Bílá vína

V České republice je pití vína velmi populární, a to nejen díky tomu, že se víno ve velkém pěstuje v Čechách i na Moravě. Pokud budete víno vybírat podle barvy, budete volit mezi bílým, červeným a růžovým. Právě bílé víno je varianta, po které sáhne největší množství zájemců.

Bílé víno se vyrábí nejen z bílých, ale i modrých nebo růžových hroznů. Při jeho výrobě je nejprve nutné vinnou révu vylisovat, aby vznikl čistý mošt, který se nechává kvasit. Kvašení vína byl proces, který znali lidé již v pravěku, historie vína je tedy opravdu velmi stará. V naší zemi se pak vinná réva pěstovala jako první na Pálavě. Postupně se vinice rozšířily i do dalších míst. V českém podnebí se vinné révě velmi daří a v současnosti tak můžete ochutnat mnoho různých podob bílého víno. Vybrat to správné tak není opravdu nijak jednoduché.

Nejen bílé víno se vybírá zejména podle množství obsaženého cukru. Podle něho se víno dělí na suché, polosuché, sladké a polosladké. Další dělení je pak podle druhu a třídy. Setkat se můžete s názvy jako stolní, jakostní, mešní, košer, přírodní, s přívlastkem atd. Víno můžete vybírat i podle oblastí, kde bylo vypěstováno. Ve světě se velké oblibě těší víno z Moravy, u nás pak můžete ochutnat i víno z Itálie, Francie nebo Španělska.

Porovnat ceny vín

Nejlepší bílá vína

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty.

Pořadí Název Obsah cukru Cena od Porovnat ceny Koupit
1. GAVI DI GAVI DOCG VILLA SPARINA 0,75 l suchá 476 Kč Zobrazit Alkohol.cz
2. Villa Adige Pinot Grigio DOC 2021 12% 0,75 l suchá 129 Kč Zobrazit Alkohol.cz
3. Přemek Forejt Chardonnay 2020 0,75 l suchá 171 Kč Zobrazit Alkohol.cz
4. Matua Valley Sauvignon Blanc 0,75 l suchá 339 Kč Zobrazit Alkohol.cz
5. Château Fortia Châteauneuf du Pape Edmée 2021 0,75 l suchá 759 Kč Zobrazit Alkohol.cz
6. Rodinné vinařství Vican Pálava pozdní sběr 2022 0,75 l polosuchá 266 Kč Zobrazit Alkohol.cz

Druhy

Bílé víno je k dostání v mnoha různých odrůdách. Vyjmenovat je všechny by bylo zcela nemožné. V našich končinách se největší oblibě těší například Rulandské bílé, Rulandské šedé, Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Tramín, Pálava, Chardonnay, Sauvingnon či Cuvée.

 • Veltlínské zelené – víno universální chuti, které je oblíbené i pro svoje výrazné aroma, šťavnatou chuť s výraznou kyselinkou.
 • Rulandské šedé – pochází z Burgundska, vyznačuje se kyselou a plnou chutí. Poznat v něm můžete ovoce jako hrušky, jablka, broskve, ale i chlebovou kůrku. Toto víno je ideální i k archivaci. Jedná se o dobrou volbu ke kořeněným jídlům nebo rybám.
 • Pálava – pochází z oblasti Mikulova, která se vyznačuje bobulemi s intenzivní chutí, které zrají na přelomu září a října.
 • Tramín červený – víno sladké chuti i vůně s tóny exotického ovoce.
 • Chardonnay – víno, které pochází z oblasti Burgundska, můžete podávat při každé příležitosti. Mimořádně vhodné je k masitým rybám nebo v kombinaci s měkkýši.
 • Sauvingnon – víno s výraznou chutí po koření, vyznačuje se i výraznou vůní a je ideální při letním grilování. Toto víno pochází z údolí Loiry a je ideální k bílému masu, vegetariánským lehce kořeněným pokrmům i mořským plodům.
 • Ryzlink rýnský – je intenzivní aromatické, parfémované víno. Doporučuje se kombinovat s asijskou kuchyní nebo jemnými rybami.

Obsah cukru

Vína všech barev se do několika kategorií dělí podle obsahu cukru. Někdo upřednostňuje sladká vína, jiný se více pochutná na vínu trpké nebo více kořeněné chuti. Na každé etiketě se můžete dočíst informaci, zda kupujete víno suché, polosuché, polosladké nebo sladké.

 • Suché – podíl zbytkového cukru je do 4 g/l. Suché víno se vyznačuje říznou chutí, cítit můžete tóny květin nebo ovoce. Plné suché víno má i více alkoholu a je oblíbené především u gurmánů.
 • Polosuché – podíl zbytkového cukru je do 4 – 12 g/l. I přes vyšší obsah zbytkového cukru se stále jedná o lehké víno, jedná se o kompromis, který je vhodné zvolit, pokud budete popíjet s více lidmi a nevíte, jaké víno komu chutná.
 • Polosladké – podíl zbytkového cukru je do 12 – 45 g/l. Víno je aromatičtější a výraznější. Polosladké víno vyhledávají zejména ženy a všichni, kteří preferují sladší chuť.
 • Sladké – podíl zbytkového cukru je více než 45 g/l. Výrazně aromatické a sladké víno, které se hodí zejména k dezertům.

Vlastnosti

Bílá vína mají různé vlastnosti, podle kterých se rozdělují do 3 podkategorií.

 • Lehké bílé víno – charakteristická je pro něho kyselejší chuť a nízký obsah alkoholu. Jedná se spíše a lehké minerální víno, které se hodí k létu, popíjet ho můžete jako aperitiv. Výborné je k pokrmům z ryb nebo salátů.
 • Aromatické bílé víno – je intenzivně parfémované a obohacené o vůni ovoce. Běžná je vůně jablka, hrušky, melounu, ananasu či broskve. Vyznačuje se i šťavnatou a velmi sladkou chutí. Běžný je i vyšší obsah cukru. Chutnat bude s bílým masem i plody moře.
 • Plné bílé víno – tyto vína jsou vhodná k pokrmům s výraznější chutí. Hodí se k červenému maso, pečeným rybám i těžším omáčkám.

Jakostní třída

Jakost vína odkazuje na cukernatost a vyzrálost hroznů, které byly při výrobě použity. Dle jakostní třídy se vína dělí na přívlastková a bezpřívlastková.

 • Bezpřívlastková – jsou méně kvalitní, ale jsou oblíbená zejména pro svoji nižší cenu. Do skupiny bezpřívlastkových patří zemská, stolní, známková a jakostní odrůdová vína.
 • Přívlastková – tato vína jsou mnohem kvalitnější, o čemž vypovídá i vyšší pořizovací cena. Přívlastková vína potěší zejména gurmány. Do kategorie přívlastkových patří vína pozdní sběr, kabinetní, výběr z hroznů, slámová a ledová vína.

Stáří vína

Dle trvanlivosti a stáří se vína rozdělují do 3 kategorií.

 • Mladá vína – jsou vána s krátkodobou trvanlivostí, která se vyrábí s první sklizní a jsou určena pro rychlou spotřebu. Vyznačují se svěží ovocnou chutí a vůní. U nás je nejoblíbenější Svatomartinské víno.
 • Vyzrálá vína – tyto vína jsou na trhu zastoupena v největším množství a vyznačují se delší trvanlivostí. Skladovat je můžete i několik let.
 • Archivní vína – do prodeje se uvádí až po 3 letech od sklizně a jsou vhodné k dlouhodobé archivaci.

Značka

Na trhu najdete víno od vinařů z celého světa. Mezi nejoblíbenější české značky patří například Vinařství Mádl, Vinařství Lahofer, Moravino Valtice. Chateau Valtice, Vinařství Dufek, Vinařství Čech, Znovín, Víno Mikulov, Víno z kobylí, Vinařství Zapletal a mnoho jiných. Kromě českých pak můžete pochopitelně koupit i vína zahraničních značek.

Cena

Bílé víno je oblíbený nápoj, u kterého byly prokázány i blahodárné účinky na zdraví. Bílé víno například snižuje riziko vzniku infarktu, snižuje i hladinu fibrinogenu a díky menšímu obsahu cukru tolik nevadí ani při hubnutí. Přesto byste to s pitím vína neměli přehánět.

Koupit víno není žádný problém, k dostání je snad v každém obchodě, kde ho můžete koupit za cenu od cca 100 Kč. S cenou roste i kvalita vína, za láhev vína můžete zaplatit i více než 2 000 Kč. Nejoblíbenější vína lze koupit v rozmezí od 200 – 500 Kč za láhev.

Porovnat ceny vín

Otázky a odpovědi

Z jakých hroznů se bílé víno vyrábí?

Bílé víno se běžně vyrábí z bílých, modrých i červených hroznů. Barvu neovlivňuje druh vinné révy, ale především vinař. Aby byla barva vína skutečně bílá, stačí vyřadit slupky, které obsahují barvivo. Slupky je nutné vyřadit ještě před kvašením.

Kdy je vhodné bílé víno podávat?

Bílé víno se obvykle podává k bílému masu. Tato vína mají jemnou chuť a s bílým masem se tak budou skvěle doplňovat. Servírovat ho však můžete i ke světlým a plísňovým sýrům, rybám, mořským plodům a salátům. Důležité je servírovat víno do té správné sklenice.

Jakou teplotu by mělo mít bílé víno při podávání?

Obecné pravidlo říká, že teplota vína by neměla při podávání přesáhnout 8 – 12 °C. Toto pravidlo platí pro víno každé kvality, nezáleží tedy na tom, zda se chystáte konzumovat láhev vína za méně než 200 Kč, nebo otevíráte víno věhlasné značky za tisíc a více korun.

Závěr

Dokonalá rada, jak vybrat to nejlepší bílé víno pravděpodobně neexistuje. Výběr je spíše otázkou chuti a preferencí každého. K dostání je mnoho druhů vín, důležitou roli hraje zbytkový cukr, oblast pěstování, ročník a mnoho dalšího. Při výběru vína si všímejte především údajům uvedeným na etiketě. Zde se dočtete zemi původu, odrůdu vína, obsah cukru i rok sklizně.

Bílá vína můžete nakoupit v e-shopu: Alkohol.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.vinoodbodlaku.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. Za sebe mohu doporučit Château Fortia Châteauneuf du Pape Edmée 2021, které jsem objednal na oslavu výročí s mou přítelkyní. Hosté si jeho chuť nemohli vynachválit a já musím uznat, že bylo skutečně vynikající.

Přidat komentář

Recenzer
Logo