Fotovoltaika cena

Vysoké ceny za energie mají za následek, že lidé hledají ideální alternativu, jak mít energii, a přitom neutratit veškeré úspory. Někdo nedá dopustit na tepelná čerpadla, další upřednostňuje fotovoltaiku. Mnozí sice tvrdí, že jsou to vyhozené peníze, ale opak je pravdou.

Pokud si vyberete opravdu dokonale navržený solární systém, nejen, že ušetříte peníze a snížíte svůj odběr energie ze sítě, ale zároveň budete šetrní k životnímu prostředí. Veškerou energii, která bude vyrobena navíc, si můžete ukládat do Virtuální baterie, odkud si jí zase můžete kdykoliv vyčerpat podle potřeby.

Je jasné, že ve chvíli, kdy dochází ke zdražování služeb a různého zboží, musí jednoznačně trochu podražit i samotná fotovoltaika, respektive její součásti. Jedná se o samotné technologie, které jsou pro fungování každé solární elektrárny potřeby, ať už jde o fotovoltaické panely, střídače, měniče, baterii či ostatní komponenty potřebné pro instalaci.

Ke zdražování dochází i ve chvíli, kdy se značně zvyšuje poptávka po fotovoltaických elektrárnách a tím i po komponentách. Rozhodně se nezaměřujte při výběru fotovoltaiky jen na ty nabídky, kde je cena nejnižší.

Vždy je nutné zohlednit kvalitu jednotlivých komponent, služeb, ale také spolehlivou funkčnost samotné elektrárny. To nic nemění na tom, že se vám tato velká investice v příštích letech vrátí. Když zohledníme aktuální ceny energií, pohybuje se návratnost v rozmezí cca od 2 do 7 let (bez dotací a daňových úlev to může být 7–10 let).

Zjistit více

Co nám fotovoltaika nabízí?

  • Možnost uspořit až 50 % z plateb za energii.
  • Pomůže překlenout možné výpadky sítě prostřednictvím záložní baterie.
  • Zvýší vaší energetickou soběstačnost.
  • Ekologický a udržitelný způsob vytápění.
  • Větší komfort bydlení a modernizace u stárnoucích domů.
  • Zvýšení hodnoty každého domu i případných bytových jednotek v něm umístěných.
  • Dlouhou životnost (klidně až 40 let).
  • Roční výroba elektřiny se pohybuje nad 10 MWh.
  • Měsíční úspora za elektřinu vychází na více než 5 000 Kč.
  • Doba návratnosti je 2–7 let (7-10).
  • Při propojení fotovoltaiky s tepelným čerpadlem uspoříte také na ohřevu vody a vytápění.
  • Možnost nabíjení elektromobilu vám ušetří další finanční prostředky.
  • Můžete také využít dotaci z programu Nová zelená úsporám.

Zajímavosti z fotovoltaiky

V průběhu loňského roku bylo nově připojeno přes 240 000 kW fotovoltaických systémů, což je oproti roku 2021 skoro čtyřnásobné množství. Spolu se zájmem o fotovoltaiku, roste zájem o vyšší výkon a kapacitu baterie.

Zatímco předtím se výkon instalované fotovoltaické elektrárny pohyboval v průměru mezi 5 až 6 kWp, aktuálně je to kolem 8,5 kWp, zatímco průměrná kapacita baterie stoupla z cca 7 kWh na 10–14 kWh. Největší výhodou je, že do 50 kW není nutná licence na výrobu elektřiny, a dokonce ani stavební povolení.

Zjistit více

Co ovlivňuje cenu fotovoltaiky?

Cena fotovoltaické elektrárny se v průměru pohybuje cca od 250 000 do 600 000 Kč. Návratnost se liší podle toho, jestli jste měli či neměli možnost čerpat dotaci, případně daňové úlevy. Pokud ne, pak je návratnost ve většině případů od 7 do 10 let. Finální cena je ovlivněna mnoha faktory a my se nyní v krátkost podíváme na to, které to jsou.

Počet a výkon solárních panelů

Výkon solárních panelů závisí na tom, kolik elektřiny chcete pro svou nemovitost vyprodukovat. Z obecného hlediska platí, že cena fotovoltaického systému se pohybuje v rozmezí mezi 25 000 do 45 000 na 1 kWp za watt instalovaného systému.

Ve finále tak počet solárních panelů musí odpovídat tomu, jestli chcete jen vyrobit několik kWh za rok, případně prostřednictvím solární elektrárny zajistit celou spotřebu pro vaši domácnost. Čím bude výkon fotovoltaiky vyšší, tím bude vyšší i celková cena.

Bateriové úložiště

Největší množství elektřiny je vyrobeno v době od 9 do 17 hodin. To je doba, kdy je skoro každý v práci, takže je dobré si pořídit bateriové úložiště. S jeho pomocí si můžete takto vyrobenou elektřinu uložit na pozdější využití.

Co se týká ceny baterií pro fotovoltaické elektrárny, ta se pohybuje mezi 25 000 Kč až 400 000 korunami. Velikost úložiště se odvíjí od počtu použitých baterií, ale také jejich kapacity, která se je většině případů 2,4 – 15 kWh.

Virtuální baterie

Jedná se o službu, kterou vám může poskytnout vybraný dodavatel energie. U této služby nepotřebujete lokální baterie pro uložení vyrobené elektřiny.

V podstatě se jedná o virtuální účet, na kterém se vám průběžně načítá všechna přebytečná elektřina, která byla vyrobena a uložena v rámci distribuční sítě.

Cena služby se pohybuje mezi 50 až 100 Kč měsíčně za každou 1 MWh/rok, ale může klidně narůst s ohledem na větší počet MWh, které budou uloženy.

Solární střídač

Solární měnič/střídač potřebujete, aby byla možná přeměna elektrické energie ze stejnosměrného proudu, který se značí DC, na střídavý proud značný AC. Teprve poté je možné jen použít k napájení spotřebičů.

Na základě výkonu samotné solární elektrárny, je nutné vybrat vhodný střídač s odpovídajícím výkonem. Pokud jde o jednofázové střídače, jejich cena je v rozmezí od cca 20 000 do 40 000 korun. V případě třífázových střídačů začíná cena na 30 000 Kč.

Kolik stojí instalace fotovoltaiky?

Dá se říci, že cena za instalaci fotovoltaiky je individuální, protože záleží na společnosti, kterou si zvolíte. Ovšem z obecného hlediska se cena pohybuje mezi 3 000 až 5 000 Kč za 1 m2.

Další položkou jsou nosné držáky panelů, kdy ty kvalitnější mohou stát cca 1 500 – 2 000 korun. Samozřejmě, že je nutné připočítat rovněž cenu za kabeláž, ta začíná na 30 korunách za 1 běžný metr.

Orientační cena fotovoltaiky

Například solární elektrárna, který představuje 12 panelů s výkonem 5,4 kWp a roční výrobou 5,2 – 5,6 MWh, třífázovým střídačem a bateriemi pro ukládání vyrobené energie může vyjít na cca 480 000 Kč.

Pokud si požádáte o dotaci a bude vám schválena, může se cena po dotaci pohybovat pod 300 000 korun. Opět je nutné zohlednit ceny komponent, ale také vámi vybranou společnost a jejich individuální ceny.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (63 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Nás tedy vyšla fotovoltaická elektrárna na cca 380 000 korun, když byla odečtena dotace. Je dobré, že si člověk může takové informace předem pročíst, než se vůbec do takového projektu pustí.

  2. Davidohodli jsme se s manželkou, že chceme instalovat fotovoltaiku a hledal jsem nějaké informace o cenách. Narazil jsem na váš článek a dost jsem se toho dozvěděl. Rozhodně to bude nemalá investice, ale doufám, že se to vyplatí.

Přidat komentář

Recenzer
Logo