USB huby

Řešíte problém s nedostatkem konektorů na vašem zařízení? USB huby vám tento problém jednoduše vyřeší a vy tak budete mít tolik konektorů, kolik potřebujete. Tento doplněk využijete nejen u počítačů či notebooků, ale také na tabletech a telefonech. Abyste věděli, jak vybrat ten správný dle vašich představ, máme pro vás průvodce, který vás seznámí se základními parametry a porovná cenové kategorie.

Porovnat ceny USB hubů

Nejlepší USB huby

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Axagon HUE-S2B 97 % 319 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Axagon HUE-S2BL 93 % 343 Kč Zobrazit Smarty.cz
3. Yenkee YHB 4341 91 % 314 Kč Zobrazit Tipa.eu
4. Axagon HUE-X3 90 % 229 Kč Zobrazit czc.cz
5. Connect IT CI-141 88 % 222 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Typy USB hubů se dají dělit na několik podkategorií. Mají totiž vlastnosti, které budete při výběru zohledňovat.

Druhy USB portů

Důležitá věc, na kterou se nesmíte zapomenout podívat, je druh USB portu. Ten určuje, do jakého zařízení můžete hub připojit. U počítačů to bývá USB 2.0 nebo USB 3.0, u mobilů potom USB-C. Platí, že čím vyšší číslo, tím vyšší rychlost. USB 2.0 se hodí spíše pro připojení reproduktorů, počítačové myši nebo klávesnice, kdežto USB 3.0 je vhodné na USB klíče či externí HDD. Většina těchto USB využívá porty typu A, které lze připojit pouze jednou stranou. Oproti tomu USB-C je chytře navrženo tak, abyste ho vždy zapojili, ať už použijete jakoukoliv stranu.

Pořídit můžete také microUSB konektor nebo multifunkční USB hub, na kterém naleznete kromě těchto klasických portů i HDMI konektor, 3,5 mm jack, slot na paměťové SD a micro SD karty či Ethernet hub (výjimečně).

Počet USB portů

Podle toho, kolik zařízení plánujete připojit, budete USB hub vybírat. Nejčastějším modelem bývá hub se čtyřmi porty. Na výběr máte celkem od dvou až po deset portů. Záleží na tom, k čemu USB hub budete využívat – například v autě si vystačíte bohatě se dvěma, zatímco při práci na notebooku klidně s pěti. Počítejte do zásoby vždy 1–2 porty, kdyby náhodou.

Napájení

Levnější varianty hubů se napájí přímo ze zařízení, ke kterému jsou připojeny. Může se tak ale stát, že se zařízení energeticky přetíží a hub přestane fungovat. Z tohoto důvodu existuje také možnost externího nabíjení, na které můžete například použít nabíječku na mobil. Díky tomu je hub napájen vyšším proudem a zvládne tak náročnější zařízení – u levnějších variant tento styl napájení nenajdete.

Rychlost

Pokud jste klasický uživatel a potřebujete připojit základní zařízení jako je myš, reproduktory či klávesnici, vystačíte si s USB 2.0. Pokud ale máte v plánu přenášet data (fotografie, videa), pořiďte raději USB 3.0. Rozdíl v ceně není zas tak velký, proto doporučujeme zakoupit spíše rychlejší variantu, která se vám doma neztratí.

Funkce

USB huby se využívají tehdy, kdy vaše zařízení nemá dostatek portů na další zařízení, která k němu chcete připojit. Může jít o základní příslušenství jako třeba reproduktory, myš, klávesnice nebo počítačová kamera, ale také fotoaparát, telefon i digitální kamera. Díky tomuto doplňku se tak nemusíte bát, kam to všechno zapojit – řešení je levné, praktické a jednoduché.

Značka

Stejně jako u každého zboží, i huby mají své top značky, které byste měli zvážit před všemi ostatními. Kde nešlápnete vedle a budete mít záruku kvality?

Axagon

Sháníte-li hub od české značky, Axagon je skvělou příležitostí. Zabývá se výrobou mobilního a počítačového příslušenství a její ceny jsou rozumné. Kromě klasických hubů najdete u této značky různé tvary s až sedmi porty.

i-Tec

Mezi další české značky se řadí i i-Tec, která se soustředí na huby s větším množstvím portů, což ale neznamená, že byste u ní nenašli hub s menším počtem portů. Špičková kvalita jde ruku v ruce s přijatelnou cenou. Co se týče tvarů, vyrábí jak podlouhlé, tak i čtvercové.

Belkin

Kalifornská značka Belkin je jistotou, která vás nezklame. Jejich USB huby mají zajímavé designové provedení, menší i větší množství portů. Cena je přívětivá.

Yenkee

Tato česká značka je známá v rámci všech doplňků k počítači – myším, klávesnicím, sluchátkům. Její předností je nízká cena, ale kvalitní produkty. USB huby zde najdete většinou s USB 2.0 rozhraním a menším počtem portů.

Hama

Kromě foto a video příslušenství vyrábí značka Hama také jedny z nejlevnějších USB hubů, které nejen dobře vypadají, ale také skvěle fungují. Opět převládají spíše modely s méně porty.

Trust

Trust je celosvětová značka, která se zaměřuje na nejrůznější příslušenství s dobrou kvalitou i příjemným designem. V jejich nabídce převládají huby se čtyřmi porty.

LogiLink

Pokud hledáte huby s možností připojit větší počet zařízení, LogiLink má pro vás dostatečný výběr, který je ale o něco dražší, než tomu bylo u předchozích značek.

Cena

Do USB hubů nebudete investovat vysoké částky, proto se obecně doporučuje pořizovat spíše “dražší” modely, které vám déle vydrží. Rozdíl v ceně mezi USB 2.0 a USB 3.0 (výkonnější model) není nijak závratný, nicméně záleží na tom, co od hubu očekáváte, jak už jsme si vysvětlili výše.

Do 250 Kč

Jste-li nenáročným uživatelem, bude vám stačit hub do 250 Kč, který mívá 4 porty, a to především na USB konektory. Nenabíjí se externě, ale přímo ze zařízení, ke kterému je připojíte. Zkuste značky jako je Hama, Yenkee nebo Axagon. Stejně jako nižšího počtu portů se dočkáte i rozhraní USB 2.0, tedy té pomalejší varianty. Vzhledem k ceně nejsou huby tak odolné a nemusí tolik vydržet. Na občasné použití ale ideální.

Od 200 do 500 Kč

Nejčastější cenová kategorie je od 200 do 500 Kč, kde najdete ty nejprodávanější modely. Patří sem huby s rozhraním USB 3.0 a větším množstvím portů. Někde se objevuje i slot na další zařízení.

Od 500 do 1 000 Kč

Náročnější uživatelé si vyberou v hubech od 500 do 1 000 Kč. Zde už mluvíme o multifunkčních zařízeních, do kterých můžete zapojit několik druhů konektorů. Hodit se budou těm, kteří potřebují větší počet portů, stojí o lepší design nebo požadují vysokou rychlost (USB 3.1).

Nad 1 000 Kč

Opravdoví fajnšmekři se budou dívat v cenové kategorii nad 1 000 Kč, kde natrefí na ty nejvýkonnější huby se skvělým designem a příslušenstvím v podobě LED diod či spínačů. Externí napájení s vysokým výstupním napětím je samozřejmostí. Zařízení je multifunkční, lze připojit různé druhy konektorů do velkého množství portů.

Porovnat ceny USB hubů

Kompaktnost

Protože USB huby využívají spíše lidé pracující na počítači, je pro ně určitě důležité, aby bylo zařízení kompaktní. Hodně lidí dnes chodí pracovat do kavárny, kde s velkými rozměry moc nepochodí. Přesně proto můžete na trhu sehnat jak menší velikosti, které se vám vejdou do kabelky, tak větší rozměry s možností připojit více zařízení, které využijete spíše v domácích podmínkách. Stejně tak je důležitým parametrem i délka kabelu.

Otázky a odpovědi

Kde mohu koupit USB hub?

USB huby se dají zakoupit v jakékoliv prodejně elektroniky, a to jak v té kamenné, tak i internetové.

Podle čeho mám USB hub vybírat?

Záleží na vašich preferencích. Běžným uživatelům bude stačit hub se 4 porty do 500 korun, náročnější si mohou pořídit dražší modely s více porty na různé konektory, jako je například HDMI konektor, 3,5 mm jack, slot na paměťové SD a micro SD karty či Ethernet hub. Co se týče rychlosti, doporučuje se volit tu výkonnější, jelikož není o moc dražší.

Jaký USB hub pořídit do auta?

Do auta vám bude stačit hub s jedním až dvěma porty a rychlostí USB 3.0 nebo 2.0.

Závěr

Doufáme, že vám tento průvodce USB huby pomohl se v modelech zorientovat a rozhodnout se správně. Huby jsou velice praktickou záležitostí, která se hodí téměř každému, zároveň se nejedná o nic finančně náročného. Můžete je využít u počítače, notebooku, telefonu, tabletu i auta. Stačí jen vědět, co chcete, a podle toho vybrat to pravé pro vás.

USB huby můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Synovi jsem kupovala USB hub teprve nedávno a objednávala jsem AlzaPower APW-HACF4A2B. Říkal, že zatím funguje jak má, tak snad pohoda, protože já se v tom absolutně nevyznám.

Přidat komentář

Recenzer
Logo