Jak zabránit zarůstání chloupků?

Pravděpodobně jste se s tím už někdy setkali. Několik dní po holení se vám na místě objeví zarudlý pupínek a vy zjistíte, že příčinou byl zarostlý chloupek. Zarostlé chloupky většinou vznikají při častém holení, nemusíte si však nechávat přirozený porost, abyste se tohoto bolestivého problému zbavili. V dnešním článku vám povíme, jak takovému problému předejít.

Jak vzniká zarostlý chloupek?

Rizikovým faktorem je holení nebo depilace, protože se zbavíte jen chloupku nad kůží, a ne kořínku pod kůží. Ano, sice na pohled můžete mít nohy perfektně hladké, ale ve skutečnosti jste se zbavili jen poloviny chloupku – zbytek zůstal pod povrchem.

Ten roste každým dnem víc a víc, jenže křivě. Začne růst pod pokožkou a pravděpodobně na sebe upozorní tím, že v místě zárůstu vznikne zarudlý pupínek připomínající akné, který často bývá i bolestivý. Chloupek je zkrátka tam kde nemá, a způsobí infekci.

Neholíte se, a i tak máte stejný problém? Stejná situace může nastat, jestliže se chloupek nemůže dostat přes kůži z důvodu, že kůže není v dobrém stavu. Může být například moc suchá, dehydratovaná, znečištěná.

Jak předcházet zarůstání chloupků?

Někdo má sice k zarůstání chloupků větší sklony, například lidé s hustým tělním ochlupením nebo s hrubšími či s kudrnatými vlasy, ale při dodržování našich preventivních tipů by ani v těchto případech neměl nastat problém.

1. Pečujte o svoji pokožku

Základním kamenem je vyživovat svou pokožku. Používejte různé krémy, tělová mléka a čistící peelingy, abyste pokožku vyživili, hydratovali, zbavili mazu a různých nečistot.

Pokud trpíte na suchou pokožku, můžete si dát hydratující ovesnou koupel.

2. Správný výběr oblečení

Možná se budete divit, ale i oblečení v tomto případě hraje velkou roli. Těsné oblečení z nevhodného materiálu může zabránit chloupkům, aby správně prorostly přes kůži. Doporučuje se proto nosit volnější oblečení z kvalitního materiálu, zkrátka takové, ve kterém může vaše pokožka „dýchat“.

3. Kvalitní holící strojek

Investujte do kvalitního holícího strojku nebo holítka. Ideální je takové, které má nejméně tři břity a ergonomickou rukojeť. Žiletka musí být dostatečně ostrá a čistá, a pokud ji používáte často, musíte ji pravidelně vyměňovat.

4. Zjemnění pokožky

Předtím, než se půjdete holit, musíte pokožku dostatečně změkčit. Toho dosáhnete tím, že si dáte koupel v teplé vodě. Ta pokožku zjemní a usnadní vám holení. Následně aplikujte gel, krém nebo pěnu na holení, tyto prostředky umožňují žiletkám lépe klouzat po pokožce, ale také snižují možnost podráždění a zanícení.

5. Technika holení

Mnoho lidí se dopouští u holení chyby, a to takové, že holí proti směru růstu chloupků. Sice budete mít dokonale hladkou kůži, ale právě tím si zaděláváte na malér. Holte proto zásadně po směru růstu chloupků, nikde nespěchejte, na holítko netlačte a dělejte dlouhé tahy.

Jestliže vám takový způsob holení nevyhovuje, použijte jiné alternativy (elektrický holící strojek, depilační pásky, cukrová pasta, vosk atd.). Pokožku po holení ošetřete balzámem po holení.

Léčba zarostlých chloupků

Postižené místo po dobu léčby neholte ani nedepilujte. Můžete použít peeling na zarostlé chloupky, který odstraní odumřelé kožní buňky a uvolní místo pro růst chloupků. Stejný efekt může mít pobyt v teplé vodě. Jiným způsobem do místa nezasahujte, pupínek nenarušujte a chloupek nevytrhujte. Viditelný koneček můžete lehce podebrat například pinzetou a vytáhnout nad povrch kůže. Ránu vydezinfikujte a nechte zahojit.

Ve výjimečných případech se může stát, že budete muset zajít k odborníkovi, tedy dermatologovi. To se doporučuje, jestliže jsou vaše problémy pravidelné, je postižena větší plocha kůže nebo vzniká větší infekce. Lékař vám předepíše léky nebo krémy, dokonce může provést i menší chirurgický zákrok.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Zdroje: www.drmax.cz, www.tetadrogerie.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (40 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. No, pokud se chce člověk něčemu takovému vyhnout, musí o sebe fakt pečovat. Používám peeling, kvalitní krémy, pravidelně se depiluji, zkrátka se snažím, aby měla pokožka vše, co potřebuje.

Přidat komentář

Recenzer
Logo