Chcete se dát na přírodní cestu a skoncovat s chemickými antiperspiranty i deodoranty? Vyzkoušejte jejich naturální verze, které účinně redukují pach, ale přitom nezastavují přirozený proces pocení. Existuje několik druhů, ze kterých můžete vybírat. Jaké to jsou?
Antiperspirant vs. deodorant
Mezi těmito dvěma produkty je velký rozdíl. Antiperspirant zastavuje pocení díky hliníku, který dočasně blokuje potní žlázy. Pocení je však důležité, jelikož vyplavuje škodliviny z těla a ochlazuje tělo. Když mu zabráníte použitím antiperspirantu, sice zabráníte zápachu, ale také zabraňujete tělu v něčem, co je mu přirozené. Doporučuje se nepoužívat antiperspirant příliš často, abyste vyhnuli zánětu kvůli snížené propustnosti potních žláz.
Deodorant je na tom se složením o něco lépe, ale potu vás nezbaví, pouze eliminuje jeho zápach. Přírodní deodoranty navíc obsahují složky jako je minerální sůl, jedlá soda nebo různé druhy másel (kakaové, mangové). Ve většině případů jsou dražší než jejich chemické protějšky, ale na druhou stranu jimi dopřejete tělu to nejlepší.
Typy
Přírodní deodoranty seženete hned v několika formách, přičemž každá z nich se liší svou konzistencí i aplikací. Vyberte takový, který pro vás bude praktický a zároveň vydrží co nejdéle.
Tuhé a krystalové
Ve většině případů je najdete v papírovém balení, což zvyšuje jejich ekologickou úroveň. Nanášení je praktické, někdy dokonce narazíte i na aplikátor s vyměnitelnou náplní (dokupujete si pak pouze samotný deodorant, ne jeho obal, čímž ušetříte odpad). Bývají o něco dražší.
Krystalové deodoranty se vyrábějí z přírodního minerálu alunitu (kamencová sůl), který má antibakteriální vlastnosti. Aplikuje se na vlhkou pokožku, kde zanechá tenkou vrstvu minerálů. Nemá žádnou vůni, ale dejte si pozor na jeho použití po holení, může trochu pálit. Patří mezi nejlevnější deodoranty přírodního původu.
Kuličkové a roll-on
Mají tekutou konzistenci a nanášejí se pomocí kuličky, která se otáčí, čímž aplikuje deodorant. Praktické jsou svými rozměry, proto se vám pohodlně vejdou do kabelky. Může být potřeba nechat je zaschnout, aby se neobtiskly na oblečení.
Krémové
Na rozdíl od předešlých typů, krémové deodoranty se nanášejí prsty, jejich balení je ve formě kalíšku. Po aplikaci se musí nechat zaschnout, aby nevytvořily skvrny na oblečení. Jejich aplikace není moc praktická, respektive je nelze nanést kdykoliv a kdekoliv, navíc bude třeba si poté umýt ruce. Kvůli obsahu olejů mohou zanechat na pokožce mírně mastný film, což není každému příjemné. Mívají ale nižší cenu a široký výběr vůní.
Ve spreji
Velmi oblíbeným typem jsou přírodní deodoranty ve spreji, jejichž nanášení je praktické a navíc velmi rychle zaschnou. Mohou vyžadovat častější aplikaci, nevydrží tak dlouho jako ostatní formy.
Složení
Jak už jsme si řekli, přírodní deodoranty se vyhýbají alkoholu, parabenům, hliníkovým solím a dalším složkám, které by mohly mít negativní dopad na lidské tělo. Namísto toho využívají přírodní zdroje, které eliminují pach (vytvářený nahromaděnými bakteriemi, nikoliv potem samotným). Patří mezi ně například:
- Kamenec draselný (alunit): Neutralizuje pachy díky svým antibakteriálním vlastnostem, je hypoalergenní, bez vůně. Používá se v krystalových deodorantech a aplikuje se na vlhkou pokožku.
- Jedlá soda: Zmírňuje nepříjemný zápach a pomáhá udržovat správné pH pokožky, má antibakteriální účinky. Působí protizánětlivě a pohlcuje přebytečnou vlhkost. Může být dráždivá pro citlivou pokožku.
- Rostlinné oleje a másla: Hydratují, zklidňují a vyživují pokožku. Používají se například kakaová či mangová másla.
- Esenciální oleje: Přírodní vůně, která poskytuje protizánětlivý antibakteriální účinek. Mezi nejčastější patří levandule, tea tree olej, eukalyptus, máta nebo citrusy.
- Bentonitový jíl: Má absorpční a hloubkově čistící vlastnosti, detoxikuje tím, že váže nečistoty a toxiny. Pomáhá udržovat pokožku zdravou.
- Oxid zinečnatý: Absorbuje přebytečnou vlhkost a pohlcuje pachy, aniž by ucpával póry. Zlepšuje strukturu pokožky a dodává jí svěží vzhled.
- Škrob: Pohlcuje nežádoucí vlhkost v podpaží, je šetrný k pokožce. Používá se například kukuřičný nebo tapiokový.
- Ricinoleát zinečnatý: Má absorpční schopnosti a neutralizuje zápach.
- Vitamin E: Antioxidant, který podporuje obranyschopnost pokožky, bojuje proti projevům volných radikálů a prodlužuje trvanlivost deodorantu.
Použití
- Naneste deodorant na suchou (pokud používáte krystalový, tak na vlhkou) a čistou pokožku, ideálně po sprchování.
- Pokud máte podpaží čerstvě oholené, krystalové deodoranty mohou při aplikaci trochu pálit.
- Nenanášejte příliš velké množství, aby deodorant nezanechával fleky na oblečení. Používáte-li krémovou formu, nechte chvíli zaschnout, než se oblečete.
- Deodorant ve formě spreje nastříkejte ze vzdálenosti 15–20 cm od pokožky.
- Kvůli přírodnímu složení nemusí mít deodoranty takovou výdrž, aplikujte je tedy znovu přes den, pokud je to nutné.
Funkce
Přírodní deodoranty dokáží maskovat pach, ale zároveň nezabraňují pocení, které je důležitou tělesnou aktivitou. Jejich složky nezpůsobují podráždění, a proto jsou vhodné i pro citlivou pokožku. Neobsahují hliníkové soli, parabeny či alkohol, které mohou mít na zdraví negativní vliv, a navíc znemožňují použití po holení. Přírodní deodoranty, oproti tomu, disponují ingrediencemi jako kokosový olej, bambucké máslo nebo aloe vera, jež hydratují a zklidňují pokožku. Některé z produktů navíc nabízí znovupoužitelné balení, do kterého si pouze kupujete náplně, čímž šetříte životní prostředí i svou peněženku.
Značka
Mezi oblíbené značky přírodních deodorantů patří Purity Vision, Weleda, Wild nebo Salt of the Earth.
Cena
Do 100 Kč seženete pár přírodních deodorantů, které se prodávají hlavně v drogerii. Bývají ve formě kuličky a mívají objem okolo 50 ml.
Od 100 Kč do 200 Kč už seženete i jiné formy, nejčastěji tuhé, roll-on a spreje. Na výběr budete mít z mnoha vůní, objevují se také papírové obaly.
Nad 200 Kč se většinou pohybují krémové deodoranty, stejně tak známější značky s větší odolností a delší výdrží.
Otázky a odpovědi
V čem jsou přírodní deodoranty lepší oproti těm chemickým?
Výhodu představují zejména ve složení. Na rozdíl od klasických deodorantů totiž neobsahují žádné potenciálně škodlivé látky, jako jsou hliníkové soli či parabeny, ani alkohol, který pokožku vysušuje a dráždí. Jsou tak vhodné pro citlivou pokožku a celkově jsou pro tělo zdravější volbou.
Na co si dát pozor u přírodních deodorantů?
Pokud si budete chtít deodorant aplikovat po holení, nepoužívejte krystalový, nebo počítejte s tím, že vás bude trochu pálit. Jedlá soda je další složkou, která může způsobit podráždění, zejména u citlivých osob. Přírodní deodoranty mohou mít kratší dobu účinnosti než ty chemické, proto je třeba počítat s jejich opakovaným použitím a brát si je s sebou na cesty. Pokud přecházíte z antiperspirantů na přírodní deodoranty, je možné, že vaše tělo bude produkovat více potu, než si na nové složení zvykne.
Jak dlouho vydrží účinek přírodního deodorantu?
I když může být výdrž přírodního deodorantu o něco kratší než u toho klasického, stále to neznamená, že by byl po chvíli nošení pryč. Počítejte však s tím, že jej budete muset aplikovat několikrát denně, proto ho mějte s sebou na cestách vždy. Pravdou ale je, že některé produkty mohou vydržet po celý den, je to individuální.
Závěr
Přírodní deodoranty jsou určeny pro všechny, kdo chtějí dopřát svému tělu to nejlepší a nejšetrnější. Účinně zbaví zápachu, ale přitom nechávají kůži dýchat a neucpávají póry. Jsou vhodné i pro citlivou pokožku. Při výběru se kromě vůně zaměřte také na typy, aby vám vyhovoval způsob aplikace i jeho cena.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.kosmetikabezvody.cz, www.soaphoria.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?