Handpany

Handpany patří mezi mystické hudební nástroje. Handpan je často označován jako han drum a na první pohled vás ohromí nejen zvukem, ale i svým tvarem. Handpan je kovový nástroj, který je složen ze dvou kovových plášťů a disponuje 7 a více tóny. Svým tvarem připomíná želví krunýř. Na handpan se hraje pouze rukama, nástroje se stačí na určitých místech dotýkat. Kořeny nástroje sahají do přelomu 19. a 20. století.

Na handpan můžete hrát pomalu meditačně i rychle virtuózně. Hanpan vám dovolí improvizovat i zahrát přesně danou skladbu. Aby vás hra na handpan těšila a inspirovala, je nutné koupit opravdu kvalitní nástroj. Při výběru je totiž možné narazit i na podprůměrné a špatně znějící nástroje. Handpany se nejvíce liší právě materiálem, který je použitý na jejich výrobu.

Výběr handpanu může být jednoduchý v případě, kdy se nebojíte investovat do opravdu kvalitně vyrobeného nástroje. Výroba tohoto nástroje je poměrně náročná a vyžaduje nejen talent, ale i mnohaleté zkušenosti. Nekvalitní nástroj nebude znít mysticky, ale nabídne vám spíše plechový zvuk. Proto je při jeho výběru nejdůležitější právě výrobce, kterého byste měli vždy upřednostnit před pořizovací cenou.

Prohlédnout si handpany

Materiál

Volba materiálu je v případě handpanu nesmírně důležitá, protože ovlivňuje kvalitu zvuku a tím i pocit ze hry. Na výrobu se nejčastěji používá nitridovaná nebo nerezová ocel.

 • Nitridovaná ocel – nástroje vyrobené z tohoto materiálu poznáte podle modré barvy. Tyto handpany jsou vhodnější pro ty, kteří preferují rychlejší virtuózní hru.
 • Nerezová ocel – v tomto případě má nástroj zlatou barvu. Handpany z nerezu nabídnou dlouhý dozvuk a krásné meditační tóny.

Ladění

Handpany se liší i svým laděním. Každý nástroj je laděn do konkrétní stupnice, a to buďto víš nebo níž. Nejvíce nástrojů je však laděno do stupnice D MOLL. V tomto případě lze handpan sladit s jiným hudebním nástrojem. Tato stupnice nabízí 2 různé varianty.

 • Standardní – označovaná D KURD
 • Netradiční – stupnice D CELTIC. Tato stupnice je ještě průzračnější a místo tónu D hraje vysoký tón C.

Handpany mohou být laděny také ve stupnici CIS MOLL nebo v hlubokém H MOLL. Ladění H MOLL je označeno i jako B CELTIC. Poslední možností je vysoké ladění F OXALISTA.

Příslušenství

Ke každému handpanu by mělo být možné přikoupit stojan a obal. Obal ochrání nástroj před možným mechanickým poškozením během přenášení, ale využijete ho i k samotnému uskladnění.

Při hře je možné položit nástroj na klín nebo můžete hrát ve stoje díky stojanu, na který handpan umístíte. Používání stojanu je nejen praktické, ale stojan velmi ovlivňuje samotný zvuk. V případě, kdy budete hrát s nástrojem položeným na klíně, bude zvuk částečně utlumen. Naopak stojan mu umožní dokonalé rozezvučení.

Značka

Handpan je nástroj, který nabízí větší množství výrobců. Ne každý z nich vám však může nabídnout opravdu kvalitní a dokonale znějící nástroj. Nejkvalitnější jsou ručně vyrobené nástroje, méně kvalitní jsou naopak nástroje, které se vyrábí průmyslově.

Opravdový znalci těchto nástrojů tak varují před nákupem handpanů značek Terrapan, Zenco, Sela, Meinl a jiných. Stejné značky jsou však jinými výrobci naopak považovány za vysoce kvalitní. Za naprostou špičku jsou naopak považovány handpany vyráběné ručně. Takový nástroj koupíte od anglické značky Panstream. Unikátní podobu mají nástroje BAOPAN a krásně zní i cenově dostupné handpany SAVITA.

Cena

Cenové rozpětí nástrojů je v tomto případě opravdu velké. Cena se odvíjí zejména od způsobu výroby. Průmyslově vyráběné handpany je možné koupit za cenu okolo 10 000 Kč. Vystačit si musíte s méně mystickým zvukem a moderní podobou nástroje. Ti, kteří hledají handpan tradiční podoby zaplatí mnohem více. Cena ručně vyráběných nástrojů se pohybuje od 25 – 50 000 Kč.

Přejít do e-shopu

Údržba

Handpany jsou unikátní nástroje, které vyžadují velmi opatrné zacházení. Zabránit byste měli možnému upadnutí nástroje na zem. Rovněž není ideální, pokud na něj spadne něco těžkého nebo s ním během přenášení bouchnete apod. Každý takový der může vést k rozladění a poškození nástroje. Dojde-li k nějaké nehodě, bude nutné nechat handpan přeladit. Nástroj však může částečně rozladit i přímé sluneční záření. V tomto případě by se však měl nástroj po ochlazení opětovně sám naladit.

Co se týká samotné údržby, je vhodné čas od času nástroj potřít speciálním olejem a poté ho otřít pomocí hadříku.

Otázky a odpovědi

Je možné hrát na nerezový handpan rychlé melodie?

Ačkoliv jsou handpany z nerezové oceli vhodnější pro pomalou metidační hudbu, neznamená to, že na ně nemůžete hrát v rychlejším tempu. To stejné pak platí i pro nástroje vyrobené z nitridované oceli. I ty lze použít k meditačnímu hraní.

Jak se handpan vyrábí?

Špičkové nástroje se vyrábí ručně. Díky tomu má každý handpan svůj specifický zvuk i charakter. Jednotlivé nástroje mají rovněž originální vzhled. Nevýhodou ruční výroby je vysoká pořizovací cena.

Jak vybrat správný handpan?

Handpan je specifický nástroj s jedinečným zvukem. Kvalitní handpan je nutné nakupovat pouze od seriózních prodejců. Ti nabízí několik různě znějících nástrojů. Každý pořizuje handpan za trochu jiným účelem a každý má na zvuk nástroje odlišné požadavky. Abyste tedy vybrali ten nejlepší nástroj pro vás, je nutné vyzkoušet nástroje v různém ladění a vybrat ten pravý na základě vlastního pocitu.

Závěr

Handpany jsou méně známé nástroje, se kterými nepřijdete běžně do styku. Samotná hra na handpan není zejména v začátcích nijak jednoduchá. Základy hry se však můžete naučit prostřednictvím volně dostupných internetových videí. Druhou možností je absolvovat kurz, kde vás naučí nejen základy, ale pomohou i s rozvojem techniky.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (35 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

11 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Byl jsem na kurzu u Jirky Káše v Říčanech a jsem nadšený! Neo handpany, které přímo vyrábí, jsou úžasné a jedinečné nástroje. Jsem velmi vděčný, že jeden můžu vlastnit. Jirka Káš je profesionál a nadšenec, je radost slyšet ho hrát a něco se od něj naučit. Hned jsem se přihlásil na další kurz. Vřele doporučuji všem

 2. Doporucuji porizeni nastroje v Ricanech. Opravdovy raj spickovych NEO handpanu, ktere se tam primo vyrabi.

 3. Zdravím milovníky handpanu, výstižný článek, dekuji recenzerovi. Do handpanu jsem se nadchl, a tak jsem prošel snad všechny hudebniny, hledal jsem dobře znějící handpan za rozumnou cenu a nakonec jsem si vybral v Říčanech u pana Káše. Zaplatil jsem sice více, než byla moje představa, ale pořídil jsem si handpan s opravdu nádherným zvukem. Teď
  se z něj raduje celá naše rodina, včetně babičky.

 4. Reply
  Martina Hajkova 30.10.2023 v 10:09

  Ahoj vsem, rada bych se take podelila o svoji zkusenost, pri porizovani handpanu. Mam pocit, ze kazdy, kdo nejaky handpan prodava tvrdi, ze ma pouze kvalitni nastroje. Zorientovat se ve velkem vyberu mi odcerpavalo spoustu energie. Vydala jsem se cestou logiky, tzn. zkusit vyhledat specializovany obchod a jit prave tam. V Ricanech je handpancentrum, kde i handpany primo vyrabi, znacka NEO handpan, a i kdyz jsou mi Ricany hodne vzdalene, i tak mi stalo za to, ujet 150km. Potkala jsem se primo s vyrobcem panem Kasem, ktery mi vse vysvetlil a nechal me v klidu vybirat nekolik hodin. Byl velice trpelivy a odpovedel mi na vsetecne otazky, timto se mu omlouvam a dekuji, on vi :). Pan Kas je profesionalni hrac, predpokladala jsem, ze sam musi hrat na kvalitni handpany. Pomohl, poradil a nabidl mi bezplatne doladeni. Takto jsem postupovala pri porizovani handpanu ja, a nyni jsem nejstastnejsi bytost s handpanem prave od nej.

 5. Krasny a obsahly clanek, dekuji za nej redakci. Zkousel jsem hodne nastroju, byl i v kytarach a za me taky jednoznacne NEO handpan, jsou krasne zpracovane a maji takovy krasne zvonivy zvuk. Handpany jinych znacek proti Neo handpanum znely dost plechove tak trosku neomalene. Jiri Kas ma bohate zkusenosti, urcite zajedte do Rican, nechte si od nej poradit a nauci vas i hrat, kdyz budete chtit :)

 6. Ahoj vsem, dala jsem na rady a sla se podivat na NEO handpany do Rican, krasne zpracovane nastroje s mystickym zvukem. Jiri Kas perfektne poradi a zasveti do taju hry i handpanu. Doporucuji

 7. S vyberem handpanu poradi v handpan centru Ricany. Byla jsem tam a profi pristup. Pan Kas je velice dobry muzikant a vyrabi jedinecne nastroje s opravdovou laskou.

 8. Pan Kas je velice zkuseny hrac a spickovy vyrobce v jednom, profik kazdym coulem, proto jeho NEO handpany rad doporucim, Petr Havlik

 9. Pokud zvazujete porizeni handpanu, nejlepsi je obratit se primo na vyrobce tady v CR, doporucuji NEO handpan, ktere vyrabi Jiri Kas, jeho nastroje jsou opravdu top.

  • Souhlas. Pořídil jsem si handpan jiné značky a byl jsem z něj opravdu nadšený, ale když jsem po nějakém čase slyšel NEO handpan, tak mě mrzí, že jsem se unáhlil, je to úplně jiný zážitek. Už na něj šetřím :)

Přidat komentář

Recenzer
Logo