Smart televize

Televize nechybí v drtivé většině domácností. Kromě klasických můžete koupit moderní Smart televizi. Smart nebo také chytré televize disponují stejně jako počítače nebo chytré mobilní telefony operačním systémem. Pomocí operačního systému můžete televizi připojit k internetu a v televizi poté používat různé aplikace. Některé z nich mohou být předinstalované, jiné si můžete nainstalovat sami.

Při výběru SMART televize vás budou zajímat stejné parametry jako při výběru televize klasické. První, na co se zaměří drtivá většina uživatelů je velikost televize. Druhým důležitým parametrem je rozlišení a tedy i kvalita obrazu. U televizorů jsou velmi důležité různé vstupy a výstupy, které vám umožní připojit další zařízení. Tím nejdůležitějším jsou v případě SMART televizí různé funkce, možnosti, aplikace a operační systémy.

Porovnat ceny smart televize

Nejlepší smart televize

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Samsung QE55QN85B 95 % 18 499 Kč Zobrazit Expert.cz
2. Samsung UE32T5372C 94 % 5 390 Kč Zobrazit czc.cz
3. LG OLED65A1 93 % 32 990 Kč Zobrazit Okay.cz
4. LG 32LQ6300 85 % 5 763 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Philips 32PFS6805 82 % 5 866 Kč Zobrazit Tera.cz

Velikost úhlopříčky

První, co musíte vědět je, jak velkou televizi budete chtít pořídit. Velikost televize určuje velikost úhlopříčky, což je parametr, který je udáván v palcích. 1 palec je cca 2,5 cm. Velikost úhlopříčky je čistě individuální záležitostí, která souvisí s umístěním televize. Větší televize se pořizují do obývacích pokojů, menší do ložnice, dětských pokojů atd. Smart televize mají velikost úhlopříčky od cca 32“ – 100“.

Při výběru velikosti televize si všímejte i provedení stojánku. Jednotlivé televize mají různé stojánky, přičemž nejoblíbenější variantou je středový stojánek, který vám umožní televizi postavit i na menší stolek. Více prostoru bude potřebovat televize, která má nožky umístěny po stranách.

Rozlišení

Rozlišení udává kvalitu obrazu, čím je rozlišení větší, tím bude obraz detailnější a ostřejší. Standardem je dnes rozlišení Full HD, kvalitnější televize nabízí 4K rozlišení a ty nejmodernější se mohou pyšnit 8K Ultra HD rozlišením.

 • Full HD – rozlišení 1920 x 1080 pixelů. Jedná se o naprostý standart, který nabízí dobrou kvalitu obrazu. Výhodou televizí s rozlišením Full HD je příznivá pořizovací cena. Full HD rozlišení je běžné především u klasických televizorů.
 • 4K – rozlišení 3840 x 2160 pixelů. Obraz je detailnější a ostřejší, což ocení milovníci filmů i počítačových her. Toto rozlišení vám umožní sledovat filmy ve 4K kvalitě. Rozlišení 4K nabízí prakticky všechny SMART televize.
 • 8K – rozlišení 7680 x 4320 pixelů zajistí perfektní obraz i u televize s velkou úhlopříčkou. Za televizi s 8K rozlišením si budete muset výrazně připlatit. Nejlevnější televizi s 8K rozlišením koupíte za cca 80 000 Kč, za tu nejdražší můžete zaplatit více než 200 000 Kč.

Frekvence obrazu

Frekvence je parametr, který souvisí s plynulostí obrazu. Čím je frekvence vyšší, tím je obraz plynulejší. Televizory mají obnovovací frekvenci v rozmezí 50 – 100 Hz. To, jaká frekvence vám bude stačit, souvisí s tím, co vše budete na televizi sledovat. Běžný uživatel si vystačí s nižší frekvencí. Ti, kteří budou televizi využívat i k hraní her ocení mnohem vyšší frekvenci. Vyšší frekvence je vhodnější i pro ty, kteří budou často sledovat různé sportovní přenosy.

Zobrazovací panely

Drtivá většina televizí je vybavena LED panelem. Tyto panely nabízí úspornější LED podsvícení, televizory jsou navíc méně ekologicky náročné, protože se při jejich výrobě nepoužívá rtuť, jako je tomu při výrobě LCD televizorů. Mezi další výhody patří delší životnost a nižší hmotnost.

LED televizory lze v závislosti na ceně a kvalitě rozdělit do několika skupin:

 • Edge LED – televize má diody umístěny po stranách obrazovky. Díky tomu je televize tenčí, ale levnější televize mohou mít podsvícení nerovnoměrné.
 • Direct LED – diody má televize rozmístěné po celé ploše. Obraz je tak rovnoměrně podsvícený. Za nevýhodu lze považovat větší tloušťku televize.
 • Q LED – tato technologie dokáže zobrazit celé spektrum barev ve všech úrovních jasu. Technologie je běžná u herních televizorů.
 • OLED – tyto televizory umožňují jas ovládat, což oceníte zejména při sledování filmů.

Vstupy a výstupy

Součástí každé televize je větší počet vstupů a výstupů.

 • HDMI – umožňuje připojení kamery, počítače, fotoaparátu atd.
 • SCART – umožňuje k televizi připojit Blu-ray nebo DVD přehrávač. Pomocí SCART lze rovněž připojit set-top box.
 • USB – připojit můžete flash disk i externí pevný disk.
 • 3,5 mm Jack – je sluchátkový vstup. Připojit můžete sluchátka i reproduktory.
 • LAN – drátové připojení k internetu.
 • SPDIF – je digitální vstup, který umožní připojit domácí kino.
 • Anténní vstup – připojit můžete anténu pro satelitní i pozemní příjem.

Operační systém

Operační systém určuje, jak bude vypadat prostředí chytré televize. Operační systém se liší v závislosti na výrobci, ale mnoho výrobců využívá operační systém Android TV.

 • Android TV – je nejrozšířenějším typem, který nabízí Google. Tento operační systém používá mimo jiné značka Sony a Philips. Android TV umožňuje stahovat různé aplikace z Google Play.
 • Tizen – je operační systém televizorů Samsung. Tento operační systém nepodporuje příliš mnoho aplikací, ale pyšnit se může vysokou kvalitou. Tizen vám umožní přístup k aplikacím jako je Nezflix, Amazon Prime nebo HBO GO. Dále umožňuje streamovat hry.
 • WebOS – operační systém televizorů LG. Tento operační systém má podobné vlastnosti jako Tizen, což znamená, že podporuje menší množství aplikací.

Mezi další operační systémy patří například Linux nebo my Home Screnn. S moderními televizory však budou pravděpodobně přicházet i nové operační systémy.

Tunery

Důležité je i to, jakým způsobem televize přijímá televizní signál. O příjem signálu se stará tuner a v současné době můžete vybírat mezi 3 různými typy.

 • DVB-T2 – H.265/HEVC je tuner pro příjem klasického digitálního pozemního signálu v novém standardu. Ten byl spuštěn na konci roku 2019 a v současnosti pokrývá celé území ČR.
 • DVB-S/S2 – umožňuje přijímat digitální satelitní signál. Příjem je zpoplatněn a potřebovat budete dekódovací kartu.
 • DVB-C – je tuner pro kabelové digitální vysílání.

Možnosti

Chytré televize nabízí mnoho praktických funkcí. Kromě toho roste i počet aplikací, které můžete do televize nainstalovat.

 • WiFi, Bluetooth – k tomu nejzákladnějšímu patří možnost připojení k internetu pomocí obou těchto technologií. Pomocí bezdrátové technologie budete k televizi moci připojit reproduktory, sluchátka, klávesnici a další zařízení.
 • Widi – je bezdrátové přehrávání fotografií a videí z notebooku. Plocha notebooku se zobrazuje na televizi.
 • HbbTv – funkce známá jako červené tlačítko. Jedná se o interaktivní tlačítko mnoha televizních stanic.
 • DLNA – umožňuje sdílet fotografie, hudbu i videa z chytrých telefonů či tabletů.
 • Prohlížeč – k dispozici budete mít i internetový prohlížeč, díky kterému můžete televizi používat k prohlížení internetu stejně jako počítač.
 • Aplikace – k tomu nejoblíbenějšímu patří různé aplikace. Filmy můžete přehrávat z aplikace Netflix, Voyo, HBO a jiných. K dispozici je YouTube, Stream, Twich, Sportify, Skype, Facebook a mnoho jiného.
 • Hry – na chytré televizi můžete hrát desítky různých her.

Značka

SMART televizi koupíte od všech předních výrobců televizorů. Prvotřídní elektroniku nabízí Samsung. Předností chytrých televizí Samsung jsou chytré funkce i rozsáhlá konektivita. Televize Samsung vás zaujmou i svým jedinečným designem. Celosvětově uznávaným výrobcem je i značka LG. Tento výrobce nabízí celou řadu klasických i chytrých televizí. Velký výběr nabízí rovněž značka Philips, Sony, JVC, GoGen, Hyundai nebo Panasonic.

Cena

Smart televize jsou dražší než klasické televizory, na druhou stranu se však nejedná o nedostupné zboží. Nejlevnější televize s menší úhlopříčkou můžete koupit za cenu okolo 6 000 Kč. Za televizor se 4K rozlišením zaplatíte okolo 10 000 Kč. Velký výběr nabízí cenové rozpětí 10 – 30 000 Kč, tyto televize patří mezi nejoblíbenější. Nároční uživatelé však za chytrou televizi zaplatí mnohem více.

Porovnat ceny smart televize

Otázky a odpovědi

Jaké aplikace je možné v chytré televizi využívat?

Smart televize vám umožní používat klasický internetový prohlížeč. Kromě něho budete mít k dispozici mnohé aplikace, mezi které patří Netflix, HBO O, Stream, YouTube, Amazon Prime Video a další.

Jakým způsobem lze SMART televizi ovládat?

K ovládání televize použijete klasicky dálkový ovladač, který nabízí využívat různé chytré funkce. K ovládání lze použít i klávesnici k televizi. K ovládání lze použít rovněž hlasové asistenty Google Assistant nebo Amazon Alexa.

Co je upscaling obrazu?

Upscaling je funkce, kterou nabízí televize se 4K rozlišením. Díky této funkci můžete sledovat ve vyšším rozlišení starší filmy ve Full HD kvalitě. Pomocí upscalingu se obraz jednoduše roztáhne. Tato funkce není standardem a nenabízí ji každá SMART televize.

Závěr

Smart televize jsou v současnosti mnohem oblíbenější než klasické televize. Tyto televize vám umožní nejen sledovat aktuální televizní program, ale díky množství funkcí budete moci sledovat programy zpětně nebo máte možnost přetáčet reklamy. Vše je možné díky možnosti připojit televizi k internetu a využívat různé aplikace. Do televize pak můžete nahrát i mnoho dalších aplikací díky čemuž můžete sledovat množství filmů, poslouchat můžete oblíbenou hudbu nebo si zahrát stovky počítačových her.

Smart televize můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.mall.cz, www.expert.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (62 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. Tak u nás vyhrála na celé čáře smart televize LG OLED55C21. Skvělé funkce, parádní obraz a elegantní design. Do obýváku zapadla stejně jako poklička na hrnec, za mě velká spokojenost.

Přidat komentář

Recenzer
Logo