Antiperspiranty

Pocení je jistě záležitost, která trápí mnoho z nás. Především v letních měsících nám může způsobovat nepříjemné pocity a dost překážet. Zatímco deodoranty nám pomáhají se zápachem, antiperspirant brání přímo pocení a na určitou dobu ho snižuje. Víte, podle čeho byste měli vybírat a jak poznat, zda se jedná o antiperspirant nebo deodorant?

Porovnat ceny antiperspirantů

Nejlepší antiperspiranty ve spreji

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Adidas Control 48H dámský antiperspirant deospray 150 ml 100 % 68 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Rituals Sakura Woman deospray 150 ml 97 % 240 Kč Zobrazit Notino.cz
3. Garnier Mineral Protection5 48h Non-stop deospray 150 ml 97 % 69 Kč Zobrazit Pilulka.cz
4. Nivea Fresh Comfort deospray 150 ml 96 % 66 Kč Zobrazit Krasa.cz
5. Dove Original Woman deospray 150 ml 91 % 65 Kč Zobrazit Alza.cz

Nejlepší antiperspiranty roll-ony

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Garnier Mineral Magnesium Dry antiperspirant roll-on 50 ml 100 % 69 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Dove Original roll-on deodorant antiperspirant 50 ml 99 % 45 Kč Zobrazit Lekarna.cz
3. Ziaja Pineapple roll-on 60 ml 98 % 69 Kč Zobrazit Krasa.cz
4. Driclor solution roll-on 20 ml 91 % 211 Kč Zobrazit Notino.cz
5. Vichy Stress Resist 72h roll-on antiperspirant 50 ml 91 % 315 Kč Zobrazit Benu.cz
6. Eucerin roll-on 50 ml 91 % 275 Kč Zobrazit Krasa.cz
7. Adidas Control 48H roll-on pro ženy 50 ml 90 % 62 Kč Zobrazit Alza.cz
8. Avon Perceive roll-on antiperspirant 50 ml 88 % 49 Kč Zobrazit Notino.cz

Typy

Typ antiperspirantu budete vybírat nejen podle jeho ceny, vzhledu, ale také funkčnosti. Jestliže se potíte více, potřebujete silnější účinek, který také bude pravděpodobně znamenat vyšší cenu. Nepoužívejte ho ovšem, pokud ho opravdu nepotřebujete, méně je někdy více.

Kulička vs sprej

Prvním typem, který si rozebereme, bude provedení. Je pro vás lepší kulička nebo sprej? Co se týče účinnosti, jsou na tom oba druhy stejně, tudíž záleží pouze na tom, který vám osobně bude více vyhovovat. Kuličkový antiperspirant, jinak také „roll-on” se aplikuje přímo na pokožku, sprejový se stříká z určité vzdálenosti.

Obecně platí, že sprejový antiperspirant zanechává na pokožce určitou vrstvu, která by se mohla objevit na oblečení – pokud ale máte kvalitní produkt, nemusí se tohoto efektu bát. Kulička zase na druhou stranu déle zasychá. Cenově jsou na tom dost podobně, zde záleží hlavně na značce a účinku.

Intenzita pocení

Podle toho, jak moc a často se potíte, budete vybírat sílu antiperspirantu. Ten klasický, který může být označen pod názvem „Sensitive”, bude stačit mírnému pocení. Nadměrné pocení pozastavíte s produkty pod názvem „Forte, Forte Max”, lidé s extrémním pocením pak budou vyhledávat „Forte Plus, Forte Max”. Silnější antiperspiranty používejte pouze v případě, že máte problémy s nadměrným pocením, stále je totiž třeba mít na paměti, že se jedná o přirozený proces, který nás zbavuje škodlivin z těla.

Citlivost pokožky

Máte-li citlivou pokožku, zaměřte se na antiperspiranty bez obsahu zirkonia, některé z nich mohou způsobit dráždivost kůže. Obecně se ale látky v antiperspirantech testují a podle výsledků jsou v pořádku a na citlivou pokožku by vliv mít neměly.

Nicméně, jak jistě víte, každý jsme individuální a může na nás mít negativní účinky i to, co na druhé ne. Před používáním můžete vyzkoušet test na vnitřní straně předloktí, kde byste po nějaké době neměli pozorovat žádné změny. V případě zčervenání na chvíli produkt nepoužívejte a vraťte se k němu později.

Reakci mohla vytvořit kontaktní dermatitida, která bývá způsobena množstvím alkoholu či parfémovanými složkami. Pokud si jste vědomi, že máte citlivou pokožku, také lze sáhnout přímo po produktech se specializací na citlivou kůži označených „sensitive” či přírodních produktech.

Velikost balení

Jak dlouho máte v plánu antiperspirant používat? Možná vás napadne, že ideálně co nejdéle, jenže ne všichni takto přemýšlejí. Někdo třeba rád zkouší nové produkty a vůně nebo hledá to nejlepší. Na cesty se vám navíc bude hodit spíše menší balení, například 45 ml. Obecně se ale antiperspiranty prodávají ve velikostech 20 až 150 ml.

Typ vůně

Jde-li vám jen o to, abyste se nepotili, pak si vystačíte s neutrální vůní, která je unisex. Antiperspirant je možné kombinovat s deodorantem či parfémem. Pro pozastavení pocení a vůni k tomu si pořiďte nějakou květinovou či sladkou ovocnou vůni (ženy) či kořeněnou verzi (muži).

Škodlivost hliníku

Často se v souvislosti s antiperspiranty mluví o škodlivosti hliníku. Jak tomu tedy skutečně je? Měli bychom se této látce vyhýbat nebo se není čeho bát? Pravdou je, že molekuly roztoku nepronikají přímo do těla, protože jsou větší než bazální membrána kůže.

Hliník se do těchto produktů přidává kvůli tomu, že jako jediný dokáže opravdu účinně regulovat pocení. V přírodních antiperspirantech se používá extrakt třezalky tečkované. Podle odborníků je riziko zdravotních problémů spojených s hliníkem v antiperspirantech zanedbatelné a do těla se dostává pravděpodobněji jídlem.

Typy hliníku v antiperspirantech:

  • Hexahydrát chloridu hlinitého
  • Chlorid hlinitý
  • Chlorohydrát hliníku

Obsah alkoholu

Pro zákazníky s citlivou pokožkou je obsah alkoholu důležitou informací. Měli by se mu vyhýbat – objevuje se tam, kde ve složení zahlédnete hexahydrát chloridu hlinitého. Alkohol navíc vysušuje pokožku a nezapomínejte na to, že ho nemůžete použít bezprostředně po holení žiletkou, dost by to pálilo.

Deodorant vs antiperspirant

Zatímco antiperspirant omezuje pocení a zápach, který se díky tomuto procesu tvoří, deodorant nemá na pocení žádný vliv, pouze poskytuje vůni, která zápach zakrývá. Ve složení navíc u antiperspirantu najdete alkohol, který se v deodorantech nenachází. Podle toho můžete v regálech drogerie zjistit, o který z produktů se jedná, i když na sobě nebude mít označení.

Funkce

Antiperspirant slouží k pozastavení nebo alespoň snížení pocení. V některých případech navíc dodává příjemnou vůni, která drží po celý den. Jeho účinky oceníte hlavně v létě, kdy se potíte více než obvykle. Funguje na bázi gelové zátky, která omezuje uvolňování potu na povrch pokožky, a tak se na nějakou dobu nepotíte. Nemusíte se bát, tento účinek je zcela bezpečný, protože se gelová zátka postupně uvolňuje.

Značka

Mnoho značek naleznete v supermarketech, drogériích, ale také internetu. Pokud hledáte klasický antiperspirant, vystačíte si s dostupnými značkami. Jestliže ale požadujete vyšší odolnost, budete se muset porozhlédnout po specializovaných značkách.

Jenvox

Česká značka Jenvox se specializuje na antiperspiranty, které opravdu zabírají. Jsou natolik silné, že je stačí nanést pouze párkrát do týdne. Jejich účinnost trvá až 7 dní, díky čemuž celé balení vypotřebujete za dlouhou dobu. Jejich vůně je neutrální.

Dove

Pečující značka Dove je na trhu již od roku 1955 a její antiperspiranty v sobě mísí nejrůznější vůně. Kromě účinnosti také pečují o pokožku (0 % alkoholu), což je skvělé pro všechny, kdo mají citlivou kůži.

Adidas

Mezi další nízkocenovou značku patří Adidas, která se pyšní příjemnou vůní i dlouhodobou účinností. Pokud se nepotíte nadměrně, pravděpodobně budete spokojení i vy.

Rexona

Australská značka Rexona se přímo zaměřuje na výrobu antiperspirantů a deodorantů pro ženy i muže. Je lehce k dostání, navíc za nízkou cenu s dobrými výsledky.

Vichy

Antiperspiranty od Vichy se nachází ve vyšší cenové kategorii, a to proto, že jsou její produkty zaměřeny proti nadměrnému pocení. Opravdu odvedou práci, kterou slibují, nezanechávají skvrny na oblečení a vydrží dlouhou dobu.

Nivea

Zakončíme to značkou Nivea, která se stejně jako například Rexona prodává i v supermarketech, tudíž je velmi dostupná. Na výběr máte několik vůní.

Cena

Antiperspirant není drahá záležitost a je dostupná téměř všude. Cena se odvíjí od vašich požadavků, výdrže a značky. Ty nejúčinnější produkty vás mohou vyjít klidně na 300 Kč, většina uživatelů ale sáhne po tom do 100 Kč. Podle čeho se orientovat?

Do 100 Kč

Tuto cenovou kategorii naleznete v drogeriích u značek jako je Nivea, Balea či Dove. Pro ty, kteří nemají speciální požadavky je to úplně dostačující a mohou se poohlížet pouze po svých oblíbených vůních.

Od 100 Kč do 250 Kč

V této cenové kategorii se dočkáte lepšího účinku, ale v mnohém také antiperspirantů bez vůně. To proto, že jsou produkty univerzální a mohou je užívat jak muži, tak ženy.

Nad 250 Kč

Něco extra si rádi pořídí uživatelé s citlivou pokožkou nebo lidé s nadměrným pocením. Ty se používají například jen 3x týdně před spaním, takže vám v rámci dlouhodobosti opravdu vydrží a ušetříte tak dost peněz.

Porovnat ceny antiperspirantů

Otázky a odpovědi

Jaký typ antiperspirantu vybrat?

Oba druhy, roll on i sprej, fungují stejně účinně, takže záleží pouze na tom, co vyhovuje vám. Kuličkový antiperspirant se nanáší přímo na požadované místo, ale zase trvá déle, než zaschne. Sprej se aplikuje rychle, nicméně může být na kůži v některých případech viditelný a jeho stopy se mohou objevit i na oblečení. Cenově jsou na tom podobně.

Může hliník obsažený v antiperspirantu ublížit mému zdraví?

Navzdory tomu, že se o účincích hliníku v antiperspirantech diskutuje, jeho vliv na lidské zdraví je v tomto případě zanedbatelný, protože se přes pokožku do těla nedostává. Není se tak čeho bát.

Jak dlouho se po aplikaci antiperspirantu nebudu potit?

Každý antiperspirant se liší, některé slibují výdrž až 48 hodin, což ale platí spíše u těch dražších. Také záleží na tom, jak moc se potíte – pokud ne moc, antiperspirant vám vydrží klidně celý den. Při častějším pocení můžete produkt aplikovat 2x denně, ne ovšem víckrát. Odolnější druhy mají potom své dávkování, které není na denní bázi, ale pouze několikrát do týdne.

Závěr

Pocení nám dokáže dost znesnadnit život, a to hlavně při situacích, kdy se cítíme nervózně. Antiperspiranty dokáží na nějakou dobu zmírnit pocení tím, že vytvoří kapsli, přes kterou pot neprojde. Je to zcela bezpečná metoda, která nás podrží, když to budeme nejvíce potřebovat – ať už jde o sportování, období puberty nebo schůzku se šéfem. Kromě použití antiperspirantu se pocení můžete vyhnout také holením podpaží, pravidelnou hygienou a vyřazením kořeněných jídel.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.syncare.cz, www.tetadrogerie.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Pokud jde o antiperspiranty, tak nejlepší je podle mého Rexona a Dove. Tyto dvě značky pravidelně střídám a jsem maximálně spokojená. Voní úžasně, dlouho vydrží a skutečně dělá, to co má.

  2. Vzhledem k tomu, že pravidelně sportuji, nedám bez antiperspirantu ani ránu. Nejraději mám značku Dove, protože je velmi svěží a účinná.

  3. Používám už léta Old Spice a jsem z něj naprosto nadšený, protože fakticky stačí natřít podpaží a máte vystaráno. Nemusíte se bát, že by vás při nějaké větší aktivitě obtěžoval zápach, opravdu funguje naprosto senzačně. Tuto značku mohu doporučit.

Přidat komentář

Recenzer
Logo