Fotovoltaika na klíč

V dnešní době je trh dostatečně nasycený společnostmi, které nabízí tzv. fotovoltaiku na klíč. Samozřejmě, že každá taková společnost má svá pro i proti, přičemž ne všechny jsou vhodné.

Jakmile se rozhodnete, že je fotovoltaická elektrárna skutečně něco, co chcete a potřebujete, musíte se nejdříve zaměřit na výběr opravdu spolehlivé a maximálně solidní montážní společnosti, se kterou vše klapne na výbornou.

Mezi zásadní parametry, o které by se každý zákazník měl zajímat, jsou v prvé řadě kW (běžně by to mělo být 4, 7 nebo 10 kW). Čím je počet kW vyšší, tím může být i větší spotřeba. Podívali jsme se na 8 různých firem, které se zaměřují na fotovoltaiku a pokusili se vám přiblížit jejich nabídku.

Proč fotovoltaika na klíč?

Pojem fotovoltaika na klíč představuje komplexní balíček služeb, díky kterému máte nejen jistotu, že najdete tu nejlepší nabídku, ale také máte zajištěnu pomoc s veškerou administrativou, takže se nemusíte o nic starat a zbytečně se tak stresovat.

Jakmile tedy zvolíte tento výhodný balíček, postará se za vás o vše důležité zvolená montážní/odborná firma, která vše zajistí od začátku až do konce, tedy od návrhu vhodného řešení, přes administrativu až po samotnou instalaci fotovoltaické elektrárny.

Nedílnou součástí tohoto balíčku na klíč je i podání a vyřízení žádosti o dotaci, kterou je možné čerpat v rámci programu Nová zelená úsporám. Co je skvělé u fotovoltaiky na klíč, je i zajištění záručního i pozáručního servisu, neboť i toto je součástí daného balíčku.

Jediné negativum je, že si za takovou službu budete muset připlatit, ale zase se nemusíte o nic starat a přijdete v podstatě k hotovému.

Jak probíhá realizace fotovoltaické elektrárny na klíč?

1. Konzultace s odborníkem – prvním a nejdůležitějším krokem, je výběr vhodné společnosti, kde si domluvíte schůzku s některým jejich odborníkem. Ten s vámi probere všechny potřebné informace, aby zjistil, jakou máte vlastně představu o fotovoltaice pro vaši nemovitost.

2. Návrh řešení a výběr fotovoltaiky – poté, co se setkáte s odborníkem/odborným konzultantem, obdržíte návrh řešení fotovoltaiky na míru. V mnoha případech je jeho součástí také 3D model střechy vašeho domu, návrh umístění fotovoltaických panelů, ale i výpočet návratnosti atd.

Vyčíslí vám rovněž i celkovou pořizovací cenu a výši dotace. Využít je možné také konfigurátor, který bývá součástí webových stránek odborných firem. Tam si zadáte základní parametry, jako je adresa domu, sklon střechy, plocha domu atd. a výsledek si můžete nechat zaslat například do své emailové schránky.

3. Podpis smlouvy – dříve než podepíšete připravenou smlouvu, nechte si podrobně vysvětlit všechny podmínky uvedené ve smlouvě a zeptejte se na vše, čemu případně nebudete rozumět. To samé platí i v případě služeb, které jsou přímo spojené s fotovoltaickou elektrárnou na klíč. Nezapomeňte rovněž na termín realizace, který by měl být jasně stanoven, například na 3 měsíce (nebo více, záleží na dohodě). Jde o lhůtu, do kdy proběhne instalace fotovoltaiky.

Nechte si objasnit i důsledky, které vyplývají ze strany montážní firmy v případě, že nebudou dodrženy podmínky smlouvy. Jakmile vám odborný pracovník vaše dotazy zodpoví a vysvětlí vám podrobně to, co vás zajímalo, nemělo by již nic bránit podpisu smlouvy. Připravte se na to, že pouhým podpisem smlouvy to rozhodně nekončí. Naopak celý proces plný administrativy související s realizací projektu teprve odstartuje.

4. Administrativa – když už máte jistotu, jaká je ta nejlepší fotovoltaika pro váš dům, vše si domluvíte a podepíšete smlouvu, proběhne ještě administrativní proces. Než dojde k zahájení samotné instalace, potřebujete nejdříve územní rozhodnutí, případně stavební povolení. Je rovněž nutné podat žádost o připojení výroby k distribuční soustavě u provozovatele distribuční sítě, kde máte odběr, například PRE distribuce, ČEZ distribuce a jiné.

To je potřeba jen u systémů připojených k síti. V případě, že se bude výkon fotovoltaiky pohybovat nad 10 kW, musí se ještě podat žádost o energetickou licenci. Poslední důležitá žádost je ta o dotaci. Nic z toho vás však v případě fotovoltaiky na klíč nemusí stresovat, protože firma, kterou si vyberete, vyřeší administrativu místo vás.

5. Návštěva technika – nyní jde stranou administrativa, protože vás čeká návštěva firemního technika. Ten si prohlédne váš dům, zkontroluje jeho stav, zejména samozřejmě střechu a elektroinstalaci. Technik posoudí, jestli je vůbec vaše střecha schopna takovou zátěž, jako jsou fotovoltaické panely vůbec unést. To je pro bezproblémovou instalaci zásadní, aby nedošlo k narušení konstrukce či statiky.

6. Instalace fotovoltaiky – Poté, co technik posoudí připravenost střechy, domu i elektroinstalace, vyčkáte na příjezd pracovníků, kteří vám vše nainstalují. Připomínáme, že při podpisu smlouvy si ujasněte, kdy přesně proběhne instalace od podpisu smlouvy, protože můžete klidně čekat až 6 měsíců.

Pokud jde o samotnou instalaci, ta většinou trvá cca 3 dny, ale může i déle, protože vždy záleží na tom, jak bude fotovoltaická elektrárna velká, respektive, jaký bude konečný počet solárních panelů. Po dokončení instalace odbornou firmu, dojde ke změření výkonu solární elektrárny. Nakonec ještě musí být vypracována revizní zpráva. Teprve pak je fotovoltaika připravena, aby došlo k jejímu připojení k síti.

7. Vyplacení dotace – žádost o dotaci je sice odbornou firmu podávána předtím, než dojde k instalaci samotné fotovoltaiky, ale čerpat dotaci můžete až tehdy, kdy je dokončena instalace elektrárny a předána potřebná dokumentace.

Výhody a nevýhody

Každá služba má své výhody i nevýhody a nejinak je tomu i v případě fotovoltaické elektrárny.

KLADY
 • Nemusíte se o nic starat, vše zařídí montážní/realizační firma, která zajistí administrativu i finální instalaci.
 • Služba dokonale splňuje veškeré potřeby zákazníka a zohlední každý požadavek.
 • Záruční i pozáruční servis včetně údržby je součástí smlouvy.
ZÁPORY
 • Vyšší počáteční investice, která se díky službě na klíč pohybuje ještě výše, než když si fotovoltaickou elektrárnu pořídíte klasickým způsobem.
 • Dlouhá dodací lhůta, která bývá většinou 3 až 6 měsíců, ale mnohdy se může stát, že budete čekat ještě déle.

Nejlepší fotovoltaika – srovnání osvědčených firem

Vzhledem k tomu, že společností, které se zabývají službou v podobě fotovoltaiky na klíč je mnoho, vybrali jsme 8 známých firem a zjistili jsme, jaké jsou jejich výhody, nevýhody a proč se pro ně rozhodnout.

1) EnergoSolar

Společnost EnergoSolar má v nabídce nejen komplexní služby v rámci fotovoltaických elektráren, ale také se zabývá montáží tepelných čerpadel. Součástí služeb je i bezplatné poradenství. Když navštívíte jejich oficiální webové stránky, vyplníte formulář, odešlete a počkáte, až se vám ozvou.

Věřte, že čekání není dlouhé, naopak je firma známá rychlou a velmi vstřícnou komunikací. Připraví vám návrh, zajistí realizaci, servis i vyřízení žádosti o dotaci. Výhodou je i fakt, že samotnou montáž fotovoltaiky provádí zaměstnanci společnosti EnergoSolar a nespoléhají se na žádného externího dodavatele.

Právě profesionalita a vstřícný přístup je důvod, proč má tato firma vskutku perfektní hodnocení od spokojených zákazníků. Mezi další výhody lze přidat pravidelné revize zařízení, pozáruční servis i působení v rámci celého území České republiky.
Jediné, co vás nepotěší, je o trochu delší čekací lhůta, ale ta je důsledkem velkého zájmu o služby této společnosti. Co se týká cen, ty modelové startují na cca 200 000 Kč (po odečtení dotace).

Přejít na web

KLADY
 • Rychlé a velmi vstřícné jednání
 • Vysoká kvalita použitých komponent
 • Profesionální instalace
 • Využití vlastních zaměstnanců
 • Bezstarostnost díky zajištění veškeré administraci, včetně vyřízení žádosti o dotaci
 • Pravidelné revize
 • Záruční i pozáruční servis
ZÁPORY
 • Delší čekací lhůta

2) Woltair

Podobně jako předchozí společnost EnergoSolar, nabízí i firma Woltair realizaci fotovoltaických elektráren a tepelných čerpadel. Při návštěvě jejich internetových stránek je možné si zdarma spočítat, kolik finančních prostředků bude nutné vynaložit.

Není problém si rovněž pozvat odborného konzultanta, s jehož pomocí můžete vyřešit veškeré vaše dotazy. Společnost za vás vyřídí žádost o dotaci z programu Nová zelená úsporám.

V případě, že vaše finanční prostředky nebudou dostačující na celou částku za realizaci fotovoltaiky na klíč, může vám Woltair pomoci také s vyřízením úvěru, jehož splatnost je možná až po dobu 20 let.

Výhodou firmy jsou příznivé ceny, kvalitní realizace, ovšem nevýhodou jsou opět zdlouhavé termíny dodání, což řeší i jiné společnosti.

Přejít na web

KLADY
 • Bezplatná kalkulace a odhad rozpočtu na projekt
 • Osobní konzultace přímo u vás doma
 • Vyřízení dotace
 • Příznivé ceny
 • Možnost výhodného úvěru
ZÁPORY
 • Delší termíny dodání

3) Schlieger

Společnost Schlieger patří k největším firmám, které se zaměřují na instalace fotovoltaických elektráren, ale i tepelných čerpadel. Máte jistotu, že bude zajištěno odborné poradenství, zpracování nabídka, realizace i revize, společně s proškolením do posledního detailu.

Firma za vás zpracuje žádost o dotaci a zajistí pravidelný servis. Jediné, co se vám nebude zamlouvat, je jako již obvykle u těchto firem delší dodací lhůta. Aktuálně již společnost Schlieger nainstalovala přes 5 000 solárních elektráren v rámci celé ČR, přičemž na našem trhu působí cca 12 let.

Původně malá rodinná firma pořádně vyrostla a získala si mnoho příznivců i spokojených zákazníků, přestože se v minulosti mnohdy setkala i s negativními recenzemi, ale přesto dokázala uspět a pohnout se kupředu. Pokud budete mít o fotovoltaiku na klíč zájem, domluvte si schůzku s technikem a společně s ním si naplánujte optimální řešení pro vaši nemovitost.

KLADY
 • Pestrá nabídka služeb
 • Fotovoltaika i solární ohřev vody
 • Pomoc s vyřízením dotace
 • Konzultace zdarma
ZÁPORY
 • Dříve mnohé negativní recenze
 • Dlouhá čekací doba

4) Acetex

Firma Acetex je sice mladou společností, ale má velmi dobrý potenciál a stále se rozvíjí. Pro začátek potěší, že máte poradenství v oblasti fotovoltaických elektráren zcela zdarma, což platí i v případě, že chcete tepelné čerpadlo.
Stačí vám jedna osobní schůzka a získáte nejen konkrétní řešení vašeho požadavku, ale i cenovou nabídku pro fotovoltaiku na klíč. Acetex se postará o kompletní dokumentaci, která je potřeba k vyřízení žádosti o dotaci.

Zajištěnu máte nejen samotnou instalaci, ale rovněž dlouhodobý servis. Výhodou je i možnost řešit některé zásadní kroky tzv. na dálku, aniž by byla nutná návštěva odborníka/technika. Co se týká cen, ty jsou výhodné a cenové rozpětí dost velké, stejně jako se nabízí hned několik různých řešení, včetně levnějších variant bez baterie.

Přestože finální instalace panelů a zprovoznění fotovoltaické elektrárny je otázkou cca 3 – 4 dnů, čekací doma mezi podpisem smlouvy a instalací je delší. V mnoha případech to může být klidně o pár měsíců delší než je stanovená doba.

Přejít na web

KLADY
 • Nabídka komplexních služeb
 • Administrace v rámci žádosti o dotaci
 • Bezplatné konzultace
 • Několik možností řešení
 • Výhodné ceny
 • Levnější varianty
ZÁPORY
 • Delší čekací doba

5) ČEZ

Společnost ČEZ není snad nutné blíže představovat, protože je to největší tuzemský výrobce elektřiny a má velkou výhodu v zázemí velké firmy. Nabídka služeb je opravdu bohatá a nechybí mezi nimi ani stavba fotovoltaických elektráren na klíč.

Můžete si vybrat úplně jednoduché řešení, kde máte možnost mít menší nebo větší baterii, ale také kombinaci s tepelným čerpadlem či využít i solární ohřev vody. Po vyplnění jednoduchého online dotazníku, který se nachází na oficiálních internetových stránkách, získáte vhodné doporučení, co bude „ušité“ přesně na míru, na základě vašich zadaných požadavků.

Telefonicky poté můžete vyřešit všechny dotazy či nesrovnalosti, co vás budou zajímat. ČEZ garantuje dlouhodobý servis, kam patří také záruka o délce 25 let na solární panely. Nevýhodou společnosti vidíme zejména v mnohem vyšších cenách.

KLADY
 • Jistota zázemí velké společnosti
 • Možnost zvolit montáž fotovoltaiky, solárního ohřevu i tepelného čerpadla
 • Komplexní řešení služeb
 • Záruka na solární panely po dobu 25 let
ZÁPORY
 • Vyšší pořizovací cena

6) E.ON

Společnost E.ON nabízí instalaci fotovoltaiky na klíč, spolu s tzv. virtuální baterií. Do té se ukládají vzniklé přebytky energie, kterou nespotřebujete a není možné ji uložit do fyzické baterie umístěné přímo v domě/nemovitosti.

Přestože je virtuální baterie výhodnější, nesmíte zapomínat, že jsou stále ve hře poplatky za využití distribuční sítě, za rezervovanou kapacitu a podobně. Společnost vám zpracuje návrh, zajistí instalaci, vyřízení dotace i konečné schválení revizním technikem.

Co rozhodně nepotěší a považujeme to za nevýhodu, podobně jako u jiných firem tohoto typu, jsou dlouhé čekací doby. Bohužel se může prodlužovat nejen čekací doba na samotnou instalaci, ale mnohdy trvá dlouho, než se zpracuje a odešle potřebná smluvní dokumentace.

Je ovšem dobré zmínit, že E.ON fotovoltaika má v nabídce i tzv. wallbox, umožňující rychlé a vysoce efektivní dobíjení elektromobilu. Pokud budete mít zájem, určitě se na tuto službu zeptejte.

KLADY
 • Zázemí velké společnosti
 • Pomoc s vyřízením žádosti o dotaci
 • Možnost využít virtuální baterii
 • Možnost instalace wallboxu
 • Bohatá nabídka služeb
ZÁPORY
 • Vyšší cena
 • Dlouhé čekací doby

7) Solární experti

Společnost Solární experti nabízí komplexní řešení fotovoltaiky na klíč a garantují získání dotace z programu Nová zelená úsporám. Kdyby se stalo, že dotaci nezískáte, uhradí jí společnost za vás, neboť smlouva vám jí garantuje.

Nejdříve začnete tím, že si domluvíte schůzku s jejich technikem. Ten vám zcela zdarma poradí, jaké technologické řešení fotovoltaiky, bude pro vaši nemovitost optimální. Neváhejte se ho zeptat na cokoliv, co vás v souvislosti s touto službou napadne, ať vás později nic nezaskočí.

Když budete mít schůzku úspěšně za sebou a bude vyřízena i smlouva, Solární experti zajistí kompletní dodávku fotovoltaiky na klíč, která zahrnuje přípravu projektu, samotnou instalaci solárních panelů, ale také zajištění stavebního povolení.
Samozřejmostí je vyřízení dotace a připojení k distribuční síti. Potěší také možnost splátkového řešení elektrárny, pokud nemáte dostatečnou hotovost.

KLADY
 • Možnost pořízení fotovoltaiky na splátky
 • Komplexní řešení služeb
 • Konzultace zdarma
 • Vyřízení potřebné dokumentace
 • Garance získání dotace
ZÁPORY
 • Zatím jsme žádné nezjistily

8) S-Power

Společnost S-Power má stabilní zázemí, přičemž nabízí komplexní řešení na klíče. Garantují vám získání dotace, aniž by bylo nutné jakékoliv papírování z vaší strany. Naopak, zpracování i podání žádosti vyřeší S-Power za vás.

Nehledě na to, že v případě, kdy vám nebude dotace přiklepnuta, ji firma uhradí za vás a to až do nejvyšší možné částky 205 000 Kč. Potěší rovněž kvalitní servis a možnost získat radu či řešit závadu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Záruka na výkon solárních panelů je až 25 let, na mechanické části jednotlivých panelů pak 15 let. V případě výměny to je kus za kus. Firma má své vlastní pracovníky, díky čemuž máte jistotu opravdu vysoké kvality nejen u komponent, ale také u samotné montáže. Zajímavostí je, že společnost umožňuje i platbu v Bitcoinech.

KLADY
 • Komplexní řešení
 • Garance dotace i vyřízení žádosti
 • Kvalitní servis
 • Vysoká kvalita komponent
 • Montáž vlastními pracovníky
 • Možnost platby v Bitcoinech
 • Dlouhá záruka na solární panely
ZÁPORY
 • Zatím žádné nezjištěny

Fotovoltaiku můžete nakoupit také v e-shopu: Dek.czTipa.euWoltair.czAcetex.czSolidSun.cz, Sefy.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (62 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Děkuji za článek, vše vskutku probíhalo tak, jak bylo napsáno. Výběr firmy byl složitější, protože jsme se s manželkou nemohli domluvit, kterou vzít, ale nakonec se to podařilo a máme vše vyřízeno.

 2. My jsme si vybrali Energo solar a jsme moc spokojeni. Vše proběhlo naprosto bez problémů, všichni byli velmi příjemní, vše nám trpělivě vysvětlovali, přestože jsme se na některé věci s mojí paní ptali i opakovaně. Rozhodně mohu tuto společnost doporučit.

Přidat komentář

Recenzer
Logo