Šumivá vína

Šumivé víno je nejvíce v kurzu před koncem roku, kdy se bez něj neobejde žádný pořádný Silvestr. Tento lahodný alkoholický nápoj si však můžete dopřávat v průběhu celého roku. Pod pojmem šumivé víno si můžete představit nejen pravé šampaňské, ale i víno typu Prosecco nebo oblíbenou španělskou Cavu.

Šumivé víno můžete vybírat nejen podle konkrétního typu, při výběru je důležitý i správný výrobce či země původu. Při výběru šumivého víno má důležitou roli i cena. Pokud si však chcete dopřát opravdu kvalitní nápoj, mělo by vás více zajímat hodnocení vinařství, ze kterého víno pochází.

Porovnat ceny vín

Nejlepší šumivá vína

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Obsah cukru Hodnocení Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Ferrari F1 Trento Brut DOC 12,5% 0,75 l suché 100 % 666 Kč Zobrazit Alkohol.cz
2. Moët & Chandon Brut Imperial 12% 0,75 l suché 98 % 1 199 Kč Zobrazit Alkohol.cz
3. Martini Proseco 0,75 l suché 94 % 275 Kč Zobrazit Alkohol.cz
4. Anno Domini Prosecco BIO Vegan DOC 0,75 l 55 % 219 Kč Zobrazit Alkohol.cz
5. Mionetto Prosecco Prestige D.O.C. Brut 0,75 l suché 339 Kč Zobrazit Winehouse.cz
6. Veuve Clicquot Arrow Paris Brut 12% 0,75 l suché 1 695 Kč Zobrazit Alkohol.cz

Typy

Šumivá vína se rozdělují na šampaňská vína a sekty. Toto dělení je dle místa a způsobu výroby.

Šampaňské víno

Pravé šampaňské se vyrábí ve Francii v oblasti Champagne. Tato oblast se může pyšnit ochrannou známkou, kterou získala v roce 1908. Pravé šampaňské se pak vyrábí metodou Champagne.

Nejlepší šampaňské

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Obsah cukru Hodnocení Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Veuve Clicquot Yellow Label 0,75 l suché 100 % 1 450 Kč Zobrazit Bestdrink.cz
2. Moët & Chandon Imperial Brut 12% 0,75 l suché 98 % 1 199 Kč Zobrazit Alkohol.cz
3. Veuve Clicquot Brut Fridge 12% 0,75 l suché 97 % 1 499 Kč Zobrazit Winehouse.cz
4. Moët & Chandon Rosé Impérial 12% 0,75 l suché 93 % 1 269 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Moët & Chandon Nectar Impérial 0,75 l 1 239 Kč Zobrazit Alkohol-shop.cz

Sekty

Za sekt se považuje každé víno, které není pravé šampaňské. Tyto nápoje mohou být skladovány v lahvích s plastovým i korkovým uzávěrem. Na rozdíl od šampaňského se sekt vyrábí v mnoha zemích. Při výrobě sektu se používá metoda Champenoise, Cremant nebo Cava.

 • Campagne – pochází z Francie z oblasti Champagne, vyžaduje delší dobu kvašení.
 • Cava – země původu je Španělsko. Toto víno má lahodnou chuť a je lehce pitelné. Víno je vyráběno opět způsobem Champagne, doba kvašení je však kratší, obvykle se jedná o dobu 9 měsíců.
 • Crémant – země původu je Francie, je označováno jako smetanové šampaňské, a to díky jemnějším bublinkám a nižšímu tlaku v lahvi. Také toto víno se vyrábí metodou Champagne, avšak na rozdíl od pravého šampaňského se vyrábí v 8 různých regionech.
 • Prosecco – země původu je Itálie oblast Valdobbiadene. Jedná se o jednoduché a svěží víno, které se vyrábí metodou Charmat.
 • Víno sycené CO2 – perlivá vína a jiné šumivé nápoje. Tato vína se liší jednodušší metodou výroby. Sycená vína se běžně vyrábí z hroznů, které mají vyšší obsah cukru.

Způsob výroby

Sekty lze rozdělit do dvou skupin podle toho, jakým způsobem se vyrábí.

 • Metoda Champagne – při této tradiční metodě musí zrát víno 2 – 3 roky přímo v lahvi. Proces výroby je poměrně náročný, čemuž odpovídá i vyšší cena láhve.
 • Metoda Charmat – při této metodě dochází ke kvašení v nerezových lahvích. Teprve poté se slévá do lahví. Výsledkem je svěží a lehký nápoj.

Obsah cukru

Šumivá vína se rozdělují do několika kategorií i podle obsahu cukru. Množství cukru ovlivňuje chuť i nádech vína. Setkat se můžete s následujícím značením.

 • Sekt Brut nature – obsah cukru je menší než 3 gramy na 1 litr. Jedná se o přírodně tvrdé šumivé víno.
 • Extra brut – obsah cukru je od 0 – 8 gramů na 1 litr. Tato vína jsou obzvlášť tvrdá.
 • Brut – obsah cukru je do 15 gramů na 1 litr. Opět se jedná o tvrdé víno.
 • Extra sec – označeno může být i Extra dry a obsahuje od 12 – 20 gramu cukru na 1 litr. Jedná se o zvláště suché víno.
 • Suchý sekt – obsah cukru je 17 – 35 gramů na litr. Víno je klasifikováno jako suché.
 • Demi sekt – obsah cukru je od 33 – 50 gramů na litr. Tato vína spadají do kategorie polosuchých.
 • Doux – sladké šumivé víno, obsah cukru je víc než 50 gramů na 1 litr.

Obsah alkoholu

Jednotlivá vína se liší nejen kvalitou vinné révy, ale i obsahem alkoholu.

 • Běžné víno – v nejlevnějších vínech je obsaženo 9,5% alkoholu.
 • Jakostní víno – je vyrobeno z kvalitnějších hroznů a musí obsahovat minimálně 10% alkoholu.

Značka

V obchodech můžete získat mnoho vynikajících šumivých vín, která se vyrábí po celém světě. Opravdu kvalitní víno lze koupit pouze ve specializovaných kamenných prodejnách nebo na e-shopech. V běžných supermarketech jsou k dispozici méně kvalitní, ale cenově dostupnější vína.

Velmi ceněnou značkou je Krug, Forget Brimont nebo Guy Charlemegne. Šumivá vína prezentuje také značka Prosecco. Na českém trhu jsou šumivá vína dále zastoupena značkou Moët & Chandon, nechybí ani Bohemia Sekt, jmenovat můžeme Tutto Italiano, Martini, Brut, Vinselekt, JP. Chenet nebo třeba Le Contesse. Výběr na trhu je však mnohem větší.

Cena

Pořizovací cena má na kvalitu vína zásadní vliv. Nejlevnější láhev můžete pořídit za cenu okolo 150 Kč. Za tuto cenu však pravé šampaňské nekoupíte. Vyšší kvalitou se může pyšnit víno s cenou od 200 – 700 Kč. Opravdoví gurmáni pak mohou za láhev zaplatit i více než 1 000 Kč. Lze však pořídit i ještě mnohem dražší víno, jehož cena může přesáhnout 5 000 Kč.

Porovnat ceny vín

Otázky a odpovědi

Co je víno Prosecco?

Toto šumivé víno se vyrábí v Itálii v oblasti Benátska. V Česku je toto víno populární díky drinku Aperol Spritz, kterého je Prosecco součástí. Pravé Prosecco musí obsahovat alespoň 85% hroznového vína, levnější variantou je Prosecco frizzante. Jedná se o lehké víno opatřeno šroubovacím uzávěrem. Prosecco frizzante se vyznačuje jemným perlevím a v láhvi je tak nižší tlak.

V čem se lišší pravé šampaňské od šumivého vína Cava?

Co se týká zpracování hroznů, je v obou případech postup stejný. Víno Cava se však nevyrábí ve Francii, ale ve Španělsku. Z Francie byl převzat způsob výroby pravého šampaňského v druhé polovině 18. století. Právě zde bylo v roce 1872 vyrobeno první šumivé víno Cava. Španělé dokonce tvrdí, že šumivé víno Cava je kvalitnější než pravé šampaňské, protože vinná réva se pěstuje jižněji a obsahuje více cukru. Díky tomu nemusí být víno doslazováno.

Jak kvalitní jsou nealkoholická šumivá vína?

Kromě alkoholických lze koupit i nealkoholickou variantu šumivého vína. Díky tomu si může slavnostní přípitek užít opravdu každý. Nealkoholická vína jsou, co se chuti týká, srovnatelná s alkoholickým vínem.

V čem se liší perlivé víno?

Perlivé víno se liší především způsobem výroky. Bublinky ve vínu nevznikají druhotným kvašením. Na svědomí je oxid uhličitý, který ve vínu probublává. Oxid uhličitý je i příčinou možné bolesti hlavy v případě, kdy vypijete větší množství perlivého vína. Obecně jsou pak tato vína méně kvalitní a také levnější.

Závěr

Výběr šumivých vín je opravdu pestrý. Při výběru se řiďte především svojí chutí i finančními možnostmi. I mezi levnějšími lze najít opravdu chutná vína, která běžné konzumenty rozhodně neurazí. Kromě správného výběru je však důležité víno i správným způsobem podávat.

Velmi důležité je víno nachladit na teplotu od 6 – 10°C. Tuto teplotu by si mělo víno zachovat i po otevření lahve mezi doléváním. Vhodné je proto pořídit i kbelík, který můžete naplnit ledem. Šumivé víno by se mělo pít z úzké sklenice, která by měla být naplněna asi do poloviny. Díky tomu bublinky nevyprchají tak rychle a nápoj si zachová svoji příjemnou chuť delší dobu.

Šumivá vína můžete nakoupit v e-shopu: Alkohol.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.ocenenavina.cz, www.alkohouse.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Nedávno jsem koupila šumivé víno od značky Forget Brimont a manžel byl nadšený, že jsem vybrala opravdu velmi dobrou značku. Musím uznat, že mělo vynikající chuť a příjemnou vůni. Určitě jsme ho nekoupili naposledy.

 2. U nás jen populární Bohemia Sekt, ovšem jen klasické, nikdy to nealkoholické. To přinesla manželka jen jednou a byl to pro mě snad nejhorší zážitek vůbec, to už nikdy více. Jinak jsem s touto značkou moc spokojený. Dobře chutná také Martini Asti, i když to kupujeme jen příležitostně.

 3. Pokud jde o šumivá vína, tam je mým favoritem samozřejmě Bohemka, ta nesmí chybět zejména na Vánoce a Silvestra, ale jinak miluji všechny tato vína, hlavně tedy ta sladší. Bublinky mají charakteristickou chuť a příjemně pošimrají na jazyku i v nose.

Přidat komentář

Recenzer
Logo