Stojany na víno

Lahve s vínem můžete jednoduše uskladnit do lednice, kuchyňské linky, do spíže, na chodbu či jinam. Pití vína může být pro mnohé něco jako malý rituál, milovníků vína je velké množství. Nejen vinaři mohou láhve vína uskladnit stylově a díky stylovým stojanům.

Stojan je jednoduchý bytový doplněk, který má mnoho podob. Do stojanu můžete vložit jednu nebo desítky lahví. Lze ho koupit v běžných i internetových obchodech a zručnější mohou stojan vyrobit svépomocí.

Výběr stojanu na víno není nijak složitý, ale minimálně zvážit byste měli několik parametrů. Tím nejdůležitější je kapacita stojanu a místo, kde bude stojan stát nebo viset. Běžní konzumenti mohou mít stojan s vínem v kuchyni nebo obývacím pokoji, skuteční milovníci a znalci mohou stojany vybavit vinný sklípek. Stojan na víno bude každému na očích, velmi důležité je vybrat vhodný materiál, který doplní stávající nábytek místnosti. Vybírat si můžete mezi mnoha různými styly a designy.

Porovnat ceny stojanů na víno

Nejlepší stojany na víno

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Zeller Bambusový stojan na víno 12 lahví 95 % 749 Kč Zobrazit Emako.cz
2. KOZIOL Stojan na víno SET-UP Koziol 92 % 1 039 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Blomus nástěnný držák na víno Cioso 90 % 2 445 Kč Zobrazit Kulina.cz
4. Stojan dřevěný na víno Brillante 6 lahví 89 % 499 Kč Zobrazit Popron.cz
5. Stojan na víno řetěz 86 % 270 Kč Zobrazit Extra-shop.cz

Typy

Stojany na víno mají mnoho podob, právě z hlediska podoby lze stojany rozdělit na několik základních typů.

Samostatně stojící

Nejrozšířenější skupinou jsou samostatně stojící stojany. Ty mohou stát na zemi a menší stojan lze postavit i na poličku. Samostatně stojící stojany mají mnoho podob, může jít o klasickou regálovou podobu, ale i stojan, který svým vzhledem připomíná soudek, kytaru nebo můžete koupit stojan s podobou zvířete. Výběr je opravdu velký a zvolit můžete i různé materiály.

Závěsný/nástěnný stojan

Závěsné stojany jsou na trhu zastoupeny v menším počtu, ale i v tomto případě bude z čeho vybírat. Stojan můžete klasicky namontovat na stěnu, zavěsit na kuchyňskou linku. Závěsné stojany mají moderní vzhled, ale koupit můžete i dřevěný stojan, který dokonale zapadne na chatu nebo chalupu. Závěsné stojany mají na rozdíl od samostatně stojící typy menší kapacitu, ale drtivá většina umožňuje kapacitu navýšit. Jednoduše koupíte více stojných stojanů.

Skříň

Lahve vína lze umístit i do speciálních skříní, které mívají prosklená dvířka. Jestliže nechcete, aby každý věděl, co je ve skříňce umístěno, volte variantu s plnými dvířky. Tyto skříně jsou navíc často doplněné o další poličky nebo zásuvky a umístit do nich můžete kromě vína i další věci. Skříň však může mít podobu i velmi jednoduchého regálu. Regály nejsou příliš atraktivní a vhodnější jsou tedy spíše do sklepa či spíže.

Vinotéka

Speciální lednice na víno vám umožní skladovat láhve při doporučené teplotě a vlhkosti, jsou tedy ideální pro dlouhodobé uskladnění vína. Vinotéky mohou být volně stojící i vestavěné a i v tomto případě máte na výběr z mnoha různých velikostí. Vinotéky mají různé funkce a zvolit můžete i počet zón. Jednozónová vinotéka je ideální pro uskladnění jednoho typu vína, dvouzónové vinotéky umožňují nastavit dvě různé teploty. Do vinotéky tak můžete vložit bílé i červené víno a uchovávat je v ideálních podmínkách.

Velikost

Velikost stojanu je zcela zásadní parametr. Koupit lze stojan, do kterého vejde pouze jedna láhev. Jiné stojany naopak umožňují rozšíření. Velikost stojanu vybírejte podle toho, kolik lahví vína míváte obvykle v domácnosti.

Nejmenší stojany pojmou 12 lahví vína. Oblíbené jsou stojany s kapacitou 3 – 6 lahví. Větší stojany mají kapacitu až 20 lahví, i tyto varianty mohou najít své uplatněni i v běžných domácnostech. Do vinného sklípku nebo komerčních prostor lze koupit stojan s kapacitou 20 – 100 lahví vína.

Umístění

Stojany mohou sloužit ke krátkodobému i dlouhodobému uskladnění vína. Vše záleží na tom, kam stojan umístíte a jaké podmínky bude víno na tomto místě mít. Uskladnění vína má svá pevně daná pravidla. Lahve vína by měly být ideálně uskladněny na chladném a tmavém místě. Teplota vzduchu by měla být v rozmezí 10 – 15°C. Vlhkost vzduchu by se měla pohybovat v rozmezí 60 – 68 %. Takové podmínky nabízí spíše vinné sklípky, ve kterých můžete víno skladovat delší dobu.

Vinný sklípek však v mnoha domácnostech nenajdete, a proto najde regál na víno svoje místo spíše v kuchyni nebo obývacím pokoji. V tomto případě však můžete víno skladovat mnohem kratší dobu. Aby mělo víno ideální teplotu, budete ho muset před podáváním vložit na několik minut do chladničky.

Materiál

Stojany na víno bývají vyrobeny ze dřeva, kovu nebo plastu. Často narazíte i na kombinaci několika materiálů. To, jaký materiál zvolíte, je spíše otázkou vkusu, všechny materiály nabízí stojany v různé kvalitě. Záleží tedy i na výrobci a výrobním materiálu.

  • Dřevo – dřevěné stojany jsou stylové a zapadnou do každého interiéru. Při výběru narazíte na stojan vyrobený z masivu, MDF desek, dřevotřísky, mangového dřeva nebo bambusu. Z dřevin se používá teak, bříza, dub, buk, kaštan a jiné. Materiál volte podle toho, kde bude stojan stán. Ne každá dřevina je odolná vůči vlhkosti.
  • Kov – kovové regály jsou originální, nevyžadují údržbu a umístit je můžete prakticky kamkoliv. I v tomto případě je výběr obrovský a kromě jednoduchých stojanů lze pořídit i opravdu designové kousky. Koupit můžete regál vyrobený z nerezy, pozinkované oceli, chromu, plechu nebo v kombinaci dřevo/plast.
  • Plast – v případě plastových regálů je výběr velmi omezený. Plastové stojany se vyznačují velmi jednoduchým vzhledem a velmi omezenou kapacitou. Obvykle se do nich nevejde více než 10 lahví. Také v tomto případě se používají různě kvalitní materiály, kromě méně kvalitního plastu seženete regál z polyresinu nebo polyesteru.

Značka

Stojany na víno jsou na trhu zastoupeny v poměrně velkém počtu. Tento bytový doplněk koupíte v mnoha běžných obchodech nebo prostřednictvím internetu. Velké množství kvalitních stojanů lze pořídit od Vinogalerie, RTA Global Ltd, Greatstore, Iron-Art, Woodlaf, Lefit a mnoha dalších.

Cena

Cena stojanů závisí na velikosti, výrobním materiálu a z velké části ji ovlivňuje i vzhled. Nejlevnější jsou regály jednoduchého vzhledu, jejichž cena nepřekročí 500 Kč. Za tuto cenu lze sehnat i poměrně velké stojany s kapacitou až 30 lahví.

Za elegantní stojan, který zaujme vzhledem na první pohled, zaplatíte 500 – 2 000 Kč. Opravdu luxusní kousky mohou být dražší než 3 000 Kč.

Porovnat ceny stojanů na víno

Otázky a odpovědi

Kdy se vyplatí chladící vinotéka?

Abyste mohli archivovat víno, musíte mu vytvořit dokonalé podmínky. Každý druh vína vyžaduje trochu jinou teplotu. Bílé a růžové víno je nutné skladovat při teplotě 7-12 °C, červené potřebuje teplotu 15-18 °C, šumivé víno je nutné chladit při teplotě 5-7 °C, a perlivé při teplotě 8-10 °C. Právě tyto podmínky vytvoří vinotéka. Stojany na víno nejsou stavěny k archivaci vína, víno ve stojanu je nutné v brzké době konzumovat.

Co použít na domácí výrobu stojanu na víno?

Kutilové mohou stojan na víno vyrobit například ze starších beden. Do beden můžete víno umístit na stojato i na ležato. Další možností je použít masivní prkna. Do nich vyvrtáte otvory a víno uložíte za hrdlo. Stojan lze vyrobit i z dřevěných příček. Způsobů je větší množství, inspirací vám mohou být i běžně dostupné stojany.

Závěr

Stojan na víno je praktický a mnohdy také stylový doplněk do domácnosti. Díky stojanu můžete uskladnit lahve vína v kuchyni, obývacím pokoji či jinde v bytě. Bez stojanů nebo regálů se neobejdou majitelé vinného sklípku. Při výběru stojanu postačí zapřemýšlet nad správnou velikostí a zvolit musíte i vhodný materiál. Stojan je i stylový dárek pro milovníky vína, vybírat můžete mezi jednoduchými i velmi hezky zpracovanými výrobky.

Stojany na víno můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.biano.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (40 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Manželovi jsem pořídila stojan na víno, který vypadá jako sud a vleze se do něj 21 lahví. Nebyl nijak drahý, ale je moc hezky propracovaný. Rozhodně se v kuchyni moc dobře vyjímá.

Přidat komentář

Recenzer
Logo