Parafínové vany

Chcete podpořit své zdraví? Léčebné zábaly pomocí parafínu vám pomohou vyživit pokožku, nehty, ulevit od bolestí kloubů, artrózy či revmatismu, podporovat krevní oběh. Na tyto zábaly byste normálně museli zavítat do salonu, v případě zakoupení parafínové vany k vám domů ovšem nikam nemusíte. Podle čeho byste měli parafínovou vanu vybírat a na kolik peněz vás přijde?

Porovnat ceny parafínových van

Typy

Typy parafínových van dělíme podle několika kritérií, kterými jsou účel, provedení a materiál. Všechny kategorie jsou důležité a měli byste jim při koupi věnovat pozornost. Jedině tak dosáhnete očekávaného výsledku.

Podle účelu

Do parafínové vany namáčíte určité části těla, které chcete léčit. Podle toho se také odvíjí velikost a množství parafínu, které budete potřebovat.

K ošetření rukou

Do tohoto druhu parafínové vany se vám vejde pouze dlaň, je totiž menších rozměrů a také nižší pořizovací ceny.

K ošetření nohou

Aby se vám do vany vešly obě nohy, je třeba pořídit větší a hlubší model. Vyjde vás na více peněz, ale bude mnohem komfortnější. Počítejte také s tím, že zabere více místa. Zároveň zkontrolujte, že lze na vaně kontrolovat regulaci teploty, protože nárty bývají citlivější na vysokou teplotu.

Podle provedení

Narazili jsme už na kontrolu regulace teploty, kterou má na starosti termostat. Ten nám parafín nahřeje na teplotu, kterou si zvolíme a bude ji udržovat. Je to nejen praktické, ale také mnohem bezpečnější.

Parafínové vany bez termostatu

Neplánujete-li parafínovou vanu využívat nějak často, bude vám stačit ta bez termostatu. Nezískáte jistotu, že je parafín zahřán na správnou teplotu a rychle vychladne. Hodí se pro občasné ošetření rukou. Výhodou je ovšem nízká pořizovací cena.

Parafínové vany s jedním termostatem

Pokud očekáváte skvělou službu, určitě termostat nevynechávejte. Zajistí nahřátí parafínu na správnou teplotu a bude ji udržovat po celou dobu. Teplotu můžete nastavit buďto pevně danou, nebo zadat rozmezí. S takovým přístrojem pak můžete pracovat často, je jen třeba o něco více investovat.

Parafínové vany se dvěma termostaty

Opravdoví nadšenci parafínových zábalů budou jistě prahnout po rovnou dvou termostatech, přičemž jeden se stará o teplotu a její udržování, kdežto ten druhý zajišťuje, aby došlo k odpojení přístroje v případě, že ovládací termostat selže. Stává se tak nejbezpečnější formou a jeho využití najdete v kosmetických salonech a zdravotnických zařízeních. Takové modely se obvykle nacházejí v cenách od 5 000 Kč.

Podle materiálu

Posledním aspektem bude materiál, který se podle svého druhu poté lépe či hůře udržuje v čistotě.

Hliník

Hliník se na výrobu parafínových van používá nejčastěji, protože je levný a jeho údržba je snadná.

Teflon

O něco lépe je na tom s vlastnostmi teflon, ale není tak levný jako hliník. Pokud si tedy budete kupovat teflonovou vanu, bude vás to stát více.

Plast

Nejlevnějším materiálem je samozřejmě plast, který nevykazuje takovou odolnost jako ostatní materiály, nicméně je nejlevnější možnou variantou.

Funkce

Jak už jsme si řekli, parafínové zábaly jsou prospěšné pro naše tělo a zdraví, proto bychom se jim neměli vyhýbat. Parafínová vana ve vaší domácnosti vám ušetří čas i peníze a vy se tak budete moct rozmazlovat, kdykoliv se vám zachce. Jaké všechny funkce od ní můžete očekávat?

Regulace teploty

Jestliže má v sobě vana zabudovaný termostat, rozehřeje parafín na danou teplotu a bude ji také udržovat, díky čemu si usnadníte práci a celý proces se urychlí.

Rychlý ohřev

Parafín se obecně rozehřívá většinou 3 hodiny (záleží na množství), některé vany ovšem mohou mít výkon vyšší, a tak ho rozehřejí rychleji. Parafín se rozehřívá na teplotu 55 °C.

Akustická signalizace

Abyste nemuseli hlídat kontrolku teploty, vana vás jednoduše upozorní zvukovým signálem, že je parafín připraven na aplikaci.

Časovač

Můžete si nastavit, jak dlouhou dobu by měla vana fungovat, poté se sama automaticky vypne. Nemusíte tak nic hlídat a věnovat se pouze své práci.

LCD displej

Abyste vše jasně viděli, je k dispozici LCD displej, na kterém najdete nastavení teploty a časovače.

Ochrana proti úniku parafínu

Aby se při aplikaci náhodou parafín nedostal z vany ven, jsou zde vytvarované hrany, které zajistí, aby zůstal po celou dobu uvnitř.

Ostatní parametry

Kromě výše uvedených funkcí a typů můžeme parafínové vany posuzovat ještě podle dalších parametrů, které vám pomohou najít tu správnou volbu pro vás. Nemusí být sice nijak zvlášť důležité, je ale výhodou je znát.

Rychlost tavení

Podle výkonu vany se můžete dočkat tří různých rychlostí tavení, a to buďto do 30 minut, 30 – 90 minut a více než 90 minut. Tento parametr pro vás bude důležitý, pokud vám jde o rychlost procesu a nemáte čas se zdržovat. Kromě výkonu vany se také zaměřte na parafín, jehož teplota tání je nízká. Stejně tak záleží na množství parafínu a požadované teplotě. Vše souvisí se vším.

Teplota parafínu

Podle toho, jakou část těla se chystáte ponořit, se bude lišit teplota, na kterou budete parafín nahřívat. Než budete parafín aplikovat na pokožku, vždy předtím vyzkoušejte jeho teplotu prstem, abyste tak předešli popálení kůže.

  • 50–60 °C – citlivější pokožka nohou
  • 60–70 °C – ošetření rukou
  • 75 °C – maximální teplota, v případě, že máte raději vyšší teploty

Rozměry

Jak už jsme vysvětlili, existují dva typy van, co se týče velikosti. Jedny jsou určeny na ruce, druhé na nohy. Rozměry menších van bývají 25 × 20 × 15 cm, větších potom 35 × 25 × 20 cm.

Množství parafínu

Čím větší vanu pořídíte, tím více materiálu také spotřebujete. Je dobré na tento parametr myslet hlavně co se týče ceny, protože s většími rozměry přichází vyšší pořizovací cena i častější dokupování parafínu. Pokud vlastníte menší vanu, bude vám stačit 1,1–2 kg parafínu, u větší vany mějte doma 2–4 kg.

Doporučený typ parafínu

U některých van je přesně dané, jaký typ parafínu je v nich možné rozpouštět, jinak by nemusely správně fungovat.

Tuhý kosmetický parafín

Tento druh parafínu se rozpouští nejdéle a hodí se především na omlazení pleti a zjemnění ztvrdlé kůže.

Terapeutický parafín (perličky)

Už podle názvu se dá odvodit, že je vhodný na terapeutické zábaly. Je také měkčí, takže se rozpouští rychleji.

Parafínový olej

V lázeňství najdete kombinaci parafínového oleje společně s tuhým voskem, který pomáhá snižovat bod tání.

Příslušenství

K parafínové vaně dostanete také další příslušenství, které k jejímu používání budete potřebovat.

Kosmetické rukavice nebo ponožky

Do rukavic nebo ponožky budete balit část, kterou jste do parafínu namočili, abyste udrželi jeho teplo a mohl správně účinkovat.

Štěteček na nanášení parafínu

Pokud potřebujete opečovat část těla, kterou není možné do vany namočit, budete potřebovat štěteček, který vám s nanášením pomůže.

Igelitové rukavice

Pod froté rukavice navléknete ještě igelitové rukavice, které také pomohou zachovat teplotu parafínu.

Použití parafínové vany

  1. Umístěte vanu na rovné místo a zapněte ji. Umístěte do ní takový typ parafínu, který model vyžaduje a počkejte, dokud se nerozpustí.
  2. Jakmile je parafín rozpuštěný, do kabiny vany umístěte bezpečnostní destičku.
  3. Čistýma rukama (nebo jinou vámi zvolenou částí) se ponořte do parafínu po dobu 1 – 2 sekund a vytáhněte. Za další 2 sekundy proces opakujte, a pak ještě jednou.
  4. Když je parafín rovnoměrně aplikován, danou oblast zabalte do igelitu a poté do froté rukavice.
  5. Nechte působit 15 minut.
  6. Po vyndání odstraňte parafín a použijte hydratační krém.

Značka

Které značky se výrobou parafínových van zabývají a které byste měli upřednostnit?

Crystal Nails

Jedna z nejznámějších kosmetických značek na nehty kromě produktů na manikúru a pedikúru vyrábí také parafínové vany, konkrétně dva modely ideální i na nohy díky svým větším rozměrům.

WaxKiss

Další značkou, která se věnuje vaničkám o větších rozměrech je WaxKiss. Navíc nabízí rychlejší rozehřátí vosku do 30 nebo 40 minut, což je skvělé.

Therabath

Přímo parafínovým vanám se věnuje Therabath, proto u této značky najdete kvalitu a dva termostaty. Díky skvělému servisu si za ně také připlatíte.

Beurer

Nejnižší cenu ze všech vyjmenovaných značek má Beurer, což ale neznamená, že by se nejednalo o kvalitní provedení.

Cena

Cena bude určitě důležitým aspektem, podle kterého se budete nakonec rozhodovat. Jakou částku se vyplatí investovat a co od takového přístroje můžete očekávat?

Do 1 000 Kč

Pokud máte v plánu vaničku využívat častěji, této cenové kategorii se vyhněte. Jde sice o to nejlevnější, ale také o nižší výkon, žádné funkce navíc a modely postrádající termostat. Zvažujte je pouze, pokud si zábaly chystáte dělat výjimečně.

Obecně se ale vyplatí si připlatit.

Od 1 000 do 2 000 Kč

Pro regulaci teploty i zábalu jiných partií, než jsou ruce, je vhodné nakupovat v této cenové kategorii. Budete mít větší výběr, zpracování bude kvalitnější a aplikace jednodušší.

Nad 2 000 Kč

Pro profesionály, kosmetické salony a zdravotnická střediska je určena cenová kategorie nad 2 000 Kč, kdy se některé modely vyšplhají na cenu až 7 000 Kč. Součástí balení bývá i příslušenství a nechybí ani dva termostaty a další funkce.

Porovnat ceny parafínových van

Údržba

Aby vám vana dlouho vydržela a fungovala jak má, je třeba se o ni pravidelně a správně starat. Jednou za čas odstraňte parafín ze dna tím, že vanu zapnete a počkáte, až se začne roztékat a boky povolí. Parafín vyndáte ven a vyčistíte vanu například vlhčeným ubrouskem. Po provedení údržby opět naplníte parafínem.

Nezapomeňte při každém použití zkontrolovat, zda množství odpovídá ryskám a v případě, že ne, parafín doplňte. Vyhněte se kontaktu s vodou, abyste přístroj neponičili a parafínovou lázeň provádějte v dobře větraných prostorách.

Otázky a odpovědi

Podle čeho vybrat parafínovou vanu?

Vybírat parafínovou vanu budete podle toho, na jakou část ji budete používat (menší či větší model), jak často ji budete používat (bez nebo s termostatem) a podle toho, jaký typ parafínu budete k aplikaci používat. Důležitá bude samozřejmě i cena, která se bude od všech těchto parametrů odvíjet.

Co je to parafín?

Parafín je ropný produkt, který obsahuje kolagen, bělící extrakt, vitamín E a různé rostlinné oleje, které podporují zdraví. Používá se také při artróze či revmatismu, protože pomáhá od bolesti kloubů. Je bezpečný, pokud ho nenadužíváte a pokud ho nepálíte, ve svíčkách se mu proto raději vyhněte.

Kolik do parafínové vany investovat?

Optimální cena pro všechny, kteří mají v plánu vanu používat častěji, je od 1 000 do 2 000 Kč. V této cenové kategorii nakupuje většina zákazníků a výběr je bohatý. S kvalitou a funkcemi budete jistě spokojeni.

Závěr

Parafínové vany se vám budou hodit, ať už je budete využívat k relaxaci, zjemnění kůže a podpoře zdraví nebo jako léčbu onemocnění kloubů. Parafínové zábaly se doporučují provádět minimálně jednou měsíčně. Když je budete praktikovat doma, ušetří nejen peníze, ale také čas a vychutnáte si svou chvilku klidu kdykoliv budete chtít.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (61 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Parafínovou vanu jsem si pořizovala kvůli ošetření rukou a jsem s ní spokojená. Dokonce ani cena nebyla nijak přehnaná.

Přidat komentář

Recenzer
Logo