Multimediální centra

Multimediální centra jsou vhodné pro ty, kteří nevlastní smartTV a přesto by chtěli využívat mnoho chytrých funkcí, kterými jsou vybaveny nejmodernější televize. Multimediální centra využijete při přehrávání hudby, oblíbených pořadů a lze je také připojit na internet. Díky tomu mohou nahradit mnoho jednotlivých zařízení jako satelit, rádio, DVD přehrávač atd.

Pří výběru je třeba myslet na to, co vše budete od multimediálního centra očekávat. Využijete je pouze při sledování televize, bude se vám hodit možnost připojení na internet, nebo vás láká také možnost hraní her, přehrávání fotografií a další funkce?

Porovnat ceny multimediálních center

Typy

Multimediální centra se dělí do dvou typů podle toho, zda umožňují připojit interní HDD.

Multimediální centra umožňující vložení interního HDD

Patří k vybavenějším a tedy dražším. Do těchto typů je nutné pořídit pevný disk. V současné době jsou k dostání disky s pamětí do 3 TB. To, jaký vnitřní disk je jednotlivým zařízením určen se dozvíte z manuálu.

Na vnitřní disk pak můžete nahrávat libovolné programy, filmy nebo hudbu. Centra umožňují také přístup k internetu, díky čemuž můžete přehrávat pořady také z počítače přes WiFi nebo pomocí síťového kabelu.

Multimediální centra neumožňující vložit interní HDD

Jedná se o jednodušší a levnější zařízení. S pomocí těchto zařízení můžete přehrávat videa či fotografie uložené na flash disku nebo na externím disku. Tato dodatečná zařízení můžete k centru připojit například pomocí USB kabelu. I v tomto případě je možné využívat internet.

zpět k obsahu ↑

Operační systém

Operační systém je důležitou součástí, která má vliv na snadnou obsluhu. Dále má vliv i na funkce, kterými jednotlivá zařízení disponují. Opět máte na výběr ze dvou možností a to Android TV a Apple TV. Je vhodné upřednostnit systém, se kterým již máte zkušenosti například díky mobilnímu telefonu nebo jinému zařízení.

Android TV

Android TV bývá standardním vybavením chytrých telefonů. Vyznačuje se především přehledností a jednoduchým ovládáním. Součástí je stejně jako v případě telefonů Google Play, díky kterému můžete libovolně přidávat různé programy i veškeré dostupné aplikace.

Apple TV

Druhou možností je pořízení centra s Apple TV, která bývá součástí iPhonů nebo MacBooků. I v tomto případě máte k dispozici řadu aplikací. Systém nabízí snadné ovládaní a vyniká zejména rychlostí.

zpět k obsahu ↑

Procesor a grafická karta

Procesor je velmi důležitou součástí, která přijímá vstup a vysílá výstup. Aby bylo možné přehrávat záznamy bez sekání, je třeba volit procesor s vysokým výkonem. Patříte-li k náročnějším uživatelům, vybírejte mezi vícejádrovým procesory s frekvencí alespoň 2,0 GHz.

zpět k obsahu ↑

Vstupy a výstupy

Jednotlivá multimediální centra jsou vybavena různým počtem vstupů a výstupů. Obecně je možné říct, že ideální je co největší počet výstupů, díky kterým můžete připojit větší množství dalších prvků. Je však nutné zohlednit i vstupy a výstupy, kterými disponuje vaše televize.

HDMI

Základ tvoří výstup HDMI, který umožňuje přenášet vysoce kvalitní obraz a zvuk. Často se setkáte s větším počtem těchto výstupů.

USB

Díky tomuto výstupu je možné připojit pevné disky, a další zařízení jako fotoaparát, klávesnici, kameru nebo herní ovladač.

AV vstup

Umožňuje přenášet zvuk i obraz. Je však třeba počítat s horší kvalitou

SCART

I tento výstup využijete v případě, že chcete centrum propojit se starší televizí.

WIFI, LAN

Díky možnosti WIFI můžete používat internet bez nutnosti propojení zařízení kabelem. LAN pak umožňuje používat internet pomocí přímého připojení. Pro připojení internetu můžete využít také Bluetooth.

Čtečka paměťových karet

V tomto případě máte možnost do multimediálního centra vložit SD kartu a prohlížet například fotografie atd.

Koaxiální vstup

Je určený pro digitální a analogové připojení zvukové techniky

3,5mm jack

3,5mm jack umožňuje k zařízení připojit například sluchátka.

zpět k obsahu ↑

Funkce

Již jsme zmínili, že multimediální centra umožňují využívat veškeré dostupné aplikace. Dále byste se měli zajímat o podporované formáty. Centra dokáží přehrát většinu běžných formátů videí jako AVI, MP4, DivX, MPEG a MKV. Přehrávat hudbu můžete pomocí formátu MP3. Funkcí a možností těchto zařízení je ale mnohem víc.

Co se týká ovládání, lze využívat standardně dálkové ovládání, které je součástí balení. Multimediální centrum je však možné ovládat také pomocí chytrých telefonů. A novinkou je virtuální asistent, díky kterému je možné zařízení ovládat hlasem.

S pomocí 3D technologie dostane sledování filmů nový rozměr.

Přes internet můžete televizi připojit k TV Skyling, Netflixu, YouTube atd.

Většina multimediálních center podporuje Full HD rozlišení, ty dražší pak 4K. Nejkvalitnější obraz i zvuk vám umožní 8K rozlišení.

zpět k obsahu ↑

Značka

Mezi nejoblíbenější značky patří Google, Evolveo, Xiaomi, Apple, Openbox, Umax, Strong nebo třeba Tesla.

zpět k obsahu ↑

Cena

Cenové rozpětí těchto zařízení je široké, záleží na náročnosti spotřebitele a také tím, co vše od centra vyžadujete.

Levnější typy je možné koupit od cca 1 – 2 000 Kč. I tyto modely nabízí řadu možností. Mezi dostupné systémy patří zejména Android TV, samozřejmostí je možnost přehrávat různé formáty a přístup k internetu. Rozlišení je především ve Full HD. Nejdražší centra je možné koupit za cca 5 – 7 000 Kč. Tyto modely splní požadavky i náročných uživatelů.

Porovnat ceny multimediálních center

zpět k obsahu ↑

Otázky a odpovědi

Jak obtížné je zprovoznění multimediálního centra?

Co se týká instalace a nastavení, není nutné se bát nějakých obtížností. Vše hravě zvládnete pomocí přiloženého postupu. V ideálním případě vám veškeré vaše dotazy zodpoví prodejce.

Lze centrum koupit ke každé televizi?

Obecně je možné říct, že jestli je vaše televize opatřena portem HDMI, není problém centrum připojit.

zpět k obsahu ↑

Závěr

Díky multimediálnímu centru budete mít legálně přístup k aplikacím, mezi které patří Netflix, YouTube, Twinch, Spofity atd. Už i levnější zařízení vám nabídnou velké množství aplikací a možností. Při výběru zohledněte funkce, které u zařízení využijete.

Věnujte pozornost jednotlivým vstupům a výstupům, díky kterým budete moci připojit další zařízení. Zohledněte také velikost paměti a zejména dostatečný výkon procesoru. Při výběru upřednostněte kvalitního výrobce, u kterého budete mít jistotu, že vše bude fungovat tak, jak má.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

      Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


    Komentáře / diskuse / hodnocení

    GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz