Aroma difuzéry

Aroma difuzéry jsou moderní přístroje fungující pomocí elektrické energie, vhodné na rozptylování éterických olejů. Někdo si je může plést s klasickou aroma lampou. Aroma difuséry však fungují na principu ultrazvuku, které dokážou rozkmitat vodu uvnitř difuzéru tak, že dochází k rychlé reakci molekul vody.

Ty pak na sebe navážou vonný olej a následně stoupají z aroma difuzéru ven v podobě studené páry. Tato pára může ovlivnit pozitivním způsobem vaše zdraví. Pomocí difuzéru můžete nejen provonět svůj byt, ale využijete je i k terapeutickým účelům.

Využití aromatického difuséru se správně zvoleným esenciálním olejem je opravdu široké. Díky jejich používání můžete posílit svoji imunitu, přispívají ke zlepšení alergické i astmatické rýmy a řeší problémy s dýcháním. Využít je však můžete při hubení bakterií a plísní. Aroma difuzéry můžete vybírat podle velikosti, výrobního materiálu a také podle funkcí, které nabízí.

Porovnat ceny aroma difuzérů

Nejlepší aroma difuzéry

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. TrueLife AIR Diffuser D3 Light 120 ml 99 % 499 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Nobilis Tilia Keramický difuzér 80 ml 97 % 979 Kč Zobrazit Parfemy.cz
3. Sixtol Vulcan bílé dřevo 350 ml 95 % 549 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Sixtol Palm bílé dřevo 500 ml 94 % 649 Kč Zobrazit 4home.cz
5. Hütermann Y01 světlé dřevo 130 ml 79 % 272 Kč Zobrazit Tipa.eu

Typy

Difuzéry je možné rozdělit do 3 základních skupin, podle principu používání. Jednotlivé typy mají svoje výhody a nevýhody. Mezi difuzéry bývají často zařazované aroma lampy, které éterický olej zahřívají pomocí svíčky.

Svíčka aroma lampy se může zahřívat až na 200 °C, díky této teplotě se olej velmi rychle spálí a docházet může i k jeho přepalování. Tato skutečnost může být lidskému zdraví naopak škodlivá. Aroma lampa váš byt také provoní, ale nelze ji využít k terapeutickým účelům, ale spíše k meditaci.

Tyčinkové

Patří k nejjednodušším, pro svůj chod nepotřebují elektrický proud. Skládají se pouze z nádoby, které se plní vonnou esencí a tyčinek. Pak už stačí pouze vložit několik tyčinek do nádoby, ze které nasáknou vonný olej.

Vzduchové aroma difuzéry

Vzduchové neboli nebulizační difuzéry mají velký výkon a využijete je pro aromaterapii. Jejich provoz je však hlučnější, díky vzduchové pumpě můžete slyšet lehké vrnění. Mají větší spotřebu esenciálních olejů, protože v tomto případě se dovnitř lije čistý esenciální olej bez vody.

Díky své vyšší výkonosti, jsou vhodné i do velkých místností i kanceláří. U tohoto typu nedochází k zvlhčování místností. K nevýhodám patří jejich vyšší cena a již zmíněná vyšší spotřeba oleje. Tyto typy obsahují skleněné části, které vyžadují pravidelnou údržbu, díky výrobnímu materiálu jsou křehčí a tedy náchylnější k poškození.

Postup při použití je následovný. Do nádoby difuzéru nakapejte asi 10 – 15 kapek esenciálního oleje. Olej postupně vzlíná, následně se dostane do tzv. Venturiho trubičky z foukaného skla, kde je do něj pomocí pumpy vháněn vzduch. Tímto způsobem dochází k rozptylování aromatických molekul.

Ultrazvukové aroma difuzéry

Ultrazvukové difuzéry mají tichý chod, snadno se používají i udržují. Do ultrazvukového difuséru se kape olej v kombinaci s vodou, díky tomu dochází ke zvlhčování vzduchu. Oproti vzduchovým vynikají nadčasovým vzhledem, mají však nižší účinnost.

K výhodám ultrazvukových difuzérů patří tichý chod, menší spotřeba oleje, zvlhčování vzduchu a nižší cena. Cena je však v závislosti s materiály a vzhledem jednotlivých kusů, tudíž můžete narazit i na dražší kousky. Z nevýhod je možné uvést pouze nižší výkonost a opět zvlhčování vzduchu, díky kterým se nedoporučují do míst s vyšší vlhkostí.

Postup použití: Do nádrže difuzéru nalejte potřebné množství vody, do které nakapejte 3 – 15 kapek oleje. Díky vibrující membráně umístěné na dně nádoby se generuje studená pára.

Velikost

Difuzéry jsou k dostání ve stolní i cestovní podobě. Stolní mají větší velikost a vybírat můžete z mnoha materiálů a designových provedeních. Cestovní jsou malé a ve většině případů plastové nádoby, které lze napájet pomocí USB kabelu.

Velikost difuzéru je závislá také na objemu nádoby. Objem může být v rozmezí cca 100 – 1 000 a více ml. Klasický stolní difuzér má nejčastěji objem cca 200 ml. Velké objemy najdete u zvlhčovačů vzduchu, jejichž součástí je také difuzér.

Materiál

Obal aroma difuzéru může být plastový, dřevěný, keramický nebo třeba vyrobený z bambusu. Nádobka na olej je plastová nebo skleněná. Díky různým výrobním materiálům není těžké najít kousek, který se bude hodit kamkoliv. I v případě, že difuzér nebude zrovna používat, může sloužit i jako dekorativní prvek.

Výkon

Velikost výkonu značí, jak velký prostor dokáže difuzér provonět. U jednotlivých modelů tak tuto informaci naleznete. Výkon je udáván v m2. Pro malé místnosti jsou vhodné difuzéry s výkonem 10 – 20 m2, středně velké místnosti budou vyžadovat výkon 20 – 30 m2 a do velkých místnosti pořiďte zařízení o výkonu 40 – 50 m2.

Funkce

Nejlevnější přístroje je možné pouze zapnout a vypnout. Dražší difuzéry je možné ovládat pomocí dálkového ovladače. Difuzéry jsou jednoduchá zařízení a přídavných funkcí není mnoho. Disponovat tak mohou LED podsvícením. Některé typy svítí pouze jednou barvou, jiné umožňují barvy měnit. Podsvícení je možné vypnout.

Dražší typy bývají vybaveny časovačem, díky kterému se difuzér po určité době sám vypne. Nastavit můžete také intenzitu difúze.Ultrazvukové difuzéry bývají vybavené pojistkou, která přístroj vypne ve chvíli, kdy v nádržce dojde voda.

Značka

K oblíbeným aroma difuzérům patří výrobky značek Sixtol, Nobilis Tilia, Klarstein, Hutermann, Rohnson a mnoho dalších.

Cena

Cena difuzérů není nijak vysoká. Všechny možné typy jsou k dostání v cenovém rozmezí od cca 350 – 1 000 Kč. I tyto výrobky jsou vybaveny časovačem, disponují LED světlem a najdete i typy, které je možné ovládat pomocí dálkového ovladače. S jeho pomocí můžete vybrat barvu světla nebo dobu, po kterou bude difuzér v provozu.

Jestliže upřednostňujete neotřelý vzhled těchto přístrojů, budete si muset připlatit a vybírat difuzér v cenovém rozpětí od 1 – 2 000 Kč. Za tuto cenu je možné koupit také zařízení větších rozměrů. Difuzéry mohou být také součástí zvlhčovačů vzduchu. V tomto případě se jedná o zařízení, jejichž cena šplhá ke 3 a více tisícům korun.

Porovnat ceny aroma difuzérů

Údržba

Aroma difuzéry vyžadují pravidelnou údržbu. To, jak je třeba se o daný typ správně starat, je podrobně popsáno v příbalovém letáku. Na údržbu jsou nejnáročnější vzduchové difuzéry, které jsou vybaveny skleněnou tyčinkou.

V ní bude docházet k usazování nečistot. Ani tato údržba však není nijak pracná ani složitá. Stačí pouze zakoupit vhodnou čistící směs, kterou do přístroje nalijete a necháte několik minut působit. Pro čištění vždy používejte výrobky doporučené výrobcem, aby nedošlo ke zničení přístroje.

Usazeniny u ultrazvukových difuzérů je možné čistit směsí vody a octa. U těchto typů se mísí vonný olej s vodou. Pokud se všechna náplň během chodu nespotřebuje, je vhodné přebytečnou vodu vylít, aby nedocházelo k usazování vodního kamene.

Otázky a odpovědí

Jaký je rozdíl mezi esenciálním a vonným olejem?

Esenciální nebo éterický olej je aromatická těkavá látka, která se získává různými způsoby z rostlin. Jedná se o 100 % přírodní produkt. Esenciální oleje můžete využít k terapeutickým účinkům, s jeho pomocí je možné zkvalitnit spánek, pomůže vás zbavit stresu a napětí a může zkvalitnit také funkci vnitřních orgánů.

Vonný olej je esence, která je vyrobená syntetickým způsobem v chemické laboratoři, tudíž se nejedná o přírodní produkt.

Kolik kapek éterického oleje obsahuje jedna lahvička?

To kolik kapek je v lahvičce k dispozici, záleží na objemu. U malých 5 ml baleních je možné získat až 100 kapek, v případě 10 ml lahvičky je to až 200 kapek.

Kdy je lepší difuzér nepoužívat?

Používání difuzéry není úplně vhodné v těhotenství. Ne všechny oleje jsou pak vhodné pro kojící ženy, velmi malé děti do 3 měsíců věku, a jejich používání může vadit i některým domácím mazlíčkům. Náchylné jsou na ně především kočky.

Závěr

Používání difuzéru má jistě blahodárné účinky. Difuzéry sami o sobě nejsou nijak složitá zařízení, důležitější než samotný difuzér je tak vhodně zvolený esenciální olej nebo vonná směs.

Pokud s aromaterapií teprve začínáte a nejste si úplně jistí, který olej je pro vás ten pravý, nechte si poradit od certifikovaného terapeuta nebo u odborníků, kteří se zabývají jejich prodejem.

Aroma difuzéry můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a 4home.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.tescoma.cz, www.alza.cz, www.kouzloesence.cz, www.bezdoteku.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Koupila jsem si nedávno domů konečně aroma difuzér od zančky Sixtol. Tato značka má fakt kvalitní difuzéry, sice jsou trošku drahý, ale opravdu se vyplatí. Poradila mi to kamarádka.

  2. Doma mám už nějaký pátek tento typ: Silvercrest Personal Care Ultrazvukový aroma difuzér a jsem s ním velmi spokojená.

    • Taky jsem si ho nedávno pořídila tento typ domů a nemůžu si stěžovat, nemám proč.

  3. Krásně napsaný článek.

Přidat komentář

Recenzer
Logo