Baterie pro fotovoltaiku

Fotovoltaická elektrárna umožňuje nejen výrobu energie pro váš dům, ale také si můžete přebytečnou energii uložit na později. To se hodí zejména tehdy, kdy je menší odběr. Je to velmi efektivní a praktický způsob, jak nepřijít o energii, kterou nespotřebujeme.

Solární elektrárna vyrábí elektřinu celý den, kdy většina z nás není doma, takže se nejvíce energie spotřebovává ve většině případů až večer. Jenže bez možnosti ukládání do baterie, odteče energie, která je navíc do sítě a nemáte z ní absolutně nic.

Olověné akumulátory jsou klasikou, co se stále těší velké oblibě, a i když mají kratší životnost, rozhodně ještě nepatří do starého železa. Nevýhodou je, že se ve většině případů využívá jen polovina z jejich celkové kapacity, jsou velké, těžké a náročnější na údržbu.

Li-Ion baterie jsou plnohodnotným nástupcem olověných baterií. Vzhledem k tomu, že jsou jiné, ať už z hlediska velikosti, hmotnosti, kapacity nebo životnosti, jejich pořizovací cena je vyšší. Ovšem investice do těchto baterií se vrátí díky možnosti ukládat si energii vyrobenou tzv. navíc. Existuje několik typů těchto baterií, které se liší svým chemickým složením.

  • Lithium – mangan oxid (LMO) – Vyniká rychlým nabíjením, ale oproti jiným bateriím Li-Ion má kratší životnost.
  • Lithium – nikl – mangan – kobalt oxid (NMC) – Je známá svou vysokou kapacitou, ale je u ní problém kvůli použití kobaltu, který patří mezi vzácné, ale ekologicky nežádoucí prvky.
  • Lithium – nikl – kobalt – hliník oxid (NCA) – Má vysokou kapacitu i stabilitu, ale opět je zde nežádoucí kobalt.
  • Lithium – železo – fosfát (LFP) – Velmi dlouhá životnost a plně funkční při výkyvu teplot. U tohoto typu musí být integrován ochranný obvod, aby nedocházelo k přehřátí. Naštěstí je to, co se konstrukce týká ošetřeno a momentálně je to nejrozšířenější typ baterie.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.schlieger.cz, www.elektrickevozy.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (44 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo