8 Oreo
 • Android 5 Lollipop

Funkce

Tím nejpodstatnějším jsou funkce Android TV boxů, kterých je opravdu velké množství. Standardně máte k dispozice přístup ke všem streamovacím službám, které se mění v závislosti na výrobci. Dále můžete využívat internetové prohlížeče a zahrát si můžete různé hry.

 • Ovládání – k ovládání použijete dálkový ovladač, ale také mobilní telefon doplněný o potřebnou aplikaci. Poté jen obě zařízení spárujete prostřednictvím Bluetooth. Hráči počítačových her mohou zařízení ovládat i pomocí gamepadu nebo bezdrátové klávesnice.
 • Ovládání hlasem – kromě různých ovladačů můžete k ovládání zařízení použít i hlas.
 • Aplikace – základem jsou různé aplikace, pomocí kterých se můžete připojit ke streamovací službě, hrát hry, využívat internet nebo třeba sledovat YouTube. Některé aplikace pak mohou být předinstalované, jiné budete muset doinstalovat.
 • Miracast – je bezdrátový přenos zvuku a obrazu
 • DLNA – funkce umožní sdílení dat ve stejné síti mezi různými typy zařízení.

Značka

Na trhu najdete mnoho zařízení, které jsou na první pohled velmi podobné. Vybrat to správné tak může být složité. Proto se zaměřte na značky, kteří doporučují nejen znalci, ale spokojení uživatelé. Dle nich patří k tomu nejlepšímu Android TV box značky Evolveo, Tesla, Sencor, Apple nebo Xiaomi.

Cena

Koupit Android TV box je mnohem levnější než pořídit novou SMART televizi. Ty nejlevnější modely lze koupit již za cenu okolo 1 000 Kč. Tato jednoduchá zařízení poslouží pouze ke sledování televize, mají malé úložiště i možnosti. Vybavenější zařízení můžete pořídit za 2 – 3 000 Kč. Zde již budete mít k dispozici různé funkce a využívat můžete mnohem větší kapacitu paměti, která vám umožní používat mnoho aplikací. Ty nejdražší modely mohou vyjít na více než 3 000 Kč.

Porovnat ceny Android TV boxů

Otázky a odpovědi

Co je set-top box s Androidem?

Jedná se o další řešení, kterým můžete svoji starší televizi vylepšit. Díky android set-top boxu můžete využívat sledování internetových programů, ale máte přístup k vyšší verzi pozemního sledování. Také tato varianta má vzhled malé krabičky.

Co vše obsahuje balení?

V balení byste měli ideálně najít vše, co budete ke zprovoznění Android TV boxu potřebovat. Zkontrolovat byste měli především veškerou kabeláž. Ne vždy totiž najdete vše, co budete k zapojení potřebovat. V některých případech je nutné dokoupit HDMI kabel, což pořízení zařízení o něco prodraží.

Co je systém Android?

Systém Android využívají standardně mobilní telefony. Televize s tímto systémem jsou pak známé jako chytré televize. Tento systém není jediný, které chytré televize využívají, ale jeho používání přináší mnoho výhod. Android systém využívají ti nejznámější a největší výrobci televizí, například Philips, Sony nebo TCL. Chytrá televize je interaktivní nástroj s mnoha možnostmi využití. Největší výhodou je jednoduché a rychlé ovládání, které zvládne každý.

Závěr

Android TV box dokáže udělat se starší televize moderní chytré zařízení, které můžete využívat řadu let. Díky tomuto malému zařízení ušetříte za nákup nové televize a kromě běžných programů budete mít k dispozici internetové televize i rádia. Kromě sledování filmů a hudby můžete hrát hry, prohlížet fotografie atd. Android TV box podporuje služby jako YouTube, Netflix, HBO GO, a další.

Díky novým aplikacím pak můžete obsah rozšířit například o oblíbené Voyo. Při výběru se zaměřte na typ procesoru, který zásadním způsobem ovlivňuje výkon a plynulost obrazu. U operační paměti RAM a frekvenci platí, čím vyšší hodnota, tím lépe. Podobné je to i s kapacitou ložiště, které však můžete rozšířit pomocí externích disků. Kvalitu obrazu určuje rozlišení, základem je rozlišení FULL HD, lepší verzí je rozlišení 4K.

Android TV boxy můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

3/5 (129 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. Objednal jsem Google Chromecast 4 s Google TV GA01919-US a paráda. Pracuje skvěle, nebyl předražený a splnil moje očekávání.

Přidat komentář

Recenzer
Logo