Cajony

Cajon je španělský hudební nástroj, který svým vzhledem připomíná obyčejnou krabici. Hra na cajon vypadá velmi jednoduše. Při hře na nástroji hudebník sedí a zvuk vytváří tak, že do cajonu tluče rukama. Unikátní částí tohoto nástroje je právě deska označovaná jako Tapa případně Top, na kterou je možné hrát. Součástí ní je zabudovaný struník, který je podobný struníku bubnu.

Samotný zvuk vycházející z cajonu je velmi podobný bicí soustavě. V zadní straně je vyříznutá deska, kterou uniká nejen vzduch, ale i basové tóny. Otvor nemívá standardní velikost. Jednotlivé nástroje se liší nejen jeho velikostí, ale i umístěním. Nejpropracovanější je přední část, která má výraznější design a lišit se může i barvou.

Cajon je velmi oblíbený hudební nástroj, který lze využít v mnoha hudebních žánrech. K dostání je v každé prodejně s hudebními nástroji, ale vyrobit si ho budete moci i doma. Při výběru nástroje je nejdůležitější provedení konstrukce a výrobní materiál. Tyto parametry ovlivňují zvuk nástroje. Velmi dobře zní nástroje vyrobené z tvrdých, ale tenkých materiálů.

Prohlédnout cajon

Typy

Cajon je universální nástroj, který lze využívat v mnoha hudebních žánrech. Vhodný je při hraní bigbeatu, blues, jazzu atd. Na výběr máte hned několik podob tohoto unikátního nástroje. U nás je nejvíce používaný kubánský a bongo cajon. Méně známý je cajon peruánský, flamengo nebo bata cajon.

  • Kubánské cajony – nejznámější nástroj s tvarem kvádru, který se rovněž vyznačuje většími rozměry. Před použitím se na cajon obkročmo posadíte a zvuk budete vytvářet údery rukou do různých částí přední desky.
  • Bongo cajon – jedná se o modernější podobu nástroje. Při hře nebudete na nástroji sedět, ale položený ho můžete mít na klíně nebo ho budete držet mezi nohama. Hrát na něj můžete celýma rukama nebo pouze prsty.

Materiál

Tradičním výrobním materiálem je dřevo. Méně často se cajony vyrábí z kartonu. Další volbou mohou být laminátové nebo akrylové cajony Oba tyto materiály nabízí nástroje unikátního vzhledu a vlastností. Kvalitu zvuku nebo životnost nástroje pak velmi ovlivňuje provedení konstrukce.

Pozornost věnujete zejména kvalitě spojů. Při výrobě někteří výrobci používají spoj klopový, na jiným nástrojích jsou k vidění spoje vroubkové. Ručně vyrobené nástroje doplňují holubičí spoje. Kvalitní cajony nabízí vnitřně zesílené spoje, které vám zaručí delší životnost nástroje. Takovéto nástroje nabídnou větší stabilitu a po čase nebude docházet k jejich deformaci.

  • Dřevo – dřevěné nástroje jsou vyrobeny z tvrdších dřevin. Běžně se používá bříza nebo buk. Na výrobu horní desky se používá silnější překližka.
  • Karton – ačkoliv mohou mnozí považovat kartonové nástroje za ideální volbu pro začátečníky, nemusí tomu tak být vždy. Tento materiál může vyhovovat i zkušenějším hráčům. Mezi největší přednosti cajonů z kartonu patří skladnost, tento materiál vám umožní celý nástroj složit a usnadnit jeho přemisťování. Bát se nemusíte ani toho, že nástroj během používání rozsednete. Uváděná nosnost je až 150 kg.
  • Laminát – cajony jsou vyrobeny v kombinaci dřeva a laminátu. Z laminátu je vyrobena přední část, která se postará o unikátní zvuk nástroje. Dřevěné části jsou pak vyrobeny z kaučokovníku. Laminátové nástroje jsou dražší, ale nabídnou vám větší variabilitu zvuku.
  • Akryl – nástroje vyrobené z transparentního akrylu vynikají výrazným basovým zvukem. Akrylové cajony jsou vyráběny ručně a na první pohled zaujmou unikátním vzhledem.

Velikost

Nástroje se liší rovněž svojí velikostí. Největší výběr nabízí cajony s výškou 48 cm, další možností je pořídit cajon vysoký 37 cm. Samotný rozměr nemá vliv na zvuk nástroje, ale spíše na vaše pohodlí během hry. Mnohem menší jsou bongo cajony, jejichž výška je jen cca 14 cm. Koupit pak můžete i malou cestovní podobu nástroje.

Cajon není určen pouze dospělým. Na své si přijdou také děti. Dětské cajony jsou obecně menší a mají jednodušší vzhled. Některé nástroje jsou doplněny o opěrku zad.

Příslušenství

Cajon lze používat samostatně, avšak některé nástroje umožňují přidat šlapku s hi-hat nebo beaterem. Pomocí tohoto příslušenství máte mnohem více možností, jak na nástroj hrát. Zvuk takto upraveného cajonu je již velmi podobný zvuku celé bicí soustavy. Mezi další příslušenství, které můžete při hraní využívat, patří zvonečky, činelky nebo malé tamburíny. Ke hře lze kromě rukou použít i speciální metličky.

K cajonu můžete rovněž přikoupit speciální sedák označovaný jako sit pad či cajon pad. Sedák se postará o vaše bezpečí i větší pohodlí. Mnozí pak jistě využijí možnost opatřit i ochranný obal, který využijete při uskladnění nástroje i při jeho přenášení.

Značka

Výrobou cajonů se zabývá poměrně velké množství výrobců. Jestliže uvažujete nad koupí dřevěného nástroje, můžete volit mezi výrobky značky Meinl, Chantek, Sela, Tycoon nebo Gecko. Cajon vyrobený z kartonu lze koupit od Carton Cajon nebo německé značky Sela. Dětské cajony se zádovou opěrkou můžete koupit od značky Stagg.

Cena

Výhodou cajonu je poměrně nízká pořizovací cena. Nejlevněji pořídíte malé nástroje vhodné pro děti nebo cajony v cestovní velikosti. V jejich případě se cena pohybuje od 600 – 800 Kč. Za cajon ve standardní velikosti zaplatíte od 1 000 do cca 5 000 Kč. Koupit však lze i nástroje mnohem dražší. Pořizovací cenu nejvíce ovlivňuje výrobní materiál i kvalita konstrukce.

Přejít do e-shopu

Otázky a odpovědi

Jak se na cajon hraje?

Na cajon se hraje rukama. Jedna ruka tluče doprostřed přední hrací desky. Tímto způsobem lze vytvořit basový tón, jehož zvuk se podobá zvuku velkého bubnu u bicí soupravy. Druhou rukou pak budete hrát na horní část nástroje. Právě zde se nachází struník, který vytváří zvuk podobný malému bubnu. Hra na cajon je však mnohem pestřejší, tlučením do různých částí desky můžete tvořit celou škálu zvuků a dokonce i rytmů.

Jak poznat opravdu kvalitní nástroj?

Za nejkvalitnější jsou považovány cajony vyrobené z tvrdého dřeva, které má vyšší hustotu. O stabilitu konstrukce se postarají zesílené boky, základna i horní deska.

Je používání cajonu složité?

Cajon se řadí mezi jednoduché perkusní nástroje, které se vyznačují snadným používáním. Nástroje jsou díky tomu ideální pro děti i všechny, kteří mají problém udržet rytmus. Hrát na cajon vás naučí profesionálové, ale mnozí to zvládnou i sami s pomocí volně dostupných internetových videí.

Závěr

Cajon je nástroj, který dle legendy v 18. století sestrojili afričtí otroci v Peru. Právě v Africe se od nepaměti používaly různé jednoduché perkusní nástroje či bubnu. Ani s léty však zájem o cajon neopadl, dá se dokonce říci, že obliba cajónů stále stoupá a nástroje jsou využívány v mnohých hudebních směrech. Velmi často se jedná o doprovodné nástroje zpěváků a kytaristů.

Cajony se využívají i v muzikoterapii i všude tam, kde je třeba pracovat s rytmem. Cajon je rovněž ideálním perkusním nástrojem, který je doporučován začátečníkům. Použití nástroje je velmi jednoduché a díky volně dostupným návodům se na něj můžete naučit hrát v pohodlí domova.


Zdroje: www.wikipedia.org, www.topmuzika.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (62 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Cajon jsem dostal jako dárek, ale zatím jsem ho ještě moc nepoužíval. Rozhodně je to ale nástroj, který si zaslouží pozornost.

  2. Cajony jsem objevila na dovolené, ale nechtělo se mi je vozit, tak jsem se rozhodla, že až se vrátíme domů, objednám si je domů. Tak se také stalo a dnes mám parádní cajony od značky Chantek a úplně jsem si je zamilovala.

Přidat komentář

Recenzer
Logo