Set-top boxy

Set top boxy jsou přístroje, které slouží pro příjem digitálního vysílání. Nejčastěji se pořizují ke starším modelům televizorů, které podporují pouze analogový signál.

V tomto případě se zařízení zapojí mezi televizi a anténu. Nové typy televizí jsou již vybavené digitálním signálem a toto zařízení tudíž nepotřebují. Potřebovat ho nebude ani v případě, že pro příjem signálu používáte satelitní přijímač či kabelovou televizi.

Set-top boxů je na trhu celá řada, nejlevnější typy využijete pouze pro přenos signálu, dražší modely mají několik funkcí a mohou být vybaveny pevným diskem. Pozornost je třeba věnovat také konektorům, které umožňují připojit další zařízení.

Porovnat ceny set-top boxů

Nejlepší set-top boxy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. VU+ Zero 4K 95 % 4 089 Kč Zobrazit Onlineshop.cz
2. Emos EM190-S 89 % 579 Kč Zobrazit Emos.cz
3. Humax T2 72 % 1 279 Kč Zobrazit Mironet.cz

Typy

Set-top boxy jsou malé krabičky prodávané nejčastěji v černé nebo stříbrné barvě, díky tomu zapadnou do každého interiéru.

K dostání je několik typů těchto poměrně jednoduchých zařízení, které se liší typem vysílání, funkcemi i cenou. Mezi nejzásadnější patří typ vysílání, to může být pozemní, satelitní a digitální.

Základní

První skupinou jsou jednoduchá zařízení, která přeměňují digitální signál na analogový, který potom přenáší do televize. Tyto set top boxy přijímají digitální DVB-T a satelitní DVB-S signál.

V případě, že budete chtít set top box využít pro přenos satelitního vysílání, budete muset investovat také do satelitní antény a koaxiálního kabelu.

Se dvěma tunery

Twin set-top boxy umožňují přijímat dva programy. Díky tomu můžete sledovat televizi jeden na televizi a druhý nahrávat pomocí DVD nebo HDD rekordéru. Tyto přístroje mají vyšší pořizovací cenu.

Kombinované

Tyto výrobky mají dva tunery. Jeden je určen pro příjem pozemního vysílání DVB-T a druhý pro příjem satelitního vysílání DVB-S. Díky tomu můžete sledovat televizní i satelitní vysílání.

PVR

Set top boxy označené zkratkou PVR umožňují nahrávání pořadů, díky zabudovanému pevnému disku. Tyto přijímače jsou k dostání s jedním i dvěma tunery. U těchto modelů se vám bude hodit funkce Time Shift. Díky ní můžete sledovat film, který se právě nahrává od začátku., aniž byste nahrávání přerušili.

Pro PC

K dostání jsou i speciální set top boxy, které je možné propojit s počítačem. I tyto přístroje umožňují nahrávání na pevný disk.

Rozdělení podle typu vysílání

Aby vše fungovalo, tak jak má, je nutné, aby set top box podporoval vysílání, které využíváte.

 • DVB-T2 – pro pozemní vysílání využijete klasickou anténu, toto vysílání je dostupné zdarma.
 • DVB-S2 – tento set-top box podporuje satelitní vysílání. K tomuto typu budete potřebovat také dekódovací kartu.
 • DVB-C – v tomto případě se jedná o placené kabelové vysílání.
 • IPTV – tyto set-top boxy podporují internetové vysílání. I tato služba je placená.
 • Kombinované – v tomto případě je možné kombinovat více typů vysílání. Zařízení je možné vybírat ve více různých kombinacích.

Zapojení

Při výběru je nutné zohlednit také způsob propojení s televizí. Způsob propojení se odvíjí především od stáří televizoru, který vlastníte. U těch nejstarších budete potřebovat anténní vstup a budete se muset spokojit s horší kvalitou obrazu. S anténním vstupem se však již téměř nesetkáte.

Většina starších televizí disponuje SCART vstupem. Také toto propojení přinese méně kvalitní obraz. U nejnovějších televizorů využijete připojení přes HDMI. V tomto případě bude obraz kvalitnější.

Ovládání

Ke každému se-top boxu dostanete také dálkové ovládání. Kvalitní ovladače jsou vybaveny LCD displejem. Set-top boxy bývají vybaveny také tlačítky, díky kterým je můžete ovládat také ručně, což se hodí v případě, že se dálkovému ovladači vybijí baterie nebo se vám někde ztratí. Také u set-top boxu by neměl chybět displej, který zobrazuje aktuální kanál.

Pevný disk

Pevným diskem jsou vybaveny přístroje, které umožňují nahrávání pořadů. U pevné disku je třeba věnovat pozornost jeho kapacitě. Pokud vám žádná velikost pevného disku nevyhovuje, vybírejte set-top boxy vybavené USB vstupem, díky kterému můžete připojit flashdisk nebo externí pevný disk.

Firmware

U set-top boxu je důležitý software, v tomto případě spíše firmware přijímače, který má vliv na jeho funkčnost. Ten je možné občas aktualizovat. Aktualizace se obvykle provádí několika způsoby. Můžete si ho aktualizovat sami, postačí pouze stáhnout firmware z internetu, nahrát ho na paměťovou kartu a provést aktualizaci.

V případě, že si na to doma netroufnete, můžete přístroj zanést do servisu. U pokročilejších přístrojů s připojením na internet se pak tyto aktualizace provádí automaticky.

Instalace

Instalace přístroje je jednoduchá, stačí ho pouze pomocí kabelu propojit s televizorem. Po spuštění televize set-top box naladí automaticky všechny dostupné programy. Dražší přístroje mohou sami přidávat nové dostupné kanály, u těch méně kvalitních je můžete přidávat pomocí opětovného spuštění automatického ladění.

Funkce

Tyto přístroje jsou vybaveny mnoha funkcemi. Jejich počet stoupá s cenou přístroje. Ať už vybíráte jakýkoliv model, upřednostněte ty, které jsou naprogramované v českém jazyce. Kvalitní výrobky musí podporovat standart kódování ISO 6937 nebo ISO 8859-2.

 • EPG – jedná se o programového průvodce, který vám poskytne přehled o programu všech naladěných stanic.
 • Nahrávání – tuto funkci nabízí zařízení vybavené pevným diskem.
 • Internetové připojení – je nejčastěji v podobě Wi-Fi
 • HBBTV – kombinuje digitální a internetové připojení.
 • DLNA – díky této funkci přenášet filmy, videa, nebo obrázky z počítače i mobilu přes internet. Tuto funkci mohou mít přístroje, které umožňují připojení k internetu.
 • TimeShift –funkce, kterou jsme již zmínili. Umožňuje sledování pořadu se zpožděním.
 • Přehrávání z USB – díky ní můžete v televizi prohlížet fotky, poslouchat hudbu nebo sledovat videa

Značka

Set-top boxy je možné zakoupit po internetu. Pokud si výběrem nejste jistí, vyplatí se vám jeho pořízení ve specializovaných prodejnách, kde vás poradí s výběrem, ale také zodpoví veškeré dotazy.

Vámi vybraný model vám pak mohou i představit v případě, že si nebudete vědět rady s jeho zapojením. Mezi oblíbené patří přijímače značky Sencor, Emos, Tesla, Vivax, GoSAT a další.

Cena

Nejlevnější přístroje, které využijete pouze na přenos signálu, můžete koupit již za cca 600 Kč. Větší možnosti vám nabídnou modely, které je možné pořídit za cca 1 500 Kč a cena nejkvalitnějších typů s pevným diskem a řadou funkcí vás vyjde na 1 500 a více.

Porovnat ceny set-top boxů

Otázky a odpovědi

Lze set-top box používat pro více televizorů?

Aby bylo možné využití přístroje pro dvě televize, musí mít set-top box k dispozici více než jeden tuner a příslušný počet konektorů.

Proč se přešlo na DVB-T2?

Za vším stojí snaha poskytnout signál v lepší kvalitě.

Závěr

Set-top box potřebujete v případě, že vaše televize není vybavena DVB-T2 tunerem a při sledování využíváte pozemní digitální signál. Jestliže vlastníte novou televizi, využíváte satelitní vysílání, kabelovou nebo internetovou televizi přístroj pořizovat nemusíte.

Set-top boxy jsou jednoduchá zařízení, které je možné pořídit za příznivou cenu a díky nim, můžete dále používat starší a dobře fungující televizi, což se vyplatí zejména starším uživatelům a všem, kteří nechtějí investovat do nového televizoru.

V případě, že vaše stará televize neslouží tak, jak by měla, vyplatí se vás spíše investice do nové, která pro svůj chod set-top box nepotřebuje.

Čtečky knih můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.datart.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (100 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

7 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Potřebovala jsem nahradit porouchaný set-top-box, tak jsem se dala do hledání na Google.cz, abych našla nějaký nový. Naštěstí jsem při hledání narazila na váš zajímavý článek, který mi s tím pomohl a já jsem si objednala nové zařízení od značky Sencor a jsem spokojená.

 2. Rozhodoval jsem se mezi značkami Tesla, Sencor a Hyundai, nakonec jsem zvolil tu třetí, protože mám i auto totožné značky. Set-top-box šlape skvěle a je velmi kvalitní.

 3. Odešel nám set-top box, tak jsem musel rychle pořídit jiný. Díky vašemu článku jsem sáhl po značce Sencor a jsem maximálně spokojený.

 4. Mám doma tento typ set-top boxu: Emos EM190 a jsem s ním spokojená, splnil moje očekávání.

 5. Váš článek mi velmi usnadnil práci s hledáním informací. Zde jsem našel všechno, co jsem potřeboval se dozvědět. Děkuji.

 6. Vypinam setobox každý den ze zasuvky je to dodre?

Přidat komentář

Recenzer
Logo