Karimatky

Nejoblíbenější typy karimatek

Karimatku využijete mnoha různými způsoby. Je určena především jako podložka pro přespávání venku, může však suplovat také cvičební podložku. Při výběru karimatky byste se měli zaměřit na několik parametrů, a to skladnost, hmotnost, izolační schopnosti a pohodlí.

Výběr karimatky byste neměli podcenit, dostatečnou tepelnou izolaci vám neposkytne ani dobře kvalitní spacák.

Porovnat ceny karimatek

Nejlepší karimatky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Therm-a-Rest Trail Pro 95 % 3 449 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Therm-a-Rest Z-Lite 93 % 1 546 Kč Zobrazit Hudy.cz
3. Therm-a-Rest Trail Lite 91 % 1 973 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Yate Alu Matte 89 % 117 Kč Zobrazit Mastersport.cz
5. Husky Foal 84 % 233 Kč Zobrazit Alza.cz

Typy

Karimatky lze rozdělit do několika skupin, podle toho, z čeho jsou vyrobené a jaké další vlastnosti mají.

Pěnové

Pěnové karimatky patří k základním a nejznámějším typům. Její největší předností je nízká hmotnost, cena a dá se říct, že i neomezená výdrž. Lze ji používat na jakémkoliv povrchu, nevadí ji trní, kamení atd. Nevýhodou je však menší izolace i pohodlí, které vám pěnová karimatka poskytne.

Samonafukovací

Samonafukovací karimatky patří k nejoblíbenějším typům. Tato karimatka je vyplněná pěnou, která vzduch rozdělí do malých pórů, takže vám poskytne výbornou izolaci i pohodlné ležení. Nevýhodou je především menší životnost, protože je náchylná k propíchnutí.

Je tedy nutné položit karimatku na místo, kde nehrozí její proražení. V ideálním případě by měla být uložená ve stanu nebo alespoň podložená celtou.

Nafukovací

Nafukovací karimatky je nutné před každým používáním nafouknout, což je její nevýhoda. Na druhou stranu jsou však k dostání nafukovací karimatky, které jsou velmi skladné a lehké na přenášení, to ocení především milovníci trampu a různých výšlapů. Naopak silnějším karimatkám je vytýkána větší hmotnost a větší rozměr.

Součástí nafukovací karimatky není žádná pěna, karimatka je však vyrobena z kvalitnějších materiálů, které se postarají o její pohodlí i izolační schopnosti. Z tohoto důvodu je vyšší také její pořizovací cena.

Nafukovací karimatky jsou k dostání v mnoha tloušťkách a poskytnou tak pohodlné ležení i náročnějším uživatelům. Koupit ji můžete v tloušťce 5, 6 ale také 10 centimetrů.

Alumatky

Alumatky neboli hliníkové karimatky jsou tenké karimatky, jejichž horní část tvoří hliníková fólie. Hliník má schopnost odrážet tělesné teplo a tím vám poskytne velmi dobrý tepelný komfort. Mezi výhody patří nízká váha a vyšší skladnost, k nevýhodám pak prakticky žádné pohodlí, protože karimatka je cca 3 mm tlustá.

Ventil

Součástí samonafukovacích a nafukovacích karimatek je ventil. Ten může být vyroben z plastu nebo kovu. Kovové ventily jsou odolnější, nelze je například rozšlápnout. Proto tento typ upřednostňujte před tím plastovým.

Tloušťka

Tloušťka udává, jak bude karimatka pohodlná a jakou izolaci vám poskytne. Tloušťky jednotlivých typů jsme již zmínili. K nejtenčím patří hliníkové karimatky, které mají tloušťku 3 mm.

V případě pěnových je tloušťka v rozmezí 0,5 – 1,2 mm. Nevýhodou pěnových karimatek je také skutečnost, že používáním postupně zeslábnou a to až na papírovou míru.

Samonafukovací karimatky je možné koupit v tloušťce v rozmezí 2,5 – 6 cm. Největší výběr nabízí karimatky s tloušťkou okolo 5 cm. K nejpohodlnějším patří nafukovací karimatky, které jsou k dostání v tloušťce 5 – 10 cm.

Tepelný odpor

Hodnota tepelného odporu označuje, jak dobře bude karimatka izolovat. Tepelný odpor se značí písmenem R – value, a bývá v rozmezí 1,0 – 9,5. Čím je jeho hodnota vyšší, tím lepší jsou izolační schopnosti karimatky.

Na druhou stranu s vyšší hodnotou tepelného odporu stoupá její hmotnost. Pro letní používání si vystačíte s hodnotou kolem 2, karimatky, které budete používat po většinu roku, by měli mít hodnotu R v rozmezí 4,2 – 4,4.

Tvar

Karimatky je možné koupit v mnoha tvarech. Nejvíce výrobků má obdélníkový tvar, k dostání jsou však i různě tvarované karimatky, které jsou v dolní části zúžené a typické jsou pro ně i zaoblené rohy. Pohodlí zvyšuje i polštářek, kterým jsou některé karimatky vybaveny.

Výhodou zúženého tvaru je menší hmotnost i velikost, do které je možné karimatku složit. Nevýhodou zúžených samonafukovacích karimatek je však nižší životnost, která je dána skutečností, že jsou přebytečné části vysekány a tím je narušena jejich pěnová výplň, která má vliv i na tepelnou izolaci. Proto je vhodnější při výběru upřednostnit klasický tvar.

Velikost

Karimatky jsou dodávány ve dvou velikostech. Velikost Regular bude vyhovovat klasické postavě. V tomto případě je délka v rozmezí 183 – 187 cm. Druhou skupinu tvoří karimatky Large, které jsou určeny vyšším postavám a délka je v rozmezí 196 – 198 cm.

Šířka je nejčastěji v rozmezí 50 – 63 cm, narazit však můžete i na modely se šířkou kolem 70 cm. Karimatky pro páry mají šířku kolem 120 – 130 cm.

Příslušenství

Co se týká příslušenství, využijete především opravné sady a ruční pumpičky. Pumpička je uřčena zejména pro nafukování nafukovacích karimatek, lze je vak použít i na dofouknutí samonafukovacích typů.

Karimatky je možné nafouknout také pomocí neprodyšného obalu, který je dodáván s některými modely v podobě obalu. Jeho součástí je otvor na ventil, ten nasadíte na ventil karimatky a pak už jen stačí nafukovat pomocí vzduchu, který do pytle nachytáte.

Ač se může zdát, že bude postup náročný a zdlouhavý, nafouknete karimatku, rychle, jednoduše a ušetříte místo, které by vám zabrala pumpička.

Značka

Kvalitní karimatky koupíte od značky PINGUIN, HUSKY, OUTWELL, YATE, Therm-A-Rest, Hannah a další. Výrobci nabízí velké množství modelů v různých tvarech, tloušťkách a velikostech. Vybírat můžete z mnoha barevných provedeních.

Cena

Nejlevněji koupíte pěnové a hliníkové karimatky, ty jsou k dostání již za necelých 200 Kč. Jsou vhodné pro občasné použití v letních měsících. Tyto karimatky vám však neposkytnou prakticky žádné pohodlí.

Cena samonafukovacích karimatek začíná na necelých 500 Kč, tyto levnější modely jsou vyrobeny z méně odolných materiálů a nejčastěji je lze zakoupit v tloušťce 2,5 cm. Větší výběr i pohodlí vám nabízí cenové rozpětí 1 – 2 000 Kč. Zde si vyberete z mnoha samonafukovacích i nafukovacích výrobků.

Nejnáročnější uživatelé mohou vybírat karimatky za 2 a více tisíc Kč. Jsou vyrobeny z velmi kvalitních materiálů, oceníte jejich pohodlnost i výborné izolační vlastnosti. Investice se vám vyplatí v případě, že budete karimatku využívat pravidelně.

Porovnat ceny karimatek

Otázky a odpovědi

Je možné prasklou karimatku opravit?

V případě, že zjistíte vadu na samonafukovací nebo nafukovací karimatce, můžete ji velmi snadno opravit. Díru je možné zalepit polyuretanovým lepidlem, větší poškození opravíte pomocí záplaty. Součástí každé karimatky je opravovací sada a záplaty je možné koupit také samostatně.

Lze koupit karimatku pro pár?

V menší míře jsou zastoupeny karimatky, které poskytnou pohodlí dvěma nocležníkům. Výběr je však opravdu minimální, proto si budete muset vybrat pouze mezi nafukovacími a samonafukovacími typy.

Na co se ještě při výběru zaměřit?

U karimatky oceníte neklouzavý povrch, díky kterému nebude sjíždět ani ve chvíli, kdy se budete převalovat ve spacáku. Tuto funkci nabízí snad všechny kvalitní výrobky. Další předností je nesmáčivý povrch, který zabrání možného navlhnutí karimatky a tedy i spacáku.

I tuto funkci nabízí kvalitnější samonafukovací a nafukovací výrobky. Karimatky s označením Woman, jsou navrženy pro ženy, dle výrobců jsou schopné se ideálně přizpůsobit jejich potřebám i postavě.

Závěr

Cena by neměla hrát v případě karimatky hlavní roli, a to zejména v případě, že nocujete v přírodě často. Karimatky se často pořizují také dětem, které tráví léto na dětských táborech. Ani v případě, že spí na vyvýšených dřevěných konstrukcí, neměli byste nákup karimatky podcenit.

Ideální volbu přináší samonafukovací karimatky, které jednoduše rozložíte a už se nemusíte o nic starat. Při kempování vám pak největší pohodlí poskytne silnější nafukovací karimatka.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mastersport.cz, www.4camping.cz, www.hudy.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (32 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

6 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Objevil jsem parádní karimatku Quechua Basic 60 cm, tak jsem jí objednal a už se nemůžu dočkat, až jí vyzkouším. Chystáme se s kamarády na čundr, tak se bude hodit. Zatím vypadá fakt dobře, má pěkné zpracování a dobrou kvalitu, to jsem ani u karimatky nečekal.

  2. Chlapům jsem koupila Husky Fury a super. Dost si jí chválí, že na ní mají pohodlí a pěkně se v ní spí.

  3. Když karimatku, tak jedině nafukovací. Je praktická, rychle připravená a docela i pohodlná. Nedávno jsem je sehnal ve výprodeji, takže jsem na příští sezónu už vybavený.

  4. Jeli jsme s rodinou pod stan, takže jsem sháněla ještě i karimatky. Nakonec jsem vzala od značky Husky a jsou super, skvěle se na nich leželo.

  5. Karimatky jsem sháněl na dovolenou pod širákem. Nakonec jsem zvolil pro všechny Husky Fury a je super. Rozhodně je to parádní značka, která potěší skvělou kvalitou.

  6. Článek mi hodně pomohl s výběrem kvalitní karimatky. Děkuji za vaší pomoc.

Přidat komentář

Recenzer
Logo